Jump to content

φισαλίδες


Recommended Posts

καλησπέρα,

σε όλους μας έχει τύχη κατα το στήσιμο ενός νέου ενυδρείου και κατά την διάρκεια κάποιον αλλαγών εχούν δημιουργηθεί πλήθως φισαλίδων κολημένες παντού (τζάμια,διακοσμητικά) οι οποίες σιγά σιγά απομακρίνονται..

οφείλετε στην ποσότητα χλωρίου στο νερό ;(άρα και πολύ επιβλαβές) εάν μπορεί κάποιος να το αποδώσει χημικά που οφείλεται αυτό το φαινόμενο :lmao:

(φίλε rik αναμένω να με γεμίσεις γνώση για άλλη μια φορά) :)

ευχαρηστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα οτι ειναι απλως εξτρα οξυγονο....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,όταν ο εξοπλισμός και τα τζάμια πιάσουν άλγη δεν προσκολλάται.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ισέρχεται απότομα στο ενυδρείο μας φρέσκο νερό στο οποίο η σύσταση του οξυγώνου(H2O) είναι μεγαλύτερη απο το ίδη υπάρχων και δημιουργούνται οι φισαλίδες(εγκλωβισμένο οξυγόνο) όπου με την πάροδο του χρόνου διαλίονται....

ευχαρηστώ,αν υπάρχει και κάποια διαφορετική γνώμη αναμένω...

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ισέρχεται απότομα στο ενυδρείο μας φρέσκο νερό στο οποίο η σύσταση του οξυγώνου(H2O) είναι μεγαλύτερη απο το ίδη υπάρχων και δημιουργούνται οι φισαλίδες(εγκλωβισμένο οξυγόνο) όπου με την πάροδο του χρόνου διαλίονται....

ευχαρηστώ,αν υπάρχει και κάποια διαφορετική γνώμη αναμένω...

εγώ πιστεύω πως απλά εγκλωβίζω τον αέρα που ήδη υπάρχει μέσα στο ενυδρείο (ατμοσφαιρικό δλδ)..

κάτι σαν τις φυσαλλίδες που δημιουργούνται κάτω από ένα μεγάλο αυτοκόλλητο όταν πάμε να το κολλήσουμε χωρίς μηχάνημα.. κάπως έτσι το φαντάζομαι.. τώρα αν μιλάμε για υπεροξυγόνωση του νερού, τότε σίγοουρα αυτό θα είναι καλό για τα ψαράκια μας και κάποια βακτήρια αλλά όχι για τα φυτά...περιμένουμε όμως μια πιο σοφιστικέ απάντηση

Link to comment
Share on other sites

τώρα αν μιλάμε για υπεροξυγόνωση του νερού, τότε σίγοουρα αυτό θα είναι καλό για τα ψαράκια μας και κάποια βακτήρια αλλά όχι για τα φυτά...περιμένουμε όμως μια πιο σοφιστικέ απάντηση

Το οξυγόνο μπορεί να βρίσκεται κορεσμένο χωρίς να ενοχληθούν τα φυτά.

Μάλιστα μπορεί να συνυπάρχει και με co2 και να είναι και τα δυο κορεσμένα.

Link to comment
Share on other sites

ακουσα και μια γνώμη ότι ίσως ε'ιναι διοξείδιο άνθρακα και 'οτι αύτα τα αέρια στο νερό μπορείνα δημιουργήσουν pop eye στα ψάρια.

φίλε soulhealer η περίπτωση με το αυτοκόλλητο πολύ καλή αλλά δε ξέρω αν ιφίστατε στο νερό ....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ πως είναι εγκλωβισμένος ατμοσφαιρικός αέρας. Ούτε οξυγόνο, ούτε διοξείδιο. Τώρα για πιο λόγο δημιουργούνται, δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...