Jump to content

Ιδανικές τιμές ενυδρείου ΝΟ3


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους ψαρόφιλους!

Έχω 3 ενυδρεία: ένα 120λτ με ζωοτόκα και δύο 15λτ (περίπου) με ένα μονομάχο το καθένα. Το μεγάλο λειτοργεί σχεδόν 2 χρόνια και τα μικρά περίπου από έναν χρόνο το καθένα. Είναι όλα στρωμένα. Σήμερα, λοιπόν, έκανα μετρήσεις (γιατί ο ένας μου μονομάχος δεν είναι πολύ καλά) και είδα ότι οι τιμές ΝΟ3 στο μεγάλο ενυδρείο είναι 25 mg/l ενώ στα μικρά είναι 0 mg/l.

Έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχει ΝΟ3 ένα ενυδρείο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, όμως, είναι ποιες από τις δύο είναι οι καλύτερες τιμές; Των μικρών ή του μεγάλου;

Υπάρχει κάτι που πρέπει να διορθωθεί; Μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο μεγάλη η διαφορά... Πρέπει να κάνω κάτι; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα

Το 0 νιτρικα δεν ειναι φυσιολογικο.Εχεις πολλα φυτα μεσα,αλλα και εαν εχεις πρεπει να υπαρχουν τα νιτρικα ,γιατι ουσιαστικα αυτα ειναι η τροφη τους.

Οσο για το ποσα πρεπει να ειναι,εξαρτατε απο τα ψαρια που υπαρχουν.Μια καλη μεση τιμη ειναι 10-15

Link to comment
Share on other sites

Ένα ψάρι υπάρχει μόνο μέσα (ένας μονομάχος). Από φυτά έχω μια ανούμπια (η οποία τα πάει πολύ καλά), μια βαλισνέρια που έχει ξεραθεί σχεδόν τελείως κι ένα ακόμα που δεν θυμάμαι το όνομά του, που επίσης δεν είναι και στα καλύτερά του. Επίσης, πάνω στην άμμο πιάνει ένα χοντρό στρώμα πράσινης άλγης που δεν μπορώ να εξηγήσω από τι είναι. Υπάρχει περίπτωση να έχει σχεση με τα νιτρικά;

Τι μπορώ να κάνω για να τα ανεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εχουμε προβλημα πως να κατεβασουμε τα νιτρικα,και εσυ θελεις να τα ανεβασεις.εισαι η εξερεση.

Να σου πω την αληθεια ,το πως κατεβαινουν ξερω,το πως ανεβαινουν δεν ξερω :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται αυτό που συμβαίνει. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο % στο ενυδρείο που έχει το πρόβλημα; Όταν βρήκες το 0, πριν πόσο χρόνο είχες βγάλει νερό; Η άλγη φαντάζομαι ότι είναι κυανοβακτήριο. Όση μπορείς να την βγάλεις με το χέρι βγάλε τη. Έπειτα χρειάζεσαι καλή οξυγόνωση στον βυθό και αν δεν φύγει μπορείς να την καταπολεμήσεις με υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ). :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η πρασινη αλγη στην αμμο μαλλον ειναι κυανοβακτηριο αλλα για να ειμαστε σιγουροι βγαλε μια φωτο να δουμε.Τωρα για τα no3 δεν ειναι σωστο να εχεις 0 και μπορει γι αυτο να μη πανε καλα τα φυτα σου γιατι τα no3 ειναι η τροφη σου.Για να τα ανεβασεις νομιζω οτι υπαρχει καποιο σκευασμα.Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται αυτό που συμβαίνει. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο % στο ενυδρείο που έχει το πρόβλημα; Όταν βρήκες το 0, πριν πόσο χρόνο είχες βγάλει νερό; Η άλγη φαντάζομαι ότι είναι κυανοβακτήριο. Όση μπορείς να την βγάλεις με το χέρι βγάλε τη. Έπειτα χρειάζεσαι καλή οξυγόνωση στον βυθό και αν δεν φύγει μπορείς να την καταπολεμήσεις με υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ). :)

Με συσκοτιση φευγει μια χαρα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ριξει τετοια φαρμακα :lmao:

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται αυτό που συμβαίνει. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο % στο ενυδρείο που έχει το πρόβλημα; Όταν βρήκες το 0, πριν πόσο χρόνο είχες βγάλει νερό; Η άλγη φαντάζομαι ότι είναι κυανοβακτήριο. Όση μπορείς να την βγάλεις με το χέρι βγάλε τη. Έπειτα χρειάζεσαι καλή οξυγόνωση στον βυθό και αν δεν φύγει μπορείς να την καταπολεμήσεις με υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ). :lmao:

Λογικο τα ΝΟ 3 Ο :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται αυτό που συμβαίνει. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο % στο ενυδρείο που έχει το πρόβλημα; Όταν βρήκες το 0, πριν πόσο χρόνο είχες βγάλει νερό; Η άλγη φαντάζομαι ότι είναι κυανοβακτήριο. Όση μπορείς να την βγάλεις με το χέρι βγάλε τη. Έπειτα χρειάζεσαι καλή οξυγόνωση στον βυθό και αν δεν φύγει μπορείς να την καταπολεμήσεις με υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ). :)

Έγινε επεξεργασία - G_lantern
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αλλαγή νερού κάνω μια φορά στις 2 βδομάδες περίπου και στο συγκεκριμένο κάνω μεγαλύτερες αλλαγές από ότι στα υπόλοιπα (εξαιτίας της συγκεκριμένης άλγης). Περίπου 50 με 75% δηλαδή. Την άλγη εννοείται ότι την βγάζω με την σκούπα, δεν την αφήνω μέσα. Την τελευταία αλλαγή νερού (καθώς και τις μετρήσεις) την έκανα σήμερα 75% και καθάρισα και τα φυτά και το βιολογικό υλικό.

Φωτογραφία από την άλγη δεν έχω γιατί μόλις την καθάρισα. Αν ξαναμαζέψει θα την βγάλω να σας τη δείξω!

Δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και τι είδους "θεραπείες" είναι το οξυζενέ ( :lmao: ) και η συσκώτιση! :)

Link to comment
Share on other sites

NO3 0 δεν ειναι λογικο,μηπως στα μικρα ενυδρεια εχεις κερατοφυλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρέπει να μας πεις είναι αν έκανες τις μετρήσεις πριν η μετά την αλλαγή νερού. Η συσκότιση είναι η 1η λύση που προτείνεται για να φύγει το κυανοβακτήριο. Και όταν λέμε συσκότιση δεν κλείνουμε απλά τα φώτα, καλύπτουμε τελείως το ενυδρείο με κάτι, πχ σεντόνι. Το οξυζενέ το πρότεινα επειδή δεν έχω καταφέρει να διώξω ποτέ το κυανοβακτήριο τελείως μόνο με συσκότιση. Τέλος δεν επηρρεάζει καθόλου το νερό, δεν είναι "φάρμακο"... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αλλαγή νερού κάνω μια φορά στις 2 βδομάδες περίπου και στο συγκεκριμένο κάνω μεγαλύτερες αλλαγές από ότι στα υπόλοιπα (εξαιτίας της συγκεκριμένης άλγης). Περίπου 50 με 75% δηλαδή. Την άλγη εννοείται ότι την βγάζω με την σκούπα, δεν την αφήνω μέσα. Την τελευταία αλλαγή νερού (καθώς και τις μετρήσεις) την έκανα σήμερα 75% και καθάρισα και τα φυτά και το βιολογικό υλικό.

Φωτογραφία από την άλγη δεν έχω γιατί μόλις την καθάρισα. Αν ξαναμαζέψει θα την βγάλω να σας τη δείξω!

Δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και τι είδους "θεραπείες" είναι το οξυζενέ ( :lmao: ) και η συσκώτιση! :)

Για το οξυζενέ δενξέρω, και θα ήθελα να μάθω να πω την αλήθεια, όσον αφορά στην συσκώτηση όμως το πράγμα είναι απλό. Κλείνεις τα φώτα στο ενυδρείο για μερικές ημέρες, και η άλγη στερούμενη φωτός εξασθενεί και καταστρέφεται. Μην σε απασχολήσει το θέμα των ψαριών και των υπολοίπων φυτών σου. Δεν θα πάθουν τίποτα με λιγότερο φως για μερικές ημέρες.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος θα ηθελα να μαθω για το οξυζενε ,και πως το βαζεις και ποσο? :)

Link to comment
Share on other sites

NO3 0 δεν ειναι λογικο,μηπως στα μικρα ενυδρεια εχεις κερατοφυλλο;

Δεν έχω καθόλου κερατόφυλλο στα μικρά ενυδρεία, γιατί κάθε φορά που δοκίμαζα να βάλω μου μαύριζε και δεν μου άρεσε σαν εικόνα οπότε το έβγαζα. Στο μεγάλο, βέβαια, έχω πάρα μα πάρα πολύ κι εκεί η τιμή των νιτρικών είναι 25.

Αυτο που πρέπει να μας πεις είναι αν έκανες τις μετρήσεις πριν η μετά την αλλαγή νερού. Η συσκότιση είναι η 1η λύση που προτείνεται για να φύγει το κυανοβακτήριο. Και όταν λέμε συσκότιση δεν κλείνουμε απλά τα φώτα, καλύπτουμε τελείως το ενυδρείο με κάτι, πχ σεντόνι. Το οξυζενέ το πρότεινα επειδή δεν έχω καταφέρει να διώξω ποτέ το κυανοβακτήριο τελείως μόνο με συσκότιση. Τέλος δεν επηρρεάζει καθόλου το νερό, δεν είναι "φάρμακο"... blink.gif
Για το οξυζενέ δενξέρω, και θα ήθελα να μάθω να πω την αλήθεια, όσον αφορά στην συσκώτηση όμως το πράγμα είναι απλό. Κλείνεις τα φώτα στο ενυδρείο για μερικές ημέρες, και η άλγη στερούμενη φωτός εξασθενεί και καταστρέφεται. Μην σε απασχολήσει το θέμα των ψαριών και των υπολοίπων φυτών σου. Δεν θα πάθουν τίποτα με λιγότερο φως για μερικές ημέρες.

Τις μετρήσεις τις έκανα πριν την αλλαγή! Κάποια στιγμή μέσα στην μέρα λέω να ξανακάνω μετρήσεις να δω πως πάνε τα πράγματα!

Αν καλύψω το ενυδρείο με σεντόνι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τον αέρα; Επίσης, το ότι έχω αυτή τη στιγμή ένα άρρωστο ψαράκι στο συγκεκριμένο ενυδρείο μήπως κάτι τέτοιο το επηρεάσει αρνητικά;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος θα ηθελα να μαθω για το οξυζενε ,και πως το βαζεις και ποσο? :)

#528

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30053

Έγινε επεξεργασία - G_lantern
Link to comment
Share on other sites

Να πω εγω οτι με 4 μερες συσκοτησης καλημενο με κουβερτα το ενυδρειο μολις το ανοιξα δεν ειχε μεινει ιχνος απο κυανοβακτηριο και ουτε μου ξαναηρθε,επεισης πεθαναν και οι υπολοιπες αλγες που ειχα τοτε

Link to comment
Share on other sites

Να πω εγω οτι με 4 μερες συσκοτησης καλημενο με κουβερτα το ενυδρειο μολις το ανοιξα δεν ειχε μεινει ιχνος απο κυανοβακτηριο και ουτε μου ξαναηρθε,επεισης πεθαναν και οι υπολοιπες αλγες που ειχα τοτε

Πάντως φεύγει απίστευτα δύσκολα. Κάποτε που είχε αποτύχει συσκότιση-οξυζενέ-καλη κυκλοφορία κλπ αναγκάστηκα να το ξεστήσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φεύγει απίστευτα δύσκολα. Κάποτε που είχε αποτύχει συσκότιση-οξυζενέ-καλη κυκλοφορία κλπ αναγκάστηκα να το ξεστήσω! :)

Νομιζω πως για να φυγει παιζουν ολα ρολο,ρουτινες του ενυδρειου,συνθικες νερου,κυκλοφορια και να το πετυχεις στην αρχη του.Επεισης αν πας να το βγαλεις με το χερι και κατα λαθος το διαλυσεις μετα ξεχασε το,παει παντου και δεν φευγεθ.Εμενα με συσκοτηση εγινε γυαλι και δεν ξαναηρθε ποτε αλλα ακολουθισα πιστα αυτα που μου ειπαν να κανω,νομιζω οτι τζαμπα το ξεστησες..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον , μην θεωρείς το NO3 τόσο ακίνδυνο , σταματάει την ανάπτυξή τον ψαριών και εση έχεις τα ζωοτόκα οπότε θα έχεις πολλά μωρά .

Δεύτερων , βαλισνέρια απορροφάει τα νιτρικά σχεδον όπως το κερατοφυλλο , για αυτό είσαι στο 0 . Μπορείς να συνδέσεις τα ενυδρεία σου με αντήλιες νερού δημιουργώντας ένα φυσικό sump και τότε το NO3 θα πάει στα μικρά ενυδρεία και θα ζωντανέψει τα φυτά σου .

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον , μην θεωρείς το NO3 τόσο ακίνδυνο , σταματάει την ανάπτυξή τον ψαριών και εση έχεις τα ζωοτόκα οπότε θα έχεις πολλά μωρά .

Δεύτερων , βαλισνέρια απορροφάει τα νιτρικά σχεδον όπως το κερατοφυλλο , για αυτό είσαι στο 0 . Μπορείς να συνδέσεις τα ενυδρεία σου με αντήλιες νερού δημιουργώντας ένα φυσικό sump και τότε το NO3 θα πάει στα μικρά ενυδρεία και θα ζωντανέψει τα φυτά σου .

Πιστεύεις δλδ ότι το 25 νιτρικά στο μεγάλο ενυδρείο είναι πολύ ε; Ούτε αυτό ξέρω πως να το κατεβάσω...

Όσο για τις βαλισνέριες, είναι πολύ λίγες και θα μπορούσα και να τις βγάλω και να τις πάω στο μεγάλο, άλλωστε δεν έχουν πολύ καλή ανάπτυξη... :blink:

Αυτό με τις αντλείες που είπες δεν το πολυκατάλαβα. Δηλαδή, τι ακριβώς πρέπει να κάνω; :(

Επίσης, να ρωτήσω κάτι άλλο: Επειδή η πράσινη άλγη αναπτύσσεται ξανά, πείτε μου πως ακριβώς πρεπει να κάνω τη συσκότιση... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δλδ ότι το 25 νιτρικά στο μεγάλο ενυδρείο είναι πολύ ε; Ούτε αυτό ξέρω πως να το κατεβάσω...

Όσο για τις βαλισνέριες, είναι πολύ λίγες και θα μπορούσα και να τις βγάλω και να τις πάω στο μεγάλο, άλλωστε δεν έχουν πολύ καλή ανάπτυξη... :blink:

Αυτό με τις αντλείες που είπες δεν το πολυκατάλαβα. Δηλαδή, τι ακριβώς πρέπει να κάνω; :(

Επίσης, να ρωτήσω κάτι άλλο: Επειδή η πράσινη άλγη αναπτύσσεται ξανά, πείτε μου πως ακριβώς πρεπει να κάνω τη συσκότιση... Ευχαριστώ!

Το no3 θα το κατεβασεις με αλλαγη νερου.Τωρα για την πρασινη αλγη βαλε μια φωτο να τη δουμε γιατι μπορει να μην ειναι κυανοβακτηριο και να χρειαζεται κατι αλλο και οχι συσκοτηση

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δλδ ότι το 25 νιτρικά στο μεγάλο ενυδρείο είναι πολύ ε; Ούτε αυτό ξέρω πως να το κατεβάσω...

Όσο για τις βαλισνέριες, είναι πολύ λίγες και θα μπορούσα και να τις βγάλω και να τις πάω στο μεγάλο, άλλωστε δεν έχουν πολύ καλή ανάπτυξη... :blink:

Αυτό με τις αντλείες που είπες δεν το πολυκατάλαβα. Δηλαδή, τι ακριβώς πρέπει να κάνω; :(

Επίσης, να ρωτήσω κάτι άλλο: Επειδή η πράσινη άλγη αναπτύσσεται ξανά, πείτε μου πως ακριβώς πρεπει να κάνω τη συσκότιση... Ευχαριστώ!

Είναι πολύ για τα guppy - ακόμη και για τα ανήλικα επειδή προκαλεί παραμορφώσεις , για τα άλλα ενήλικα ψάρια δεν γνωρίζω καλά όμως σίγουρα δεν κάνει για το γόνο .Αν φυτρώνεις τις βαλισνέριες στο μεγάλο σου πιστεύω ότι θα ξεμπερδέψεις .Και θα μεγαλώνουν και καλύτερα με νιτρικά . Σχετικά με τις αντλίες . Βάζεις την μια σε μικρο ενυδρείο με τον έξοδο στο μεγάλο και μια άλλη ανάποδα . Πρόσεχε όμως να είναι ίδιες για να μην το αδειάζεις η να μην το πλημμυρίσεις το το μικρο ενυδρείο . Αλλά αν μπορείς απλός να μεταφυτέψεις τις βαλισνέριες δεν το χρειάζεσαι , είσαι ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ για τα guppy - ακόμη και για τα ανήλικα επειδή προκαλεί παραμορφώσεις , για τα άλλα ενήλικα ψάρια δεν γνωρίζω καλά όμως σίγουρα δεν κάνει για το γόνο .Αν φυτρώνεις τις βαλισνέριες στο μεγάλο σου πιστεύω ότι θα ξεμπερδέψεις .Και θα μεγαλώνουν και καλύτερα με νιτρικά . Σχετικά με τις αντλίες . Βάζεις την μια σε μικρο ενυδρείο με τον έξοδο στο μεγάλο και μια άλλη ανάποδα . Πρόσεχε όμως να είναι ίδιες για να μην το αδειάζεις η να μην το πλημμυρίσεις το το μικρο ενυδρείο . Αλλά αν μπορείς απλός να μεταφυτέψεις τις βαλισνέριες δεν το χρειάζεσαι , είσαι ο.κ.

Εγω αυτο με τις αντλιες δεν θα το εκανα για πολλους λογους,ενας απο αυτους ειναι οτι αν παθει καμια αρρωστια καποιο ψαρι σου μπορει να μεταφερθει και στο αλλο ενυδρειο,αν χρειαστεις να κανεις θεραπεια δεν προκειτε να πετυχει ετσι γιατι το φαρμακο θα ταξιδευει παντου κ.α

Ξεχνα τις αντλιες φιλε μου,αν θες να ριξεις τα no3 κανεις αλλαγες νερου η βαλε λιγο κερατοφυλλο που τα ρουφαει και τελος,ουτε αντλιες δεν χρειαζεσε ουτε τιποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...