Jump to content

αρχαριος


Recommended Posts

καλημερα,

χτες αγορασα τα παρακατω φυτα.

1.Ceratophyllum demersum = επιφανειακο και καταπολεμα την αλγη =φυτεψα λιγο πισω στο ενυδρειο και λιγο το αφησα να αιωρειται.

2.Alternanthera reineckii roseafolia PINK = λογω ροζ αντιθεσης και μονο = το φυτεψα ολο στο κεντρο για να το χτυπα καλα η λαμπα

3.Caboba caroliana = επιφανειακο και ομορφο = το φυτεψα δεξια και αριστερα της Alternanthera

4.Eleocharis parrula = σε ομαδες σχηματιζει θαμνο + στο μπροστινο μερος =το φυτεψα μπροστα σε ολο το μηκος του ενυδριου ανα 10 εκ

5.Limnophila aquatica = πολυ ομορφο = το φυτεψα σε διαφορα μερη στη μεση

6.Microsorum pteropus Windelov = ομορφο + θα δεθει σε ξυλο και βραχο. = το εδεσα με λαστιχο στα ξυλα και στις πετρες.θα παρω σημερα πετονια γιατι τα λαστιχακια φαινονται και δεν ειναι ωραια.

7.Για το πισω μερος vallisneria ή και hygrophylla polysperma. = για ντεκορ στο πισω μερος

επισης αναψα τη λαμπα 30watt οπου μαλλον θα την αλλαξω με μια μεγαλυτερη διοτι το καπακι δεν εχει χωρο για δευτερη.ποια προτεινετε?

-ο πωλητης μου εδωσε να δω και για μια προσθηκη πατεντας δευτερης λαμπας .πρεπει να τρυπησω το καπακι βεβαια..ειναι καλο?-

επισης μου προτεινε μηχανημα CO2 + το 2215 για βοηθεια.

τι λετε να τα αγορασω τωρα να τελειωνω η αργοτερα και γιατι?

τελος,εριξα τη θερμοκρασια απο τους 30 στους 26 βαθμους.στους 26 θελω να σταθεροποιησω και το ενυδρειο γενικοτερα.οποτε τα ψαρια που θα παρω θα παιζουν σε αυτη τη θερμοκρασια.τι λετε?

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν εχω ψηφιακη να βγαλω μια φωτο αλλα θα παρω δανεικη για να μου πειτε τη γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν ο συνδιασμός των φυτών σου είναι πολύ καλός κατά τη γνώμη μου.

Στις ερωτήσεις τώρα:

Δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη λάμπα, μόνο να προσθέσεις δεύτερη με πατέντα.

Προσωπικά θεωρώ ότι με τόσα φυτά το co2 είναι απαραίτητο, εξάλλου η Alternanthera δεν είναι και πολύ εύκολο φυτό Οπότε αν μπορείς αγοράζεις τώρα. Προσωπικά θεωρώ υπερβολικά ακριβά τα έτοιμα σετ. Προτιμώ μπουκάλα και μανόμετρα από διαφορετικές πηγές.

Το 2215 μόνο καλό μπορεί να κάνει οπότε αν μπορείς το αγοράζεις.

26 C είναι ιδανική θερμοκρασία, απλά δεν παίρνεις ψάρια κρύου νερού ή πχ δίσκους που θέλουν μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο ενυδρείο του μαρινόπουλου είναι πάρα πολύ εύκολο να

προσθαίσεις μία λάμπα!

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο.τη λαμπα ποσες ωρες τη μερα να την εχω αναμμενη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Πριν προχωρησεις στην προσθηκη δευτερης λαμπας δες και εδω για να μην κανεις τα λαθη που εκανα εγω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2178

Η φωτοπεριοδος ειναι μεταξυ 8-10 ωρες.Αν θελησεις να την μειωσεις ή να την αυξησεις καποια στιγμη καντο σταδιακα και οχι αποτομα (πχ 15 λεπτα την ημερα).

Για το CO2 θα συμφωνησω οτι ειναι απαραιτητο.Αν δεν μπορεις να αγορασεις μπουκαλα τωρα φτιαξε ενα DIY για αρχη.

Καλη συνεχεια! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ζακ.

αν αλλαξω την ηδη υπαρχων 30αρα τι να προσεξω?

διοτι απο οτι ξερω περα απο τα watt θα πρεπει να εχει καποια Lumens καπως ετσι λεγονται.

1.ποια μου προτεινετε και γιατι?

2.οι λαμπες Τ5 και οι daylight τι ακριβως ειναι?

3.παντα ασπρη να προτιμω ετσι?

επισης χτες που εκανα τεστ μου βγηκε το NO2 τερμα κοκκινο οποτε περιμενω εναγωνιως να πεσει...αντε να βαλω κανα ψαρι να κανω πρωτοχρονια.

αποφασισα να βαλω σιγουρα μηχανημα CO2.βεβαια δε θα ηθελα καθε μηνα να εχω καποια ταριφα η αναγκαστικα θα γινεται αυτο?ποιο να παρω και γιατι?

καθως και ισως το 2213 να δουλευει παραλληλα με το ηδη υπαρχον.

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα ειναι 30 watt ή 25;Γιατι νομιζω οτι ειναι 25αρα.

Ποσα watt/λιτρο θες να φτασεις;Εχε υποψιν σου οτι απο 0,3 watt/λιτρο και πανω ειναι τιμες που σου επιτρεπουν να καλλιεργησεις χωρις προβληματα, ευκολα φυτα, οπως τα πιο πολλα που αναφερεις.

Παρολα αυτα, αν ανεβεις πολυ σε watt, θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος με τις τιμες του νερου σου γιατι η αλγη θα "χτυπησει" αμεσα και πολυ γρηγορα!Τι θελω να πω με αυτο;Καλυτερα μεινε στα ιδια watt και απλα αλλαξε την λαμπα με μια καταλληλη για φυτα (αν αυτη που εχεις δεν ειναι), τωρα για αρχη και στη συνεχεια αν δεις οτι αποκτας εμπειριες και γνωσεις και θες να πας σε πιο δυσκολες καταστασεις, τοτε ψαχνεσαι για κατι περισσοτερο... :thumbup:

Εγω μετα απο αυτο που επαθα και διαβασες δεν προσθεσα αλλη λαμπα και μπορω να πω οτι τα φυτα μου ειναι μια χαρα!Καθε μηνα κλαδευω! :welcome:

Οσο για CO2 αν δεν θες να εχεις "μηνιατικο" φτιαξε πολυ ευκολα και φτηνα ενα DIY και θα εισαι μια χαρα.Παντως ειτε μπουκαλα ειτε DIY, γνωμη μου ειναι να το βαλεις το CO2!

Οσον αφορα το στρωσιμο λιγο υπομονη ακομα και θα ειναι ετοιμο!

Αυτα και ελπιζω να σε βοηθω με αυτα που σου λεω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

30W ειναι η λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

το στρωσιμο ακομα δεν εχει τελειωσει παντως προχωραμε πολυ καλα.

ετσι πιστευω.

σας εχω μια εκπληξη!!!

πριν κανα μισαωρο ειδα ενα μουσαφηφι στο ενυδρειο.

ειναι ενα σαλιγκαρι μικροσκοπικο αλλα φαινεται πολυ καλα.

παει πανω κατω στο τζαμι.

ΟΜΩΣ!!!

τι να κανω?να το βγαλω διοτι θα αρρωστησει τα ψαρια μολις τα βαλω μεσα?

δε μπορω να το σωσω?διοτι σιγουρα ηταν με τα φυτα που εβαλα...

δε θελω να το πεταξω-σκοτωσω.

για πειτε μου τι να κανω ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα.εχει κολλησει στο υψος του νερου και αναπνεει.

μηπως δεν ειναι νερου!!???

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκάρι να το βγάλεις αν δεν θέλεις να γεμίσει το ενυδρείο!

Σαλιγκάρια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=514

Δεν είναι πάντως ιδιαίτερο πρόβλημα αν δεν ταίζεις πολύ!

Για τα φυτά και την προετοιμασία τους δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=38954

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Θεωρω σιγουρο να το εχεις αποκτησεις απο τα φυτα σου, ειναι "νερου" και αναλογα το ειδος του μπορει να φανει απο χρησιμο εως να πολλαπλασιαστει σε χιλιαδες και να μην ξερεις πως να τα βγαλεις!

Αν θες τη γνωμη μου βγαλτο! :)

Link to comment
Share on other sites

λεω να συνεχισω εδω τις ερωτησεις μου (καθως πλεον δεν αφορουν μονο το ενυδρειο του super market)

σημερα τοποθετησα το floredepot και περιπου 20 κιλα χαλικι 3-5mm

το γεμισα με νερο και δειχνει...χαλια

το χαλικι το επλυνα 4 φορες για να καθαρισει αλλα το νερο για την ωρα ειναι πολυ θολο (σε 1μετρο ενυδρειο δεν βλεπεις την μια μερια απο την αλλη)

εχει παρα πολλες μικρες φυσαλιδες αερα στα παντα

το γεμισα μεχρι να φτασει η σταθμη του νερου περιπου 1 εκατοστο πιο κατω απο την εξοδο του κυκλοφορητη και ρυθμισα για 28 βαθμους (για την ωρα ειμαι 25)

θελω να πιστευω οτι το νερο θα ξεθολοσει με το φιλτρο και θα "κατσουν" τα σωματιδια που τωρα αιωρουνται, σωστα;

λογικα απο Τριτη ξεκιναω το στρωσιμο με αμωνια... (για την ωρα δεν εχω βαλει ουτε αντιχλωριο γιατι δεν εχω κατι ζωντανο μεσα, πειραζει:)

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια περα απο το πολλαπλασιασμο που θα το κρατησω να το βλεπω γιατι εχει αφασια δε μου απαντησατε εαν θα αρρωστησει τα ψαρια που θα μπουν.ετσι ωστε θελοντας και μη να το βγαλω αναγκαστικα

Link to comment
Share on other sites

θελω να πιστευω οτι το νερο θα ξεθολοσει με το φιλτρο και θα "κατσουν" τα σωματιδια που τωρα αιωρουνται, σωστα;

λογικα απο Τριτη ξεκιναω το στρωσιμο με αμωνια... (για την ωρα δεν εχω βαλει ουτε αντιχλωριο γιατι δεν εχω κατι ζωντανο μεσα, πειραζει:)

Μπορείς να βάλεις στην είσοδο του νερού στο φίλτρο υαλοβάμβακα και να τον αλλάζεις συχνά μέχρι να καθαρίσει το νερό!

Αντιχλώριο δεν πειράζει που δεν έβαλες ακόμα αλλά να βάλεις πριν αρχίσεις το στρώσιμο!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια περα απο το πολλαπλασιασμο που θα το κρατησω να το βλεπω γιατι εχει αφασια δε μου απαντησατε εαν θα αρρωστησει τα ψαρια που θα μπουν.ετσι ωστε θελοντας και μη να το βγαλω αναγκαστικα

Αυτο δεν μπορω να σου το πω με σιγουρια γιατι δεν ξερω τι συνθηκες νερου ειχε το νερο του pet shop που αγορασες τα φυτα.Δε νομιζω ομως να εχεις προβλημα με αρρωστιες.

Παντως εχε υπ' οψιν σου οτι αν οντως αρχισει να πολλαπλασιαζεται θα το κανει σε μεγαλους αριθμους και δεν θα ειναι σιγουρο αν αυτο θα εχει πλακα αργοτερα!Σκεψου το!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

μολις εκανα μετρησεις και εχω:

1.NH3/NH4 = 0

2.NO2 = 0

NO3 = FULL ΚΟΚΚΙΝΟ!!!

λογω του οτι δεν εχω αποσταγμενο νερο δε προχωρησα σε τεστ no3 με αραιωμενο νερο...

αυριο θα το κανω.

πιστευετε πως θα πρεπει απο βδομαδα να κανονισω να παρω τα ψαρια ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

μολις εκανα μετρησεις και εχω:

1.NH3/NH4 = 0

2.NO2 = 0

NO3 = FULL ΚΟΚΚΙΝΟ!!!

λογω του οτι δεν εχω αποσταγμενο νερο δε προχωρησα σε τεστ no3 με αραιωμενο νερο...

αυριο θα το κανω.

πιστευετε πως θα πρεπει απο βδομαδα να κανονισω να παρω τα ψαρια ?

Καλημερα.

Δεν χρειαζεται να μετρησεις ακριβως τα νιτρικα.

Το νερο σου εστρωσε πλεον. Μπορεις να βαλεις ψαρια αφου κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου ωστε το ΝΟ3 να πεσει σε φυσιολογικα επιπεδα ( 0 - 10) .

Μονο προσεξε αν δεν βαλεις ψαρια σημερα και το αφησεις για τριτη ή οποτε βρεις τα ψαρια που θελεις, να ριχνεις λιγη αμμωνια για να τρωνε τα βακτηριδια σου και την ημερα που θα βαλεις τα ψαρια κανεις την αλλαγη νερου και τα βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ολα κυριλε ετσι?

οποτε εριξα μολις τωρα λιγη αμμωνια και ανημερα της αγορας των ψαριων κανω αλλαγη νερου και προσθετω τα ψαρια.

αποφασισα να βαλω τα παρακατω ψαρια με σειρα προτεραιοτητας :

1. 1 ζευγαρι kissgurami

2. 4 σκαλαρια μικρα και μετα θα τα δωσω

3. 6 Corydoras panda

4. 4 οτο

5. 6 τετρα

6. 4 γαριδες

για πειτε μου τις ενστασεις σας

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου αρεσουν τοσο πολυ τα σκαλαρια γιατι δεν τα αφηνεις προς το παρον; Κανεις ενα ενυδρειο μονο γι΄αυτα αργοτερα με τα αναλογα λιτρα, υψος και συνθηκες.

Μεχρι τοτε θα μεγαλωσουν τα μικρα απο τα δικα μου και θα σου στειλω εγω.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

ok το σκεφτηκα αρκετα αλλα λογω ''τρελας'' ελεγα να τα εχω λιγο καιρο μικρα

αλλα επειδη θελω συναμα να ειμαι και σωστος θα το κανω αργοτερα σε αλλο ενυδρειο.

οσο για τα υπολοιπα που γραφω τη σειρα-αριθμο να ακολουθησω?

η να τα αγορασω ολα μαζι και να τελειωνω?

Link to comment
Share on other sites

Βαζε καλυτερα σταδιακα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

χτες αγορασα τα πρωτα ψαρια και ειναι τα εξης:

1. 2 σκαλαρια το ενα yellow και το αλλο ghost.

2. 2 λαμπεο ο ενας ειναι μπρικολορ και ο αλλος αλπινο.

3. 2 μελανοταινιες πικοκ . ειναι οι ''praecox'' διοτι ο πωλητης μου ειπε οτι αυτες ειναι.

4. αγορασα και ενα τελευταιο φυτο το ''eleocharis parvulus'' για να φτιαξω γκαζον

εξηγησεις:

1.ξερω οτι για τα σκαλαρια θα μου πειτε οτι δεν επρεπε να τα παρω αλλα ο πωλητης αφενος μου ειπε οτι δε προκειται να μεγαλωσουν πολυ λογω μικρου ενυδρειου και αφετερου οτι μπορω να τα παω πισω και να τα αλλαξω οταν ΔΟΥΜΕ (θα εχω αμμεση επικοινωνια με τον πωλητη...) οτι τελικα δεν περνανε καλα.αλλιως πιστευω καποιος απο εσας θα τα θελει.

2. τους λαμπεο τους πηρα λογω ιδιαιτεροτητας των χρωματων.ομοιως αν μεγαλωσουν πολυ θα κανω οτι γραφω παραπανω.

3. τις μελανοταινιες τις πηρα απλα επειδη μου αρεσαν.

σημειωση : για ολα τα παραπνω λογω ζευγαριων ο πωλητης μου ειπε οτι επειδη ολα ειναι μωρα δε μπορει να ξεχωρισει αρσενικο-θηλυκο

ερωτησεις ψαριων :

1.σκαλαρια = δεν εχω ερωτηση για αυτα

2.τον μπικολορ τον βρηκα , τον αλπινο οχι.επομενως που θα τον δω να δω τι χαρακτηριστικα εχει και τι απαιτησεις νερου κ.τ.λ ? διοτι αυτα τα ψαρια τα ειχα σαν δευτερη επιλογη

3. ηθελα τις μελανοταινιες praecox . ο πωλητης μου ειπε οτι ειναι οι πικοκ.

ι. σωστα μου εδωσε?

ιι.επειδη διαβασα οτι κανονικα πρεπει να ειναι 6 το λιγοτερο τι να κανω?να προσθεσω? με την προυποθεση οπως θα διαβασετε και παρακατω θα προσθεσω στο τελικο μονταρισμα του ενυδρειο και 2 kiss gourami και 4 οττος)

4. σαν τελικο μονταρισμα -ιχθυοφορτωση θελω να προσθεσω 100% και ενα ζευγαρι kiss gourami και 4 οττο για καθαρισμο αλγης.μπορω?

διοτι ο πωλητης μου ειπε πως ανετα μπορω....

αλλιως ποια να βγαλω και γιατι? διοτι δε πιστευω πως αν του πω οτι τελικα αλλαξα γνωμη να μη δεχτει να μου τα ανταλλαξει ετσι?

και τωρα να σας πω τι εκανα χτες αφου γυρισα σπιτι.η ολη διαδικασια κρατησε μιση ωρα.

1.εσβησα τη λαμπα διοτι εχω βαλει χρονοδιακοπτη για 9 ωρες.

ωραριο 16.00-01.00. καλο ειναι αυτο?

2.εβαλα τις δυο σακουλες μεσα στο ενυδρειο για κανα 10λεπτο αφου πρωτα εβγαλα το 1/3 του νερου διοτι θα ξεχυλιζε.

3.στα 10 λεπτα ανοιξα τις σακουλες ακι μεχρι τη μιση ωρα ανα 5λεπτο εριχνα ενα ποτηρι απο το νερο του ενυδριου μεσα στη σακουλα.

4.αφου τελειωσε το μισαωρο επιασα τα ψαρια με την αποχη και τα εβαλα στο ενυδρειο.

5.προσθετα στο ενυδρειο με ενα κουβα 10 κιλα νερο βρυσης αφου εβαζα απο 2,5 ml αντιχλωριο μεχρι να φτασει στο υψος που πρεπει.

6.σημερα το πρωι ανοιξα τη λαμπα και στης 16.00 θα αναψει και η λαμπα.

τα ψαρια εδιχναν μια χαρα.αξιζει να σημειωσω πωσ στην αρχη δεν εβλεπα τιποτα-ειχα το φως της κουζινας ανοικτο-αλλα μετα με καταλαβαν και ηρθαν μπροστα ολα κσι με κοιταζαν!!!

σημειωση:

ο πωλητης μου ειπε να μη τα ταισω και ετσι θα ριξω σημερα λιγα φυλλα κατα της 16.30-17.00 που θα παω σπτι.

η τροφη που μου εδωσε ειναι η tetramin flakes 100ml 20g.

καθε ποτε να δινω και απο ποσο?

σημερα διαβασα κατι στο σαιτ του ''istella'' το οποιο ευτυχως δεν ηταν ΜΟΙΡΑΙΟ!!!

''Επίσης, δεν πρέπει ΠΟΤΕ να βάζουμε τα χέρια μας στο νερό του ενυδρείου όταν είναι σε λειτουργία ηλεκτρικές συσκευές όπως το θερμαντικό σώμα, γιατί αν τυχόν υπάρχει μια διαρροή ρεύματος, μπορεί να προκληθεί ακόμα και θάνατος. Γι' αυτό το λόγο προτείνεται η χρήση γείωσης του νερού του ενυδρείου!''

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ-ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ!!!

θα πρεπει να ειχα κλεισει τα παντα στο ενυδρειο και να εκανα ολα τα παραπανω?

διοτι σε κανα 1-1,5 εβδομαδα θα προσθεσω και τα υπολοιπα ψαρια ασε που απο δω και στο εξης στην αλλαγη νερου θα βουταω το λαστιχο μεσα για να το τραβαω οπως εκανα χτες....

θα εχουν προβλημα τα ψαρια αν μεινουν κανα 45-λεπτο χωρις ρευμα?

και τελευταιο να κλεισω:

1.τη λαμπα δεν τη αλλαξω και εχω τη μαμισια τη 30αρα.τα φυτα προοδευουν πολυ ομως!!! τωρα με τα ψαρια λετε να υπαρξη προβλημα στην αναπτυξη των φυτων?

2.μηχανημα co2 δε πηρα.θα δω πως θα παει και θα προσθεσω αργοτερα βλεποντας και κανοντας.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ο πωλητης σου ειπε οτι τα σκαλαρια δεν θα μεγαλωσουν. :)

Αφου ο πωλητης σου ειπε οτι θα τα πας πισω οταν δεις οτι δεν περναν καλα (πως θα το καταλαβεις αραγε; οταν ψοφησουν; ) :D

Αφου ο πωλητης σου ειπε οτι μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρια ΑΝΕΤΑ. :D

Αφου στην τελικη θα βαλεις τα ψαρια που σου αρεσουν και οσα σου αρεσουν και μετα θα ψαξεις στοιχεια γι' αυτα (εχεις τον πωλητη που οποιο ψαρι σου αρεσει θα σου πει οτι μπαινει στο ενυδρειο σου) γιατι ρωτας ;;; :P

Τουλαχιστον εκανες σωστα το στρωσιμο (αν ρωτουσες τον πωλητη απο την αρχη το πιθανοτερο να σου ελεγε οτι δεν χρειαζεται και ετσι δεν θα "εχανες" 1,5 μηνα περιμενωντας).

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο PAST.Εχει ειπωθει τοσες φορες οτι τα περισσοτερα μαγαζια απλα θελουν να

πουλησουν και ο φιλος μας δεν ακουσε κανενα απο το φορουμ.Δικαιωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...