Jump to content

προτασεις παρακαλω και βοηθεια απο τους εμπειροτερους


GOD

Recommended Posts

καλησπερα σας,

εχοντας ενα ενυδρειο 50-60 λιτρων το οποιο καθοταν ειπα να το ξεκινησω σαν φυτεμενο αλλα μικρων απαιτησεων για αρχη. σαν υποστρωμα εχω βαλει τισ tetra γυρω στους 2 ποντουσ μπροστα και γυρω στους 3-4 ποντους πισω. απο λαμπα εχω μια του εμποριου. απο φιλτρο εχω ενα τις ferplast εσωτερικο με σφουγγαρι και μακαρονι. το μπολιασα με νερο απο το μεγαλυτερο ενυδρειο οπως επισης και τα υλικα. σας παραθετω τισ μετρησεις : NO3 40-80 ppm, NO2 0ppm, GH 300ppm (17,OdGH), KH 120-180ppm(7-10dKH), PH 7,8-8,

NH3 0. απο θερμοκρασια εχω γυρω στους 25-26. αυτα ειναι τα αποτελεσματα αυτης τις εβδομαδας που πιστευω πως ειναι σχετικα καλα. βεβαια τωρα απο φυτα δεν εχω μεσα ακομα κατι γιατι ειμαι στο ψαξιμο για το τι θα βαλω. εδω και 2 μερες φιλοξενη 9 μικρα(κιχλιδακια) 3ον εβδομαδων περιπου τα οποια τα πανε πολυ καλα.

1 θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω καποιο φυτο που να ειναι σαν γκαζον, και καποια αλλα που να μην θελουν πολλες απαιτησεις για αρχη.

2 τι ακριβως ειναι τα τυπου amano, ολλανδικου, βιοτοπου?

3 υπαρχουν info και καποια sites?

4 αυτο που μου αρεσε οταν το ειδα ειναι τα amano αν καταλαβα καλα. ειναι ευκολο?

sorry αν ρωταω πολλα, αλλα για καλο ειναι. ευχαριστω οσους συμμετασχουν απο την αρχη. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.Για τα φυτα τυπου γκαζον ριξε μια ματια εδω

http://www.aquahobby.com/e_garden.php στην κατηγορια Aquarium Carpet Plants.

Προκειται για απαιτητικα σε φως (τουλαχιστον) φυτα μεχρι και 1 watt/ λιτρο.

Οσο για την αλλη σου ερωτηση διαβασε εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=17

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...