Jump to content

Ιδανικές τιμές ενυδρείου ΝΟ3


Recommended Posts

Εγω αυτο με τις αντλιες δεν θα το εκανα για πολλους λογους,ενας απο αυτους ειναι οτι αν παθει καμια αρρωστια καποιο ψαρι σου μπορει να μεταφερθει και στο αλλο ενυδρειο,αν χρειαστεις να κανεις θεραπεια δεν προκειτε να πετυχει ετσι γιατι το φαρμακο θα ταξιδευει παντου κ.α

Ξεχνα τις αντλιες φιλε μου,αν θες να ριξεις τα no3 κανεις αλλαγες νερου η βαλε λιγο κερατοφυλλο που τα ρουφαει και τελος,ουτε αντλιες δεν χρειαζεσε ουτε τιποτα :blink:

Και εγω αναρωτιόμουνα πότε θα εμφανιστεί ο φίλος μου ο

rastafarian για να προσπαθήσει με διαψεύσει και πάλη .Τα πολλοστών άρθρα και φωτογραφίες με φιτοφίλτρο που ψάρεψα μόνο και μόνο για εσένα ελπίζω να είδες . :( Κανείς δεν μιλούσε για μια μόνιμη εγκατάσταση αλλά για μια προσωρινή λύση για να ισορροπήσει τα νιτρικά .Και όπως γράφω πιο πάνω είναι περιττό αν μεταφυτέψει τις

βαλισνέριες . Εγώ είχα μια τέτοια εγκατάσταση στην γεννήτρα για να κρατάω τους ιδίους παραμέτρους νερού .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγω αναρωτιόμουνα πότε θα εμφανιστεί ο φίλος μου ο

rastafarian για να προσπαθήσει με διαψεύσει και πάλη .Τα πολλοστών άρθρα και φωτογραφίες με φιτοφίλτρο που ψάρεψα μόνο και μόνο για εσένα ελπίζω να είδες . :( Κανείς δεν μιλούσε για μια μόνιμη εγκατάσταση αλλά για μια προσωρινή λύση για να ισορροπήσει τα νιτρικά .Και όπως γράφω πιο πάνω είναι περιττό αν μεταφυτέψει τις

βαλισνέριες . Εγώ είχα μια τέτοια εγκατάσταση στην γεννήτρα για να κρατάω τους ιδίους παραμέτρους νερού .

Σβετα δεν σε διαψευδω απλα την γνωμη μου λεω και το λεω αυτο γιατι εγω δεν θα το εκανα,μπορεις να το πετυχεις και πιο απλα αυτο χωρις ολη αυτη την εγκατασταση :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σβετα δεν σε διαψευδω απλα την γνωμη μου λεω και το λεω αυτο γιατι εγω δεν θα το εκανα,μπορεις να το πετυχεις και πιο απλα αυτο χωρις ολη αυτη την εγκατασταση :(

Τότε την επομένη φορά φρόντιζε να διαβάζεις όλο το κείμενο επειδή λέω ξεκάθαρα ότι με τις βαλισνέριες είναι ο.κ. και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο και απλώς του εξηγώ τι εννοούσα [επειδή ρώτησε ].Η βαλισνέριες κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά με το κερατόφιλο , αν βάλεις και τα δύο θα πεινάσουν .

Link to comment
Share on other sites

Τότε την επομένη φορά φρόντιζε να διαβάζεις όλο το κείμενο επειδή λέω ξεκάθαρα ότι με τις βαλισνέριες είναι ο.κ. και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο και απλώς του εξηγώ τι εννοούσα [επειδή ρώτησε ].Η βαλισνέριες κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά με το κερατόφιλο , αν βάλεις και τα δύο θα πεινάσουν .

Καταρχην μην αρπαζεσαι και θα σου πω οτι το κειμενο το εχω διαβασει ολο και ειδα καλα τι γραφεις,πισρευω οτι δεν φταιει η βαλσινερια που ειναι το n03 ο γιατι αν εφταιγε αυτη τοτε θα ειχε γινει τουμπανο και δεν θα ειχε ξεραθει,αυτο δειχνει πεινα.Θεωρω οτι στο ενυδρειο θελει αλλαγες νερου καθε εβδομαδα 30% ωστε τα φυτα να παιρνουν θρεπτικα στοιχεια απο το καθαρο νερακι που βαζει και μπορει να προσθεσει και λιγο λυπασμα γενικο.Στο μεγαλο που εχει no3 25 πιστευω οτι και εκει πρεπει να ακολουθει μια ρουτινα αλλαγων νερου και επεισης μπορει να φταιει και η ιχθυορτωση που μπορει να ειναι μεγαλη και να μη την καλυπτει το φιλτρο του.

Φιλε μου τι φιλτρο εχεις,τι ψαρια και ποσα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην αρπαζεσαι και θα σου πω οτι το κειμενο το εχω διαβασει ολο και ειδα καλα τι γραφεις,πισρευω οτι δεν φταιει η βαλσινερια που ειναι το n03 ο γιατι αν εφταιγε αυτη τοτε θα ειχε γινει τουμπανο και δεν θα ειχε ξεραθει,αυτο δειχνει πεινα.Θεωρω οτι στο ενυδρειο θελει αλλαγες νερου καθε εβδομαδα 30% ωστε τα φυτα να παιρνουν θρεπτικα στοιχεια απο το καθαρο νερακι που βαζει και μπορει να προσθεσει και λιγο λυπασμα γενικο.Στο μεγαλο που εχει no3 25 πιστευω οτι και εκει πρεπει να ακολουθει μια ρουτινα αλλαγων νερου και επεισης μπορει να φταιει και η ιχθυορτωση που μπορει να ειναι μεγαλη και να μη την καλυπτει το φιλτρο του.

Φιλε μου τι φιλτρο εχεις,τι ψαρια και ποσα?

Πως να μην αρπάζομαι όταν δεν προλαβαίνω να βγάλω τσικ βγαίνει κάποιος που λέει το αντιθέτω -εση για παράδειγμα -για να καταλήξουν στο τέλος ακριβώς στην λύση που πρωτινά αρχικώς .. Επιτέλους , σταματήστε να βαράτε την ξανθιά , τις είναι είδη δύσκολα να τα βγάλει πέρα σε σημερινή τεχνικά αναπτυγμένη κοινωνία . Μέχρι και πρόσφατα δεν χρειαζόμουν τις γνώσεις στα φωτιστικά και τα λοιπά , απλώς καλούσα ένα ηλεκτρολόγο . Αυτό όμως δεν με κάνει άχρηστη , απλώς οι γνώσεις μου δεν είναι ακαδημαϊκές αλλά πρακτικές που αναπτύχθηκαν μετά από χρόνια παρακολούθηση . Και το πιο κουφό είναι ότι έπρεπε να μπω στο φόρουμ για να μάθω για τις αρρώστιες και αλγες που υπάρχουν , εγώ μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίζει σχεδόν τίποτα! Και είχα στα παρελθών δίσκους και σκαλάρια , και κάνω πολλή μικρές αλλαγές νερού .Τα συμπεράσματα δικά σας . Τώρα το δεύτερο μέρος , μήπως στους δικούς σου σωλήνες τρέχει κάποιο θαυματουργώ νερο , :( δεν ξέρω , στους δικούς μου όμως τρέχει ενα φτωχό νερο που δεν μπορεί τίποτα απολύτως να προσφέρει στα φυτά , ίσα ίσα που με τις αλλαγές νερού πετάμε τα πολύτιμα για τα φυτά συστατικά που έχουν ειδή συγκεντρωθεί στο ενυδρείο . Αλλαγές τον 30% δεν θα έκανα με τίποτα , είναι πολύ για τα ζωοτοκα - και για μερικά φυτά επίσης .

Link to comment
Share on other sites

Πως να μην αρπάζομαι όταν δεν προλαβαίνω να βγάλω τσικ βγαίνει κάποιος που λέει το αντιθέτω -εση για παράδειγμα -για να καταλήξουν στο τέλος ακριβώς στην λύση που πρωτινά αρχικώς .. Επιτέλους , σταματήστε να βαράτε την ξανθιά , τις είναι είδη δύσκολα να τα βγάλει πέρα σε σημερινή τεχνικά αναπτυγμένη κοινωνία . Μέχρι και πρόσφατα δεν χρειαζόμουν τις γνώσεις στα φωτιστικά και τα λοιπά , απλώς καλούσα ένα ηλεκτρολόγο . Αυτό όμως δεν με κάνει άχρηστη , απλώς οι γνώσεις μου δεν είναι ακαδημαϊκές αλλά πρακτικές που αναπτύχθηκαν μετά από χρόνια παρακολούθηση . Και το πιο κουφό είναι ότι έπρεπε να μπω στο φόρουμ για να μάθω για τις αρρώστιες και αλγες που υπάρχουν , εγώ μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίζει σχεδόν τίποτα! Και είχα στα παρελθών δίσκους και σκαλάρια , και κάνω πολλή μικρές αλλαγές νερού .Τα συμπεράσματα δικά σας . Τώρα το δεύτερο μέρος , μήπως στους δικούς σου σωλήνες τρέχει κάποιο θαυματουργώ νερο , :D δεν ξέρω , στους δικούς μου όμως τρέχει ενα φτωχό νερο που δεν μπορεί τίποτα απολύτως να προσφέρει στα φυτά , ίσα ίσα που με τις αλλαγές νερού πετάμε τα πολύτιμα για τα φυτά συστατικά που έχουν ειδή συγκεντρωθεί στο ενυδρείο . Αλλαγές τον 30% δεν θα έκανα με τίποτα , είναι πολύ για τα ζωοτοκα - και για μερικά φυτά επίσης .

:) <<<<<>>>>> :(

Το forum ειναι για να διαφωνούμε και να στηρίζουμε τις αποψεις μας με σκοπο εντελει να μαθαίνουμε.

Ε και κανα μπινελικι που και που μαλλον δε βλαπτει :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές τον 30% δεν θα έκανα με τίποτα , είναι πολύ για τα ζωοτοκα - και για μερικά φυτά επίσης .

Απο που βγαινει αυτο; :(

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις αλλαγες νερου τις κανεις για να ανανεωσεις συστατικα του νερου που δεν υπαρχουν πλεων μεσα στο ενυδρειο γιατι τα εχουν καταναλωσει τα φυτα και τα ψαρια..αλλιως δεν θα καναμε ποτε αλλαγες νερου αν ολα τα θρεπτικα ηταν μεσα :(

Link to comment
Share on other sites

Απο που βγαινει αυτο; :(

Τα ζωοτόκα- ιδικά guppy -θέλουν σταθερούς παραμέτρους νερού και μια αλλαγή εις τάξεις 30% μπορεί να τα ξεκάνει . Αν χρειάζεσαι μια τόσο μεγάλη αλλαγή, που συνήθως στο φυτεμένο ενυδρείο που λειτουργεί σωστά δεν την χρειάζεσαι , τότε κανείς πιο συχνές αλλαγές εις τάξης 10 με 15 % .Το ίδιο ισχύει και για κριπτορήνες για παράδειγμα , έχω ακούσει κάτι τρομακτικές ιστορίες για τις κρηπτορινες που έλιωσαν μετά τις απότομες αλλαγές νερού . Λένε ότι η κριπτορηνα θέλει σταθερότητα και δεν αντέχει απότομες σπαστικές κινήσεις .Εμένα ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί όμως δεν κάνω και απότομες αλλαγές . Κόπου εδώ βεβαία θα μου ορμήξουν πολλή , πρoσέξτε όμως δεν μιλάω για ενυδρείο με δίσκους η κιχλιδες , μιλάω για guppy .

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις αλλαγες νερου τις κανεις για να ανανεωσεις συστατικα του νερου που δεν υπαρχουν πλεων μεσα στο ενυδρειο γιατι τα εχουν καταναλωσει τα φυτα και τα ψαρια..αλλιως δεν θα καναμε ποτε αλλαγες νερου αν ολα τα θρεπτικα ηταν μεσα :(

Αλλαγές νερού κάνεις για τα ψάρια σου , όχι για τα φυτά .

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: <<<<<>>>>> :D

Το forum ειναι για να διαφωνούμε και να στηρίζουμε τις αποψεις μας με σκοπο εντελει να μαθαίνουμε.

Ε και κανα μπινελικι που και που μαλλον δε βλαπτει :)

:(:blink::)

:rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

e='Σβετα' date='18/08/2011, 15:11:02' post='583575']

Καλώς ήλθες στην παρέα .Σε ότι αφορά H2O2 , κοίτα http://freshwater-aquarium-fish.com/index....3&Itemid=46 .

Σβετα ασε και λιγο να χαμογελαμε,ολοι εδω μεσα ειμαστε φιλοι,και η κοντρες παντα βγαζουν κατι καλο.Εγω σαν νταμαρας,αυτα που λετε δεν τα καταλαβαινω και πολυ.μην τα περνεις ολα στραβα,ειμασρε εδω για να μαθαινουμε ο ενας την εμπειρια του αλλου,παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον την κουβεντα που κανετε αλλα εγω δεν εχω να δωσω και πολλα σε αυτο το θεμα.Και για να σε στηριξω (αλλα οχι να τεκμιριοσω),θα πω το εξεις.

Εχω εναν φιλο που εχει φυτεμενο με μεγαλη ιχθυοφωρτηση,90 λιτρα 2 παγγασιους 1 αγγελοψαρο ,1 πλεκο, ενα διαφανο,και δυο μικρα.Καθε χειμωνα τα αφηνει για 3-3,5 μηνες μονα τους.Και μια μερα λεω δεν μπορει κατι θα βρω και παω κανω τεστ,ηταν καλυτερα απο το δικο μου που κανω καθε εβδομαδα αλλαγη 40%

Ας ηρεμισουμε και χαλαρα κουβεντιαζουμε :(

Link to comment
Share on other sites

e='Σβετα' date='18/08/2011, 15:11:02' post='583575']

Καλώς ήλθες στην παρέα .Σε ότι αφορά H2O2 , κοίτα http://freshwater-aquarium-fish.com/index....3&Itemid=46 .

Σβετα ασε και λιγο να χαμογελαμε,ολοι εδω μεσα ειμαστε φιλοι,και η κοντρες παντα βγαζουν κατι καλο.Εγω σαν νταμαρας,αυτα που λετε δεν τα καταλαβαινω και πολυ.μην τα περνεις ολα στραβα,ειμασρε εδω για να μαθαινουμε ο ενας την εμπειρια του αλλου,παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον την κουβεντα που κανετε αλλα εγω δεν εχω να δωσω και πολλα σε αυτο το θεμα.Και για να σε στηριξω (αλλα οχι να τεκμιριοσω),θα πω το εξεις.

Εχω εναν φιλο που εχει φυτεμενο με μεγαλη ιχθυοφωρτηση,90 λιτρα 2 παγγασιους 1 αγγελοψαρο ,1 πλεκο, ενα διαφανο,και δυο μικρα.Καθε χειμωνα τα αφηνει για 3-3,5 μηνες μονα τους.Και μια μερα λεω δεν μπορει κατι θα βρω και παω κανω τεστ,ηταν καλυτερα απο το δικο μου που κανω καθε εβδομαδα αλλαγη 40%

Ας ηρεμισουμε και χαλαρα κουβεντιαζουμε :(

Δεν είχα σκοπό να μαλώνω , και εμένα μου αρέσει πλάκα και χαβαλέ [για αυτό άλλωστε ονόμαζα το εαυτό μου ξανθιά - όχι ότι δεν είμαι ]. Τώρα θα με πυροβολήσετε στα σίγουρα όμως ούτε και εγώ κάνω αλλαγές τον χειμώνα , αφήνω το ενυδρείο να γίνει ζουγλα από τα φυτά και για 5-6 μήνες δεν το ακουμπάω . Όταν κάνω την πρώτη αλλαγή αμέσως μου αρρωσταίνουν τα ψάρια και τρέχω και δεν φτάνω με τα αλάτια [βοηθούν πολύ ].

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάνεις για τα ψάρια σου , όχι για τα φυτά .

Αλλαγες κανεις και για τα φυτα σου και οχι μονο για τα ψαρια σου,το νερο που αλλαζεις εχει μεσα στοιχεια που τα χρειαζονται και τα φυτα σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να μαλώνω , και εμένα μου αρέσει πλάκα και χαβαλέ [για αυτό άλλωστε ονόμαζα το εαυτό μου ξανθιά - όχι ότι δεν είμαι ]. Τώρα θα με πυροβολήσετε στα σίγουρα όμως ούτε και εγώ κάνω αλλαγές τον χειμώνα , αφήνω το ενυδρείο να γίνει ζουγλα από τα φυτά και για 5-6 μήνες δεν το ακουμπάω . Όταν κάνω την πρώτη αλλαγή αμέσως μου αρρωσταίνουν τα ψάρια και τρέχω και δεν φτάνω με τα αλάτια [βοηθούν πολύ ].

Αυτο που λες οτι αρρωστενουν σιγουρα ειναι απο αλλη αιτια και οχι απο την αλλαγν νερου που κανεις,οι αλλαγες αν γινονται σωστα μονο καλο κανουν και οχι κακο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να μαλώνω , και εμένα μου αρέσει πλάκα και χαβαλέ [για αυτό άλλωστε ονόμαζα το εαυτό μου ξανθιά - όχι ότι δεν είμαι ]. Τώρα θα με πυροβολήσετε στα σίγουρα όμως ούτε και εγώ κάνω αλλαγές τον χειμώνα , αφήνω το ενυδρείο να γίνει ζουγλα από τα φυτά και για 5-6 μήνες δεν το ακουμπάω . Όταν κάνω την πρώτη αλλαγή αμέσως μου αρρωσταίνουν τα ψάρια και τρέχω και δεν φτάνω με τα αλάτια [βοηθούν πολύ ].

Ετσι μπραβο :( και εγω ετσι ξερω τις ξανθιες :)

Κανεις δεν προκειτε να σε πυροβολησει.Το χομπι μας δεν ειναι κατι στατικο.Ολο και εξελισετε.Απλα οτι λεμε ομως πρεπει να το στηριζουμε.Εγω σου ειπα το παραδειγμα του φιλου μου,αλλα προσωπικα δια φωνω με αυτο,βεβαια τα αποτελεσματα του με διαψευδουν μεν,αλλα δεν εχω την γνωση να το στηριξω.Αν εχεις εσυ καντο και θα χαρουμε ολοι :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες κανεις και για τα φυτα σου και οχι μονο για τα ψαρια σου,το νερο που αλλαζεις εχει μεσα στοιχεια που τα χρειαζονται και τα φυτα σου

Την προηγούμενη φορά όταν με έπρηξες αναγκάστηκα να περάσω 2 μέρες αναζητώντας στοιχεία για το φιτοφιλτρο Αν είσαι σίγουρος ότι το νερό σου είναι τόσο πολύτιμο και εμείς οι υπόλοιποι που λιπαίνουμε τα φυτά μας δεν ξέρουμε.που έπρεπε απλώς να τα ... ποτίζουμε , αν λοιπόν είσαι σίγουρος για αυτό που λες τότε είναι η σειρά σου ,απέδειξε το , τα λόγια είναι φτωχιά .

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειδες πουθενα να γραφω οτι δεν λυπενουμε?

Αν το νερό σου δίνει στοιχεία που χρειάζεσαι τότε γιατί βάζεις υπόστρωμα και λιπάνεις ? :(

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό σου δίνει στοιχεία που χρειάζεσαι τότε γιατί βάζεις υπόστρωμα και λιπάνεις ? :(

Ρε Σβετα μη μπερδευεσαι αλλα στοιχεια το νερο αλλα το λυπασμα,ειπα εγω οτι δεν λυπενω οταν μου δειξουν τα φυτα μου οτι το χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε , τα πράγματα είναι πάρα πόλη απλά , τα φυτά δεν χρειάζονται φρέσκο νερό [ τουλάχιστον αυτά που ξέρω ] . Τώρα στο μπαλκόνι έχω έχω ένα 20 -λίτρο φιάλη από το εμφιαλωμένο νερό που πετάω μέσα τα κλαδέματα . Συμπληρώνω την φιάλη με το νερό του ενυδρείου όταν κάνω αλλαγή , φρέσκο νεράκι έχει πολύ καιρό να μπει εκεί μέσα . Μέσα εχω moss , Polysperma , κριπτορινες και κάποια αλλά εύκολα φυτά που θα φυτευτούν αργότερα .Δεν υπάρχει μέσα χώμα και το συστατικό που προστέθηκε αρχικά ήταν χούμους . Μάνο αυτά , και είναι μια χαρούλα , και δεν ζητάνε φρέσκο νεράκι να πιουν . Εσύ θεωρείς το νερό τις βρύσης ωφέλιμο σε σύγκριση με το Α.Ο. που είναι όντως νεκρό .

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε , τα πράγματα είναι πάρα πόλη απλά , τα φυτά δεν χρειάζονται φρέσκο νερό [ τουλάχιστον αυτά που ξέρω ] . Τώρα στο μπαλκόνι έχω έχω ένα 20 -λίτρο φιάλη από το εμφιαλωμένο νερό που πετάω μέσα τα κλαδέματα . Συμπληρώνω την φιάλη με το νερό του ενυδρείου όταν κάνω αλλαγή , φρέσκο νεράκι έχει πολύ καιρό να μπει εκεί μέσα . Μέσα εχω moss , Polysperma , κριπτορινες και κάποια αλλά εύκολα φυτά που θα φυτευτούν αργότερα .Δεν υπάρχει μέσα χώμα και το συστατικό που προστέθηκε αρχικά ήταν χούμους . Μάνο αυτά , και είναι μια χαρούλα , και δεν ζητάνε φρέσκο νεράκι να πιουν . Εσύ θεωρείς το νερό τις βρύσης ωφέλιμο σε σύγκριση με το Α.Ο. που είναι όντως νεκρό .

Λοιπον επειδη επιμενεις και εγω ειμαι αρρωστος με αμιγδαλητιδα εκατσα και με μια γρηγορη αναζητηση στο νετ βρικα αυτο που θα σε πεισει αλλα επειδη ειναι απο Ελληνικο σαιτ και δεν ξερω αν επιτρεπετε να το ποσταρω εδω στο στελνω με πμ,διαβασε το και γραψε εδω αυτο που καταλαβες

ΥΓ αν θελει και καποιος αλλος να το διαβασει μπορω να του το στειλω με πμ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη επιμενεις και εγω ειμαι αρρωστος με αμιγδαλητιδα εκατσα και με μια γρηγορη αναζητηση στο νετ βρικα αυτο που θα σε πεισει αλλα επειδη ειναι απο Ελληνικο σαιτ και δεν ξερω αν επιτρεπετε να το ποσταρω εδω στο στελνω με πμ,διαβασε το και γραψε εδω αυτο που καταλαβες

ΥΓ αν θελει και καποιος αλλος να το διαβασει μπορω να του το στειλω με πμ

Εγωωωωωωωωω :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...