Jump to content

Προτεινόμενα φυτά


skippergr

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος συνδυασμός προτεινόμενων φυτών τι πρέπει να προσέξω σα βάση έχω υπόψη μου σε στιλ γκαζόν το οποίο ελπίζω να βρω στη Θεσσαλονίκη αλλά από κι και πέρα τι?

Συγνώμη για το στιλ γκαζόν αλλά το ψάχνω ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που δεν ανέφερα

Λίτρα ενυδρείου 120

Co2 διαθέσιμο της εταιρείας dennerle το από μοντελάκι που ρυθμίζει μόνο του το ρυθμό ροις των φυσαλίδων ανάλογα με τι θερμοκρασία του νερού

Υπόστρωμα μάλλον νεκρό τοποθετημένο πριν από 1 χρόνο της tetra

Eιδικό χαλίκι όπως μου είπαν πάχους 4 cm fondovivo κάτι σα λάβα με ιχνοστοιχεία κτλ για καλύτερη ανάπτυξη των φυτών

Χρόνος απεριόριστος

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.Για τα φυτα τυπου γκαζον ριξε μια ματια εδω

-http://www.aquahobby.com/e_garden.php στην κατηγορια Aquarium Carpet Plants.

Προκειται για απαιτητικα σε φως (τουλαχιστον) φυτα μεχρι και 1 watt/ λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ οι λάμπες που χρησιμοποιώ είναι της εταιρείας arcadia 2x25 30’’ ελπίζω να είναι αρκετές σπάνια βέβαια ανάβω και τις δύο γιατί με το ¨καλημέρα¨ στο μπροστινό τζάμι εμφανίζετε πράσινη άλγη ξέχασα να αναφέρω ότι στα φυτά που έχω αυτή τη στιγμή έχω τριχοειδή άλγη την οποία πολεμώ με προτοζιν αν δω ότι δεν γίνετε τίποτα μπορεί να τα ξηλώσω

Link to comment
Share on other sites

Η εμφανιση της αλγης μπορει να οφειλεται σε διαφορους λογους.Φωτισμος, μολυνση νερου κλπ.Κατα τη γνωμη μου πες μας τι τιμες εχεις απο ΡΟ4,ΝΟ3, αν εχεις συστημα CO2 και περιοδο φωτισμου.Οσο αφορα τα watt σου, αν πουμε οτι τα καθαρα σου λιτρα ειναι 100 εισαι περιπου στο 0,5 watt / λιτρο οταν ειναι αναμενες και οι δυο, τιμη που σου επιτρεπει να διατηρεις μεγαλη γκαμα φυτων.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, sorry για το CO2, τωρα το ειδα! :)

Link to comment
Share on other sites

...ξέχασα να αναφέρω ότι στα φυτά που έχω αυτή τη στιγμή έχω τριχοειδή άλγη την οποία πολεμώ με προτοζιν αν δω ότι δεν γίνετε τίποτα μπορεί να τα ξηλώσω

!!!!!!!!!!!!!! :ballistic: !!!!!!!!!!! :blink: !!!!!!!!!!!!!!!!!

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος..? :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΝΟ3 υποθέτω ότι είναι ψηλά και χρησιμοποιώ juwel αντί ΝΟ3 για το άλλο δεν ξέρω θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

OK λάθος protalon 707

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΝΟ3 υποθέτω ότι είναι ψηλά και χρησιμοποιώ juwel αντί ΝΟ3 για το άλλο δεν ξέρω θα ενημερώσω

Για ξαναπεστο γιατι κολλησα!Τι εννοεις οτι χρησιμοποιεις juwel αντί ΝΟ3;Μαλλον, κατι δεν εχω καταλαβει; :)

Link to comment
Share on other sites

gia tin katapolemis ton no3 xrisimopoio sto filtro idiko sfougari tis etaireias pou proanefera kata ton nitrikon auti ti stigmi den exo distixos diathesimi metrisi

Link to comment
Share on other sites

merikes photo distixos apo to tlf parepiptontos kainourgia auga apo to segari ton agelopsaron

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εχεις μετρησεις ειτε ΝΟ3, ειτε για οτιδηποτε αλλο, δεν γινεται να σου πω κατι συγκεκριμενο...

Αν, ομως για καποιον λογο γνωριζεις οτι εχεις υψηλα ΝΟ3, αυτο μπορει να οφειλεται σε υπερβολικο αριθμο ψαριων= αυξημενη επιβαρυνση νερου 'η σε υπερβολικο ταισμα.Σε αυτην την περιπτωση κανεις αλλαγες νερου και ταιζεις λιγοτερο.Αυτο που λες για το σφουγκαρι πρωτη φορα το ακουω...

Παντως χωρις μετρησεις μαλλον, δεν εχουν βαση αυτα που λεμε τωρα! :)

Link to comment
Share on other sites

merikes photo distixos apo to tlf parepiptontos kainourgia auga apo to segari ton agelopsaron

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν σε αυτό το φόρουμ αλλά και σε άλλα όπου με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες.

Algaea destroyers τύπου protalon κ.α., υλικά αντι-nitrate, αντιφωσφορικά, skimmer, sump και υπόλοιπες εφαρμογές που λειτουργούν σε άλλου είδους ενυδρεία χωρίς φυτά δεν είναι καλό να εφαρμόζονται στα ενυδρεία όπου υπάρχουν φυτά και μας ενδιαφέρει η ανάπτυξή τους. Τα θρεπτικά τα θέλουμε, τα αξιοποιούμε και τα προσθέτουμε όταν λείπουν. Δεν τα αφαιρούμε με σφουγγάρια.

Το γεγονός ότι με το που ανάβεις τη 2η λάμπα γεμίζεις άλγη είναι λογικό γιατί κάποια στοιχεία δεν μπορούν να απορροφηθούν καθώς προφανώς λείπουν κάποια άλλα. Πιθανόν να οφείλεται σε χαμηλό CO2. Βέβαια δεν ξέρουμε πόσα και τι φυτά έχεις. Αυτό το σύστημα της dennerle για το co2 που λες λαμβανει υπόψιν τη θερμοκρασία αλλά όχι τη φυτόμαζα και τις υπόλοιπες παραμέτρους (ΝΟ3, PO4, ιχνοστοιχεία);;;

Αν μπορείς να ανεβάσεις και μια φώτο για να έχουμε μία συνολική εικόνα του ενυδρείου θα βοηθούσε. Επίσης και αν ρίχνεις το όποιο λίπασμα μετρήσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη σ ευχαριστώ πολύ θα ήθελα αν μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινίσεις ποιο είναι το φυτό που υπάρχει στη φωτογραφία με το ram θέλω ουσιαστικά να ξαναχτίσω εξ΄ αρχής το ενυδρείο μου γιατί αυτί τη στιγμή ούτε είναι κάτι αξιόλογο ούτε έχει κάποιο αξιόλογο φυτό

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τη δικιά μου φώτο με το ram, αυτό που καλύπτει το χαλίκι είναι glossostigma elatinoides.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...