Jump to content

μετρησεις-κακη αρχη


Recommended Posts

Φιλε Βασιλη, κατα αρχας εμενα με λενε Ρικαρντο! :)

Θα συμφωνησω με τον Κωστα μια που εχοντας την τυρφη στο εξωτερτικο φιλτρο ειναι ποιο δυσκολο να εχεις σταθερες τιμες μια που σιγα σιγα θα εξασθενη και καθε φορα που θα κανεις αλλαγη νερου θα βαζεις νερο με αλλο ΡΗ και σκληροτητες, ενω οταν το προετειμαζεις σε βαρελακι με μετρησεις και μετα απο δοκιμες θα ετοιμαζεις το νερο αναλογες του ενυδρειου χωρις να μεταβαλεις το ΡΗ αισθητα σε καθε αλλαγη!

Απο την αλλη στην φοτο θα δεις πως λογικα το νερο μεσα στο φιλτρο κανει αυτο τον κυκλο το οποιο το νερο οταν φτανει στο σημειο που εχεις την τυρφη μπουκωνει την εξοδο του νερου. Καλυτερα να ειχες μακαρονια που εχουν μεγαλες τρυπες παρα τυρφη που ειναι ποιο συμπαγεις σαν υλικο και με τον καιρο θα μαζευει ποιο ευκολα βρωμια και να σου μπουκωνει.

Οπως και να εχει κοιτα να περασεις καλα τωρα φιλε μου και οταν με το καλο γυρισεις βλεπουμε! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και φρόντισε να μη δουλεύεις την τύρφη μαζί με άνθρακα

γιατί κάνεις μια τρύπα στο νερό (του ενυδρείου :) )

Μάλλον στο έχω ξαναπεί ότι είσαι πολυλογάς :)

101 δημοσιεύσεις και δεν το έχεις στρώσει ακόμα. :lmao:

Αυτές οι δουλείες θέλουν το χρόνο τους, η υπομονή και

το διάβασμα είναι αυτά που μπορείς να κάνεις εσύ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα την βγάλω την τύρφη από κει μέσα. :) Και ίσως μπει και μακαρόνι.

Θα ενημερώσω για μετρήσεις αυριο το πρωί, που θα ρίξω και τροφή και θα μπει και moss.

Θα φύγω την Δευτέρα πρωί πρωί.

Υπάρχει περίπτωση να κανει θόρυβο το φίλτρο επειδή μπουκώνεται από την τύρφη;;;

Υπομονή υπάρχει, αλλά ένα χαλασμένο τεστ και αβεβαιότητα στις μετρήσεις, ενα σαλιγκάρι που χΧΧΧΧ ασταμάτητα κ.α. πολλά δεν σου τυχαίνει κάθε φορά που στρώνεις ενυδρείο. :)

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Θα την βγάλω την τύρφη από κει μέσα. :) Και ίσως μπει και μακαρόνι.

Θα ενημερώσω για μετρήσεις αυριο το πρωί, που θα ρίξω και τροφή και θα μπει και moss.

Θα φύγω την Δευτέρα πρωί πρωί.

Υπάρχει περίπτωση να κανει θόρυβο το φίλτρο επειδή μπουκώνεται από την τύρφη;;;

Υπομονή υπάρχει, αλλά ένα χαλασμένο τεστ και αβεβαιότητα στις μετρήσεις, ενα σαλιγκάρι που χΧΧΧΧ ασταμάτητα κ.α. πολλά δεν σου τυχαίνει κάθε φορά που στρώνεις ενυδρείο. :)

:lmao:

Σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο να κανει θορυβο το φιλτρο, τωρα ο λογος παιζεται, δοκιμασε να την βγαλεις και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδία οι μετρήσεις είναι ίδιες.

Το ενυδρείο έκλεισε 9 μέρες λειτουργίας και σας δίνω και κάποιες φώτο αν και είναι σε τελείως πρώιμο στάδιο

4/8/11 Πρώτη ημέρα λειτουργίας

post-39178-1313245071_thumb.jpg

13/8/11 ένατη ημέρα λειτουργίας

post-39178-1313245174_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδία οι μετρήσεις είναι ίδιες.

Το ενυδρείο έκλεισε 9 μέρες λειτουργίας και σας δίνω και κάποιες φώτο αν και είναι σε τελείως πρώιμο στάδιο

4/8/11 Πρώτη ημέρα λειτουργίας

post-39178-1313245071_thumb.jpg

13/8/11 ένατη ημέρα λειτουργίας

post-39178-1313245174_thumb.jpg

Βασιλη πολυ ωραιο φιλε,μολις μεγαλωσουν τα φυτα θα γινει σουπερ.Αναταραξη δεν εχεις καθολου?Την εισοδο του φιλτρου καλητερα να την βαλεις στη γωνια και οχι στη μεση ωστε οταν μαγαλωσουν τα φυτα να μη φαινεται καθολου.Αυτο το φυτο διπλα στη ριζα ειναι ανουμπια?την εχεις φυτεψει?Παντως εισαι σε σωστο δρομο φιλε :(

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη πολυ ωραιο φιλε,μολις μεγαλωσουν τα φυτα θα γινει σουπερ.Αναταραξη δεν εχεις καθολου?Την εισοδο του φιλτρου καλητερα να την βαλεις στη γωνια και οχι στη μεση ωστε οταν μαγαλωσουν τα φυτα να μη φαινεται καθολου.Αυτο το φυτο διπλα στη ριζα ειναι ανουμπια?την εχεις φυτεψει?Παντως εισαι σε σωστο δρομο φιλε :D

Φίλε Κώστα ανατάραξη υπάρχει λίγη.

Εχω κοψει μικρό το λάστιχο του φίλτρου και έτσι βολεύει καλύτερα αλλά θα δω τι θα κάνω. :(

Το φυτό είναι ανούμπια αλλά μην ανυσηχεία καθόλου για την υγεία του επειδή την έχω έτσει χρόνια και όταν το πήρα ήταν το 1/3 :blink:

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα ανατάραξη υπάρχει λίγη.

Εχω κοψει μικρό το λάστιχο του φίλτρου και έτσι βολεύει καλύτερα αλλά θα δω τι θα κάνω. :(

Το φυτό είναι ανούμπια αλλά μην ανυσηχεία καθόλου για την υγεία του επειδή την έχω έτσει χρόνια και όταν το πήρα ήταν το 1/3 :blink:

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

:)

Μια χαρα φιλε Βασιλη,σκεψου αυτο που σου ειπα με την εισοδο του φιλτρου στη γωνια.Την τυρφη την εβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

την εβγαλα την τύρφη και δεν ξέρω αν μειώθηκε ο θόρυβος θα το διαπιστώσω το βράδυ,αλλά λογικά κάτι δεν εκανα σωστά και ακούγεται κάτι σαν ρεούμενο νερό αραιά και που μεσα από το φίλτρο.Θα φυγει από μονο του ή πρέπει να το πρεσάρω πάλι;;;

Link to comment
Share on other sites

την εβγαλα την τύρφη και δεν ξέρω αν μειώθηκε ο θόρυβος θα το διαπιστώσω το βράδυ,αλλά λογικά κάτι δεν εκανα σωστά και ακούγεται κάτι σαν ρεούμενο νερό αραιά και που μεσα από το φίλτρο.Θα φυγει από μονο του ή πρέπει να το πρεσάρω πάλι;;;

Όπως δουλεύει γύρε το και κούνα το προς διάφορες κατευθύνσεις να βγάλει τον αέρα (θα το καταλάβεις μόλις το κουνήσεις τι ενοώ) :(

Επίσης βάλε ένα κατάμαυρο background και θα δείξει ακόμα πιο πολύ :blink:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Παιδία οι μετρήσεις είναι ίδιες.

Το ενυδρείο έκλεισε 9 μέρες λειτουργίας και σας δίνω και κάποιες φώτο αν και είναι σε τελείως πρώιμο στάδιο

4/8/11 Πρώτη ημέρα λειτουργίας

post-39178-1313245071_thumb.jpg

13/8/11 ένατη ημέρα λειτουργίας

post-39178-1313245174_thumb.jpg

Ωραιο γινετε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Background θα μπει μόλις στρωθεί το ενυδρείο γιατί μετακινώ τους μηχανισμούς αρχετά αυτήν την εποχή για να αποφασίσω για την οριστική τους θέση .Το background θα είναι μαύρο :blink:

Θα κάνω αυτό που πατε με το φίλτρο

NH3 0

NO2 0.25 (γμτ.) :(

NO3 10-15

Παιδιά μήπως να κάνω καμιά αλλαγή νερού ;;;

Αρχίζω να πιστεύω ότι αυτά τα νιτρώδη δεν θα φύγουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια είμαι Θάσο για διακοπές :(

Πριν φύγω έριξα 2πλη τροφή και έβαλα το σαλιγκαρο στο ενυδρειο (1000% θα τα κακαρωνε στη γυαλα

Έβαλα μπόλικο λίπασμα ,έλενξα τον εξοπλισμό ,έβαλα και απιονισμενο για την εξατμιση και έφυγα για βουτιές :blink: ( η καινούργια μάσκα είναι τέλεια :D )

Αυτά.... :)

Καλα δεν έκανα που έβαλα μέσα τον σαλιγκαρο;;;

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια γηρισα και εχω μετρησεις σκ@τ@ :D:):hysterical::rasp:

nh3 0

no3 25

no2 1

Na κανω καμια αλλαγη νερου;;;

:(:blink::)

Link to comment
Share on other sites

παιδια γηρισα και εχω μετρησεις σκ@τ@ :D:):hysterical::rasp:

nh3 0

no3 25

no2 1

Na κανω καμια αλλαγη νερου;;;

:(:blink::)

Καλα ρε Βασιλη ποτε γυρισες κιολας?εγω μπορει και να μην εκανα αλλαγη.Δεν εχεις ψαρια μεσα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Βασιλη ποτε γυρισες κιολας?εγω μπορει και να μην εκανα αλλαγη.Δεν εχεις ψαρια μεσα ετσι δεν ειναι?

ψ'αρια δεν εχω μονο το σαλιγκ'αρι το οποίω θα βγαλω μαλλον αυριο.

Παιδια γίρυσα λόγω προβλήματος υγειας και για αυτο δεν μπορώ να κάνω πολλά για το ενυδρείο αλλα πρέπει να κανω κάτι :(

Link to comment
Share on other sites

ψ'αρια δεν εχω μονο το σαλιγκ'αρι το οποίω θα βγαλω μαλλον αυριο.

Παιδια γίρυσα λόγω προβλήματος υγειας και για αυτο δεν μπορώ να κάνω πολλά για το ενυδρείο αλλα πρέπει να κανω κάτι :(

Περαστικα ρε Βασιλη,και εγω αρρωστος ειμαι.Εγω θα ελεγα να βγαλεις το σαλιγκαρι,να ριξεις λιγα βακτηρια και να το αφησεις να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου,ετσι και αλλιως σε 2-3 μερες θα πεσουν τα no2

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα ρε Βασιλη,και εγω αρρωστος ειμαι.Εγω θα ελεγα να βγαλεις το σαλιγκαρι,να ριξεις λιγα βακτηρια και να το αφησεις να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου,ετσι και αλλιως σε 2-3 μερες θα πεσουν τα no2

από τις 4 του μηνος που στηθηκε το ενυδρειο δεν πεφτουν και ανεβηκαν κιόλας δε νομιζω να πέσουν σε 2-3 μερες :)

θα βάλω βακτήρια δόση για 40λ από την υποδοχή του φίλτρου.θα βγαλω και το σαλιγκαρο

εβαλα τροφη το πρωι

εγω φίλε Κώστα από τα κλιματιστικά την πάτησα :blink:

περαστηκα και σε σένα

Αντε να πουν και αλλοι τη γνωμη τους

:(

Link to comment
Share on other sites

από τις 4 του μηνος που στηθηκε το ενυδρειο δεν πεφτουν και ανεβηκαν κιόλας δε νομιζω να πέσουν σε 2-3 μερες :)

θα βάλω βακτήρια δόση για 40λ από την υποδοχή του φίλτρου.θα βγαλω και το σαλιγκαρο

εβαλα τροφη το πρωι

εγω φίλε Κώστα από τα κλιματιστικά την πάτησα :blink:

περαστηκα και σε σένα

Αντε να πουν και αλλοι τη γνωμη τους

:(

Εγω Βασιλη την πατησα απο τους δικους μου που με κολλησαν,αστα!

Εγω το ετοιμασα το 40λιτρο και χθες μπηκε ο μονομαχος.Και μενα 3 μερες πριν τον βαλω ειχα no2 1 αλλα επεσαν μεσα σε 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες που εβγαλα το zebra snail από το κυρίως ενυδρείο το εβαλα σε ενα 2 λιτρο.Το σαλιγκάρι όμως βγηκε από το ενυδρείο και εμεινε έξω ώρες :( Τώρα από ότι βλέπω ζει !

εχει ξανατύχει σε κανένα;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες που εβγαλα το zebra snail από το κυρίως ενυδρείο το εβαλα σε ενα 2 λιτρο.Το σαλιγκάρι όμως βγηκε από το ενυδρείο και εμεινε έξω ώρες :blink: Τώρα από ότι βλέπω ζει !

εχει ξανατύχει σε κανένα;;;

Ναι βγενουν εξω,ειδικα οταν η συνθηκες νερου δεν ειναι καλες.

Περαστικα Βασιλη :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγενουν εξω,ειδικα οταν η συνθηκες νερου δεν ειναι καλες.

Περαστικα Βασιλη :(

από το νερο του μεγαλου ενυδρειου, νερο βρυσης με νιτριβεκ και αντιχλωριο ειναι καλύτερο.

παλι καλά άρχισε να μου περνάει και τωρα μπορώ να κάνω ότι πρέπει για το ενυδρείο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

NO3 30-35

NO2 1

NH3 0

Παιδιά κάτι δεν παει καλά!!!!!!! :):hysterical::rasp:

:)

Να κάνω καμια αλλαγή :D ;;;;;;;;;;

να ρίξω τροφή αυριο;;;;;

να σας πω επίσης ότι ο αριθμός των σαλιγκαριών εχει αυξηθει και αλλα τεράτα ( μικροσκοπικα λευκα σκουλικακια κ.α.) εχουν εμφανιστεί.Φαντάζομαι ότι γίνεται λόγω της πολλήε τροφής που ρίχνω και δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας;;;;;

πιστευω πως η υπομονη ειναι πολη πολυτιμη αλλα πρέπει να δράσω αμέσα με καποιο τρόπο για όλα τα παραπάνω προβλήματα!

:(

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...