Jump to content

help me - μονομαχος


ARIMPOU

Recommended Posts

Καλημέρα

Μετα απο την προηγουμενη συζητηση που ειχαμε εχω μερικες ερωτησεις ακομα να κανω

Επειτα απο προτροπη σας αγορασα ενα μικρο ενυδρειο με θερμοσττη και εβαλα τον glady μεσα

Ειδα μεγαλη βελτιωση στο ψαρι (τα χρωματα του επανηλθαν και ηρεμησε) αλλα δυστυχως ακομα δεν τρωει οπως παλια (3-4 bloodworms την ημερα)

Μηπως τα εχει βαρεθει????? Τι αλλο μπορω να τον ταισω?

Επισης εχω προσεξει οτι το αριστερο του βραγχιο (αν λεγεται ετσι) ανοιγει πιο πολυ οταν αναπνεει απο το δεξι.Εναι καποιο προβλημα αυτο?

Και τι φιλτρο μπορω να του βαλω σε ενα ενυδρειο των 20 lt γιατι αυτο που ειχε περαν του οτι κανει θορυβο ανακατευει παρα πολυ την επιφανεια του νερου και νομιζω οτι θα τον ενοχλει(Αν μπορειτε να μου πειτε ακριβως τι να πω στο μαγαζι γιατι δεν ξερω τι να ζητησω)

Σας βαζω και μερικες φωτο

post-2402-1163056189_thumb.jpg

post-2402-1163056204_thumb.jpg

post-2402-1163056216_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο δεν ειναι πολυ καθαρες για να δω το ψαρακι σου αν μπορεις να βαλεις καποιες καλυτερες.....

Το φιλτρο θα πρεπει να εχει στρωμενα υλικα και οχι να κανεις στρωσιμο με το ψαρακι σου μεσα. Αν εχεις αλλο ενυδρειο μπορεις να παρεις καποια υλικα απο εκει και να του τα βαλεις.

Παρε ενα φιλτρακι που να εχει ρυθμιστη για την ποσοτητα που θα βγαζει και ακομη μπορεις να βαλεις καποιο φυτακι ή να το γυρισεις στο πλαϊ του ενυδρειου ετσι ωστε να χτυπαει στο τζαμι και να κοβει την ροη, εγω ετσι τους κανω και δεν εχουν κανενα προβλημα.

Τροφη θα μπορουσες να του παρεις του Ατισον που ειναι ειδικη για βεττα ειναι της οσιαν νουτρισιαν ειναι κορυφεα, την χρησιμοποιω συνεχεια μαζι με τα σκουληκακια και τρελενονται θα με θυμηθεις αν την παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η διατροφή που κάνω εγώ στους δικούς μου είναι:

1η μέρα: Αποξηραμένο σκουλήκι, συνήθως της Omega one (Blood Worms).

2η μέρα: Φλέικς, συνήθως της SERA (Vipan).

3η μέρα: Αποξηραμένο σκουλήκι, συνήθως της Omega one (Blood Worms).

4η μέρα: Πράσινα φλέικς της Omega one (Veggie flakes με προσθήκη spirulina).

5η μέρα: Αποξηραμένο σκουλήκι, συνήθως της Omega one (Blood Worms).

6η μέρα: Φλέικς, συνήθως της SERA (Vipan).

7η μέρα: Απόλυτη νηστεία & αλλαγή 40% νερού το απόγευμα/βράδυ, με προσθήκη βιταμίνης της SERA (Fishtamin εναλλάξ με Activant).

Με την ποικιλία αυτή τους μαθαίνω από μικρά και έτσι τρώνε τα πάντα χωρίς προβλήματα, ιδιοτροπίες και παραξενιές... :) Ασε που τους κάνει και καλό.

Οσο για το φιλτράκι, να ζητήσεις μικρό (γύρω στα 200 l/h) με ρυθμιστή εξόδου για να μπορείς να ελέγχεις εσύ τη δύναμη της ροής.

Γι' αυτό που αναφέρεις στα βράγχια, δεν μπορώ να καταλάβω. Παρατήρησέ τον πιο καλά, αν και δεν νομίζω να είναι κάτι.

Καλορίζικο το καινούριο σου ενυδρειάκι και νάναι καλότυχος και ο Glady σου! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Επισης εχω προσεξει οτι το αριστερο του βραγχιο (αν λεγεται ετσι) ανοιγει πιο πολυ οταν αναπνεει απο το δεξι.Εναι καποιο προβλημα αυτο?

ο μονομαχος σου πεθανε απο ammonia poisoning

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...