Jump to content

Έρευνα για Aquaponics


Recommended Posts

Σαν καλό παιδί έχω αρχίσει να ψάχνω τρόπους ώστε να είμαι αυτάρκης όσο γίνεται. Έτσι έπεσε πρόσφατα στην αντίληψή μου ένα βιντεάκι από Αυστραλία όπου ένας θεός παππούς αυστραλός χρησιμοποιεί ένα καταπληκτικά απλό σύστημα για να συντηρεί φαγώσιμα ψάρια και με ανακύκλωση των νερών να ταίζει τα λαχανικά του (μέχρι και δέντρο παπάγιας είχε ο θεος!)και να καθαρίζει και το νερό του από αμμωνίες και βρωμιές. Με εντυπωσίασε μπορώ να πω, και άρχισα να σκέφτομαι πως μπορεί να γίνει ένα τέτοιο σύστημα στην Ελλάδα που να μήν ξεφεύγει από το απλό σύστημα που έχει φτιάξει ο αναφερθείς αυστραλός.

Με απλά λόγια το σύστημα αποτελείται από μια δεξαμενή για τα ψάρια (μιν. 400 λίτρα απότι είδα) ένα σάμπ με παχιά σφουγγάρια για να μαζεύει τα μεγάλα κομμάτια ακαθαρσίας και 3 κρεββάτια καλλιέργειας για τα φυτά. Η ροή δημιουργείται από μία μονο τρόμπα η οποία στέλνει το νερό από το σάμπ στα κρεββάτια των φυτών και η επιστροφή γίνεται μέσω βαρύτητας.Σκεφτείται πως τα κρεββάτια είναι πάνω από σαμπ και δεξαμενή.

Οπότε καταρχάς θα ήθελα από τους ιχθυολόγους του φόρουμ κάποιο λίνκ ή απλά πληροφορίες για τις ελληνικές πέστροφες. Επίσης τι άλλα ψάρια έχουμε στα ελληνικά ποτάμια που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σαν εναλλακτικές λύσεις; Μιλάμε πάντα για κατασκευή η οποία θα βρίσκετε σε εξωτερικό χώρο.

Επίσης ανέφερε ένα εκχύλισμα από φύκια σαν προσθετικό στο νερό (αυτός είχε την μάρκα Seasol). αυτό το εκχύλισμα δεν θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιούμε και εμείς στα ενυδρεία μας για τα φυτά και τα ψάρια;

Τέλος έχει κάποιος στο φόρουμ εμπειρία με τα aquaponics? Αν ναι ας δώσει τις εμπειρίες του, με ενδιαφέρουν πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να διευκρινίσουμε τα πράγματα μιλάς για την εφαρμογή στο ενυδρεία ή γενικά.

Γιατί είναι δυο διαφορετικά πράγματα με διαφορετικές φιλοσοφίες

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο εννοείς την εφαρμογή του συστήματος σε υπάρχον ενυδρείο; ή για το συμπλήρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόβλημα μετάφρασης μπορείς να μου στείλεις π.μ. με το κομμάτι που δεν κατάλαβες και θα στο μεταφράζω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοιτα αυτό που έκανε ο μάγκας στο Youtube ηταν ένα χαμηλού επιπέδου σύστημα. Ψάχνω για πιο δυνατά. Τα άλλα δεν έκατσα να τα μεταφράσω με έπιασε πονοκέφαλος με τα κυριλικα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν καλό παιδί έχω αρχίσει να ψάχνω τρόπους ώστε να είμαι αυτάρκης όσο γίνεται. Έτσι έπεσε πρόσφατα στην αντίληψή μου ένα βιντεάκι από Αυστραλία όπου ένας θεός παππούς αυστραλός χρησιμοποιεί ένα καταπληκτικά απλό σύστημα για να συντηρεί φαγώσιμα ψάρια και με ανακύκλωση των νερών να ταίζει τα λαχανικά του (μέχρι και δέντρο παπάγιας είχε ο θεος!)και να καθαρίζει και το νερό του από αμμωνίες και βρωμιές. Με εντυπωσίασε μπορώ να πω, και άρχισα να σκέφτομαι πως μπορεί να γίνει ένα τέτοιο σύστημα στην Ελλάδα που να μήν ξεφεύγει από το απλό σύστημα που έχει φτιάξει ο αναφερθείς αυστραλός.

Με απλά λόγια το σύστημα αποτελείται από μια δεξαμενή για τα ψάρια (μιν. 400 λίτρα απότι είδα) ένα σάμπ με παχιά σφουγγάρια για να μαζεύει τα μεγάλα κομμάτια ακαθαρσίας και 3 κρεββάτια καλλιέργειας για τα φυτά. Η ροή δημιουργείται από μία μονο τρόμπα η οποία στέλνει το νερό από το σάμπ στα κρεββάτια των φυτών και η επιστροφή γίνεται μέσω βαρύτητας.Σκεφτείται πως τα κρεββάτια είναι πάνω από σαμπ και δεξαμενή.

Οπότε καταρχάς θα ήθελα από τους ιχθυολόγους του φόρουμ κάποιο λίνκ ή απλά πληροφορίες για τις ελληνικές πέστροφες. Επίσης τι άλλα ψάρια έχουμε στα ελληνικά ποτάμια που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σαν εναλλακτικές λύσεις; Μιλάμε πάντα για κατασκευή η οποία θα βρίσκετε σε εξωτερικό χώρο.

Επίσης ανέφερε ένα εκχύλισμα από φύκια σαν προσθετικό στο νερό (αυτός είχε την μάρκα Seasol). αυτό το εκχύλισμα δεν θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιούμε και εμείς στα ενυδρεία μας για τα φυτά και τα ψάρια;

Τέλος έχει κάποιος στο φόρουμ εμπειρία με τα aquaponics? Αν ναι ας δώσει τις εμπειρίες του, με ενδιαφέρουν πραγματικά.

Αυτο το βιντεακι το ειδες στο νετ; Βαλτω να δουμε και εμεις!

http://www.agrek.gr/ydroponia-kaliergies.html

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Aquaponics είναι ένα βιώσιμο σύστημα παραγωγής τροφίμων που συνδυάζει μια παραδοσιακή υδατοκαλλιέργεια (παραγωγή υδρόβιων ζώων όπως τα ψάρια, καραβίδες ή γαρίδες σε δεξαμενές), με την υδροπονία(καλλιέργεια φυτών σε νερό) σε ένα συμβιωτικό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτό που έκανε ο μάγκας στο Youtube ηταν ένα χαμηλού επιπέδου σύστημα. Ψάχνω για πιο δυνατά. Τα άλλα δεν έκατσα να τα μεταφράσω με έπιασε πονοκέφαλος με τα κυριλικα.

http://www.greentalk.ru/node/1292
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις έρθει η αντλία χαμηλής κατανάλωσης που παρήγγειλα από το ebay θα ξεκινήσω το σύστημα ενυδροπονείας που κατά τ' άλλα είναι έτοιμο. Μου λείπουν βέβαια τα ψάρια, αλλά μπορώ να ξεκινήσω τον κύκλο αρχικά χωρίς ψάρια.

Θα ήθελα ωστόσο την βοήθεια των μελών του forum σχετικά με το που μπορώ να προμηθευτώ ψάρια όπως τιλάπιες, κυπρίνους, πέρκες, τσιπούρες του Νείλου - γενικώς βρώσιμων ψαριών του γλυκού νερού.

Έχεις κανείς άλλος εμπειρία στην ενυδρειοπονία;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έρθει η αντλία χαμηλής κατανάλωσης που παρήγγειλα από το ebay θα ξεκινήσω το σύστημα ενυδροπονείας που κατά τ' άλλα είναι έτοιμο. Μου λείπουν βέβαια τα ψάρια, αλλά μπορώ να ξεκινήσω τον κύκλο αρχικά χωρίς ψάρια.

Θα ήθελα ωστόσο την βοήθεια των μελών του forum σχετικά με το που μπορώ να προμηθευτώ ψάρια όπως τιλάπιες, κυπρίνους, πέρκες, τσιπούρες του Νείλου - γενικώς βρώσιμων ψαριών του γλυκού νερού.

Έχεις κανείς άλλος εμπειρία στην ενυδρειοπονία;

Για τι λίτρα μιλάμε; Εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου; Για κυπρίνους υπάρχουν προμηθευτές γόνου, στην βόρεια ελλάδα κυρίως. Αλλά για τέτοια ψάρια δεν κάνει ενυδρείο θες δεξαμενή.

Αν και εγώ ξεκίνησα να το κοιτάω σαν επαγγελματική καλλιέργεια άρχισα να κοιτάω τα κλειστού χώρου (με διακοσμητικά ψάρια δυστυχώς).Για εσωτερικού χώρου φτιάχνουμε τώρα ένα με έναν φίλο με gyppies για μαρουλάκια και μυρωδικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το βιντεακι το ειδες στο νετ; Βαλτω να δουμε και εμεις!

http://www.agrek.gr/ydroponia-kaliergies.html

Rik το βίντεο το βρήκα από ξένα forum στο fileserve. Μπορώ να το ανεβάσω και να σου στείλω link ή (αν καταφέρω να έρθω στο AZ να αφήσω 5-6 dvd. βρήκα το τρέιλερ στο σωλήνα αυτό είναι

τον λατρεύω τον παππού γιατί πραγματικά γουστάρει αυτό που κάνει. την είδα την αγρεκ θεωρητικά αν το πάω επαγγελματικά (κάτι που έχω αρχίσει να σκέφτομαι) είναι μια καλή εταιρεία για να με βοηθήσει να αρχίσω.

και αυτό είναι το πρώτο του DVD σε 13λεπτη έκδοση.

και πριν προτείνει κάποιος τις πέστροφες ξεχάστε το δεν είναι εφικτό. απαιτούν πολύ οξυγόνο και 14-16 βαθμούς θερμοκρασία (δεν κάνει για τα φυτά).

Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή μου είναι 650 λίτρα. Βρίσκεται στην Αττική (με τις ανάλογες θερμοκρασίες). Νομίζω ότι μπορώ να βάλω τα ψάρια που ανέφερα.

Τα DVD του παπού τα έχω δει σχεδόν όλα. Είναι απαιχτος, αλλά δεν είναι ο μόνος. Είναι πολλοί τρελοί σαν κι αυτόν εκεί έξω.

Link to comment
Share on other sites

Rik το βίντεο το βρήκα από ξένα forum στο fileserve. Μπορώ να το ανεβάσω και να σου στείλω link ή (αν καταφέρω να έρθω στο AZ να αφήσω 5-6 dvd. βρήκα το τρέιλερ στο σωλήνα αυτό είναι

τον λατρεύω τον παππού γιατί πραγματικά γουστάρει αυτό που κάνει. την είδα την αγρεκ θεωρητικά αν το πάω επαγγελματικά (κάτι που έχω αρχίσει να σκέφτομαι) είναι μια καλή εταιρεία για να με βοηθήσει να αρχίσω.

και αυτό είναι το πρώτο του DVD σε 13λεπτη έκδοση.

και πριν προτείνει κάποιος τις πέστροφες ξεχάστε το δεν είναι εφικτό. απαιτούν πολύ οξυγόνο και 14-16 βαθμούς θερμοκρασία (δεν κάνει για τα φυτά).

Γενικος το ολο project ειναι ενδιαφερων! Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα μου περναν καποιες σκεψεις που πιστευω εινι βασικοι παραγωντες και στην πραξη.

Εαν το ολο θεμα ειναι απλα για πρωσοπικη χρηση ειναι ενα θεμα και ο πειραματισμος σιγουρα θα ειναι ενα ενδιαφερων εγχηρημα. Εαν σκεφτεσται να μπειτε στον παραγωγικο και εμπορικο τομεα πιστευω πως εκει χρειαζεται και η εμπειρια ειδικων αυτου του τομεα.

Λογικα εαν σκεφτεστε για ψαρια κρυου νερου τοτε παμε σε παραγωγη λαχανικων εποχης φανταζομε αλλιως εαν σκεφτεσται για ψαρια θερμου νερου τοτε μπορουμε να σκεφτουμε μια κατασκευη θερμοκηπιου με οποιδηποτε παραγωγη λαχανικων, αλλα καταλαβαινεται πως και το κοστος ανεβαιναι αναλογα.

Απο την αλλη η επιλογη ανταγωνιστικης ποικιλιας ψαριων για να εχουν περασει στην αγορα και οχι μονο για προσωπικη βρωση ειναι ενα αλλο βασικο θεμα που θα πρεπει να υπολογισεται για μια συνολικη επιτυχια στο ολο θεμα.

:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2314500029393.135419.1456205645&type=3#!/media/set/?set=a.2314500029393.135419.1456205645&type=3

Έχω ήδη κάνει ένα σύστημα aquaponics. Έ χω σηκώσει μερικές photos στο f/b

To έχω ξεκινήσει από το Μάιο και δε περίμενα τέτοια ανάπτυξη,ακόμα έχω τα ίδια φυτά επίσης αυτό που δε περίμενα με τίποτα είναι να μου γεννήσουν τα ψάρια.Από 7 τιλάπιες έφτασα τις 400 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομε φιλε Μιχαλη,! Και τωρα τη θα κανεις με τοσα ψαρια; Κανενα λαχανικο προς βρωση;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά!

Ήθελα να σε ρωτήσω οι καφέ μπίλιες τι είναι και που τις βρίσκει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, σημερα καταφερα να μπω στο f/b. Ωραιες ντοματουλες :)

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ σας ευχαριστώ όλους. Με τα ψάρια δεν έχω θέμα έχω στο σύστημα βάλει 3 δεξαμενές του ενός κυβικού, το νερό ειναι αρκετό η αμμωνία σχεδόν 0 και απο νιτρώδη 0. Λάχανα μαρούλια τομάτες κλπ υπάρχουν ελάτε όμως Λαύριο να τα φάμε.

Τα καφέ μπιλάκια είναι διογκωμένος άργυλος ένα αδρανές υλικό ελαφρύ κατάλληλο για υδροπονία και aquaponics το βρίσκει εύκολα κάποιος σε καταστήματα με κηπευτηκά του είδους ή βιολογικές καλλιέργειες.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ σας ευχαριστώ όλους. Με τα ψάρια δεν έχω θέμα έχω στο σύστημα βάλει 3 δεξαμενές του ενός κυβικού, το νερό ειναι αρκετό η αμμωνία σχεδόν 0 και απο νιτρώδη 0. Λάχανα μαρούλια τομάτες κλπ υπάρχουν ελάτε όμως Λαύριο να τα φάμε.

Τα καφέ μπιλάκια είναι διογκωμένος άργυλος ένα αδρανές υλικό ελαφρύ κατάλληλο για υδροπονία και aquaponics το βρίσκει εύκολα κάποιος σε καταστήματα με κηπευτηκά του είδους ή βιολογικές καλλιέργειες.

Ωραια, θα το ψαξω :)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια σκεφτηκες κατι με το τη θα κανεις με τοσα ψαρια; Αυτα με τον καιρο θα πολλαπλασιαζονται συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Μα τι άλλο; φαγητό. Βασικά ΜΙχάλη Λαύριο είπες ε? Πρέπει να έρθω να το δω από κοντά μια μέρα... Έχεις κάνει και θερμοκηπιο για τα φυτά; Για τα φυτά έχεις βάλει μόνο κρεββάτια με άργυλο ή έχεις και καμμια floating raft?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε με τοσο ψαρι για φαγητο θα του παει λακερδα! :D

Εννοω μηπως σκεφτεται καποια εμπορια και αν εχει βρει καποια ακρη ή δεν ξερω και εγω τη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...