Jump to content

Νέο ενυδρειο νέα στο χόμπι άπειρες ερωτήσεις!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θα αρχίσω με την σειρά για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε.

Είχα σε ένα πλαστικό ενυδρειακι 2 υδροβια βατραχακια.Πρέπει να ειναι τύπου albino απο όσο εψαξα μιας και στο πετ σοπ ούτε καν ιδέα έχουν να μου πουν.

Εκανα το λαθος και πήρα ένα φιλτρο(ως άσχετη επεσα θύμα επιτήδειου πωλητή) και μάλλον είδη ήταν πολυ δυνατό φοβάμαι πως¨τι ένα βατραχακι στρεσαριστηκε και το έχασα.το έβγαλα αμέσως για να σώσω το άλλο μιας και μια χαρα ζούσαν τόσους μήνες χωρις αυτο.Σκεπτόμενη να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρειο το οποίο είτε θα έχει μόνο ψάρια είτε ψάρια και το βατραχακι(θα το ψάξουμε αυτο κατα πόσο γίνεται) πήρα ένα 60 λίτρων με δικό του φιλτρο μάρκας hailea.ήρθε ένας φίλος γνώστης να με βοηθήσει βάλαμε το χαλίκι και το άφησα 3 μέρες να δουλέψει μόνο του με τα φίλτρα.Εδω έρχεται η πρώτη ερώτηση...το φιλτρο που είχα αγοράσει ειναι dolphin και εχει κυκλοφορια νερού απο όσο διάβασα 450l/ώρα...βάλαμε ΚΑΙ το δεύτερο με ένα σωληνακι να παίρνει οξυγόνο και να κάνει φυσαλιδες...βλέπω την κινση στην επιφάνεια του νερού πολυ έντονη μήπως ειναι υπερβολικά τελικά?και αν ναι τι να κάνω χρειάζομαι αεραντλια μετα αν το βγαλω?

Σήμερα έβαλα το αντιχλωριο και απο αύριο θα ξεκινήσω να ρίχνω βακτηρια αλλα ηθελα να περιμένω τις απαντήσεις σας πρώτα όσον αφορά τα φίλτρα.Πληροφοριακά έχω σκοπό να βάλω ένα δυο φυτά και να ψάξω στο Ίντερνετ φίλησυχα ψαράκια που θα μπορούσαν να μπουν με το βατραχακι μου.

Περιμένω απαντήσεις με αγωνία!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολή σε 60 λύτρα ενυδρείο ένα φίλτρο με κυκλοφορία 450 λύτρα ανά ώρα, αν έχεις και δεύτερο ακόμα χειρότερα.

τώρα για τα βατραχάκια τις συνθήκες που χρειάζονται και αν μπορούν να συμβιώσουν με κάποιο ψαράκι ας μας πει κανένας γνώστης.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν καλωσήρθες.

Πρώτα πρώτα πιστεύω και εγώ πως 450l/h είναι ψιλο-πολλά για το ενυδρειάκη σου, αλλά μόνον αν δεις το βατραχάκι να έχει πρόβλημα θα είσαι σίγουρη. Το δεύτερο φίλτρο θα το θεωρούσα σχεδόν σίγουρα απαγορευτικό.

Σύγκρινε τα και δες ποιό απο τα δυο είναι καλύτερο για την περίπτωση σου.

Δεν ξέρω τι συνθήκες χρειάζονται τα βατραχάκια αλλά την τελευταία φορά που ήμουνα Αθήνα (Ιούλιο) είδα μερικά στο Water Inn στην Κηφισιά. Λογικά (ελπίζω δηλαδη) αυτοί θα ξέρουν τι χρειάζεσαι.

Όσον αφορά όμως το γενικότερο στρώσιμο του ενυδρείου σου, ψάξε μέσα στο Forum και θα βρεις πολλές σχετικές συζητήσεις που πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ.

Πέραν αυτού, είμαστε όλοι εδώ. :)

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Η αναταραξη του νερού ειναι νομίζω καλη με το ένα όπως λέτε...το δεύτερο όπως είπα το χρησιμοποιήσαμε αντί αεραντλιας και βγάζει φυσαλιδες,όμως η ένταση τους ειναι μεγάλη και πολυ φοβάμαι ότι θα στρεσαρει τα ψαράκια....απλά δεν ξέρω τέλικα να βάλω αεραντλια?άλλου διαβάζω πως ειναι απαραίτητη και άλλου πως όχι.ο φίλος μου αυτός είχε 400 λίτρα και σίγουρα οι απαιτήσεις ήταν άλλες απο του δικού μου.Όσον αφορά το βατραχακι στην Ελλάδα δεν βρίσκεις και πολλές πληροφορίες.Ψάχνοντας στο Internet τα βάζουν πολλοί με ψάρια αρκεί να έχουν τις ίδιες περίπου ανάγκες και να ειναι τα ψαράκια ειρηνικά.Ξεκίνησα τα βακτηρια...θα βάλω σε καμμια εβδομάδα το βατράχακι και κανένα φυτό μέσα και μετα μάλλον θα κάνω μέτρηση να δω να ειναι όλα καλα για να βάλω τα πρώτα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καλη αναταραξη στην επιφανεια απο το φιλτρο σου για μενα δεν χρειαζεται η αεραντλια,ομως ειναι πολυ σωστο να υπαρχει μια σε περιπτωση που χρειαστει.Αν ριξεις βακτηρια θα πρεπει να ριξεις και λιγο τροφουλα μεσα στο ενυδρειο για να παραγεις αμμωνια και να αρχισει ο κυκλος το αζωτου(διαβασε τα σχετικα αρθρα εδω στο φορουν)Μετρησεις εχεις?Γενικα τεστ νερου εχεις αγορασει?χωρις αυτα δεν θα μπορεις να ξερεις ποτε εισαι ετοιμη για να βαλεις το βατραχακι.Σε μια βδομαδα σιγουρα δεν θα μπορεις να το βαλεις μιας και η μεθοδο των βακτιριδιων θελει κανενα μηνα για να ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Εκτός και εάν μπορέσεις να πάρεις μπόλι ( ώριμο βιολογικό υλικό) από κάποιο άλλο ενυδρείο και έτσι να επισπευτεί η παραπάνω διαδικασία ολοκλήρωσης του κύκλου της αμμωνίας.

Κ

Link to comment
Share on other sites

τεστ εχω σκοπο να παω να παρω,εννοειται πως δεν βαζω ψαρια μεσα χωρις να ξερω τι γινεται με το νερο..μαλλον απο Σεπτεμβρη με βλεπω για ψαρια μιας και το ενυδρειο εχει αγγιξει τους 31 βαθμους...μην τρεχω και για ανεμιστηρακια και τα βαλω ολα στο μυαλο μου ακομα δεν ξεκινησα.

εχω χιλιομπερδευτει...και ψαχνω πολυ και στο φορουμ αλλα και στο ιντερνετ...το ενα ποστ τα λεει ετσι το αλλο αντιθετα... :)

συμφωνα με την JBL της οποιας ειναι τα βακτηρια σε 48 ωρες μπορω να βαλω ψαρι(το βατραχακι ισως που μαλλον ανθεκτικο φαινεται να ειναι....με ενα αντιχλωριο ζει τοσους μηνες)...συμφωνα με εμπειρους χομπιστες πρεπει να περιμενω κανενα μηνα...

Κατι ασχετο...αν βαλω το ψευτικο διακοσμητικο που εχω στο πλαστικο ενυδρειο του βατραχου πρεπει να το βρασω πριν η το ξεβγαζω και το βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου απαντησω τι κανω προσωπικα οταν στρωνω ενυδρειο.Αυτη τη στιγμη στρωνω ενα 40λιτρο που θα μπει ενας μονομαχος,εριξα βακτηρια bionitrivec που στο μπουκαλακι λεει να βαλεισ ψαρι μετα απο 24 ωρες.Εγω προσωπικα δεν θελω να το ρισκαρω,μπορει να ειναι αληθεια αλλα εγω δεν το κανω.Αυτο το γραφουν τα μπουκαλακια για να ριξεις ψαρι,να παραγει αμμωνια και τα εχουν φαι για να τρωνε τα βακτηρια και να πολλαπλασιαστουν.Αμμωνια μπορεις να παραγεις και αν ριξεις μεσα λιγο τροφη ανα 2 μερες και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι δεν θα παει η αμμωνια στα υψη και να εχεις και ψαρι μεσα.Τα τεστ ειναι πολυ σημαντικα σ αυτη τη φαση και ιδιετερα τεστ no2,no3 και αμμωνιας,προτειμισε τα υγρα τεστ και οχι τα στικς που δεν ειναι αξιοπιστα

ΥΓ το παραπανω που εγραψα ειναι τι κανω εγω,αλλος μπορει να βαζει ψαρι οπως λενε οι οδηγειες

Link to comment
Share on other sites

τεστ εχω σκοπο να παω να παρω,εννοειται πως δεν βαζω ψαρια μεσα χωρις να ξερω τι γινεται με το νερο..μαλλον απο Σεπτεμβρη με βλεπω για ψαρια μιας και το ενυδρειο εχει αγγιξει τους 31 βαθμους...μην τρεχω και για ανεμιστηρακια και τα βαλω ολα στο μυαλο μου ακομα δεν ξεκινησα.

εχω χιλιομπερδευτει...και ψαχνω πολυ και στο φορουμ αλλα και στο ιντερνετ...το ενα ποστ τα λεει ετσι το αλλο αντιθετα... :)

συμφωνα με την JBL της οποιας ειναι τα βακτηρια σε 48 ωρες μπορω να βαλω ψαρι(το βατραχακι ισως που μαλλον ανθεκτικο φαινεται να ειναι....με ενα αντιχλωριο ζει τοσους μηνες)...συμφωνα με εμπειρους χομπιστες πρεπει να περιμενω κανενα μηνα...

Κατι ασχετο...αν βαλω το ψευτικο διακοσμητικο που εχω στο πλαστικο ενυδρειο του βατραχου πρεπει να το βρασω πριν η το ξεβγαζω και το βαζω?

Αν νομίζεις πως μπορεί να έχει κάτι βλαβερό επάνω του, θα έλεγα να το βάλεις για λίγο μέσα σε βραστό νερό. Απο τι υλικό είναι?

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε

Το διακοσμητικο ειναι μια "πετρα" και ειναι ιδιο υλικο σαν αυτα που κυκλοφορουν στα πετ σοπ (καραβακια,μπαουλακια κλπ).Οταν καθαριζω το πλαστικο ενυδρειο παντα το ξεπλενω χωρις απορρυπαντικα εννοειται και μεχρι στιγμης στον βατραχο δεν εχει δημιουργησει προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Nadiaal
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου απαντησω τι κανω προσωπικα οταν στρωνω ενυδρειο.Αυτη τη στιγμη στρωνω ενα 40λιτρο που θα μπει ενας μονομαχος,εριξα βακτηρια bionitrivec που στο μπουκαλακι λεει να βαλεισ ψαρι μετα απο 24 ωρες.Εγω προσωπικα δεν θελω να το ρισκαρω,μπορει να ειναι αληθεια αλλα εγω δεν το κανω.Αυτο το γραφουν τα μπουκαλακια για να ριξεις ψαρι,να παραγει αμμωνια και τα εχουν φαι για να τρωνε τα βακτηρια και να πολλαπλασιαστουν.Αμμωνια μπορεις να παραγεις και αν ριξεις μεσα λιγο τροφη ανα 2 μερες και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι δεν θα παει η αμμωνια στα υψη και να εχεις και ψαρι μεσα.Τα τεστ ειναι πολυ σημαντικα σ αυτη τη φαση και ιδιετερα τεστ no2,no3 και αμμωνιας,προτειμισε τα υγρα τεστ και οχι τα στικς που δεν ειναι αξιοπιστα

ΥΓ το παραπανω που εγραψα ειναι τι κανω εγω,αλλος μπορει να βαζει ψαρι οπως λενε οι οδηγειες

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Απλα φυλλαρακια κανουν η να παρω κατι συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Απλα φυλλαρακι τροφης για ψαρια.τριβε 2-3 φυλλαρακια μεσα στο ενυδρειο ανα 2 μερς.Αν θες την γνωμη μου το το διακοσμητικο που λες εγω δεν θα το εβαζα και θα προσπαθουσα να φτιαξω κατι πιο φυσικο με αληθινες πετρες και ξυλα,ασχετα απο αυτα τα διαφορα διακοσμητικα που πουλανε τα πετσοπ μετα απο καποιο καιρο αρχιζουν και αφηνουν διαφορες ουσιες μεσα στο νερο που μπορει να κανουν κακο στα ψαρια,γι αυτο τα βλεπεις και ξεθοριαζουν.Εγω θα εβαζα καποιο ξυλο,πετρες και αληθινα φυτα ωστε να φαινεται πιο φυσικο.Βεβαια να ξερεις οτι η διακοσμηση του ενυδρειου παει αναλογα τι ψαρια θα βαλεις μεσα

Αληθεια τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας θα μπει το βατραχακι!αυτο ειναι το μονο σιγουρο!To PH που ειναι ιδανικο για αυτο ειναι 6,5-7,5.Θερμοκρασια θελει 25-27 βαθμους.

Σαν τιμες ειναι απο οσο εψαξα ειναι νορμαλ και συμβατες με μικρα ψαρακια που εχω ψαξει.

Το βασικοτερο ειναι πως θελω ψαρια ειρηνικα για να μην εχω τσακωμους και τραυματισμους.

Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα οπως ειπα οποτε θα παω για ενα βατραχακι ακομα και 5-6 ψαρια.

Εχω δει τα tetra και ψαχνοντας λιγο ειδα πως τα συνδυαζουν με albino frogs.Ισως σε κατι τετοιο...

Οταν ερθει η ωρα νομιζω θα ριξω πολυ ξενυχτι για να δω με τι θα τα βαλω...

κοιτα κανενα δυο βιντεακια αν εχεις ορεξη... :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου πω κατι?μη κοιτας τετοια βιντεακια γιατι τα πιο πολλα ειναι ακυρα απο ψαροσυνθεσεις οπως πχ το πρωτο που εχει χρυσοψαρα με τροπικα,ασε που εχει και την ακροπολη μεσα :)

Καλητερα να ψαχνεις προφιλ απο τα ειδη που θες να βαλεις για να βλεπεις ποσα λιτρα θελουν,συγκατικους και τετοια.Ψαχνω να βρω ενα βιντεακι για να σου δειξω οτι δεν πρεπει να βασιζεσαι σ αυτα που βλεπεις,θα το βρω και θα το βαλω.

Να ξερεις οτι το νερο σου για να το πας στο ph που θες χρειαζεται μια προεργασια που θα πρεπει να κανεις γιατι στην Αθηνα εχουμε πιο σκληρο νερο

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια γευση απο μερικα λαθος ενυδρεια που εχουν οτι ναναι ψαρια μεσα και σε λαθος αριθμους για να καταλαβεις γιατι δεν πρεπει να κοιταμε τα βιντεακια

Link to comment
Share on other sites

τελικα ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος φιγουραρει σε ενυδρεια αρκετα βλεπω...

περα απο τον χαβαλε δεν εχω σκοπο να στηριχτω σε βιντεακια απλα ειχα τον ενδοιασμο αν μπορουν να ζησουν οι βατραχοι με αλλα ψαρια και ψαχνοντας τα βρηκα.

Απο εκει και περα θα ψαξω ψαρακια μικρα να μην μεγαλωνουν πολυ,ηρεμα και σε παρομοιες απαιτησεις..ελπιζω να με βοηθησετε και εσεις σε αυτο.

Οσον αφορα το PH θα παρω ενα τεστ και για αυτο να δω που βρισκομαι!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος φιγουραρει σε ενυδρεια αρκετα βλεπω...

περα απο τον χαβαλε δεν εχω σκοπο να στηριχτω σε βιντεακια απλα ειχα τον ενδοιασμο αν μπορουν να ζησουν οι βατραχοι με αλλα ψαρια και ψαχνοντας τα βρηκα.

Απο εκει και περα θα ψαξω ψαρακια μικρα να μην μεγαλωνουν πολυ,ηρεμα και σε παρομοιες απαιτησεις..ελπιζω να με βοηθησετε και εσεις σε αυτο.

Οσον αφορα το PH θα παρω ενα τεστ και για αυτο να δω που βρισκομαι!

Επειδη βλεπω οτι μενεις Αθηνα εδω εχουμε ph περιπου στο 8 οπωτε πρεπει να μπεις σε διαδηκασια να ριξεις το ph σου

ΥΓ αν παρεις τεστ σε στικς θα στο βγαλει 6,8 αλλα δεν θα ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...