Jump to content

μετρησεις-κακη αρχη


Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρον.

Να σημειώσω ότι αυτές τις μετρήσεις τις είχα με no2 1,nh3 0,no3 30-35

Επίσης,

θα αγοράσω μια καρύδα να την κόψω στη μέση για να φτιαξω σπηλίτσες στα apistogramma.Θέλει κάποια είδικη επεξεργασία;;;;

Οι καρυδες απελευθερώνουν τανίνες και χουμικά οξέα σαν τα ξύλα ενυδρείου;;;θα μου κιτρινισουν το νερό;

θα κανω μετρησεις το συντομότερο.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

no2 0

no3 5-10

nh3 0

Θα πάω να παρω ψαρακια σε κανα τριωρο.

:thumbup::thumbup::welcome:

Αντε ρε Βασιλη επιτελους! :)

Θελω φωτογραφιες και να μου πεις πως τα βλεπεις σαν συμπεριφορες γιατι οπως ξερεις ενδιαφερομαι και εγω γι αυτα τα ψαρακια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα με τόση βοήθεια που μου έδωσες εσύ και τα άλλα μέλη , θα κάνω ότι θες. :thumbup::thumbup::welcome:

θα αγοράσω μια καρύδα να την κόψω στη μέση για να φτιαξω σπηλίτσες στα apistogramma.Θέλει κάποια είδικη επεξεργασία;;;;

Οι καρυδες απελευθερώνουν τανίνες και χουμικά οξέα σαν τα ξύλα ενυδρείου;;;θα μου κιτρινισουν το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα με τόση βοήθεια που μου έδωσες εσύ και τα άλλα μέλη , θα κάνω ότι θες. :thumbup::thumbup::welcome:

θα αγοράσω μια καρύδα να την κόψω στη μέση για να φτιαξω σπηλίτσες στα apistogramma.Θέλει κάποια είδικη επεξεργασία;;;;

Οι καρυδες απελευθερώνουν τανίνες και χουμικά οξέα σαν τα ξύλα ενυδρείου;;;θα μου κιτρινισουν το νερό;

Βασιλη χαρα μου φιλε να σε βοηθησω σε οτι χρεαιζεσαι για να χαρεις το ενυδρειο σου,αυτο ισχυει βεβαια για οποιον χρειαστει κατι και μπορω να τον βοηθησω.Για τις καρυδες δεν ξερω να σου πω σιγουρα γιατι ποτε δεν εχω χρεισιμοποιησει αλλα πιστευω οτι αν τις αγορασεις απο πετσοπ με ενα απλο βρασιματακι θα ειναι μια χαρα.Τωρα για τις τανινες και τα χουμικα οξεα παλι δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αλλα να ξερεις οτι αν βγαλουν μονο καλο θα σου κανουν στο ενυδρειο.Οι τανινες και τα χουμικα οξεα κανουν πολλα καλα στα ψαρια μας,στην υγεια και στην αναπαραγωγη τους εκτος απο το να προσομοιωνουν το φυσικο περιναλλον των ψαριων.Οπωτε μην σε ανησυχει αυτο,εξαλλου αν δεν σου αρεσει το ομορφο κιτρινο νερακι που κανει πιο βιοτοπικο το ενυδρειο μετα απο μερικες αλλαγες νερου θα φυγει φιλε.Σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να σου εξηγισω οσο πιο απλα γινεται τι κανει η κιτρινιλα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ξέρω τι κάνει η κιτρινιλα και για τα χουμικα οξέα απλά ήθελα να σιγουρευτω ότι βγάζουν για να είναι καλύτερα για τα ψάρια

Την καρύδα απο μαναβικο θα την πάρω για αυτο ρωτω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ξέρω τι κάνει η κιτρινιλα και για τα χουμικα οξέα απλά ήθελα να σιγουρευτω ότι βγάζουν για να είναι καλύτερα για τα ψάρια

Την καρύδα απο μαναβικο θα την πάρω για αυτο ρωτω

Ααααααα απο μαναβικο?Τοτε δεν ξερω να σου πω σιγουρα.Παντως αργοτερα αν θες τα χουμικα οξεα αφου τα χρησιμοποιησεις τυρφη θα τα εχεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια μπηκαν χθες στο ενυδρειο.

Σήμερα το πρωι που ανοιξαν τα φώτα τα ίδα και τα 2 μαζι να κοβουν βόλτες και να εξερευνούν κάθε σημείο.κολυμπουν πολυ γρηγορα και θα ελεγα οτι κυνηγιουνται... ( μαλλον εχω αρσενικο -θηλυκό)

Δεν κατάφερα να τα ταισω (δοκιμασα με bloodworms και τροφη για τροπικα αλλα τιποτα αν και υποψιαζομαι ότι κατι τσίμπησαν ελαχιστα όμως) θα δοκιμάσω και αύριο.

:thumbup::thumbup::welcome:

Η ερώτηση για την καρύδα παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασίλη. Επιτέλους μερικά καλά νέα.

Περιμένουμε φωτογραφίες.

Γι ατην καρύδα δεν ξέρω αλλά θα έλεγα, πάρε μια απο ένα pet shop μην ανοίξεις καμια πληγή που δεν κλείνει.

Κ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν αφαιρεσεις καλα τον μανδυα της καρυδας(εκεινο το ''τριχωτο'' :thumbup: ) και πλυθει καλα μεσα εξω ,τοτε ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καρύδα σε pet shop δεν έχω δει ποτέ.Εψαξα σε ενα κατάστημα και θα δω και σε ένα ακόμα, αλλιώς θα κάνω με προσοχή και πολύ καυτό νερό αυτό που προτείνει ο φίλος klaz :thumbup:

Όταν μπορέσω θα δώσω και μερικές φώτο.Το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο και παρουσίαση στα ενυδρεία μελών θα γίνει σε αρκετό καιρο. :thumbup:

Ξερει κανεις καποια τροφή με την οποια ξετρελενονται τα ember tetra ;;;Εχω τροφη για τροπικα,αρτεμια σε φυλλαρακια,bloodworms,μια με πολλες πρωτεινες ειδική για μονομαχους και κατεψυγμενα cyclops.

θα κανω μετρησεις αυριο και θα ενημερώσω.

Φίλε Κώστα νομίζω χωρις να ειμαι σίγουρος ότι έχω ενα αρσενικό και ένα θυληκό. Το ''αρσενικό'' έχει λίγο εντονότερα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καρύδα σε pet shop δεν έχω δει ποτέ.Εψαξα σε ενα κατάστημα και θα δω και σε ένα ακόμα, αλλιώς θα κάνω με προσοχή και πολύ καυτό νερό αυτό που προτείνει ο φίλος klaz :thumbup:

Όταν μπορέσω θα δώσω και μερικές φώτο.Το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο και παρουσίαση στα ενυδρεία μελών θα γίνει σε αρκετό καιρο. :thumbup:

Ξερει κανεις καποια τροφή με την οποια ξετρελενονται τα ember tetra ;;;Εχω τροφη για τροπικα,αρτεμια σε φυλλαρακια,bloodworms,μια με πολλες πρωτεινες ειδική για μονομαχους και κατεψυγμενα cyclops.

θα κανω μετρησεις αυριο και θα ενημερώσω.

Φίλε Κώστα νομίζω χωρις να ειμαι σίγουρος ότι έχω ενα αρσενικό και ένα θυληκό. Το ''αρσενικό'' έχει λίγο εντονότερα χρώματα.

Βασιλη μαζεψε πληροφοριες για τα εμπερ γιατι οταν ειναι να τα βαλω θα σε εξατασω :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη μαζεψε πληροφοριες για τα εμπερ γιατι οταν ειναι να τα βαλω θα σε εξατασω :welcome:

θα μαζεψω αλλά 2η μέρα και δεν τρώνε. :thumbup:

μόνο ένα φυλλαράκι ίσα ίσα που το τσίμπησαν .

Ξέρετε τι να ταίσω που να τους αρέσει ή είμαι ο μόνος που τα έχω;;;

Ρίχνω 3 φυλλ τροφή .Δε νομίζω να πειράξουν το νερό μου αφού τα ψαρακια είναι τόσο μικρά που σιγά τα απόβλητα που έχουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα μαζεψω αλλά 2η μέρα και δεν τρώνε. :thumbup:

μόνο ένα φυλλαράκι ίσα ίσα που το τσίμπησαν .

Ξέρετε τι να ταίσω που να τους αρέσει ή είμαι ο μόνος που τα έχω;;;

Ρίχνω 3 φυλλ τροφή .Δε νομίζω να πειράξουν το νερό μου αφού τα ψαρακια είναι τόσο μικρά που σιγά τα απόβλητα που έχουν :thumbup:

Βασιλη μην σε ανησυχει αυτο,ακομα δεν εχουν ξεθαρεψει,εμενα οι αρλεκινοι εκαναν να φανε μια βδομαδα μεχρι να φανε.Συνηθος τα ψαρια θελουν μερικες μερες μεχρι να συνηθισουν το νεο περιβαλλον,οπωτε μην αγχωνεσαι :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη μην σε ανησυχει αυτο,ακομα δεν εχουν ξεθαρεψει,εμενα οι αρλεκινοι εκαναν να φανε μια βδομαδα μεχρι να φανε.Συνηθος τα ψαρια θελουν μερικες μερες μεχρι να συνηθισουν το νεο περιβαλλον,οπωτε μην αγχωνεσαι :welcome:

ναι έχεις δίκιο εμενα ο μονομαχος εκανε καμια βδομαδα να φαει.Παντως πηγαίνουν ομαδικά σε όλα τα μέρη του ενυδρείου και έχουν βγάλει κάτι χρώματα :thumbup:

Να πω επίσης ότι υπάρχει μια μείωση στους ζωντανους μικροοργανισμούς από τότε που μπήκαν.Φενεται τρελενονται για σκουλικάκια,κοπήποδα και πλαναρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο εμενα ο μονομαχος εκανε καμια βδομαδα να φαει.Παντως πηγαίνουν ομαδικά σε όλα τα μέρη του ενυδρείου και έχουν βγάλει κάτι χρώματα :thumbup:

Να πω επίσης ότι υπάρχει μια μείωση στους ζωντανους μικροοργανισμούς από τότε που μπήκαν.Φενεται τρελενονται για σκουλικάκια,κοπήποδα και πλαναρια :thumbup:

Νομιζω οτι ολα τα ψαρακια τρελενονται για σκουλικακια και ειδικα ζωντανα :welcome:

Οπωτε απο αυτα που μου λες ειναι ωραιο κοπαδοψαρο ετσι?Που να βαλεις και τα υπολοιπα δηλαδη και ν αρχισουν να αισθανονται ασφαλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολα τα ψαρακια τρελενονται για σκουλικακια και ειδικα ζωντανα :thumbup:

Οπωτε απο αυτα που μου λες ειναι ωραιο κοπαδοψαρο ετσι?Που να βαλεις και τα υπολοιπα δηλαδη και ν αρχισουν να αισθανονται ασφαλεια :welcome:

εμενα μου αρεσουν πολύ.Εσύ θα έχεις και μεγάλο ενυδρείο και θα βάλεις καμια 20αρια και θα εισαι σουπερ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσουν πολύ.Εσύ θα έχεις και μεγάλο ενυδρείο και θα βάλεις καμια 20αρια και θα εισαι σουπερ. :thumbup:

Οχι και 20 ρε συ,καμια 12-15 θα βαλω το πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οχι και 20 ρε συ,καμια 12-15 θα βαλω το πολυ :)

οπως νομίζεις αλλα γίνονται max 2 εκ :thumbup:

θα κανω τις μετρήσεις τωρα και θας σας πω.

Τα apistogramma ελπίζω να έρθουν την αλλη βδομάδα :thumbup:

:welcome:

επίσης.

θα κανω αλλαγη νερού 20λ

πότε να την κάνω;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

οπως νομίζεις αλλα γίνονται max 2 εκ :thumbup:

θα κανω τις μετρήσεις τωρα και θας σας πω.

Τα apistogramma ελπίζω να έρθουν την αλλη βδομάδα :thumbup:

:welcome:

επίσης.

θα κανω αλλαγη νερού 20λ

πότε να την κάνω;;;

Λεω για τετοιο αριθμο για τι θα εχω και ζευγαρι blue ram και μια ομαδα οτοκυκλους.

Με την αλλαγη νερου τι εννοεις ποτε πρεπει να την κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Λεω για τετοιο αριθμο για τι θα εχω και ζευγαρι blue ram και μια ομαδα οτοκυκλους.

Με την αλλαγη νερου τι εννοεις ποτε πρεπει να την κανεις?

το ενυδρειο ''έφυγε'' από το στρώσιμο και πρέπει να γίνει αλλαγή νερού.

Ετσι δεν είναι;;;

Λέω να την κάνω την κυριακή , αν είμαι λαθος διορθώστε

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ''έφυγε'' από το στρώσιμο και πρέπει να γίνει αλλαγή νερού.

Ετσι δεν είναι;;;

Λέω να την κάνω την κυριακή , αν είμαι λαθος διορθώστε

Οταν τελειωνει το στρωσιμο κανουμε μια αλλαγη νερου και με τα βαζουμε τα ψαρια.Μετα απο αυτο αρχιζουμε τις ρουτινες μας κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Οταν τελειωνει το στρωσιμο κανουμε μια αλλαγη νερου και με τα βαζουμε τα ψαρια.Μετα απο αυτο αρχιζουμε τις ρουτινες μας κανονικα

:thumbup:

Εγω έβαλα τα ψαρια χωρις αλλαγή και τα βλεπω οκ.

Να κανω την αλλαγή την κυριακή;;

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Εγω έβαλα τα ψαρια χωρις αλλαγή και τα βλεπω οκ.

Να κανω την αλλαγή την κυριακή;;

Ναι μωρε δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα,την αλλαγη πριν βαλουμε τα ψαρια την κανουμε πιο πολυ για να πεσουν τα no3 που εχουν μαζευτει απο το στρωσιμο αλλα και να βαλουμε και φρεσκο νερακι

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα,την αλλαγη πριν βαλουμε τα ψαρια την κανουμε πιο πολυ για να πεσουν τα no3 που εχουν μαζευτει απο το στρωσιμο αλλα και να βαλουμε και φρεσκο νερακι

no3 είχα οσα πρεπει και με την εξάτμιση σχεδον κάθε μέρα βαζω απιονισμενο.

θα κάνω αλλαγή την κυριακή

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...