Jump to content

μετρησεις-κακη αρχη


Recommended Posts

no3 είχα οσα πρεπει και με την εξάτμιση σχεδον κάθε μέρα βαζω απιονισμενο.

θα κάνω αλλαγή την κυριακή

Καν την Κυριακη και μετα ξεκινησε κανονικα τις ρουτινες σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΝΟ3 10

ΝΟ2 0

ΝΗ3 0

:thumbup:

Θα βγαλω καμια φωτο τα ψαρακια να τα δείτε όταν μπορέσω.

Επρεπε να ειχες κανει ηδη αυτο Βασιλη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα ember tetra πάλι δεν έφαγαν. :thumbup: Ταισα bloodworms,,αρτεμια αποξηραμενη και για τροπικά.Το μεγαλύτερο μέρος της τροφής καταφέρνω και το βγάζω.Το απόγευμα θα δοκιμασω με κατεψυγμενα cyclops.

Οσον αναφορα τα apistogramma borelli,είμαι σε δίλημμα.Πολλές ιστοσελίδες λένε να τα κρατάς σε χαρέμι και εγώ σκέφτηκα να βαλω 1m 2f.Καποια άλλη ιστοσελίδα λεει οτι πάνε σε χαρεμι και σε ζευγαρι.Τα ψάρια θα φτάσουν σε μικρή ηλικια και 3-4εκ.Να επιχειρήσω χαρέμι η ζευγάρι και να δω μετά αμα με παιρνει και ενα ακόμα θηλυκο;;;

Το δίλημμα μου είναι ότι αν βαλω ζευγαρι μην σαπισει ο αρσενικος το 1 θηλυκο και αν βαλω χαρέμι ,σχηματιστει ζευγαρι και το ενα θηλυκο να το τσακισουν.

Τι προτείνετε;;;

ember tetra και μια φωτο του ενυδρείου:

post-39178-1314947379_thumb.jpg post-39178-1314947432_thumb.jpgpost-39178-1314947497_thumb.jpg post-39178-1314947615_thumb.jpg post-39178-1314947698_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Τα ember tetra πάλι δεν έφαγαν. :thumbup: Ταισα bloodworms,,αρτεμια αποξηραμενη και για τροπικά.Το μεγαλύτερο μέρος της τροφής καταφέρνω και το βγάζω.Το απόγευμα θα δοκιμασω με κατεψυγμενα cyclops.

Οσον αναφορα τα apistogramma borelli,είμαι σε δίλημμα.Πολλές ιστοσελίδες λένε να τα κρατάς σε χαρέμι και εγώ σκέφτηκα να βαλω 1m 2f.Καποια άλλη ιστοσελίδα λεει οτι πάνε σε χαρεμι και σε ζευγαρι.Τα ψάρια θα φτάσουν σε μικρή ηλικια και 3-4εκ.Να επιχειρήσω χαρέμι η ζευγάρι και να δω μετά αμα με παιρνει και ενα ακόμα θηλυκο;;;

Το δίλημμα μου είναι ότι αν βαλω ζευγαρι μην σαπισει ο αρσενικος το 1 θηλυκο και αν βαλω χαρέμι ,σχηματιστει ζευγαρι και το ενα θηλυκο να το τσακισουν.

Τι προτείνετε;;;

ember tetra και μια φωτο του ενυδρείου:

post-39178-1314947379_thumb.jpg post-39178-1314947432_thumb.jpgpost-39178-1314947497_thumb.jpg post-39178-1314947615_thumb.jpg post-39178-1314947698_thumb.jpg

Χαχαχαχααχ ειναι μικροσκοπικα ρε φιλε τα εμπερ,αλλα ειναι ομορφα!

Τωρα γι αυτο που ρωτας δεν ξερω σιγουρα,αλλα νομιζω οτι καλητερα να βαλεις αυτα που εχεις παραγγηλει και θα δεις συμπεριφορες,αν βγει ζευγαρι και η αλλη τρωει ξυλο την βγαλεις και την δινεις,αν ειναι ολα καλα τοτε την αφηνεις.Νομιζω οτι καλητερα ειναι να ανοιξεις ενα θεμα στις κιχλιδες να σου πουν σιγουρα οι πιο εμπειροι

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχααχ ειναι μικροσκοπικα ρε φιλε τα εμπερ,αλλα ειναι ομορφα!

Τωρα γι αυτο που ρωτας δεν ξερω σιγουρα,αλλα νομιζω οτι καλητερα να βαλεις αυτα που εχεις παραγγηλει και θα δεις συμπεριφορες,αν βγει ζευγαρι και η αλλη τρωει ξυλο την βγαλεις και την δινεις,αν ειναι ολα καλα τοτε την αφηνεις.Νομιζω οτι καλητερα ειναι να ανοιξεις ενα θεμα στις κιχλιδες να σου πουν σιγουρα οι πιο εμπειροι

ειναι 2εκ :thumbup:

Δεν εχω δωσει την παραγγελια ακόμα.

Αν σχηματιστεί ζευγαρι και η αλλη τρωει ξυλο που να την δωσω;;;;Ξερεις κανενα στην ελλαδα που να εχει borelli;;;Γι αυτό το λόγο είμαι σε δίλημμα.

Το ενυδρείο σας αρέσει;;;

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2εκ :thumbup:

Δεν εχω δωσει την παραγγελια ακόμα.

Αν σχηματιστεί ζευγαρι και η αλλη τρωει ξυλο που να την δωσω;;;;Ξερεις κανενα στην ελλαδα που να εχει borelli;;;Γι αυτό το λόγο είμαι σε δίλημμα.

Το ενυδρείο σας αρέσει;;;

Το ενυδρειο ειναι σουπερ Βασιλη αλλα σου ειπα ρε αδερφακι μου,βγαλε αυτο το ματσουκι απο τη μεση και βαλτο στη γωνια,εσυ δεν ακους :welcome:

Αργοτερα οταν θα στρωσει λιγο ο βυθος σου παιξε και με κανενα γρασιδακι αλλα νομιζω πρεπει να βαλεις αλλη μια λαμπα ακομα.Τωρα για τα μπορελι δεν ξερω ρε συ να σε πω σιγουρα,ανοιξε καλητερα ενα θεμα στις κιχλιδες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι σουπερ Βασιλη αλλα σου ειπα ρε αδερφακι μου,βγαλε αυτο το ματσουκι απο τη μεση και βαλτο στη γωνια,εσυ δεν ακους :thumbup:

Αργοτερα οταν θα στρωσει λιγο ο βυθος σου παιξε και με κανενα γρασιδακι αλλα νομιζω πρεπει να βαλεις αλλη μια λαμπα ακομα.Τωρα για τα μπορελι δεν ξερω ρε συ να σε πω σιγουρα,ανοιξε καλητερα ενα θεμα στις κιχλιδες :)

θα το βαλω θα το βαλω απλά δεν έχω και πολύ λάστιχο και βεντουζες για φιλτρο για να κάνω την μετατροπή.(με το υπάρχον δε γίνετε.

Θα βάλω και μια ακόμα λάμπα 15 watt 6500kelvin

Γρασιδάκι δεν ξέρω αν θα βαλω.Αρχικά θα δω αν μπορω να βολεψω τις καρύδες. :welcome:

Να ρωτήσω κάτι.Οταν ανοίξω το φίλτρο λογικά τότε θα αλλάξω και το λάστιχο.Οταν κλεινουμε τα βανακια και το φίλτρο ,στο λάστιχο μενει το νερό.Οταν όμως αλλάζουμε τα λάστιχα δεν έχουν μεσα νερό.Δε θα μπει αέρας στο φίλτρο και μετά τρέχα γύρευε;;;;

Αν κάποιος μπορεί να απαντήσει στην ερώτηση μου με τα apistogramma borelli ας το κανει αμεσα. :thumbup:

Κωστα ευχαριστώ για τα καλά σχόλια.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κανεις;;;

Η ερώτηση με τις σωληνώσεις δεν επείγει αλλά για τα borelli όποιος ξέρει ας απαντήσει αμεσα. :thumbup:

Εβαλα στο νερό της αλλαγής(4λ απιονισμενο και 6λ βρυσης) το μινι φιλτράκι μου(max 260l/h :thumbup: ) με τύρφη

Καρύδα βρήκα από pet shop

Τα ember tetra πάλι δεν έφαγαν.Απλα κυνηγιούνται και αν συναντήσουν τροφή την κοιτούν με μια αδιαφορία και τέλος.

Λογικα θα δοκιμασω με λιγα cyclops

ευχαριστώ Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Κανεις;;;

Η ερώτηση με τις σωληνώσεις δεν επείγει αλλά για τα borelli όποιος ξέρει ας απαντήσει αμεσα. :hysterical:

Εβαλα στο νερό της αλλαγής(4λ απιονισμενο και 6λ βρυσης) το μινι φιλτράκι μου(max 260l/h :wootwoot: ) με τύρφη

Καρύδα βρήκα από pet shop

Τα ember tetra πάλι δεν έφαγαν.Απλα κυνηγιούνται και αν συναντήσουν τροφή την κοιτούν με μια αδιαφορία και τέλος.

Λογικα θα δοκιμασω με λιγα cyclops

ευχαριστώ Βασίλης

εγινε η αλλαγη νερου χωρις προβληματα και απροοπτα.

Τα ψάρια τσάκισαν τα κατεψυγμενα cyclops

οι ερωτήσεις παραμενουν :wootwoot:

αυριο θα παραγγειλω τα ψαρια και δεν ξερω τον αριθμο τους!

Link to comment
Share on other sites

Την τρίτη καταφθανουν 3 apistogramma borelli!!! :wootwoot::wootwoot::wub:

Στο ενυδρείο μπηκαν και οι καρύδες και το ενυδρείο εχει πια πολλές κρυψωνες.

Τα πραγματα πηγαινουν καλά στο ενυδρείο.Τα ember μεγαλωνουν και τρώνε μια και μόνο τροφη δικιας μου παρασκευής :wub:

Οταν ανοίξω το φίλτρο λογικά τότε θα αλλάξω και το λάστιχο.Οταν κλεινουμε τα βανακια και το φίλτρο ,στο λάστιχο μενει το νερό.Οταν όμως αλλάζουμε τα λάστιχα δεν έχουν μεσα νερό.Δε θα μπει αέρας στο φίλτρο και μετά τρέχα γύρευε;;;

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αυριο ερχονται τα ψαρακια μου!!! :hysterical:

Αντε ρε Βασιλη με το καλο!Περιμενουμε φωτο :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου Βασίλη :hysterical:

Με το καλό να δεχτείς και τα ψαράκια σου και να τα χαρείς όλα μαζι.

Ποιό φίλτρο έχεις; αν έχεις Eheim απλά θα βαρεθείς να κουνάς (μέχρι να βγει ο αέρας) με Fluval τρομπάρεις κλπ

Όλα τα φίλτρα έχουν κάποιο τρόπο να βγάλεις το αέρα.

Αν κάποιος βέβαια ξέρει καλύτερο τρόπο ας μας ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

ενω η παραγγελία ήταν να έρθει πριν λίγο μου λεει τώρα δεν θα έρθει τιποτα :D

Τι εγινε ρε Βασιλη?Ποιος σου ειπε οτι δεν θα ερθει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε Βασιλη?Ποιος σου ειπε οτι δεν θα ερθει τιποτα?

απο την αλλη βδομαδα μου ειπανε.

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων πρόσθεσα 2 ember και εδω και ώρες δεν μπορω να εντοπισω το ενα!!!!

Αν τα κακαρωσε(να πω την αληθεια τα ψαρια όταν τα είδα στο σπίτι πριν τα βαλω στο ενυδρείο ήταν κάπως...) θα εχω μεγαλο θεμα;;;;

:D

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων πρόσθεσα 2 ember και εδω και ώρες δεν μπορω να εντοπισω το ενα!!!!

Αν τα κακαρωσε(να πω την αληθεια τα ψαρια όταν τα είδα στο σπίτι πριν τα βαλω στο ενυδρείο ήταν κάπως...) θα εχω μεγαλο θεμα;;;;

:D

Θα πρεπει να το βρεις και να το βγαλεις αν ψωφισε γιατι θα σου ανεβασει αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να το βρεις και να το βγαλεις αν ψωφισε γιατι θα σου ανεβασει αμμωνια

παιδια εχω φαει ωρες πανω στο ενυδρειο και δεν φαινεται πουθενα. :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω φαει ωρες πανω στο ενυδρειο και δεν φαινεται πουθενα. :hysterical:

εριξα το τελευταιο μου χαρτί.Εβαλα στο ενυδρείο κατεψυγμένα cyclops και ειδα τέσσερα ψαράκια να τα τσακιζουν!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...