Jump to content

αλλαγή χαλικιού


Recommended Posts

Γεια σας

Εχω ενα 55λιτρο ενυδρειο 60x30x30 και εχω ενα ακαταλληλο χαλικι 3-4 χιλ. (που το αγορασα για 2-3 χιλ.)

Θελω να το αλλαξω με ενα 1-2 χιλ.

Η αλλαγη θα γίνει σταδιακά (μια μικρη χουφτιτσα ανα δυο μέρες που θα αντικαθηστα το παλιο χαλικι)

Πιστεβετε οτι σιγα σιγα μπορει να γινει αυτη η αλλαγή;;;

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

οχι γιατι θα μπερδευτει.Εχεις ψαρια βυθου?

Όχι αλλα θα ήθελα να βάλω για αυτο και η θεληση να βαλω αλλο χαλίκι.... Επίσης κάποια φυτα δεν αντεξαν σε αυτο το χαλίκι. Δεν με πειραζει να υπαρχει και λιγο απο το αλλο χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εχεις ψαρια βυθου ειναι πολυ ευκολο.

Θα μαζεψεις ολο το νερο του ενυδρειου σε ενα βαρελι,θα βγαλεις το παλιο χαλικι και θα βαλεις το καινουργιο.Μετα θα βαλεις και το νερο.Αλλα αν θα βαλεις ψαρια βυθου,να τα βαλεις μετα απο 2-3 μηνες,γιατι ο βυθος σου δεν θα ειναι στρωμενος.

Link to comment
Share on other sites

θα τραβήξεις το νερο σε ενα η δυο δοχεία 80% θα βαλης τα ψαια μεσα. στα δχεια με οξυγονο. θα βγαλεις το χαλικι που δεν θες. καθαριζεις τον πατο του ενυδρειου σου. θα πλύνεις καλα το νεο χαλικι για την σκονη γιατη αλλιως θα σου θόλωση το νερο. βαζεις το νεο χαλικι πετρες και τα λοιπα 60 % του παλιου νερου 40% νεο νερο. αστο να τρεξη 2 με τρεις ωρες. βαλε πισω τα ψαρια κλεισε τα φωτα για μια μερα και αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ.

Μια ερώτηση ακόμα αυτη τη στιγμη εχω 5 serpae tetra και τον Σεπτεμβρη θα ηθελα να τα αντικαταστησω με melanotaenia praecox. Γίνεται ;;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατη οχι αλλα τα melanotaenia praecox μεγαλονουν 10 εκατοστα και θελουν χωρο και εχουν τασεις αυτοκτονιας.

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατη οχι αλλα τα melanotaenia praecox μεγαλονουν 10 εκατοστα και θελουν χωρο και εχουν τασεις αυτοκτονιας.

δες εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...