Jump to content

μετρησεις-κακη αρχη


Recommended Posts

Δεν υπάρχει βιασύνη.Εχω υπομονή.(Μέχρι 15 Σεπτέμβρη πρέπει να μπουν ψαρια όμως :) )

Θα βάλω τον σαλίγκαρο όταν μου το πουν οι μετρήσεις :)

Πότε να ρίξω ξανά τροφή εκτός της διπλής τσιμπιάς που θα ρίξω πριν φύγω;;;;

:lmao:

Ριχνε μερα παρα μερα δεν υπαρχει θεμα, και κρατα μας ενημερους με τις μετρησεις, τον ανθρακα οπως και να εχει βγαλτων γιατι σου αποροφα χρησιμα ιχνοστιχεια που χρειαζονται τα φυτα σου και εαν υπαρχει χωρος συμπληρωσε με βιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ριχνε μερα παρα μερα δεν υπαρχει θεμα, και κρατα μας ενημερους με τις μετρησεις, τον ανθρακα οπως και να εχει βγαλτων γιατι σου αποροφα χρησιμα ιχνοστιχεια που χρειαζονται τα φυτα σου και εαν υπαρχει χωρος συμπληρωσε με βιολογικο.

το ξερω για τον ανθρακα τον εβγαλα το μεσημερι

θα ρίξω τροφή αυριο το πρωι .... :)

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

bbeta και εγω ειμαι της ιδεας να μη βαλεις ψαρια ακομα φιλε τωρα που θα φυγεις(διακοπουλες πουλακι μου? :) ) γιατι ειναι φρεσκο το ενυδρειο και θα θελουν πολυ παρατηρηση τα ψαρια τωρα στην αρχη και μετρησεις συνεχεια,οπωτε κανε αυτα που σου ειπε ο rik και οταν γυρισεις με το καλο ξεκινας σιγα σιγα με τα ψαρακια.

Βρικες ember ρε θηριο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έριξα τροφή.

Ναι φίλε rastafarian διακοπούλες :blush:

Και βρήκα και ember tetra και δεν θα σου πω από που!!! :) (από το azores στην Θεσσαλονίκη)

Θα ενημερωσω με μετρησούλες :)

Βασίλης :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έριξα τροφή.

Ναι φίλε rastafarian διακοπούλες :(

Και βρήκα και ember tetra και δεν θα σου πω από που!!! :rasp: (από το azores στην Θεσσαλονίκη)

Θα ενημερωσω με μετρησούλες :)

Βασίλης :lmao:

Αααααα Βασιλης και εσυ ε? :)

Εγω ακομα δεν εχω ψαξει καλα για ember γιατι ειναι νωρις,ελπιζω οτι θα βρω Αθηνα.Αντε περιμενουμε τις μετρησεις σου

ΥΓ Αντε καλα να περασεις και ριξε και καμια βουτια και για μας :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αααααα Βασιλης και εσυ ε? :lmao:

Εγω ακομα δεν εχω ψαξει καλα για ember γιατι ειναι νωρις,ελπιζω οτι θα βρω Αθηνα.Αντε περιμενουμε τις μετρησεις σου

ΥΓ Αντε καλα να περασεις και ριξε και καμια βουτια και για μας :)

θα ρίξω θα ρίξω και 2 βουτιές για σας!

:)

Link to comment
Share on other sites

NH3 0

NO2 0.25 :lmao:

NO3 10-15

Το πρωί έριξα γερή τσιμπιά τροφή και έριξα και μπόλικο nitrivec μέσα στο ενυδρείο.

Επίσης να ξέρετε ότι σε αυτήν την εβδομάδα που το ενυδρείο λειτουργεί έπιασαν μύκητα τα ξυλα και τον καθαρισα οσο μπορεσα

:)

Link to comment
Share on other sites

NH3 0

NO2 0.25 :lmao:

NO3 10-15

Το πρωί έριξα γερή τσιμπιά τροφή και έριξα και μπόλικο nitrivec μέσα στο ενυδρείο.

Επίσης να ξέρετε ότι σε αυτήν την εβδομάδα που το ενυδρείο λειτουργεί έπιασαν μύκητα τα ξυλα και τον καθαρισα οσο μπορεσα

:)

Να ριχνεις οσο σου λεει ο κατασκευαστης,γιατι και το πολυ κανει ζημια :)

Link to comment
Share on other sites

Και μενα επιασε μυκητα το ξυλο αλλα μετα απο 3 βδομαδες σιγα σιγα φευγει.Υπομονη Βασιλη :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πες μου λιγακι, με τη μετρας ΝΗ3, ΝΗ4 και ΝΟ2;

Οσο αφορα τα υλικα του φιλτρου ειναι τα μαμα ή εχεις κανει καποια παραλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πες μου λιγακι, με τη μετρας ΝΗ3, ΝΗ4 και ΝΟ2;

Οσο αφορα τα υλικα του φιλτρου ειναι τα μαμα ή εχεις κανει καποια παραλλαγη;

τα υλικά είναι τα μαμα απλά σε ένα κενό που υπήρχε έβαλα τύρφη( δεν εμπαινε substrut εκει) :)

NH3 sera (μην με κράξετε δεν είχε τίποτα καλύτερο το κατάστημα και έπρεπε να κάνω μετρήσεις)

NO2 API(η καλύτερη)

NO3 salifert

ολα τα αλλα API

υπομονή έχω :lmao:

το φίλτρο ειναι αυτο

Στην φωτο που δειχνει το περιεχόμενο του φίλτρου δείχνει το αμέσως μεγαλύτερο μοντελο.Το δικό μου δεν έχει απλά τη θήκη για βιολ.υλικό στο τελος

:)

Link to comment
Share on other sites

τα υλικά είναι τα μαμα απλά σε ένα κενό που υπήρχε έβαλα τύρφη( δεν εμπαινε substrut εκει) :)

NH3 sera (μην με κράξετε δεν είχε τίποτα καλύτερο το κατάστημα και έπρεπε να κάνω μετρήσεις)

NO2 API(η καλύτερη)

NO3 salifert

ολα τα αλλα API

υπομονή έχω :lmao:

το φίλτρο ειναι αυτο

Στην φωτο που δειχνει το περιεχόμενο του φίλτρου δείχνει το αμέσως μεγαλύτερο μοντελο.Το δικό μου δεν έχει απλά τη θήκη για βιολ.υλικό στο τελος

:)

Γιατι να σε κραξω και τα σερα μια χαρα ειναι! Τωρα ομως καθησε και διαβασε καλα τις οδηγιες του τεστ αμμωνιας και διαβασε και το πινακακι που εχει και δωσε σωστες τιμες σε συνδιασμο με το ΡΗ σου!

Οσο για το φιλτρο δηλαδη δεν εχει το κατω κατω καλαθακι δηλαδη; Και ποσο βιολογικο υλικο εχει μεσα δηλαδη; περιπου κανα λιτρο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να σε κραξω και τα σερα μια χαρα ειναι! Τωρα ομως καθησε και διαβασε καλα τις οδηγιες του τεστ αμμωνιας και διαβασε και το πινακακι που εχει και δωσε σωστες τιμες σε συνδιασμο με το ΡΗ σου!

Οσο για το φιλτρο δηλαδη δεν εχει το κατω κατω καλαθακι δηλαδη; Και ποσο βιολογικο υλικο εχει μεσα δηλαδη; περιπου κανα λιτρο;

τη σερα δεν την εμπιστευομαι οσο την ΑΡΙ

τι εννοείς να δώσω σωστές τιμές;;;Το έχω κανει 50 φορές και έχω διαβάσει 50 φορές το φυλλάδιο 0 αμμωνία έχω.

Ξέρω ότι το ph kai η nh3 συνδυάζεται αλλά πάντα ph 7,5 και αμμωνία 0 είχα ακόμα και στο αλλο ενυδρειο

Το φίλτρο μου δεν εχει το κατω κατω καλάθι.Εχει πάνω πάνω μηχανικό φιλτράρισμα,κατω ένα σφουγγάρι και μια τρυπα μικρή που βαλα λίγο τύρφη σε καλσον και από κατω 1 καλάθι που εχει ανθρακα,υαλομβαμβακα και βιολ.υλικό.Χωρά βιολ.υλικό ακριβώς ένα πακέτο.

:) Θα κανω μετρήσεις κατα το απόγευμα και θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

τη σερα δεν την εμπιστευομαι οσο την ΑΡΙ

Τη να σου πω εγω παντος και με την Σερα δεν ειχα ποτε προβλημα οχι βεβαια οτι δεν εμπιστευωμε και την API!

τι εννοείς να δώσω σωστές τιμές;;;Το έχω κανει 50 φορές και έχω διαβάσει 50 φορές το φυλλάδιο 0 αμμωνία έχω.

Ξέρω ότι το ph kai η nh3 συνδυάζεται αλλά πάντα ph 7,5 και αμμωνία 0 είχα ακόμα και στο αλλο ενυδρειο

Η αληθεια ειναι πως μου γεννιεται λιγο μια απορια στις μετρησεις σου μια που την μια μερα μετρας ΝΟ2 με ΝΗ3 μηδεν, μετα σου ξαναμηδενιζει το ΝΟ2 και μετα σου ξαναεμφανηζεται το ΝΟ2 με ΝΗ3 μηδεν.

Το φίλτρο μου δεν εχει το κατω κατω καλάθι.Εχει πάνω πάνω μηχανικό φιλτράρισμα,κατω ένα σφουγγάρι και μια τρυπα μικρή που βαλα λίγο τύρφη σε καλσον και από κατω 1 καλάθι που εχει ανθρακα,υαλομβαμβακα και βιολ.υλικό.Χωρά βιολ.υλικό ακριβώς ένα πακέτο.

Για αυτο για τον λογο των Νο2 ρωταω και για το φιλτρο μηπως και μπορεις στην θεση του ανθρακα ή της τυρφης να βαλεις και εκει μεσα βιολογικο υλικο αντι αυτων ή καπου αλλου εαν υπαρχει χωρος βεβαια. Απο την αλλη δεν πρεπει να ειναι και μπουκωμενο το φιλτρο, δηλαδη θα πρεπει να εχουμε σωστη ροη μεσα στα υλικα και δεν ξερω εκει που εβαλες την τυρφη εαν δημιουργει προβλημα στην σωστη κυκλοφορια του φιλτρου.

:) Θα κανω μετρήσεις κατα το απόγευμα και θα σας ενημερώσω

Απο την αλλη για να μην σε μπερδευω, μπορει να ειναι και φυσιολογικο αυτο το σκαμπανεβασμα λογο του οτι ακομα το φιλτρο δεν εχει στρωσει καλα, απλα στα λεω αυτα για να τα εχουμε στο νου μας, αλλωστε θα το δουμε και στην πορεια! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

NH3 0

NO3 10-15

NO2 0,25

Αυριο θα ρίξω τροφή.

:)

Φίλε Rik ο λόγος που δεν βάζω άλλο βιολογικό υλικό είναι ότι θα μπουκώσει το φίλτρο στα σίγουρα. :)

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι εκτός από υπομονή που υπάρχει απεριόριστη ;;;

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Βασιλη μηπως να εβγαζες την τυρφη απο εκει που την εχεις?Μηπως κοβει την ροη απο το φιλτρο και γενικα εχει μπουκωσει?

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη δεν ξερω αν θα σου κανει δουλεια εκει η τυρφη..εγω ξερω οτι τη τυρφη την βαζουμε πανω πανω.Ποση ποσοτητα εχεις βαλει?Μηπως να δοκιμαζες τον τροπο που σου ειχα με το βαρελακι για την τυρφη?

Link to comment
Share on other sites

πανω πανω είναι η τύρφη.τα τρια πρώτα κομάτια μπαίνουν το ενα μες το αλλο :lmao:

Πιστεύεις ότι δεν κανει που βρισκεται εκεί;;;

τυρφη εχω βαλει λίγη

:)

Link to comment
Share on other sites

πανω πανω είναι η τύρφη.τα τρια πρώτα κομάτια μπαίνουν το ενα μες το αλλο :lmao:

Πιστεύεις ότι δεν κανει που βρισκεται εκεί;;;

τυρφη εχω βαλει λίγη

:)

Βασιλη να σου πω την αληθεια δεν ειμαι και πολυ υπερ της τυρφης μεσα στο φιλτρο.Μπορει να εχεις βαλει λιγη ποσοτητα γι αυτο και δεν βλεπεις και διαφορες στις σκληροτητες.Αν θες μπορω να σου πω τι θα εκανα εγω σ αυτη τη περιπτωση :)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη να σου πω την αληθεια δεν ειμαι και πολυ υπερ της τυρφης μεσα στο φιλτρο.Μπορει να εχεις βαλει λιγη ποσοτητα γι αυτο και δεν βλεπεις και διαφορες στις σκληροτητες.Αν θες μπορω να σου πω τι θα εκανα εγω σ αυτη τη περιπτωση :)

την τυρφη δεν την εχω βαλει τοσο για να χαμηλωσει τις σκληρότητες αλλά για τα χουμικά οξέα που απελευθερώνει και αρέσουν στα ψαρια Αμερικής που θα βάλω.

Θα ηθελα πολύ να μαθω τι θα εκανες εσυ :)

Πες μου αν θες και το ονομά σου :lmao:

Link to comment
Share on other sites

την τυρφη δεν την εχω βαλει τοσο για να χαμηλωσει τις σκληρότητες αλλά για τα χουμικά οξέα που απελευθερώνει και αρέσουν στα ψαρια Αμερικής που θα βάλω.

Θα ηθελα πολύ να μαθω τι θα εκανες εσυ :lmao:

Πες μου αν θες και το ονομά σου :)

Κωστα με λενε :)

Εγω θα εβαζα την τυρφη μεσα σε ενα εσωτερικο φιλτρακι της πλακας και θα το εβαζα στο βαρελι προετοιμασιας,ετσι θα εκανα τις αλλαγες μου με ετοιμο νερο αλλα θα μπορουσα να ελεγξω και τις σκληροτητες καλητερα.Αν τωρα εσυ αλλαξεις την τυρφη που εχεις με καινουρια θα σου κατεβει και αλλο το ph και οι σκληροτητες,γι αυτο θελει πολυ προσοχη ετσι οπως το εχεις.Αν την θες μονο για τα χουμικα και τις ταννινες τοτε νομιζω οτι καλητερα να βαλεις φυλλα καταπα αλλα και το ξυλο μολις το βγαλεις και αυτο θα στα βγαλει

Link to comment
Share on other sites

Κωστα με λενε :lmao:

Εγω θα εβαζα την τυρφη μεσα σε ενα εσωτερικο φιλτρακι της πλακας και θα το εβαζα στο βαρελι προετοιμασιας,ετσι θα εκανα τις αλλαγες μου με ετοιμο νερο αλλα θα μπορουσα να ελεγξω και τις σκληροτητες καλητερα.Αν τωρα εσυ αλλαξεις την τυρφη που εχεις με καινουρια θα σου κατεβει και αλλο το ph και οι σκληροτητες,γι αυτο θελει πολυ προσοχη ετσι οπως το εχεις.Αν την θες μονο για τα χουμικα και τις ταννινες τοτε νομιζω οτι καλητερα να βαλεις φυλλα καταπα αλλα και το ξυλο μολις το βγαλεις και αυτο θα στα βγαλει

θα αφησω προς το παρον την τυρφη και μόλις γυρίσω από τις διακοπές η όταν ξανανοίξω το φίλτρο θα ακολουθήσω το σχέδιο σου, Κώστα :)

Τωρα με τα NO2 μόνο υπομονή κάνω;;;

:)

Link to comment
Share on other sites

θα αφησω προς το παρον την τυρφη και μόλις γυρίσω από τις διακοπές η όταν ξανανοίξω το φίλτρο θα ακολουθήσω το σχέδιο σου, Κώστα :lmao:

Τωρα με τα NO2 μόνο υπομονή κάνω;;;

:)

Νομιζω οτι τωρα θελει λιγο υπομονη,απο μερα σε μερα θα φυγουν και αυτα.Και εγω στο ιδιο σημειο μ εσενα ειμαι στο 40λιτρο

Παντως για τα φυλλα καταπα που σου ειπα σκεψου το,θα ειναι και πιο βιοτοπικο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...