Jump to content

καλλιεργεια φυτων


ΠΟΠΟ

Recommended Posts

οπως χαζεβα ενα φορυμ με φυτα ειδα καλλιεργειεσ φυτων που εκανα οι ιδιοι :)

ενταξι θα μου πειτε σιγα το πραμα κατι μας ειπες και εγο κανω

αλλα οι τυποι το καναν σε γλαστρεσ η ταππερ χωμα νερο στη γλαστρα πανω πανω νερο θα το δοκιμασω με την anubia μου και καποιο αλλο stem plant θα βαλω και στο εδαφος μια ταμπλετα

μηπως το εχει δοκιμσει κανεισ ?

βαζαν και δυσκολα φυτα

hc ασπουμε :blink::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα παθετε πλακα το μελετουσα ολο το απογευμα

ειναι στο emersed plant

ωραια απο τι καταλαβα μπορω να πω οτι ειναι αρκετα stem φυτα που μπορις να τα φτιαξουμε σε emersed

το καλυτερο ειναι να παιρνεις τα μερη των φυτων που ειναι εξω απο το νερο...

σας το λεο μπερδεμενα αλλα τωρα τα μαθενω

θα δοκιμασω αυριο και θα σα πω.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα παθετε πλακα το μελετουσα ολο το απογευμα

ειναι στο emersed plant

ωραια απο τι καταλαβα μπορω να πω οτι ειναι αρκετα stem φυτα που μπορις να τα φτιαξουμε σε emersed

το καλυτερο ειναι να παιρνεις τα μερη των φυτων που ειναι εξω απο το νερο...

σας το λεο μπερδεμενα αλλα τωρα τα μαθενω

θα δοκιμασω αυριο και θα σα πω.....

Link to comment
Share on other sites

φίλε ΠΟΠΟ δεν θέλει και πολύ προσπάθεια....

gallery_23_74_20132.jpg

Λάβε υπόψιν σου ότι τα περισσότερα από τα φυτά που αναπτύσσονται στα ενυδρεία μας είναι υδρόφιλα-αμφίβια.

Το βασικό τους πλεονέκτημα είναι ότι έχουν πρόσβαση στο διοξείδιο του άνθρακα το οποίο βρίσκεται μεγάλη αφθονία όταν αναπτύσσονται εκτός του νερού. Γι αυτό και έχουν συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με όσα βρίσκονται εντός νερού. Για τον ίδιο λόγο όλοι επιμένουν στο πολύ φως και στο πολύ co2 για τα φυτά.

Μία αντίστοιχη καλλιέργεια είναι εύκολο να γίνει στις συνθήκες που επικρατούν στη χώρα μας αν εκμεταλλευτούμε την σχετικά μεγάλη σε διάρκεια ηλιοφάνεια.

Αλλά γιατί να το κάνεις;

Για αναπαραγωγή;

Για την πλάκα σου; (εγώ γι αυτό θα το κανα :) )

Επειδή το έκαναν κάποιοι άλλοι;

Όταν ένα φυτό καλλιεργηθεί σε emersed μορφή θα χρειαστεί κάποιο χρόνο προσαρμογής προκειμένου να μπει σε ένα ενυδρείο. Υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρεις να το προσαρμόσεις. Αξίζει τον κόπο τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ γιατί με ενδιαφέρει...

Εδώ και ένα χρονο που έχω το ενυδρείο έχουν περάσει από τα χέρια μου περίπου 20 διαφορετικά ήδη φυτών. Άλλα δεν άντεξαν άλλα δεν ταίριαζαν και τα έβγαλα από το ενυδρείο.

Θα ήθελα λοιπόν να είχα από ένα "δείγμα" σε μια "γλάστρα" για πιθανή μελλοντική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη που πσταρα πολεσ φορες το ιδιο θεμα αλλα κατι δε πηγαινε καλα με το internet

το δοκιμαζω για την πλακα μου για πειραμα και αν πετυχει το πειραμα καλλιεργεια

εβαλα σε ενα πλαστικο γλαστακι φυτων τυρφη και χαλικι και μεσα ενα stem plant

και ολο μαζι σε ενα πλαστικο ταπερ με νερο απο τα ενυδρεια μου και λιγο λιπασμα τις τετρα

ομως αυτο το κοματακι το ειχα μεσα στο νερο και λογικα δε θα πετυχει...........

απο τι διαβασα πρεπει πρωτα αν δεν εχεις κοματια που ειναι εξω στο νερο

να κοψεις καποιο κλαδεμα να επιπλει στο νερο

θα το κανω με κατι μικρα κοματακια που ειχα και στισ επομενεσ 3-4 μερες θα τα βαλω και αυτο σε γλαστρακ

απο τι σκεφτομαι ι προσαρμογη μετα για το ενυδρειο θα ειναι να γεμισω σιγα σιγα με νερο το δοχειο που εχω και μετα να το βαλω να επιπλει και μετα να το φυτεψα αν πετυχει

για να το κανι και κανενας αλοσ να δουμει

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΠΟ καλά το πας προς το παρόν.

Θα χρειαστεί το γλαστράκι να βρίσκεται σε καλά φωτισμένο χώρο όπως βεράντα, κήπος, ημιυπαίθριος. Δεν είναι απαραίτητο τα φυτά να δέχονται απευθείας ηλιακό φως. Θα πρέπει να προσέξεις επίσης να είναι προφυλαγμένο από τον αέρα για να μην στεγνώνουν τα φύλλα. Για τον ίδιο λόγο να μην τα βλέπει απευθείας ο ήλιος.

Εγώ τα κλαδέματα μου τα βάζω σε ένα κουβά στην βεράντα έως ότου μοιραστούν ή ξαναφυτευτούν. Όλο το καλοκαίρι κρατούσαν λίγες μέρες με δεδομένη και την μεγάλη εξάτμιση λόγω ζέστης, ενώ μόλις ψύχρανε ο καιρός ορισμένα από αυτά άρχισαν να αναπτύσσονται εκτός νερού. Η υγρασία είναι το κλειδί και εκεί βρίσκεται και η δυσκολία του πράγματος. Θα πρέπει να καταφέρεις να ισορροπήσεις θερμοκρασία και υγρασία.

Στη φωτογραφία που ανέβασα παραπάνω πρόκειται για hemianthus micranthemoides το οποίο επέπλεε στην επιφάνεια. Με τις αλλαγές νερού και εξάτμιση, "ξεχάστηκε" ένα κλαδάκι πίσω από το spaybar. Οι ρίζες του πιάστηκαν στο spraybar και αναπτύσσεται έτσι 2 μήνες μόνο με την υγρασία που μαζεύεται στο καπάκι.

Μην ξεχνάς να κάνεις και συχνά αλλαγές νερού για να αναπληρώνεις τα ιχνοστοιχεία που καταναλώνονται.

Καλή επιτυχία με την καλλιέργεια. Περιμένουμε εξελίξεις από το εγχείρημα σου.

Link to comment
Share on other sites

το εχω σε ενα ταπερ κοντα στο παραθυρω αλλα δε το βλεπει κατευθειαν το φωσ

το 1/3 το εχω αφησει ακαλυπτο για να παινρει οξυγονο η καλλιεργεια και co2

και την αλλη την εχω καλυψει με μεμβρανη για να υπαρχει υγρασια μποι να κλισο περρησοτερο την τρυπα αν βλεπω οτι δεν μαζευεται εργασια στη μεμβρανη

πριν λιγες ωρες εβαλα και ενα δευτερο γλαστρακι δε κρατιομουν τωρα ανυπομονω να δω την εξελιξη τπυ πειραματος μου

αντε και οταν ανοιξιαση θα γεμισω κλαδεματα την αυλη μου

το κοβω η μανα μου να τα περηποιιτε τα φυτακια και να με ρωταει ποσ το λενε αυτο απο που ειναι και τετοια.........................

σημερα ειδα το θερμομετρο του σπητιου μου και εβλεπα 18c λετε να βαζω το βραδυ την καλλιεργεια μεσα και το πρωι να τη βγαζω εξω απλοσ σκεφτομουν με το κρυο μηπωσ τα φτυσουν τα φυτα

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετα απο δυο εβδομαδες του πειραματος ολα πανε τελεια τα φυτα εχουν ψηλωσει καπου στα 1εκ... (μη ξεχναμε οτι ειναι ο πρωτος καιρος προσαρμογης) η java moss αναπτυσεται γρηγορα μου φενεται και ολα πανε

καλα σε κανα 2 εβδομαδες που θα αρχησω να ψαχνω για h.c οταν βρω θα παρω 2γλαστρακια το ενα στο ενυδρειο και το αλλο στη καλλιεργεια

το κανε κανεις αλλος να μας πει και αυτος της εντυπωσεις στου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...