Jump to content

απιονισμενο νερο


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ηθελα να ρωτησω (όσο χαζο κιαν φαινεται!!! :lmao: ) αν στο απιονισμενο νερο που θελω να ριξω για να αναπληρωσω αυτο που χανεται με εξατμιση πρεπει να ριξω αντιχλωριο. :)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν χρειαζεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως χρειάζεται.Το απιονισμένο δεν είναι και το πιο ''ακίνδυνο'' νερό και καλά είναι πάντα κατά την γνώμη μου να του βαζουμε αντιχλώριο :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως χρειάζεται.Το απιονισμένο δεν είναι και το πιο ''ακίνδυνο'' νερό και καλά είναι πάντα κατά την γνώμη μου να του βαζουμε αντιχλώριο :)

Χρειάζεται μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

τι τον λετε ρε παιδια τον ανθρωπο.αντιχλωριο δεν χρειαζεται να βαλεις ουτε καν για ψυχολογικους λογους.η μεμβρανη δεν αφηνει τιποτε να περασει.το νερο ειναι εντελως νεκρο.

οσο για τον φιλο που ''ειδε'' αμμωνια στο νερο της οσμωσης του....δεν ξερω τι να πω.εχω μετρησει το νερο απο την δικη μου οσμωση χιλιαδες φορες ολα αυτα τα χρονια και ποτε δεν εχω μετρησει κατι υποπτο.

κανεις σωστα τη ρουτινα συντηρησης της?φλασαρεις τακτικα τη μεμβρανη,αλλαζεις τα προφιλτρα της εγκαιρα?μετρας τακτικα την ποιοτητα του νερου με tds?

Link to comment
Share on other sites

klaz μηπωσ εσυ λεσ απο οσμωση και τα παιδια απο σουπερ μαρκετ??? και δεν ηταν απεσταγμενο αλλα απιονισμενο λεω μηπως ψαχνοντας για εξηγηση

Link to comment
Share on other sites

klaz μηπωσ εσυ λεσ απο οσμωση και τα παιδια απο σουπερ μαρκετ??? και δεν ηταν απεσταγμενο αλλα απιονισμενο λεω μηπως ψαχνοντας για εξηγηση

αν αυτο εννουσανε τοτε παω πασο.το απιονισμενο νερο απο σουπερ μαρκετ δεν ειναι καταλληλο για τα ζωα μας αφου δεν γνωριζουμε με τι τροπο βιομηχανικα εχει παραχθει...αυτο το νερο το βγαζουνε για σιδερωμα και οχι για ζωντανους οργανισμους....
Link to comment
Share on other sites

αν αυτο εννουσανε τοτε παω πασο.το απιονισμενο νερο απο σουπερ μαρκετ δεν ειναι καταλληλο για τα ζωα μας αφου δεν γνωριζουμε με τι τροπο βιομηχανικα εχει παραχθει...αυτο το νερο το βγαζουνε για σιδερωμα και οχι για ζωντανους οργανισμους....

για το απιονισμενο ειπα και εγω

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο εννουσανε τοτε παω πασο.το απιονισμενο νερο απο σουπερ μαρκετ δεν ειναι καταλληλο για τα ζωα μας αφου δεν γνωριζουμε με τι τροπο βιομηχανικα εχει παραχθει...αυτο το νερο το βγαζουνε για σιδερωμα και οχι για ζωντανους οργανισμους....

:):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραψα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο απιονισμενο από super market.

Oυτε καν πέρασε για Α/Ο.

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μακρυα απο απιονισμενο νερο των σουπερμαρκετ...κρυβει πολλες παγιδες και θεωριτικα αλλα και πρακτικα ειναι ακαταλληλο για ενυδρεια....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

παιδια μακρυα απο απιονισμενο νερο των σουπερμαρκετ...κρυβει πολλες παγιδες και θεωριτικα αλλα και πρακτικα ειναι ακαταλληλο για ενυδρεια....

Κωστα θα ηθελες να μας πεις για ποιο λογο να μη βαζουμε απιονισμενο στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα θα ηθελες να μας πεις για ποιο λογο να μη βαζουμε απιονισμενο στο ενυδρειο?

μιλαω μονο για το απιονοσμενο των σουπερ μαρκετ ,το οποιο φτιαχνεται απιονιοσμενο μεσω διαφορων επεξεργασιων-ρυτινων,και ειναι αμφιβολου ποιοτητας για τα ζωντανα μας.ετσι κι αλλιως οι εταιρειες δεν το διαθετουν στην αγορα για ζωντανα αλλα για σιδερωμα,οποτε σιγουρα περιεχει μεσα του στοιχεια ακαταλληλα για ζωντανους οργανισμους.και επειδη δεν γνωριζουμε το πως ακριβως παραγεται,ειναι ενας λογος παραπανω να ειναι ακαταλληλο για το χομπι μας.
Link to comment
Share on other sites

μιλαω μονο για το απιονοσμενο των σουπερ μαρκετ ,το οποιο φτιαχνεται απιονιοσμενο μεσω διαφορων επεξεργασιων-ρυτινων,και ειναι αμφιβολου ποιοτητας για τα ζωντανα μας.ετσι κι αλλιως οι εταιρειες δεν το διαθετουν στην αγορα για ζωντανα αλλα για σιδερωμα,οποτε σιγουρα περιεχει μεσα του στοιχεια ακαταλληλα για ζωντανους οργανισμους.και επειδη δεν γνωριζουμε το πως ακριβως παραγεται,ειναι ενας λογος παραπανω να ειναι ακαταλληλο για το χομπι μας.

Κωστα τωρα το καλοκαιρι που εχουμε εξατμιση του νερου απο τη ζεστη με θα ηταν καλο να κανουμε αναπληρωση αν δεν εχουμε οσμωση?Πολλοι παιρνουμε απιονισμενο γι αυτο το λογο

Link to comment
Share on other sites

Κωστα τωρα το καλοκαιρι που εχουμε εξατμιση του νερου απο τη ζεστη με θα ηταν καλο να κανουμε αναπληρωση αν δεν εχουμε οσμωση?Πολλοι παιρνουμε απιονισμενο γι αυτο το λογο

Ίσως να έπαιρνες νερό από κάποιο φίλο που έχει α/ο; :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έπαιρνες νερό από κάποιο φίλο που έχει α/ο; :)

Και αν δεν εχω φιλο με α/ο? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

παιδια την πρωτη μου οσμωση πριν πολλα χρονακια την ειχα αγορασει σχεδον 350 ευρω!!!!!......

τωρα οι τιμες ειναι τσαμπα για ενα βασικο μοντελο.

την αποσβεση σε σχεση με τα νερα του σουπερ θα την κανετε γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι η α/ο ειναι φθηνη πλεων και με 60 ευρω βρισκεις.Απλα ρωταω σε περιπτωση που δεν εχουμε τι μπορουμε να κανουμε για την αναπληρωση?

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι η α/ο ειναι φθηνη πλεων και με 60 ευρω βρισκεις.Απλα ρωταω σε περιπτωση που δεν εχουμε τι μπορουμε να κανουμε για την αναπληρωση?

Να πας να αγοράσεις; :)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις πολλες επιλογες.νερο βρυσης με αντιχλωριο(πραγμα που ηδη φανταζομαι πως κανεις...).

η α/ο ειναι μονοδρομος για την αναπληρωση νερου,και αφου την ξεκινησεις,θα σταματησεις πλεον να βλεπεις την κλασσικη ασπρη γραμη(αλατα)στο τζαμι,κοντα στην επιφανεια του νερου... :)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν εχω φιλο με α/ο? :)

Παιδια αυτο ακριβως ειναι το προβλημα. Δεν υπαρχει φιλος με αο.

Το ενυδρειακι μου ειναι 60 λ και χωρις αο και ψαχνω λυση για τις 15 μερες απουσιας μου. Πρεπει να αναπληρωνω περιπου 1 λιτρο την ημερα που χανεται. να μεινει χωρισ αναπληρωση αποκλειεται γιατι θα σταματησει το φιλτρο καποια στιγμη να δουλευει :) Να μην δουλευουν τα ανεμηστηρακια ( το δοκιμασα) και ανεβασε 28 βαθμους. Αρα τι μου μενει;; Νερο βρυσης με τα γνωστα αρνητικα επακολουθα ή απιονισμενο νερο; (οχι για νερο σιδερο αλλα το απιονισμενο που γραφει για σιδερο αυτοκινητο κλπ για να μην εχει τιποτα βελτιωτικα σιδερωματος ) .

Περιμενω καποια προταση σας γιατι κοντευει να μου στριψει. Λεφτα για αο δεν παιζουν αλλα σκεφτομαι οτι και να ειχα ποιος θα την δουλευε η μανα μου;; :lmao: Εδω δεν ξερω εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πας να αγοράσεις; :)

Αν μου δωσεις τα 60 εφυγα τρεχοντας :blush:

δεν εχεις πολλες επιλογες.νερο βρυσης με αντιχλωριο(πραγμα που ηδη φανταζομαι πως κανεις...).

η α/ο ειναι μονοδρομος για την αναπληρωση νερου,και αφου την ξεκινησεις,θα σταματησεις πλεον να βλεπεις την κλασσικη ασπρη γραμη(αλατα)στο τζαμι,κοντα στην επιφανεια του νερου... :)

Αναγκαστικα αυτο κανω αλλα το νερο ετσι γινετε πιο σκληρο απ οτι ειναι μιας και εξατμιζετε μονο νερο και οχι και τα αλατα,οπωτε βαζοντας παλι νερο απο την βρυση οι σκληροτητες πανε στο θεο..

Η α/ο ειναι στα πλανα μου αλλα οχι για αυτη τη στιγμη μιας και ειμαι ανεργος οπωτε ψαχνω για αλλη λυση :lmao:

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει......για του χρονου το καλοκαιρι θα εισαι πιο καλα οργανωμενος...

καθε εμποδιο για καλο δε λεει ο κοσμος....? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...