Jump to content

ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΠΤΕΡΥΓΙΩΝ


kostas_g78

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ξαναγράψει για παρόμοιο θέμα στο παρελθόν αλλα τελικά τον έχασα τον δίσκο.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

240λ ενυδρείο

2 eheim 1000λ/ω γεμάτα βιολογία

1 εσωτερικό με βιόσφαιρες + ζεολίτη + υαλοβάμβακα

αρκετά φυτεμένο

παροχή CO2

4 δίσκοι

10 αρλεκίνοι

2 sterbai

1 siamesse

1 pleco

6 neon

PH 6.2 (το βράδυ ανεβαίνει κάπου 6,6-6,8 λόγω διακοπής παροχής CO2)

ΚΗ 2-3

GH 7

ΑΜΜΩΝΙΑ: 0

ΝΟ3 > 20

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΤΩΡΑ 32,2 (λογω φωτισμου - το βραδυ πεφτει στους)

Εχω ενσωματώσει ανεμιστηράκια και κανονικά πέφτει η θερμοκρασία στους 28-29C.

Λόγω της παρατήρησής μου αυτής, εχθές σταμάτησα τα ανεμιστηράκια και ανέβηκε απο μόνη της η θερμοκρασία.

Αλλαγή νερού μόνο απο Α/Ο καθε 7 ημέρες με προσθήκη sera mineral salt + discus trace + 1 φορα το μήνα λίγο EKTOZON.

Διατροφή: Spiroulina flakes + discus tetra bits + φυλλαράκια τετρα min - εχει φοβηθει το ματι μου τις κατεψυγμενες και τις εχω σταματησει εντελως.

Σήμερα διέλυσα 5 κουταλιές του γλυκου ektozon σε νερο ενυδρείου και το έριξα μέσα.

επισυνάπτω 2 φωτο και αναμένω βοηθεια!

ευχαριστω

post-35551-1312387935_thumb.jpg

post-35551-1312387965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μοιαζει με βακτηριακη μολυνση,αλλα φιλε μου εχεις νεον ψαρακια σε 30+ θερμοκρασιες..?

επισης το κεχα σου θεωρω οτι ειναι επικινδυνο να βρισκεται τοσο χαμηλα.το ph crash δεν το φοβασαι....?

Link to comment
Share on other sites

μοιαζει με βακτηριακη μολυνση,αλλα φιλε μου εχεις νεον ψαρακια σε 30+ θερμοκρασιες..?

επισης το κεχα σου θεωρω οτι ειναι επικινδυνο να βρισκεται τοσο χαμηλα.το ph crash δεν το φοβασαι....?

Ναι, το ξέρω οτι το νεον δεν πολυαντέχουν σε τοσο υψηλή θερμοκρασία. Αλλα ειναι προσωρινό. Κανονικά οι θερμοκρασία παίζει στους 28 με ανεμιστηρακια και 27 το πρωι που εχει κλιματισμο ο χώρος.

Το KH 2-3 με νερο Α/Ο νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο. το Ph crash δε το φοβάμαι δεδομένο οτι το co2 κλείνει το βράδυ αφου εχει ηλεκτρομαγνητική.

εαν ειναι βακτηριακη μολυνση τι κανω; αντιμετωπιζω με φαρμακο η περιμενω με την υψηλη θερμοκρασια και ισως 2 αλλαγες μεσα στην εβδομαδα;

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και ριχνεις εκτοζον,θα ηθελα επισης αεραντλια ιδιαιτερα τα βραδια,καθως η θερμοκρασια σου ειναι ψηλα.

το κεχα κρατησε το μινιμουμ στο 4 για λογους ασφαλειας.

τα νεον συνεχιζουν να ειναι ζορισμενα και στους 28.η θερμοκρασια που θελουν ειναι οι 24.θα μπορουσες να εχει ανετα καρδιναλιους που αντεχουν θερμοκρασιες και μοιαζουν με τα νεον.περιττο να σου πω πως εκτος των δισκων μονο ισως τα στερμπαι δεν ζοριζονται.ολα τα αλλα εκτος του οτι βραζουν στο ζουμι τους,ενηλικιωνονται πιο γρηγορα και αυτο ειναι ζημιογωνο για την υγεια τους.αλλαζεις τον μεταβολισμο τους και ειναι κριμα.

ΤΙΠ.μην στηριζεσαι τοσο στην τεχνολογια,γιατι μηχανηματα ειναι και καποτε μπορει να προδωσουν.εχεις δει με τα ματια σου πεχακρας σε ενυδρειο?πιστεψε με δεν ειναι ωραιο το θεαμα.....

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και ριχνεις εκτοζον,θα ηθελα επισης αεραντλια ιδιαιτερα τα βραδια,καθως η θερμοκρασια σου ειναι ψηλα.

το κεχα κρατησε το μινιμουμ στο 4 για λογους ασφαλειας.

τα νεον συνεχιζουν να ειναι ζορισμενα και στους 28.η θερμοκρασια που θελουν ειναι οι 24.θα μπορουσες να εχει ανετα καρδιναλιους που αντεχουν θερμοκρασιες και μοιαζουν με τα νεον.περιττο να σου πω πως εκτος των δισκων μονο ισως τα στερμπαι δεν ζοριζονται.ολα τα αλλα εκτος του οτι βραζουν στο ζουμι τους,ενηλικιωνονται πιο γρηγορα και αυτο ειναι ζημιογωνο για την υγεια τους.αλλαζεις τον μεταβολισμο τους και ειναι κριμα.

ΤΙΠ.μην στηριζεσαι τοσο στην τεχνολογια,γιατι μηχανηματα ειναι και καποτε μπορει να προδωσουν.εχεις δει με τα ματια σου πεχακρας σε ενυδρειο?πιστεψε με δεν ειναι ωραιο το θεαμα.....

Ευτυχώς έχω άλλο 1 190λτ με σκαλάρια στους 25-27C. Οπότε τα βάζω τα neon εκει.

Το kh μόνο με νερό βρύσης μπορεί να ανέβει...ίσως και με αλάτι;

τελικά όμως με τον δίσκο τί να κάνω; τον εχω 2 χρόνια και δε θέλω με τίποτα να τον χάσω...

Link to comment
Share on other sites

γω θα εκανα μια καλη αλλαγη 50% σιγουρα θα ειναι ευεργητικη!

Καθαρισμα τα μηχανικα φιλτρα, Melafix και βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites

γω θα εκανα μια καλη αλλαγη 50% σιγουρα θα ειναι ευεργητικη!

Καθαρισμα τα μηχανικα φιλτρα, Melafix και βιταμινες.

Βιταμίνες βάζω μέρα παρα μέρα στα ταϊσματα.

Melafix = ??

Να υποθέσω οτι είναι φάρμακο; Αγωγή σε όλο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις δεν ειναι ακριβως φαρμακο, και δεν εχει καμια επιπτωση στην βιολογια του ενυδρειου σου.

Ειναι καθαρα απο φύλα του (alternifolia Melaleuca), φυτού που προέρχεται από τη Ν.Αυστραλία

http://www.istellas.gr/aquarium/my_medicines_melafix.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι θα επρεπε να προσεξεις τα σκαμπανευαμαστα που εχεις σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα(1 24ωρο) της θερμοκρασιας και του ph.

Οι δισκοι και γενικοτερα ολα τα ψαρια θελουν για καλη διαβιωση μεσα στο ενυδρειο αυτες τις παραμετρους σταθερες (θερμοκρασια-ph).

Το ψαρι τρωει;;

Εγω προληπτκα φαρμακα οποιασδηποτε μορφης δεν ριχνω ποτε!!

Το διοξειδιο δεν ενδεικνεται με τους δισκους.

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

Το διοξειδιο δεν ενδεικνεται με τους δισκους.

αυτο μπορεις να το εξηγησεις?
Link to comment
Share on other sites

Το διοξειδιο βοηθα τα φυτα οχι τους δισκους.

Επισης ειναι μια χημικη ενωση το οποιο καλυτερα θα ηταν να ελειπε σε ενα ενυδρειο με δισκους μιας και ενα απο τα ζητουμενα για την καλη ζωη ενος δισκου ειναι οχι χημικα,ζουμια,φαρμακα μεσα στο νερο.Το βασικοτερο συστατικο ειναι το απολυτα καθαρο νερο.Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

σεβαστη σαφως και ειναι η γνωμη σου.δηλαδη να φανταστω πως πχ με τυρφη φτιαχνεις το πεχα στο νερο το δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

σεβαστη σαφως και ειναι η γνωμη σου.δηλαδη να φανταστω πως πχ με τυρφη φτιαχνεις το πεχα στο νερο το δικο σου?

Οταν θελω μαλακο νερο ναι,και εχει αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελω μαλακο νερο ναι,και εχει αποτελεσμα.

δεν αντιλεγω,αλλα και το διοξειδιο ειναι ακομη ενας τροπος φτιαξιματος του πεχα(και ισως και πιο ακριβης),και αυτο στην περιπτωση μας δεν εχει καμμια σχεση με φυτα.

εαν θελεις να το συζητησουμε ακομη περισσοτερο θα παμε σε νεο ποστ,γιατι αυτο το καναμε.... :lmao::)

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω,αλλα και το διοξειδιο ειναι ακομη ενας τροπος φτιαξιματος του πεχα(και ισως και πιο ακριβης),και αυτο στην περιπτωση μας δεν εχει καμμια σχεση με φυτα.

εαν θελεις να το συζητησουμε ακομη περισσοτερο θα παμε σε νεο ποστ,γιατι αυτο το καναμε.... :lmao::)

Σωστος!! και συγνωμη απο τον φιλο για την παρεμβαση.θα πω μονο αυτο και τελειωνω.

Ναι ειναι ενας τροπος το διοξειδιο αλλα οχι (για μενα) ασφαλες.Σε πολύ υψηλές συγκεντρώσεις, το διοξείδιο του άνθρακα μπορεί να είναι τοξικο..

Link to comment
Share on other sites

η συνεχεια της συζητησης για τυρφες και διοξειδια παρακατω... :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64937

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχω άλλο 1 190λτ με σκαλάρια στους 25-27C. Οπότε τα βάζω τα neon εκει.

Το kh μόνο με νερό βρύσης μπορεί να ανέβει...ίσως και με αλάτι;

τελικά όμως με τον δίσκο τί να κάνω; τον εχω 2 χρόνια και δε θέλω με τίποτα να τον χάσω...

Φίλε Κώστα, στή θέση σου θα έδεινα τα neon και θα έβαζα καρδινάλιους,

τα Σκαλάρια μεσα στη διαιτά τους έχουν τα νέον σε περίοπτη θέση... :)

Τώρα,το ιδανικό θα ήταν, αν είχες καραντίνα, να βάλεις το δισκάκι και να το παλεψεις με θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το CO2 το έχω δεί σε άπειρα φυτεμένα με δίσκους. Δεν μπορεί να δημιουργεί τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Επειδή τα βακτήρια και τα παράσιτα δέν επιβιώνουν σε αρκετά όξινο νερό αποφάσισα να χαμηλώσω το Ph στο 6,2 με περισσότερες φυσαλίδες (εξού και το ph 6.2).

Τώρα, η αλήθεια είναι οτι δέν πιστεύω οτι έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα ο δίσκος ωστε να καταφύγω σε καραντίνες και φάρμακα. Δέν μπορώ όμως να είμαι και σίγουρος, καθώς δέν είμαι και τόσο έμπειρος στις ασθένειες γι'αυτο περιμένω και τους υπόλοιπους εμπειρότερους να δώ πώς να δράσω.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω το κατεβασμα του πεχα να το εκανες υπερβολικα αργα και σιγα,και να σου πηρε καποιες μερες μεχρι να το φερεις εκει που ηθελες γιατι αλλιως.....μιλαμε για απιστευτο στρες στα ζωντανα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι εχουμε ελλειψη μεταλλων και ιχνοστοιχειων,(αλλα μπορει να ειναι και απο αλλα αιτια).

Νερο μισο -μισο και βιταμινη στη τροφη για μια βδομαδα.

Το νερο παντα μισο μισο.

Το kh καλο.

Τα φυτα πανε καλα και χωρις διοξειδιο (ρισκαρεις με Δισκους) μια και οι τιμες σου ειναι χαμηλες.

Εμενα ειναι φουλ φυτεμενο (υπαρχει βιντεο) χωρις διοξειδιο!

Η τυρφη κανει καλο στα φυτα και στους Δισκους.

Το tds ξερεις τι ειναι?

ΟΙ Δ ισκοι θελουν περιπου 70 μοναδες και με το εκτοζον που εριξες περασες τις 1000!

Εκτοζον καλο <φαρμακο> αλλα οταν πρεπει.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το CO2 το έχω δεί σε άπειρα φυτεμένα με δίσκους. Δεν μπορεί να δημιουργεί τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Επειδή τα βακτήρια και τα παράσιτα δέν επιβιώνουν σε αρκετά όξινο νερό αποφάσισα να χαμηλώσω το Ph στο 6,2 με περισσότερες φυσαλίδες (εξού και το ph 6.2).

Τώρα, η αλήθεια είναι οτι δέν πιστεύω οτι έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα ο δίσκος ωστε να καταφύγω σε καραντίνες και φάρμακα. Δέν μπορώ όμως να είμαι και σίγουρος, καθώς δέν είμαι και τόσο έμπειρος στις ασθένειες γι'αυτο περιμένω και τους υπόλοιπους εμπειρότερους να δώ πώς να δράσω.

έχεις πάρα πολύ CO2 μειωσέ το να πάει το ph 6.6 τουλάχιστον με την ανθρακική σκληρότητα που έχεις τώρα (2-3) :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν δω την φωτογραφία είχα μια ιδέα για το τι μπορεί να δω απο τα γραφόμενα σου.

Το pH σου έχει μεταβολή 0.4-0.6 καθημερινά.

Η θερμοκρασία σου έχει μεταβολή 3-4 βαθμούς καθημερινά.

Γενικά το νερό σου έχει μια αστάθεια την οποία μπορεί να προκαλέσει οσμωτικό σόκ. Το πρώτο πράγμα που βλέπεις στο ψάρι όταν το pH ανεβοκατεβαίνει είναι τα πτερύγια.

Όσο για το CO2 θα το απέφευγα σε ενυδρεία με Δίσκους. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις κάποια φυτά με απαιτήσεις αλλά καλό είναι να εχεις σε προτεραιότητα τα ψάρια.

Δεύτερον, όταν είδα την φωτογραφία αμέσως σκέφτηκα ότι ο Δίσκος είναι "σοκαρισμένος". Έχει υπερβολικά μεγάλα μάτια για το σώμα του και δεν έχει αναπτύξει το στρογγυλό του σχήμα.

τελικά όμως με τον δίσκο τί να κάνω; τον εχω 2 χρόνια και δε θέλω με τίποτα να τον χάσω...

Κάθε πότε τα ταίζεις και τι αλλαγές νερού κάνεις?

1. Προσπάθησε να προσφέρεις περισσότερη σταθερότητα στο νερό.

2. Κοπάνα τον με φαγητό. Τουλάχιστον τέσσερης φορές την ημέρα για να φτιάξουν τα πτερύγια.

3. Και κάνε περισσότερες αλλαγές νερού το οποίο να έχει ίδιους παραμέτρους με το ενυδρείο. Μη ρίχνεις νερό 28 βαθμούς στο ενυδρείο όταν έχει 32. Αν δεν μπορείς τότε με την βοήθεια μιας ρυθμιζόμενης αντλίας βάζε όσο γίνεται πιο αργά το νερό στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι εχουμε ελλειψη μεταλλων και ιχνοστοιχειων,(αλλα μπορει να ειναι και απο αλλα αιτια).

Νερο μισο -μισο και βιταμινη στη τροφη για μια βδομαδα.

Το νερο παντα μισο μισο.

Το kh καλο.

Τα φυτα πανε καλα και χωρις διοξειδιο (ρισκαρεις με Δισκους) μια και οι τιμες σου ειναι χαμηλες.

Εμενα ειναι φουλ φυτεμενο (υπαρχει βιντεο) χωρις διοξειδιο!

Η τυρφη κανει καλο στα φυτα και στους Δισκους.

Το tds ξερεις τι ειναι?

ΟΙ Δ ισκοι θελουν περιπου 70 μοναδες και με το εκτοζον που εριξες περασες τις 1000!

Εκτοζον καλο <φαρμακο> αλλα οταν πρεπει.

πετρος :)

Επομένως Πέτρο προτείνεις να το αφήσω όπως είναι, να συνεχίσω με βιταμίνες και αλλαγή προγραματισμένα στο επταήμερο με νερό μισό-μισό. Θερμοκρασία; Να την αφήσω ψηλά;

ΥΓ. / Το ψάρι είναι μια χαρά κινητικό και τρώει κανονικά. Ίσως τελευταία να τρομάζει πιο εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Πριν δω την φωτογραφία είχα μια ιδέα για το τι μπορεί να δω απο τα γραφόμενα σου.

Το pH σου έχει μεταβολή 0.4-0.6 καθημερινά.

Η θερμοκρασία σου έχει μεταβολή 3-4 βαθμούς καθημερινά.

Γενικά το νερό σου έχει μια αστάθεια την οποία μπορεί να προκαλέσει οσμωτικό σόκ. Το πρώτο πράγμα που βλέπεις στο ψάρι όταν το pH ανεβοκατεβαίνει είναι τα πτερύγια.

Όσο για το CO2 θα το απέφευγα σε ενυδρεία με Δίσκους. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις κάποια φυτά με απαιτήσεις αλλά καλό είναι να εχεις σε προτεραιότητα τα ψάρια.

Δεύτερον, όταν είδα την φωτογραφία αμέσως σκέφτηκα ότι ο Δίσκος είναι "σοκαρισμένος". Έχει υπερβολικά μεγάλα μάτια για το σώμα του και δεν έχει αναπτύξει το στρογγυλό του σχήμα.

Κάθε πότε τα ταίζεις και τι αλλαγές νερού κάνεις?

1. Προσπάθησε να προσφέρεις περισσότερη σταθερότητα στο νερό.

2. Κοπάνα τον με φαγητό. Τουλάχιστον τέσσερης φορές την ημέρα για να φτιάξουν τα πτερύγια.

3. Και κάνε περισσότερες αλλαγές νερού το οποίο να έχει ίδιους παραμέτρους με το ενυδρείο. Μη ρίχνεις νερό 28 βαθμούς στο ενυδρείο όταν έχει 32. Αν δεν μπορείς τότε με την βοήθεια μιας ρυθμιζόμενης αντλίας βάζε όσο γίνεται πιο αργά το νερό στο ενυδρείο.

Ταϊζω 3 φορές ημερισίως. Πρωι μεσημερι βραδυ. Στους 32 άφησα να ανέβει η θερμοκρασία τις τελευταίες 2 μέρες. Μπορώ να την κατεβάσω στους 29. Με αντλία κάνω ήδη τις αλλαγές. Το co2 θα το ελαττώσω στο πολύ ελάχιστο. Το ψάρι είναι έτσι γιατι δεν το μεγάλωσα σωστά. Λίγο φαί σε μικρότερο ενυδρείο, οπότε εχει αυτην την δυσαναλογία. Ελπίζω να φτιάξει χωρίς φάρμακα...

Διορθώνεται χωρίς

Link to comment
Share on other sites

Θεμοκρασια 30 c.

Aντι ν αλαζεις καθε βδομαδα(δεν ξερω και ποσο) δεν ειναι ποιο σωστο δυο φορες την βδομαδα απο 15% νερο?

Ετσι θα εχεις σε χαμηλο προφιλ τα παρασιτα και τα βακτηριδια.

Οχι αποτομες μεταβολες στις παραμετρους.

Εκτος τις τροφες που πουλανε δινετε σους Δισκους σπανακι(βρασιμο σε μπρικι 10 λεπτα) και προκολο,καθαριζει τα εντερα2-3 φορες την βδομαδα .

Οι Δισκοι ειναι ΚΑΙ φυτοφαγα.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...