Jump to content

απορια για χαλικακι


Recommended Posts

αποκτησα 80λιτρο ενυδριο και ο πετ σοπας μου εδωσε 4 σακουλες χαλικακι 0,5-0,7 εκατοστων,5 κιλα η καθε σακουλα

οι διαστασεις του ενυδριου ειναι 80 μηκος 40 υψος και 30 πλατος

μηπως επρεπε να αφησω την μια σακουλα?μου φενετε καπως πολυ..

θα βαλω αφρικανικες κιχλιδες,απο μαλαουι μαλλον..ενημερωτικα

αμα το θεμα ειναι σε λαθος κατηγορια παρακαλω να μεταφερθει στην σωστη γιατι δεν γνωριζω πως γινετε

ευχαριστω παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φιλη κατ'αρχας τα μαλαουι θελουν αμμο λευκη και οχι χαλικι,γιατι αρεσκωνται να σκαβουν.επισης θελουν μεγαλες πετρες για φωλιες πραγμα που θα μειωσει δραματικα τα λιτρα σου.

απο την αλλη ποσα ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις στο 80λιτρο?

ΥΓ.μηπως καλυτερα να σκεφτεις για καποια αλλη συνθεση ψαριων?

ενημερωτικα θα ελεγα πως αν θελεις τελικα να κρατησεις το χαλικι να δοκιμασεις λογικα με τις 3 πρωτες σακουλες και να δεις πως παει....

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φιλη κατ'αρχας τα μαλαουι θελουν αμμο λευκη και οχι χαλικι,γιατι αρεσκωνται να σκαβουν.επισης θελουν μεγαλες πετρες για φωλιες πραγμα που θα μειωσει δραματικα τα λιτρα σου.

απο την αλλη ποσα ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις στο 80λιτρο?

ΥΓ.μηπως καλυτερα να σκεφτεις για καποια αλλη συνθεση ψαριων?

ενημερωτικα θα ελεγα πως αν θελεις τελικα να κρατησεις το χαλικι να δοκιμασεις λογικα με τις 3 πρωτες σακουλες και να δεις πως παει....

ηταν να παρω λευκη αμμο ομως σαν μικρη ακομα δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο αναφορα τα λευτα.. :)

θελω απεγνωσμενα κιχλιδες,δεν μπορουν στο χαλικι να σκαβουν?ξερω πως η αμμος βοηθα και στο καθαρισμα των βραγχιων τους

γνωριζω για τις πετρες,σκοπευω να παρω.

ποσα ψαρια θα μου προτεινες να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Iliana.

Η κιχλιδες θελουν οπως σου ειπε ο φιλος ποιο πανω αμμο.Μπορεις χωρις λεφτα να την παρεις απο μια καθαρη παραλια δωρεαν.Αλλα δυστυχως την Malaw σε αυτα τα λιτρα και μηκος την ξεχνας,αλλα αν θελεις να γινεις Αφρικανα μπορεις να βαλεις κοχυλοψαρα (multi) απο την λιμνη Taganika.

Και πετρες δεν χρειαζετε να αγωρασεις,μπορεις να τις βρεις και στην θαλασσα και στο βουνο,αρκει να ειναι απο καθαρα μερη :)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...σας ευχαριστω πολυ παιδια ειστε μεγαλη βοηθεια!

τελικα θα αλλαξω συνθεση...μου προτεινετε κατι?σε τροπικα κατα προτιμιση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...