Jump to content

Ph πτωση


Recommended Posts

παιδια καλησπερα ειμαι νεος στο χομπυ και θα ηθελα να μου πειτε πως και με τι τροπο μπορω να ανεβασω η να κατεβασω το ph του ενυδρειου μου?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα προιόντα απο τα πετ σοπ.μπορεις να το κατεβασεις βαζοντας τυφρη,καμια ριζα και για να το ανεβασειςμπορεις να βαλεις ενυδρείακο αλατι μαγειρικη σοδα αμα θυμαμαι καλα και αντι για χαλικη κατω βαζεις αραγωνιτη.βεβαια αναλογα τα ψαρακια που θες να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψαν και οι φίλοι νωρίτερα εξαρτάται από το τι ψάρια έχεις το αν χρειάζεται να το κατεβάσεις.

(πόσο είναι τώρα και τι ψάρια έχεις μέσα ?)

Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό στις αλλαγές σε συνδυασμό με το νερό της βρύσης ή ακόμη καλύτερα νερό από αντίστροφη όσμωση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ενυδρειο μεσα εχει red molly,red balloon,red tetra,3 gourami perl,3 clown loach.

εγκυκλοπεδικα θελω να μαθω για μετεπητα κατασκευη αλλου ενυδρειου για δισκους.αυτο που εχω ειναι 230 λιτρα με χαλικι,2 πλαστικα φυτα,και δυο πετρες τυπου ηφαιστιακες,και κοραλια.

αλλα το gh ειναι 21 αρα μεγαλο πολυ,και το ph 7,5.πως μπορω να τα αλλαξω πτωτικα.ευχαριστω για την αμμεση αποκριση σας

Link to comment
Share on other sites

Με συσκευη αντιστρωφης οσμοσης η με τυρφη μπορεις να ριξεις το ph σου.Να ξερεις οτι τα ψαρια που εχεις δεν ειναι συμβατα

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου το χαρισαν και επειδη αυτος που το ειχε ηταν εντελως ανιδεος ειχε ολα αυτα τα ειδη μεσα.για αυτο και εβαλα αγγελια να τα δωσω.ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...