Jump to content

μετρησεις-κακη αρχη


Recommended Posts

NO3 30-35

NO2 1

NH3 0

Παιδιά κάτι δεν παει καλά!!!!!!! :rasp::rasp::rasp:

:)

Να κάνω καμια αλλαγή :hysterical: ;;;;;;;;;;

να ρίξω τροφή αυριο;;;;;

να σας πω επίσης ότι ο αριθμός των σαλιγκαριών εχει αυξηθει και αλλα τεράτα ( μικροσκοπικα λευκα σκουλικακια κ.α.) εχουν εμφανιστεί.Φαντάζομαι ότι γίνεται λόγω της πολλήε τροφής που ρίχνω και δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας;;;;;

πιστευω πως η υπομονη ειναι πολη πολυτιμη αλλα πρέπει να δράσω αμέσα με καποιο τρόπο για όλα τα παραπάνω προβλήματα!

:(

:blink:

Βασιλη θα μας τρελανεις εσυ :) Σταματα να δεινεις τροφη για μερικες μερες,μαλλον ριχνεις πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

NO3 30-35

NO2 1

NH3 0

Παιδιά κάτι δεν παει καλά!!!!!!! :):hysterical::rasp:

:)

Να κάνω καμια αλλαγή :D ;;;;;;;;;;

να ρίξω τροφή αυριο;;;;;

να σας πω επίσης ότι ο αριθμός των σαλιγκαριών εχει αυξηθει και αλλα τεράτα ( μικροσκοπικα λευκα σκουλικακια κ.α.) εχουν εμφανιστεί.Φαντάζομαι ότι γίνεται λόγω της πολλήε τροφής που ρίχνω και δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας;;;;;

πιστευω πως η υπομονη ειναι πολη πολυτιμη αλλα πρέπει να δράσω αμέσα με καποιο τρόπο για όλα τα παραπάνω προβλήματα!

:(

:blink:

Φιλε Βασιλη μολις γυρισα απο τις διακοπες και για να ειμαι ειλικρηνεις οντως πιστευω πως κατι δεν παει καλα με τις μετρησεις σου!

Για λυσε μου μια απορια και απαντησε μου ειλικρινα σε παρακαλω!

Το ενυδρειο σου ειναι DIY εαν θυμαμε καλα, απο την στιγμη που κολληθηκε με σιλικονη μετα απο ποσες μερες το γεμισες με νερο, και ποια η μαρκα της σιλικονης;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασιλη μολις γυρισα απο τις διακοπες και για να ειμαι ειλικρηνεις οντως πιστευω πως κατι δεν παει καλα με τις μετρησεις σου!

Για λυσε μου μια απορια και απαντησε μου ειλικρινα σε παρακαλω!

Το ενυδρειο σου ειναι DIY εαν θυμαμε καλα, απο την στιγμη που κολληθηκε με σιλικονη μετα απο ποσες μερες το γεμισες με νερο, και ποια η μαρκα της σιλικονης;

φίλε μου δεν βλέπω λόγω να μη σου απαντήσω ειλικρινά .Το ενυδρείο δεν είναι DIY είναι αγορασμένο από Greek Coral Fish

Νερό μπήκε τουλάχιστον ένα μήνα μετά την αγορά.

:(

Link to comment
Share on other sites

METΡΗΣΕΙΣ

ΝΗ3 0

ΝΟ2 1(ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ)

ΝΟ3 35

τι να κάνω;;;;

να αρχίζω να βγάζω και τους λαθρεπιβάτες;;;

να κανω αλλαγή 1/7;;;;

:(

Link to comment
Share on other sites

METΡΗΣΕΙΣ

ΝΗ3 0

ΝΟ2 1(ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ)

ΝΟ3 35

τι να κάνω;;;;

να αρχίζω να βγάζω και τους λαθρεπιβάτες;;;

να κανω αλλαγή 1/7;;;;

:(

Ωραια, τοτε εφοσων δεν τιθεται θεμα περι φρεσκιας σιλικονης θα σου ελεγα πως πρεπει να αυξησεις το βιολογικο υλικο σου γιατι μετα απο τοσο καιρο δεν ειναι φυσιολογικο να εχεις ακομα ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη εγω οπως σου ειπα και την αλλη φορα το μπολι που εριξες δεν επιασε οπωτε ο κυκλος του αζωτου ξεκινησε κανονικα γι αυτο τοσες μερες μετρας n02.Η γνωμη μου ειναι να ριξεις λιγα βακτηρια και να το αφησεις να τελειωσει ο κυκλος χωρις βιασινες και αλλαγες νερου.Ετσι και αλλιως ψαρια δεν εχεις μεσα για να φοβασε αν θα πεθανουν οπωτε δεν χρειαζετε να αγχωνεσε φιλε.Τα σκουλικακι ειναι απο την πολυ τροφη που ριχνεις,το ειχα παθει και εγω στο 110λιτρο ,μολις βαλεις τα ψαρια θα τα καθαρισουν ολα.Παντως αν θες στειλε μου μερικα για τον μονομαχο μου :blink:

ΥΓ καλως ηρθες Rik :(

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

παιδια πιστευω πως πρέπει να κάνω καποια αλλαγή νερού,εστω 1/7

κακο δεν θα κανει καλό όμως μπορεί να κάνει.

Κώστα θα βάλω βακτήρια ολόκληρή δόση.

Αν αρχίζω να βγαζω λαθρεπιβάτες και ότι σαπιο φυλλο βρισκω μπροστα μου θα βοηθησει;;;

gh 11

kh 11

:(

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα τεστ ειναι ληγμενα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια πιστευω πως πρέπει να κάνω καποια αλλαγή νερού,εστω 1/7

κακο δεν θα κανει καλό όμως μπορεί να κάνει.

Κώστα θα βάλω βακτήρια ολόκληρή δόση.

Αν αρχίζω να βγαζω λαθρεπιβάτες και ότι σαπιο φυλλο βρισκω μπροστα μου θα βοηθησει;;;

gh 11

kh 11

:(

Βασιλη για τα σκουλικια αν θα βοηθησει να βγαλεις τα φυλλα?

Ποσες μερες ειναι που το στρωνεις το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη για τα σκουλικια αν θα βοηθησει να βγαλεις τα φυλλα?

Ποσες μερες ειναι που το στρωνεις το ενυδρειο?

Ευχαριστω Κωστη! :(

Παντος πιστευω πως 18 ημερες που τρεχει το ενυδρειο ειναι πολλες για να ειναι μονο θεμα στρωσιματος!

Η κατι δεν αφηνει να αναπτυχθει σωστα η βιολογια ή κατι δεν παει καλα με το τεστ ή το πιθανοτερο χρειαζεται περισσοτερο βιολογικο υλικο.

Υ.Γ. Πρεπει να φυγω, θα τα πουμε μετα!!! :blink:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ρε Βασιλη κανε μου μια χαρη,πανε μετρα λιγο n02 στη βρυση σου να δουμε τι παιζει με το τεστ σου οπως λεει και ο Σταυρος πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα τεστ ειναι ληγμενα;

το no3 ληγει 2015

αμμωνια το 2013

αλλα στα ν02 δεν βλεπω πουθενα να γράφει ημερομηνια λήξης(!)

τα τεστ αγοραστηκαν πριν 2 μήνες (εκτος του νο3 που αντικατασταθηκε γιατι το πρωτο ηταν προβληματικό)

Βασιλη για τα σκουλικια αν θα βοηθησει να βγαλεις τα φυλλα?

Ποσες μερες ειναι που το στρωνεις το ενυδρειο?

18 μερες το στρώνω

ναι να βγαλω τα σαπια φύλλα ώστε σιγά σιγά να μειώσω τα σκουλίκια

Ρε Βασιλη κανε μου μια χαρη,πανε μετρα λιγο n02 στη βρυση σου να δουμε τι παιζει με το τεστ σου οπως λεει και ο Σταυρος πιο πανω

θα μετρήσω :(

Θα δω πως θα πάει με τα βακτηρια και αν καλυτερευουμε δεν θα κανω τπτ αλλα αν τα ίδια θα βαλω νερο για αλλαγη

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

ολα ληγουν 2013

18 μερες το στρώνω

ναι να βγαλω τα σαπια φύλλα ώστε σιγά σιγά να μειώσω τα σκουλίκια

θα μετρήσω :(

Θα δω πως θα πάει με τα βακτηρια και αν καλυτερευουμε δεν θα κανω τπτ αλλα αν τα ίδια θα βαλω νερο για αλλαγη

Κανε μια μετρηση no2 στη βρυση να τσεκαρουμε το τεστ και μετα βλεπουμε.Ειδες τι παθαμε με το τεστ no3 που εβγαζε οτι ναναι..

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μέτρησα 0 είναι :(

Ειχα μια ελπιδα οτι θα μετρουσες no2 και οτι θα ηταν χαλασμενο το τεστ για να βγαζαμε ακρη...Θα ελεγα να ριξεις βακτηρια(αν δεν εχεις ριξει)και να δουμε μεχρι αυριο αν θα εχει πεσει πιο κατω,αν εχει πεσει πιο κατω το αφηνεις να πεσει αν ειναι το ιδιο τοτε κανε μια μικρη αλλαγη νερου.Κατσε να μας πουνε και οι αλλοι ομως καμια γνωμη Βασιλη

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια ελπιδα οτι θα μετρουσες no2 και οτι θα ηταν χαλασμενο το τεστ για να βγαζαμε ακρη...Θα ελεγα να ριξεις βακτηρια(αν δεν εχεις ριξει)και να δουμε μεχρι αυριο αν θα εχει πεσει πιο κατω,αν εχει πεσει πιο κατω το αφηνεις να πεσει αν ειναι το ιδιο τοτε κανε μια μικρη αλλαγη νερου.Κατσε να μας πουνε και οι αλλοι ομως καμια γνωμη Βασιλη

Ακριβώς αυτα που λες έκανα :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα να ριχνεις πια βακτηρια! Και κανοντας αλλαγη νερου το μονο που θα καταφερεις ειναι να κατεβασεις τα ΝΟ2 προσωρινα και μετα παλι να ξανα ανεβουν σταδιακα!

Κατι δεν παει καλα!!!

Το φιλτρο σου δουλευει καλα; απο ροη; θορυβο;

Την εισοδο και την εξοδο του φιλτρου τα εβαλες αντικριστα και διαγωνια για μια σωστη κυκλικη ροη;

Το ενυδρειο στο εφτιαξε το καταστημα η ειναι ετοιμο καποιας εταιριας;

Πριν το γεμισεις το ξεπλυνες καλα;

Τι υποστρωμα εχεις;

Δωσε και γενικες μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Rik λες να παιζει τιποτα με το φιλτρο του?Του ειπα να ριξει βακτηρια μηπως ενυσχηθει η βιολογια του.

Ρε Βασιλη την τυρφη την εβγαλες απο το φιλτρο που λεγαμε?

Link to comment
Share on other sites

Rik λες να παιζει τιποτα με το φιλτρο του?Του ειπα να ριξει βακτηρια μηπως ενυσχηθει η βιολογια του.

Ρε Βασιλη την τυρφη την εβγαλες απο το φιλτρο που λεγαμε?

Αν δεν εχει σωστη ροη μπορει! Απο την αλλη η αληθεια ειναι πως μου φαινεται αρκετα παραξενο μετα απο 18 ημερες ακομα να εχει ΝΟ2. Βεβαια νιτροποιηση γινεται αλλα οχι σε σωστο βαθμο ή κατι παει στραβα με το φιλτρο ή υπαρχει κατι τοξικο στο περιβαλον του ενυδρειου που σκοτωνει την βιολογια ή χρειαζεται περισσοτερο βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει σωστη ροη μπορει! Απο την αλλη η αληθεια ειναι πως μου φαινεται αρκετα παραξενο μετα απο 18 ημερες ακομα να εχει ΝΟ2. Βεβαια νιτροποιηση γινεται αλλα οχι σε σωστο βαθμο ή κατι παει στραβα με το φιλτρο ή υπαρχει κατι τοξικο στο περιβαλον του ενυδρειου που σκοτωνει την βιολογια ή χρειαζεται περισσοτερο βιολογικο υλικο.

Εμενα στο 40λιτρο που εστρωνα μολις βγηκαν τα no2 μετα απο 2 μερες μηδενισαν.Τι να πω,αν δεν εχει βγαλει την τυρφη απο εκει που την ειχε μπορει να φταιει αυτο και να του κοβει ροη,δεν ξερω τι αλλο να πω φιλε

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο 40λιτρο που εστρωνα μολις βγηκαν τα no2 μετα απο 2 μερες μηδενισαν.

Τι να πω,αν δεν εχει βγαλει την τυρφη απο εκει που την ειχε μπορει να φταιει αυτο και να του κοβει ροη,δεν ξερω τι αλλο να πω φιλε

Για αυτο λεω πως κατι δεν παει καλα!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο λεω πως κατι δεν παει καλα!!! :(

Τι να πω ρε φιλε,κατι περιεργο γινεται εδω..

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη μπορει να δημιουργησει αμμωνια.

Συνηθως σε νερο χωρις βιολογικκη υποστηριξη, πχ σε βαρελι προετοιμασιας.

Υπο συνθηκες μπορει και σε αστρωτο ή οριακα καλυμμενο απο βιολογια ενυδρειο, να επιβαρυνει στον κυκλο του αζωτου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=28030&hl=

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...