Jump to content

Ιδανικές τιμές ενυδρείου ΝΟ3


Recommended Posts

Διάβασε το λινκ που σου έδωσα ή αν δεν έχεις χρόνο πες μου να σου πω συνοπτικά.

Μετά από το πείραμα που έκανα διαπίστωσα ότι ναι ανά διαστήματα πάντα ανάλογα με το ενυδρείο θέλουν τα φυτά φρέσκο νερό.

Ένας από τους λόγους είναι το φαινόμενο της αλληλοπάθειας και υπάρχουν και άλλοι λόγοι που δεν τους γνωρίζω το μόνο που μπορώ να σου πω είναι το εξής.

Με το ίδιο λίπασμα την ίδια δόση, τα ίδια φυτά, και την ίδια μάζα χωρίς αλλαγές νερού τα φυτά είχαν μια ανάπτυξη.

Με αλλαγές νερού στα φυτά αυξήθηκε η ανάπτυξη κατά 40% ενώ άλλαξαν και τα φύλα μορφή έγιναν ποιο όμορφα σε χρώμα και σε σχήμα. Πρόσεξε μιλάμε για ενυδρείο που είχε να γίνει αλλαγή νερού 2 χρόνια.

Προφανώς στο φρέσκο νερό υπάρχουν κάποια στοιχεία που δεν μπορούν να αντικατασταθούν αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορω να καταλαβαω γιατι δεν θες να ακουσεις αφου σου λεμε 2 ατομα οτι ΤΑ ΦΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΦΡΕΣΚΟ ΝΕΡΟ=ΑΛΛΑΓΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έχω διαβάζει πριν από λίγες μέρες [δεν διαβάζω μόνο τα ξένα sait ], δεν μπόρεσα όμως να το διαβάζω όλο επειδή μου βγαίνει μήνυμα ''Το αρχείο δεν βρέθηκε. Εάν προσπαθήσατε να δείτε κάποιο θέμα μπορεί να έχει μεταφερθεί ή διαγραφεί.'' Έχω επικοινωνήσει με τον διαχειριστή όμως ακόμη δεν έχω λάβει την απάντηση [προφανώς για λόγο τον διακοπών ] Τι κάνω [εκτός από την υπομονή ].

Link to comment
Share on other sites

Μέσα γίνεται ένας όμορφος διάλογος αφού δεν μπορείς να το διαβάσεις για τεχνικούς λόγους σου κάνω copy paste τα αποτελέσματα των μετρήσεων.

-------------------------------

Λοιπόν αυτό που με έκανε να ασχοληθώ με το θέμα ήταν ένα περίεργο γεγονός.

Στην γεννήστρα που έχω τα μικρά σκαλαρια στην αρχή επειδή ήταν μικρά δεν έβαζα σκούπα βυθού για ευνόητους λόγους. Αργότερα το παραμέλησα και το άφησα το ενυδρείο χίμα με απλά λόγια ρε παιδιά τεμπέλιασα και εγώ λιγάκι. biggrin.gif

Μάλιστα είχαν εμφανιστή και κυανοβακτριρίδια σε βαθμό απελπιστικό εγώ τα καθάριζα όσο μπορούσα το πρωί και το απόγευμα ήταν γεμάτο.

Σε κάποια φάση παρατήρησα ότι τα φυτά που είχα μέσα στο ενυδρείο μεγάλωναν μια χαρά με φάνηκε περίεργο αφού ούτε CO2 έβαζα ούτε λίπασμα έριχνα και αυτά μεγάλωναν συνέχεια, επίσης και τα κυανοβακτρηρίδια είχαν εξαφανιστεί. Μετρώ το Ph και βλέπω ότι είναι 6,4 Kh 4 βάση των φυσικών κανόνων θα έπρεπε να είχα CO2 45mg/lit.

Έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τη συμβαίνει. Να μην τα πολύ λέω το μάτι μου κάποια στιγμή έπεσε στην μπίχλα που είχε μαζευτεί στο ενυδρείο ήταν απλωμένη σε όλο το ενυδρείο και δεν έβλεπες άλλο άμμο.

Αμέσως με ήρθε η υποψία ότι θα ευθύνεται αυτή. Παίρνω λοιπόν την σκούπα βυθού και την αφαιρώ. Την επόμενη μέρα τα ψάρια έκαναν σαν τρελά το Ph ανέβηκε στο 7.

48 ώρες μετά εμφανίστηκαν πάλη τα κυανοβακτηρίδια, φαίνεται ο σπόρος υπήρχε αλλά για κάποιο λόγο δεν εκδηλώνονταν.

Έτσι άρχισα να ασχολούμαι με την μπίχλα εντατικά και μάζεψα αρκετές πληροφορίες που αποδεικνύουν ότι όχι δεν είναι βλαβερή αλλά και πολύ ωφέλιμη.

Τη είναι αυτή η μπίχλα;

Από τα νεκρά τμήματα φυτών υπολείμματα τροφής περιττώματα νεκρά βακτηρίδια κτλ άλλα βακτηρίδια μικροοργανισμοί και πρωτόζωα αρχίζουν το έργο της διάσπασης και δημιουργούν νιφάδες οι οποίες είναι το προ στάδιο της ιζηματογένεσης και το πρώτο στάδιο δημιουργίας λάσπης. Επιστημονικά δεν έχει εξακριβωθεί πλήρες πώς δημιουργούν τα βακτηρίδια της λασπονιφάδες αυτέςόμως είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός γιατί χωρίς την δημιουργία αυτή το νερό θα ήταν συνέχεια θολό αφού όλοι η νεκρή ύλη θα αιωρούνταν ελεύθερα στο νερό. Ο βιολογικός καθαρισμός του νερού στηρίζεται πάνω σε αυτές την νιφάδες. Σε αυτήν την μάζα εισχωρούν διάφορα ιζήματα και κολλοειδής ουσίες ανόργανές ουσίες μακρο/μικροστοιχεία. Με απλά λόγια ένας μαγνήτης. Όλα τα βακτηρίδια εισχωρούν σε αυτήν την μάζα και στο νερό δεν αιωρούνται σχεδόν καθόλου. Ο βιολογικός καθαρισμός επιλέχτηκε λοιπόν χάρη σε αυτήν.

Επίσης σε αυτήν την μάζα δημιουργούνται συνθήκες τέτοιες που κατεβάζουν έως έναν βαθμό το ph διότι από της διάφορες καύσης δημιουργείτε CO2, ή πτώση όμως του Ph δεν είναι ξέφρενη αλλά σταματάει σε ένα σημείο διότι η μπίχλα έχει ταυτόχρονα και σταθεροποιητικές ιδιότητες του Ph. Να μην τα αναλύσω πολύ γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα. Άλλη ευεργετική ιδιότητα είναι να αποτοξινώνει το νερό ακόμη και από βαριά μέταλλα όπως ισχυρίζονται μερική επιστήμονες, επίσης συσορεύει το περίσσιο PO4 και το εκλοβίζει. Διασπά το NH και το ΝΟ2 σε απίστευτα γρήγορους ρυθμούς. Η μπίχλα αυτή σφύζει από ζωή ρίχνοντας μια ματιά στο μικροσκόπιο μου σε μια σταγόνα διέκρινα πάνω από πενήντα μορφές ζωής σε κάποια φάση θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια βίντεο.

Με απλά λόγια είναι ένα εργαστήριο που καθαρίζει το νερό και δημιουργεί συνθήκες διαβίωσης για τα φυτά παράγει CO2 δεσμεύει ιχνοστοιχεία και τα οποία διοχετεύονται στα φυτά.

Παρόλο αυτά η έντονη δραστηριότητα αυτή γίνεται στα πάνω στρώματα της μπίχλας. Αυτό είναι και το αξιοσημείωτο ότι δηλαδή αν αφήσουμε 0,5 cm μπίχλα στο ενυδρείο μας ή 20 cm θα έχουμε την ίδια δραστηριότητα με τα ίδια ωφέλημα αποτελέσματα. Δεν θα έχουμε δηλαδή μεγαλύτερη παραγωγή CO2 γιατί έχουμε περισσότερο μπίχλα αλλά την ίδια. Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι η επιφάνια της μπίχλας και όχι το πάχος.

Η παλιοί χομπίστες (στα πρώτα μου χρόνια ενασχόλησης με το ενυδρείο) δεν έκαμναν αλλαγές νερού μάλιστα ήταν απαγορευτικό και αφήναμε το νερό να παλιώσει προτού το βάλουμε στο ενυδρείο. Πίστευαν ότι το παλιό νερό είχε ευεργετικές ιδιότητες στο ενυδρείο μας.

Και πράγματι το ενυδρείο δούλευε ρολόι.

Σύγχρονες έρευνες απέδειξαν ότι η επιτυχία αυτή δεν οφείλονταν στο νερό αλλά στην μπίχλα διότι η παλιοί χομπίστες δεν έβαζαν σκούπα

Βέβαια συνεχίζω το ψάξιμο και την διασταύρωση των στοιχείων και θα ήμουν ευγνώμον για κάθε νέα πληροφορία από όποιον και να προέρχεται. Έστω και να ακούγετε περίεργή και κουφή.

-----------------------------------------

Σταμάτη δεν ξέχασα τα λεγόμενα του Heiko Bleher θυμάμαι ότι είχε αναφέρει ότι το φίλτρο μας πρέπει να είναι μεταξύ 15% και 20%. Στα 300 λίτρα που έχω δηλαδή θα πρέπει να έχω ένα φίλτρο με καθαρό κάδο 45-60 λίτρα. Πράγμα που αυτήν την στιγμή μου είναι δύσκολο. Παρόλο αυτά έχω κάνει κάποιες αλλαγές στο σύστημα μου προσπαθώντας να πλησιάσω τα λεγόμενα του Bleher.

Οπότε έχουμε

1. Δεν βάζω σκούπα

2. Αύξησα την φίλτρανση στο 8% του συνολικού όγκου δηλαδή έχω καθαρό κάδο φίλτρου 24 λίτρα.

3. Παρόλο που το φίλτρο μου απέχει πολύ από την πρόταση του Bleher σκοπεύω να μην κάνω αλλαγή νερού δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι πλήρες φυτεμένο και θα αναπληρώσει το κενό της ελλιπείς φύλτρανσης.

4. Αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα αλλάξω στρατηγική και θα κάμνω αλλαγές κάθε μήνα μόνο 10%.

5. Όταν αναπτυχτεί αρκετή μπίχλα θα μειώσω και την λίπανση και θα δώ αν μειώσω και το CO2

Δεν θα διακόψω το πείραμα ακόμη και να γεμίσω αλγης γιατί πιστεύω ότι θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν. Το πείραμα θα το διακόψω μόνο αν δω ότι η μετρήσεις του νερού εξελίσσονται αρνητικά. Ή παρουσιάζουν πρόβλημα τα ψάρια.

Να σημειώσω ότι το πείραμα αυτό το εφαρμόζω σε δυο ενυδρεία για σωστότερα αποτελέσματα. Και τα δυο ενυδρεία είναι φυτεμένα και έχουν για βυθό μόνο άμμο.

Θα σας ενημερώνω ανά διαστήματα με μετρήσεις κτλ.

Εντωμεταξύ θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις η παρατηρήσεις άλλων μελών πάνω σε αυτό το θέμα.

------------------------------------------

Τα νεότερα από το πείραμα με τα ιζήματα smile.gif

45 μέρες μετά αφότου δεν βάζω σκούπα βυθού και δεν κάνω αλλαγές νερού παρά μόνο προσθέτω αυτό που εξατμίζεται με καθαρό νερό ΑΟ σας αναφέρω τα πρώτα συμπεράσματα.

Για να μην σας κουράσω αναφέρω μόνο αυτά που άλλαξαν

Όταν έβαζα σκούπα βυθού και έκαμνα αλλαγές είχα ένα ΝΟ3 5 με φυτόμαζα 80%

Τα ιζήματα που μαζευόταν ήταν αρκετά.

Η τωρινή κατάσταση έχει έως εξής:

Το ΝΟ3 έχει μηδενιστή τουλάχιστον δεν μπορούν να το μετρήσουν τα τεστ, η φυτόμαζα παραμένει στο 80%.

Η δημιουργία ιζημάτων έχει μειωθεί κατά 40%. Δεν γνωρίζω την αιτία αυτής της μείωσης ίσος να είναι ένα τυχαίο γεγονός θα δείξει το μέλλον.

Στην τριακοστή μέρα έκαναν την εμφάνιση τους τα κυανοβακτηρίδια και τώρα που σας γράφω αρχίζουν να υποχωρούν χωρίς να κάνω καμιά ενέργεια. Πιστεύω ότι η εμφάνιση τους οφείλεται στο σχεδόν ανύπαρκτο ΝΟ3. Τώρα γιατί μειώνονται δεν γνωρίζω πιστεύω ότι κάνουν τον κύκλο τους και θα εξαφανιστούν τελείως.

Η συνήθεις πράσινη άλγη που πιάνει το μπροστινό τσάμι μειώθηκε δραστικά, για να καταλάβετε πόσο σα αναφέρω ότι πρώτα καθάριζα το τσάμι κάθε εβδομάδα και τώρα το καθαρίζω κάθε 14 μέρες.

Όλα τα ψάρια χαίρουν άκρας υγείας και τα φυτά αναπτύσσονται κανονικά. Από σήμερα σκοπεύω να μειώσω την λίπανση κατά 50%.

---------------------------------------

114 μέρες χωρίς σκούπα βυθού και αλλαγή νερού. Δεν υπαρχή το παραμικρό πρόβλημα.

Το δεύτερο ενυδρείο που έστησα και τρέχει εδώ και 82 μέρες και αυτό δεν έχει προβλήματα.

Συνεχίζω την μειωμένη λίπανση και παρατήρησα ότι τα φυτά μεγαλώνουν λίγο πιο αργά από ότι όταν έβαζα πιο πολύ λίπασμα αλλά η ανάπτυξη τους είναι πιο άρτια πιο όμορφα σε σχήμα με μικρές αποστάσεις των μίσχων.

Στην επόμενη φάση θα μειώσω κατά πολύ την φυτόμαζα διότι τα φυτά ανατήχθηκαν υπερβολικά

------------------------------------

Το όλο εγχείρημα βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο και υπό παρακολούθηση των ψαριών των φυτών και των μετρήσεων.

Στους αρχάριους λογικό είναι να προτείνουμε την περπατημένη οδό που μας προσφέρει σιγουριά και ασφάλια.

Λίγα λόγια για το πείραμα που συνεχίζεται

Προς το παρών τα ψάρια μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα αλλά τα φυτά, Κάποια είδη εξαφανίστηκαν ενώ κάποια άλλα γιγαντώθηκαν. Παράδειγμα σε πρότη φάση εξαφανίστηκε η Java moss, κατόπιν παρότρυνσης του Lasal πρόσθεσα ασβέστιο και μαγνήσιο αλλά τίποτα. Μετά ξανά αύξησα την λίπανση, πρόσθεσα επιπλέων ότι είναι δυνατόν να προστεθεί αλλά τίποτα. Σειρά μετά πείρε η Eusteralis spec. όπου και αυτή εξαφανίστηκε και τέλος ακλούθησε το Microsorum pteropus Windelov και το Hemianthus micranthemoides. Ενώ οι Echinodorus όλοι έχουν γιγαντωθεί και αναπτύσσονται τέλια.

Βάση λοιπόν της λογικής 3 είναι η αιτίες εξαφάνισης των φυτών μου.

Ίσος να λείπει κάποιο συστατικό άγνωστο προς το παρόν σε εμένα

Ίσος να συμβαίνει κάτι που απλά δεν γνωρίζω.

Και τέλος που κατά την γνώμη μου είναι το ποιο πιθανό να οφείλετε στην αλληλοπάθεια.

Για όσους δεν ξέρουν τη είναι η αλληλοπάθεια αναφέρω λίγα λόγια.

Αλληλοπάθεια είναι ένα είδος αυτοπροστασίας των φυτών με διαφορές χημικές ουσίες που εκβάλουν τα φυτά από της ρίζες τους

Είχα διαβάσει πολλά για αυτή την ιδιότητα των φυτών και το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει.

Στα φυτά της ξηράς το φαινόμενο αυτό είναι πιο έντονο και παρατηρείτε πάρα πολλές φορές. Στα υδρόβια φυτά παρατηρείτε λιγότερο λόγου το ότι το νερό απομακρύνει της ουσίες που προκαλούν την αλληλοπάθεια.

Στο ενυδρείο υπάρχου βάσιμες υποψίες ότι υπάρχει αλλά έχει μελετηθεί λίγο.

Σε ένα νορμάλ ενυδρείο δεν είναι δυνατόν να εμφανιστή το φαινόμενο αυτό διότι κάνουμε συχνές αλλαγές νερού.

Σε ένα ενυδρείο όμως που δεν κάνουμε ποτέ αλλαγές νερού η ουσίες που εκβάλουν τα φυτά συνορεύοντα όλο και περισσότερο έως ότου μια χ΄ ουσία φτάσει σε μια συγκέντρωση y΄. Η συγκέντρωση αυτή δρα ανασταλτικά στην ανάπτυξη κάποιον φυτών με αποτέλεσμα την σταδιακή τους εξαφάνιση.

Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση για αυτήν την εξαφάνιση των φυτών μου.

------------------------------------

Λίτρα καθαρά ~275 (είναι το trigon 350)

Ph 6,3

Kh 2

Gh 4

Λίπανση:

προσθήκη ΝΟ3 (15mg/lit.)

πλήρες λίπασμα

σίδερο

κάλιο

CO2

Ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία

περιστασιακά

ασβέστιο (λίγο)

Μαγνήσιο (λίγο)

Τροφή

Ψάρια σταθερά 6 ενήλικα μεγάλα σκαλάρια (20-27 εκατοστά ύψος)

Περιστασιακά φιλοξενεί ανά μήνα περίπου καμιά 30 μικρά σκαλάρια.

φυτά

Με κόκκινο τα φυτά που εξαφανίστηκαν

Με πράσινο δεν πάνε καλά

1. Anubias Nana

2. Cabomba caroliniana

3. Cryptocoryne balansae

4. Cryptocoryne parva

5. Cryptocoryne wendtii brown

6. Echinodorus Dschungelstar Nr. 1

7. Echinodorus Dschungelstar Nr. 5

8. Echinodorus bleheri

9. Echinodorus parva Tropica

10. Echinodorus tenellus

11. Eusteralis spec.

12. Hemianthus micranthemoides

13.Hydrotriche hottoniiflora

14. Hygrophila polysperma SUNSET

15. Java Moos

16. Mayaca fluviatilis sp.

17. Microsorum pteropus Windelov

18. Nymphaea lotus var. rubra

19. Ludwigia repens

20. Saururus cernuus

20. Spiranthes cernua

21. Sagittaria subulata

Φίλτρα 3 JBL 500 λειτουργούν μόνο η δυο κυκλοφορητές το τρίτο χρησιμοποιείτε μόνο με υλικά φίλτρανσης χωρίς κυκλοφορητή (είναι συνδεμένο με ένα φίλτρο)

Πραγματική και όχι ονομαστική ανακύκλωση του νερού 3 φορές την ώρα.

Σύνολο 26,5 λίτρα υλικό φίλτρανσης. Δηλαδή κοντά στο 10% του συνολικού καθαρού όγκου νερού.

----------------------------

Να επιθυμήσω οι διαβαίνω τον ένατο μήνα χωρίς αλλαγή νερού και σκούπα βυθού.

----------------------------

Το πρόβλημα μου είναι η έλλειψη ΝΟ3 διότι το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο και σαφώς προσθέτω ιχνοστοιχεία αλλιώς θα επικρατούσε πλήρες ανισορροπία.

Αναλυτικά

προσθήκη ΝΟ3 (15mg/lit.)

πλήρες λίπασμα

σίδερο

κάλιο

CO2

Ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία

περιστασιακά

ασβέστιο (λίγο)

Μαγνήσιο (λίγο)

Τροφή στην είσοδο του φίλτρου.

Και μην ξεχνάμε ότι δεν έχω κοινό φίλτρο αλλά ένα φίλτρο με 26,5 λίτρα υλικό φίλτρανσης. Δηλαδή κοντά στο 10% του συνολικού καθαρού όγκου νερού με ανακύκλωση του νερού 3 φορές την ώρα.

Η μετρήσεις γίνονται: με ζουμιά και ηλεκτρικά μηχανήματα

Ph 6,3

Kh 2

Gh 4

Redox 200

TDS 150

Όταν με το καλώ συμπληρώσω χρόνο τότε θα κάνω σε κάποιο χημείο μια αναλυτική μέτρηση του νερού.

----------------------------------

Πέρασε ένας χρόνος που είχα αρχίσει το πείραμα με το να μην βάζω σκούπα βυθού και να μην κάνω αλλαγές νερού παρά μόνο να συμπληρώνω αυτό που εξατμίζονταν.

Τα αποτελέσματα τα διατύπωσα κατά καιρούς στο φόρουμ. Σε γενικές γραμμές και συνοπτικά τα αναφέρω.

Αλγης εμφανιστήκαν και έφυγαν χωρίς να κάνω καμιά αλλαγή στης συνθήκες που επικρατούσαν, το ίδιο συνέβη και με το κυανοβακτήριο που και αυτό ήρθε και μια μέρα αποφάσισε να φύγει.

Κάποια φυτά τα οποία τα ανέφερα σε προηγούμενα ποστ χάθηκαν χωρείς να καταλάβω το γιατί, και προσωπικά μη γνωρίζοντας κάτι παραπάνω το απέδωσα στην αλληλοπάθεια. Στα υπόλοιπα φυτά η αναπτύξει μπορώ να πω ότι ήταν πολλή έντονη μάλιστα ο εχινόδορος μπλεχερι έφτασε να έχει φύλα 70 εκατοστά.

Όλο αυτό το διάστημα η παράμετροι του νερού δεν άλλαξαν καθόλου πλην ενός, του Redox. Αυτό το ερμήνευσα σαν σημάδι ότι κάποια ή κάποιες ουσίες συνορεύτηκαν στο ενυδρείο μου και άλλαξε το οξειδοαναγωγικό καθεστώς.

Προς το τέλος του πειράματος και χωρίς εμφανή κάποια σημάδια μέσα σε μια εβδομάδα ψόφησαν όλα τα κορυντόρας (10) δεν έκανα θεραπεία γιατί δεν ήθελα να αλλάξει κάτι στο πείραμα μου. Αφίσα την φύση να λειτουργήσει όπως αυτή νόμιζε. Τα άλλα ψάρια (πλέκο, σκαλάρια, και SAE) δεν έπαθαν τίποτα ούτε κατά το διάστημα που ψοφούσαν τα κόρη έδηξαν κάποια σημάδια. Δεν γνωρίζω αν ο χαμός των κόρυ οφείλονταν στην μη αλλαγή νερού, ή στο οτι δεν εβαζα σκούπα, ή ήταν ένα τυχαίο γεγονός.

Από ιζήματα δεν μπορώ να πω ότι δεν είχα καθόλου απλός όλα ήταν κριμένα κοντά στης ρίζες των μεγάλων φυτών και δεν φαίνονταν καθόλου.

Διέκοψα το πείραμα για τρις λόγους

1. κουράστικα ήθελα και εγώ να κάνω κάποια αλλαγή στο ενυδρείο μου

2. έβγαλα τα συμπεράσματα που ήθελα να βγάλω και δεν ξέρω αν είχε νόημα να το συνεχίσω.

3. ήρθε ο καιρός που έπρεπε να αλλάξω λάμπες.

Προσωπικά συμπεράσματα

Θεωρώ ότι για να μην κάνουμε καθόλου αλλαγές νερού χρειαζόμαστε τα ανάλογα φίλτρα και πολλαααα λίτρα σε νερό. Όσο ποιο πολλά λίτρα έχουμε τόσο μπορούμε να αραιώνουμε της αλλαγές νερού. Στα δικά μου λίτρα περίπου 300 καθαρά θεωρώ ότι μια φορά τον μήνα μια αλλαγή της τάξεως του 20% είναι επαρκής. Μιλάμε πάντα για φυτεμένο ενυδρείο.

Σκούπα βυθού σκοπεύω να συνεχίζω να μην βάζω.

Εν μέρει δηλαδή το πείραμα συνεχίζεται

----------------------------

Συγγνώμη έκανα λάθος δυο παράμετροι άλλαξαν και εγώ τα μπέρδεψα λιγάκι;

1. Αλαξε το Redox και από 250 έπεσε στα 200

2. Αλαξε το TDS και από 180 ανέβηκε 250 χωρίς να αλλάξει το Ph, Kh, Gh

---------------------

Μιας και με υπενθυμίσατε το θέμα θα κάνω μια μικρή ενημέρωση.

Πέρασαν 2,5 χρόνια και σκούπα δεν έβαλα ακόμη. Συν αυτό τους τελευταίους 3 μήνες δεν έβαλα λίπασμα στα φυτά αλλά ούτε και CO2 για να δω τις ανοχές τους

Αλλαγές νερού πλέον κάνω κάθε τρίμηνο, (δεν θα έκαμνα καθόλου αν δεν είχα το πρόβλημα της ενδεχόμενης αλληλοπάθειας).

Οπότε από την τελευταίο αλλαγή νερού που έκανα έβαλα μια φορά λίπασμα και τίποτε άλλο. Τον πρώτο μήνα τα φυτά ήταν μια χαρά, τον δεύτερο μήνα σταμάτησαν την ανάπτυξη τους και τον τρίτο άρχισαν να χαλνάνε.

Τελικά αρκετά φυτά έχουν μεγάλες ανοχές στην ‘’πείνα’’. Σίγουρα όμως η μακροζωία αυτή οφείλετε στον συνδυασμό, ‘’μπιχλα’’, βυθός και το καλά στρωμένο ενυδρείο.

Δεν με χαλάει που χάλασαν τα φυτά γιατί είχα σκοπό να αλλάξω την διαρρύθμιση. Θα κάνω ενυδρείο μόνο με ανουμπιες και κρυπτοκορινες (ασιατικό).

Όσο για τα ιζήματα που μαζεύτηκαν αυτά τα δυόμιση χρόνια δεν χρειάζεται να πω πολλά γιατί τα ιζήματα δεν αυξήθηκαν αλλά παραμένουν σταθερά παρά την αποσύνθεση των φυτών κτλ.

Τα αίτια πιστεύω πως είναι ότι στον βυθό μπορεί να παραμένει ένας χ΄ αριθμός ιζημάτων και αυτός μόνο κοντά στης ρίζες των φυτών και γενικά όπου υπάρχει μικρή ροή λόγο διακοσμητικών (ρίζες, πέτρες, κτλ.) τα υπόλοιπα απορροφούνται από το φίλτρο.

Το μειονέκτημα είναι ότι τα κόρυ δεν τα βλέπω πλέον μπροστά καθώς τα αγαπημένα τους μέρη έγιναν τα σημεία με τα ιζήματα. Σε μικροσκόπιο που κοίταξα στα ιζήματα κατοικούν πλήθος ‘’εξωγήινων’’ οργανισμών σε διάφορα σχήματα και μεγέθη.

Σκέπτομαι κατά την αλλαγή της διαρρύθμισης αν βάλω τελικά σκούπα βυθού ή όχι διότι θα βγάλω όλα τα φυτά (όσα απέμειναν).

---------------------------------

Link to comment
Share on other sites

''Θεωρω οτι στο ενυδρειο θελει αλλαγες νερου καθε εβδομαδα 30% ωστε τα φυτα να παιρνουν θρεπτικα στοιχεια απο το καθαρο νερακι που βαζει και μπορει να προσθεσει και λιγο λυπασμα γενικο.Στο μεγαλο που εχει no3 25 πιστευω οτι και εκει πρεπει να ακολουθει μια ρουτινα αλλαγων νερου και επεισης μπορει να φταιει και η ιχθυορτωση που μπορει να ειναι μεγαλη και να μη την καλυπτει το φιλτρο του.''

rastafarian , εσύ επέμενες στις αναγκαίες αλλαγές νερού σε ύψος 30% και εγώ είπα ότι είναι πολύ και τα φυτά δεν τα έχουν ανάγκη . Φτάνει πια , ηρέμησε και πιες ένα τσαγακη - η φρέσκο νεράκι σε ύψος 30%

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σε ευχαριστώ , πολύ καλό .Να σε ρωτήσω κάτι , τα φιτοφιλτρα που έβαλα τα link τα είδες ? Σκεφτόμουνα να κάνω φέτος κάτι τέτοιο το χειμώνα [μπας και με γλυτώσει από το εξωτερικό φίλτρο ] Εύη πως το βλέπεις που ξέρεις από φυτά .

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοπελια ελεος δηλαδη,σου ειπα να κοιταξεις αλλα και κοιτας αλλα.Καταλαβαινεις οτι τα φυτα θελουν φρεσκο νερο ναι η οχι?Ασε τις αλλαγες 30% και μη παιζεις με τις λεξεις.Εσυ παρε κανενα ηρεμιστικο γιατι δεν σε βλεπω καλα,οτι ναναι κοιτας

Link to comment
Share on other sites

Ρε να πεις στην κοπελιά σου και όχι σε εμένα , όλη η ιστορία εκεί ξεκίνησε , στα 30 % .

Καλα καλα οτι σε συμφερει λες,η ιστορια ξεκινησε οταν ειπες οτι το νερο βρυσης δεν κανει τιποτα στα φυτα,αν εσυ κολλησες στο 30% τοτε μαλλον εχεις προβλημα,γιατι τοση ωρα μιλαμε για νερα βρυσης και θρεπτικα στοιχεια νερου οχι για ποσοστα αλλαγης,ανοιξε τα ματια σου και διαβαζε

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις αλλαγες νερου τις κανεις για να ανανεωσεις συστατικα του νερου που δεν υπαρχουν πλεων μεσα στο ενυδρειο γιατι τα εχουν καταναλωσει τα φυτα και τα ψαρια..αλλιως δεν θα καναμε ποτε αλλαγες νερου αν ολα τα θρεπτικα ηταν μεσα :(

Αλλαγές νερού κάνεις για τα ψάρια σου , όχι για τα φυτά .

Αλλαγες κανεις και για τα φυτα σου και οχι μονο για τα ψαρια σου,το νερο που αλλαζεις εχει μεσα στοιχεια που τα χρειαζονται και τα φυτα σου

Την προηγούμενη φορά όταν με έπρηξες αναγκάστηκα να περάσω 2 μέρες αναζητώντας στοιχεία για το φιτοφιλτρο Αν είσαι σίγουρος ότι το νερό σου είναι τόσο πολύτιμο και εμείς οι υπόλοιποι που λιπαίνουμε τα φυτά μας δεν ξέρουμε.που έπρεπε απλώς να τα ... ποτίζουμε , αν λοιπόν είσαι σίγουρος για αυτό που λες τότε είναι η σειρά σου ,απέδειξε το , τα λόγια είναι φτωχιά .

Αν το νερό σου δίνει στοιχεία που χρειάζεσαι τότε γιατί βάζεις υπόστρωμα και λιπάνεις ? :blink:

Ρε Σβετα μη μπερδευεσαι αλλα στοιχεια το νερο αλλα το λυπασμα,ειπα εγω οτι δεν λυπενω οταν μου δειξουν τα φυτα μου οτι το χρειαζονται?

Κοίταξε , τα πράγματα είναι πάρα πόλη απλά , τα φυτά δεν χρειάζονται φρέσκο νερό [ τουλάχιστον αυτά που ξέρω ] . Τώρα στο μπαλκόνι έχω έχω ένα 20 -λίτρο φιάλη από το εμφιαλωμένο νερό που πετάω μέσα τα κλαδέματα . Συμπληρώνω την φιάλη με το νερό του ενυδρείου όταν κάνω αλλαγή , φρέσκο νεράκι έχει πολύ καιρό να μπει εκεί μέσα . Μέσα εχω moss , Polysperma , κριπτορινες και κάποια αλλά εύκολα φυτά που θα φυτευτούν αργότερα .Δεν υπάρχει μέσα χώμα και το συστατικό που προστέθηκε αρχικά ήταν χούμους . Μάνο αυτά , και είναι μια χαρούλα , και δεν ζητάνε φρέσκο νεράκι να πιουν . Εσύ θεωρείς το νερό τις βρύσης ωφέλιμο σε σύγκριση με το Α.Ο. που είναι όντως νεκρό .

Επειδη δεν θα με τρελανεις εσυ εμενα ανοιξε τα ματια σου και δες απο που ξεκινησε η ιστορια,μαθε να διαβαζεις και οταν εισαι λαθος να το παραδεχεσε,δεν ειναι κακο

Link to comment
Share on other sites

Κανε μου την χάρη , μην ξανά απευθύνεις λόγω σε εμένα .

Δεν ειχα σκοπο αλλα οταν εισαι λαθος να το παραδεχεσε δεν ειναι κακο,μας εβγαλες απο τα ρουχα μας!Ελεος

Link to comment
Share on other sites

'Αλλαγές νερού πλέον κάνω κάθε τρίμηνο, (δεν θα έκαμνα καθόλου αν δεν είχα το πρόβλημα της ενδεχόμενης αλληλοπάθειας).'' Αυτό είναι από το κείμενο του Χρήστου λίγο πάρα κάτω και αυτή ήταν η ουσία , αν τα φυτά χρειάζονται η οχι φρέσκο νερό .. Από τα ρούχα σου βγήκες μονός σου , κανείς δεν σε κυνηγούσε .

'

Link to comment
Share on other sites

'Αλλαγές νερού πλέον κάνω κάθε τρίμηνο, (δεν θα έκαμνα καθόλου αν δεν είχα το πρόβλημα της ενδεχόμενης αλληλοπάθειας).'' Αυτό είναι από το κείμενο του Χρήστου λίγο πάρα κάτω και αυτή ήταν η ουσία , αν τα φυτά χρειάζονται η οχι φρέσκο νερό .. Από τα ρούχα σου βγήκες μονός σου , κανείς δεν σε κυνηγούσε .

'

Δηλαδη τα φυτα δεν θελουν φρεσκο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι καταλαβαίνεις ? Η τουλάχιστον δεν το χρειάζονταν συχνά . Παρόλο αυτά ο Χρήστος ανεφέρε φυτά που δεν τα κατάφεραν χωρίς φρέσκο νερό και χαλάσαν - μετά από πολλές μήνες όμως οπότε δεν το συζητάμε καν .

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι καταλαβαίνεις ? Η τουλάχιστον δεν το χρειάζονταν συχνά . Παρόλο αυτά ο Χρήστος ανεφέρε φυτά που δεν τα κατάφεραν χωρίς φρέσκο νερό και χαλάσαν - μετά από πολλές μήνες όμως οπότε δεν το συζητάμε καν .

Καλα αστο Σβετα,εσυ εχεις προβλημα και να πας να το κοιταξεις γιατι διαβαζεις οτι ναναι και καταλαβαινεις οτι ναναι.Τα φυτα θελουν φρεσκο νερο για να ειναι υγειες παρτο αποφαση!Το θεμα για μενα τελειωνει εδω,δεν μπορω να μιλαω με καποιον που δεν ξερει να ακουει και καταλαβαινει οτι ναναι.Καλο σου βραδυ και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Το καταστρέψαμε το θέμα.

Τέτοιες συζητήσεις έχουν σπαταλήσει το περισσότερο χρόνο

μου ψάχνοντας πληροφορίες. :(

Rastafarian έχει δίκιο η Σβετα όσο και εσύ, αυτό που πρέπει

να καταλάβεις είναι ότι αναφέρετε σε ένα υγιές ενυδρείο που

συντηρείται με τις δικές του ρουτίνες (όποιες και να είναι αυτές

αλλαγές κλπ).

Βέβαια η Σβετα διαφωνεί στο ποσοστό που θέλεις να τις επιβάλεις

να κάνει (επιμένεις).

Rastafarian από ότι φαίνεται η Σβέτα έχει εμπειρία όσο το άθροισμα

των δύο μας. :blink:

Χρήστο αν κατάλαβα καλά χωρίς αλλαγές θα επέλθει κορεσμός

στο νερό και όχι έλλειψη κάποιου θρεπτικού στοιχείου?

Τελικά τα φυτά του ενυδρείου δεν θέλουν πότισμα? :)

Link to comment
Share on other sites

Το καταστρέψαμε το θέμα.

Τέτοιες συζητήσεις έχουν σπαταλήσει το περισσότερο χρόνο

μου ψάχνοντας πληροφορίες. :(

Rastafarian έχει δίκιο η Σβετα όσο και εσύ, αυτό που πρέπει

να καταλάβεις είναι ότι αναφέρετε σε ένα υγιές ενυδρείο που

συντηρείται με τις δικές του ρουτίνες (όποιες και να είναι αυτές

αλλαγές κλπ).

Βέβαια η Σβετα διαφωνεί στο ποσοστό που θέλεις να τις επιβάλεις

να κάνει (επιμένεις).

Rastafarian από ότι φαίνεται η Σβέτα έχει εμπειρία όσο το άθροισμα

των δύο μας. :blink:

Χρήστο αν κατάλαβα καλά χωρίς αλλαγές θα επέλθει κορεσμός

στο νερό και όχι έλλειψη κάποιου θρεπτικού στοιχείου?

Τελικά τα φυτά του ενυδρείου δεν θέλουν πότισμα? :)

Φιλε divak εγω δεν της επεβαλα να κανει 30% αλλαγες,η διαφωνια μας ειναι καθαρα αν τα φυτα εποφελουνται απο το νερο της αλλαγης η οχι,κοιτα και τα ποστ που εβαλα πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αν κατάλαβα καλά χωρίς αλλαγές θα επέλθει κορεσμός

στο νερό και όχι έλλειψη κάποιου θρεπτικού στοιχείου?

Τελικά τα φυτά του ενυδρείου δεν θέλουν πότισμα? :(

Μπορείς να το πεις και κορεσμό από τα απόβλητα των ψαριών των φυτών τα περισσεύματα της τροφής η φυσική σκόνη που μπαίνει στο ενυδρείο κτλ.

Αν δεν κάνεις αλλαγή τότε αυτά συνορεύονται με τον καιρό, το φίλτρο μαζεύει τα στερεά απόβλητα αλλά αυτά που είναι διαλυμένα στο νερό δεν μπορεί να τα μαζέψει.

Κάποια άλλα πειράματα που έκανα σε μικρά ενυδρεία διαπίστωσα και πάλι ότι αν δεν κάνεις αλλαγές νερού μειώνεται το redox και ανεβαίνει το TDS. Αυτό σημένη ότι συσσωρεύεται κάτι στο νερό που δεν αφήνει να αυξηθεί το οξυγόνο ενώ ταυτόχρονα αυτό που συσσωρεύεται είναι καλός αγωγός του ρεύματος και για αυτό ανεβαίνει το TDS*. Τώρα που για λόγους οικονομίας μείωσα των όγκο των φυτών μου πλέον δεν κάνω αλλαγές κάθε 3 μήνες αλλά κάθε 2 μήνες.

*Φυσικά μπήκε σφήνα το μυαλό μου κάτι που όμως δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά έχει μια λογική βάση.

Εδώ σταματώ και να ζητήσουμε συγγνώμη από τον φίλο που άνοιξε το θέμα γιατί άλλα ρωτούσε και άλλα ήταν τα προβλήματα του και αλλού πήγε το θέμα.

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στο αρχικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την άτυπη κόντρα του φίλου Rastafarian και της Σβέλτας ας καπνίσουν την πίπα της ειρήνης και να πουν και οι δυο Mea culpa χάρη της ειρήνης.

Link to comment
Share on other sites

:) πωπω. Σχεδόν 100 posts και 800 views. αναρωτιέμαι έαν ο marmaths πηρε την απάντηση που έψαχνε για το Νο3.

Συγγνωμη δε θελω να ειρωνευτώ κανένα - απλά γράφτηκα στο forum για να ανταλάξω πληροφορίες από παλαιοτερους και πιο εμπειρους σαν αρχάριος που είμαι. Θελω να άκούω τις γνώμες όλων και τελικά αποφασίζω κατα τη αποψη μου πια ειναι η πιο σωστη. Δε θελω να σχολιαζω τα σχολια των άλλων. Ολοι έχουν δικαίωμα γνωμης. Εξαλλου το hobby ειναι τοσο πολυπαραγοντικό όπως και η φύση που προσπαθουμε να αναπαράξουμε που νομίζω δεν υπάρχει απόλυτο. Αρα δεν υπάρχει και λογος φιλονικίας.

Να προσθέσω εμεις οι νεοι τρομάζουμε να ποστάρουμε καμια γνωμη :D

:( παντοτε φιλικά :blink:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο , δεν έχω πρόβλημα να καπνίζω -ακόμη και την πίπα τις ειρήνης, και ας λέει ότι θέλει το υπουργείο υγείας όμως από περιέργεια , νομίζεις ότι η σημερινή νεολαία ξέρει λατινικά η .. τους 'έστειλες αδιάβαστους ? :(

Link to comment
Share on other sites

:) πωπω. Σχεδόν 100 posts και 800 views. αναρωτιέμαι έαν ο marmaths πηρε την απάντηση που έψαχνε για το Νο3.

Να προσθέσω εμεις οι νεοι τρομάζουμε να ποστάρουμε καμια γνωμη :D

:( παντοτε φιλικά :blink:

Δεν χρειαζετε να φοβατε κανεις κανεναν,δημοκρατια εχουμε και ειναι καλο να ακουγονται ολες οι γνωμες :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...