Jump to content

μετρησεις-κακη αρχη


Recommended Posts

Θέλω να μάθω ποσα φυλλαρακια να βάζω και κάθε ποτέ να τα βγάζω για να κρατηθεί η βιολογία

Θα πάω να πάρω τεστ αύριο

Kixlidatos δεν είναι επικίνδυνο να καλώ αλλαγή 50% αν δεν ξέρω τις πραγματικές μετρήσεις ;;;

Να κάνω μικρότερη αλλαγη;;;

Να κάνω τεστ no2 και nh3 για να κρίνουμε καλύτερα;;;

Θα ρίξω και λίγο nitrivec στο νερο του ενυδρειου

Σε εκτατη κατασταση εχω κανει 90% αλλαγη νερου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ήθελα μερικές ακόμα γνώμες για να δω τι ακριβως να κανω

σας ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ριχνω 2-3 φυλλαρακια ανα 2-3 μερες τωρα που στρωνω το 40λιτρο

Rastafarian θα ακολουθήσω την τακτική σου με την τροφή

Επισης θα δω τι μετρήσεις ΄Εχω και μετα θα κάνω αν χρειάζεται αλλαγη νερού

Σας ευχαριστω πολυ

Αν όμως δεν ξεμπερδεψω θα σας ξανακανω ερωτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian θα ακολουθήσω την τακτική σου με την τροφή

Επισης θα δω τι μετρήσεις ΄Εχω και μετα θα κάνω αν χρειάζεται αλλαγη νερού

Σας ευχαριστω πολυ

Αν όμως δεν ξεμπερδεψω θα σας ξανακανω ερωτήσεις :)

:):blush:

Εδω ειμαστε :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Παρε και αλλο τεστ no3 αυριο και μετρα νερο ενυδρειου και νερο βρυσης.Και μην βιαζεσαι για αλλιως σου ειπα σε παραπανω ποστ τι θα γινει :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρεις καινούργιο τεστ καλό είναι να

επαληθεύσεις την καλή λειτουργία αυτού

που έχεις.

Όλο πλαστικά μπουκαλάκια καταναλώνουμε,

θα πέσει και θα μας πλακώσει κάποια μέρα

αυτός ο πλανήτης.

Κάνε το εξής:

-Μέτρησε ένα εμφιαλωμένο νερό, αν είναι μηδέν είσαι σε καλό δρόμο.

- Μέτρα ξανά της βρύσης, αν είναι χάλια μάλλον έχεις μεγάλο πρόβλημα.

- Κάνε ένα διάλυμα 50% βρύση με 50% εμφιαλωμένο, Θα πρέπει να βγάλεις

τη μισή περιεκτικότητα από τη ένδειξη της βρύσης.

Αν πάλι έχει κάποια απόκλιση θα μπορέσεις να την υπολογίσεις αλλάζοντας

τα ποσοστά στο διάλυμα βρύσης - εμφιαλωμένο, φτάνει η απόκλιση να είναι

γραμμική.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρεις καινούργιο τεστ καλό είναι να

επαληθεύσεις την καλή λειτουργία αυτού

που έχεις.

Όλο πλαστικά μπουκαλάκια καταναλώνουμε,

θα πέσει και θα μας πλακώσει κάποια μέρα

αυτός ο πλανήτης.

Κάνε το εξής:

-Μέτρησε ένα εμφιαλωμένο νερό, αν είναι μηδέν είσαι σε καλό δρόμο.

- Μέτρα ξανά της βρύσης, αν είναι χάλια μάλλον έχεις μεγάλο πρόβλημα.

- Κάνε ένα διάλυμα 50% βρύση με 50% εμφιαλωμένο, Θα πρέπει να βγάλεις

τη μισή περιεκτικότητα από τη ένδειξη της βρύσης.

Αν πάλι έχει κάποια απόκλιση θα μπορέσεις να την υπολογίσεις αλλάζοντας

τα ποσοστά στο διάλυμα βρύσης - εμφιαλωμένο, φτάνει η απόκλιση να είναι

γραμμική.

To τεστ είναι μαπα

Μέτρησα εμφιαλωμενο ΙΟΛΗ και μου εβγαλε no3 στο 50(όπως στης βρύσης) και πάνω το μπουκάλι του νερού έγραφε 9,16.

μαλλον τα εχει παίξει

(γραφει οτι ληγει το 2013)

Link to comment
Share on other sites

To τεστ είναι μαπα

Μέτρησα εμφιαλωμενο ΙΟΛΗ και μου εβγαλε no3 στο 50(όπως στης βρύσης) και πάνω το μπουκάλι του νερού έγραφε 9,16.

μαλλον τα εχει παίξει

(γραφει οτι ληγει το 2013)

Έχω στα χέρια μου και γω τεστ salifert no3 κουκουριγμένο με λήξη 11-2012. Τα salifert πλέον για μένα είναι μόνο για κανα ασβέστιο-μαγνήσιο σε κανα reef. Όλα τα άλλα (επειδή τα έχω μου τα είχανε προτίνει ως τα καλύτερα και τα έχω ΟΛΑ) τρώνε άκυρο από μένα :) .

Για no3 μακράν το καλύτερο και πιο εύκολο --> API.

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα υλικά του φίλτρου(σφουγγαρι) και τα ζούληξα πάνω στο substrat pro του καινούργιου φίλτρου

και εβαλα και δόση nitrivec

Μου φαίνεται απίθανο να εχω νιτρικά από εκεί επειδή ποτε δεν είχε αλλά αν ετυχε να εχει... :lmao:

θα κανω μετρηση :wacko:

το 25λιτρο δούλευε 4-5 χρόνια

Ψαράκια θα βάλω τα ember tetra αρχικά (1-2) που είναι και μια σταλιά(max 2cm)

Το θέμα μου δεν είναι να παραχθει αμμωνια αφου το ενυδρείο το μπολιάζω αλλά να βάζω τροφή να ζήσουν ίσα ίσα τα βακτήρια(εκτος αν αυτο χρειαζεται παραγωγή αμμωνίας) :)

Το σαλιγκάρι μια χαρά φαίνεται κόβει βόλτες τρώει.

Η ιδέα να αφησω το σαλιγκάρι και μεσα σε απόχη να βάζω λίγη τροφή είναι καλή;;;

(ποσα φυλλαρακια περιπου και για ποσες μερες μεσα στο νερο;;;;;;:blush:

Η ιδεα να αφησω το σαλιγκάρι να κανει ΣΚΧΧΧ μόνο στο ενυδρειο χωρις να ριχνω την τροφή και μετα από καποιες μερες ember tetra είναι καλή ;;;

καποια αλλη ιδεα;;;

παρακαλω μια γρηγορη απάντηση γιατι θα τρελαθώ :rasp::(:(

:)

Αν καταλαβα καλα στρωνεις το 70αρι ενυδρειο σου σωστα;

Εκτος απο το σαλιγκαρι εχεις μεσα και φυτα; και αν ναι σε τη ποσοτητα;

Οσο για την αλλαγη μην κανεις τιποτα πριν κανεις μετρησεις αμεσα ΡΗ, ΝΗ3, ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3. Επισης μηνταιζεις καθολου για την ωρα. Περιμενουμε τα αποτελεσματα αλλα μην αργησεις γιατι φοβαμαι το σαλιγκαρι.

Το θεμα ειναι το οτι στην ουσια το μπολιασμα που εννοεις δεν θεωριτε επαρκες, οποτε το ενυδρειο σου οπως και να εχει θα σου παρουσιαση αμμωνια μια που ο κυκλος του αζωτου θα ξεκινηση εαν δεν εχει ηδη αρχισει και για αυτο για ακομα μια φορα θα σου υπενθυμησω το σαλιγκαρι πως κυνδινευει.

Εαν μπορεις να το βγαλεις θα ειναι ποιο ευκολο να στρωσεις το ενυδρειο μια που δεν θα φοβασαι για υψιλες συγκεντρωσεις αμμωνιας, αλλιως θα πρεπει να μετρας συνεχεια και να κανεις επανελημενα αλλαγες νερου για να την κρατας χαμηλα και αυτο θα σου καθηστερηση και τον ολο κυκλο ασε που θα κανεις στο τελος μικρες αποικιες και θα πρεπει να βαζεις ψαρια πολυ σιγα στην αρχη της ολωκληρωσεις του κυκλου.

Οι παραπανω προτασεις σου ειναι ακυρες, ειναι συμαντικο να στρωσουν οι τιμες για να μην τρεχεις και δεν φτανεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, αν θέλεις, έλα να σου δώσω έτοιμο μπόλι (μπίχλα ή και υλικό substra pro) από το δικό μου το ενυδρείο για να γλυτώσεις το εγκεφαλικό. :)

Πάρε με τηλ.

Κ

Υ.Γ

Και αν είναι μετράμε και το νερό σου με ένα test API, για να μην τρελαθούμε τέλείως... :lmao:

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

Φευγω να παρω μετρησεις και θα σας πω τα αποτελέσματα και θα απαντήσω στις ερωτήσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Φευγω να παρω μετρησεις και θα σας πω τα αποτελέσματα και θα απαντήσω στις ερωτήσεις σας :)

:lmao::):blush:

Τωρα μας τα λες σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

NO3 10-15 :):lmao::) (αρχίζω να σκέφτομαι κακά πραματα για καποιες εταιρίες)

NO2 0,25(εδώ έχω θέμα)

NH3 0

PH 7.5

GH 14

KH 12

Το σαλιγκάρι θα βγει όταν τελειώσω αυτό το μήνυμα

Εχω 5 φυλλ. τροφή μέσα σε απόχη που αποσυντίθενται από το πρωι να τα βγάλω με τις τωρινές μετρήσεις;;;;;

Link to comment
Share on other sites

:):lmao::)

Μας τρελανες ρε παιδι μου.Αλλα απο περιεργεια για μετρα και την βρυση σου να μου φυγει το αγχος :blush:

Link to comment
Share on other sites

:):lmao::)

Μας τρελανες ρε παιδι μου.Αλλα απο περιεργεια για μετρα και την βρυση σου να μου φυγει το αγχος :rasp:

Θα το κάνω αλλά όχι τώρα επειδή τρωω μεσημεριανό τώρα έτσι όπως έγιναν τα πράματα :blush:

Εχω 5 φυλλ. τροφή μέσα σε απόχη που αποσυντίθενται από το πρωι να τα βγάλω με τις τωρινές μετρήσεις;;;;;

Πως με συμβουλεύετε να συνεχίσω;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω αλλά όχι τώρα επειδή τρωω μεσημεριανό τώρα έτσι όπως έγιναν τα πράματα :rasp:

Εχω 5 φυλλ. τροφή μέσα σε απόχη που αποσυντίθενται από το πρωι να τα βγάλω με τις τωρινές μετρήσεις;;;;;

Πως με συμβουλεύετε να συνεχίσω;;;

:):lmao::)

Καλη ορεξη

Βγαλτα να πανε στο καλο,μια χαρα εισαι τωρα :blush:

Link to comment
Share on other sites

:):lmao::)

Καλη ορεξη

Βγαλτα να πανε στο καλο,μια χαρα εισαι τωρα :blush:

εχω λίγα νιτρωδη όμως...

αν τα βγάλω δεν θα σταματήσουν να τρεφονται τα βακτήρια και να τα κακαρώσει η βιολογία;;;

για τα νιτρώδη λέω να κάνω μια αλλαγή νερού 1/7 εσείς τι λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

NO3 10-15 :):lmao::) (αρχίζω να σκέφτομαι κακά πραματα για καποιες εταιρίες)

NO2 0,25(εδώ έχω θέμα)

NH3 0

PH 7.5

GH 14

KH 12

Το σαλιγκάρι θα βγει όταν τελειώσω αυτό το μήνυμα

Εχω 5 φυλλ. τροφή μέσα σε απόχη που αποσυντίθενται από το πρωι να τα βγάλω με τις τωρινές μετρήσεις;;;;;

:blush::rasp::(

Ωραια, τωρα εχουμε μια καλυτερη γενικη εικονα!!!

Μην κανεις αλλαγη να βγαλεις το κακομοιρο το σαλιγκαρακι, ασε την τροφη που εχει μεσα το δυχτακι μην την βγαλεις και προσθεσε και μια καλη τσιμπια και αυριο το απογευμα κανε μια μετρηση παλι και ενημερωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

:lmao::):blush:

Ωραια, τωρα εχουμε μια καλυτερη γενικη εικονα!!!

Μην κανεις αλλαγη να βγαλεις το κακομοιρο το σαλιγκαρακι, ασε την τροφη που εχει μεσα το δυχτακι μην την βγαλεις και προσθεσε και μια καλη τσιμπια και αυριο το απογευμα κανε μια μετρηση παλι και ενημερωσε μας.

να βάλω ακόμα τόση τροφή και θα μαστε οκ :rasp: και μετά την αλλάζω ανά τριήμερο

το σαλιγκάρι το εβγαλα και το εβαλα σε ενα 2λιτρο με λίγη moss

Πάω να συμληρώσω απιονισμένο για την εξάτμιση...

θα σας ενημερώσω για νεοτερα

:)

Link to comment
Share on other sites

να βάλω ακόμα τόση τροφή και θα μαστε οκ :lmao: και μετά την αλλάζω ανά τριήμερο

το σαλιγκάρι το εβγαλα και το εβαλα σε ενα 2λιτρο με λίγη moss

Πάω να συμληρώσω απιονισμένο για την εξάτμιση...

θα σας ενημερώσω για νεοτερα

:)

Ωραια, τωρα που εβγαλες το σαλιγκαρι μπορουμε αφοβα να ριξουμε τροφη για να δουμε σε τη σταδιο βρισκεται η βιολογια σου. Την τροφη τριψε την καλα κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο και την αποχη βγαλτη μετα απο μερικες ημερες τελιως. Το ζητουμενο ειναι να παραγουμε αμμωνια για τα βακτηρια που αναπτυσονται μια που για αυτα ειναι τροφη για τα δοντια τους και να φτασεις σε ενα σημειο που θα μετρας μονο ΝΟ3.

Το θεμα ειναι οτι λογο του οτι ειχες ριξει λιγο ζουμι απο το μπολι σε συνδιασμο με την λιγη τροφη η αμμωνια καταναλωθηκε μια χαρα αλλα εαν ριξεις περισσοτερη τροφη θα ανταποκριθει αναλογα η βιολογια σου ή θα ειναι λιγη ωστε να αποροφυση μεγαλυτερο φορτιο;

Για αυτο μην την φοβασε την τροφη, ριξε μια καλη τσιμπια για να εχουν να τραφουν και να πολλαπλασιαστουν οι αποικιες ετσι ωστε οταν στρωσει με το καλο και βαλεις ψαρια να μπορει η βιολογια σου να ανταπεξελθει σε μεγαλυτερο φορτιο των οργανικων αποβλητων που θα παραγουν τα ψαρια χωρις να σου παρουσιαστη ιχνος αμμωνιας!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα!

Οταν ριχνουμε τροφη μεσα στο ενυδρειο δεν εχουμε αμεσως αμμωνια, αλλα πρεπει να περασουν καποιες ωρες ή και μερα για να μπορεσουν τα αποδοικοδομιτικα βακτηρια να διασπασουν την υλη. Ενω τα ψαρια αποβαλλουν αμεσως αμμωνια μεσα στο νερο σε συνδιασμο με οργανικη υλη.

Για αυτο καλο ειναι να την αφηνεις αρκετες ημερες την τροφη μεσα στο δυχτακι ή ακομα καλυτερα απευθειας μεσα στο ενυδρειο καλα τριμμενη για να βοηθησουμε να διασπαστη ποιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rik σε ευχαριστώ πολύ

Θα ρίξω τροφή τριμμένη και θα βγάλω την τροφή από την απόχη σε 2 μέρες

Οταν βλέπω φύλλο φυτού να πάει να σαπίσει στο νερό φαντάζομαι τρέχω και το βγάζω;;;;(αυτό κανω ως τώρα)

Τα νιτρώδη με το τρίψημο τροφής θα φύγουν;;;

Κάθε πότε να ρίχνω τροφή;;;;

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rik σε ευχαριστώ πολύ

Θα ρίξω τροφή τριμμένη και θα βγάλω την τροφή από την απόχη σε 2 μέρες

Οταν βλέπω φύλλο φυτού να πάει να σαπίσει στο νερό φαντάζομαι τρέχω και το βγάζω;;;;(αυτό κανω ως τώρα) Για την ωρα που ακομα στρωνεις το ενυδρειο δεν ειναι απαραιτητο να τα αφερεις μια που και αυτα κανουν αναλογη δουλεια με την τροφη που ριχνεις μεσα.

Τα νιτρώδη με το τρίψημο τροφής θα φύγουν;;; Τα Νο2 ειναι τοξικο σχεδον οσο το ΝΗ3 και θα πρεπει να μηδενιση και αυτο με την σειρα του.

Κάθε πότε να ρίχνω τροφή;;;; Αυριο το απογευμα δωσε μετρησεις και βλεπουμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...