Jump to content

Έρευνα για Aquaponics


Recommended Posts

Όσο αφορά τον άργυλο υπάρχει ένα μαγαζί το alegre έχει και site. Μάλιστα έχουν βάλει κ δικές μου φωτογραφίες που τους έχω δώσει.

Τα ψάρια κάποια στιγμή θα αποτελέσουν γεύμα ή εμπόριο ή και χάρισμα μερικών εάν κάποιος θέλει.

Επίσης μπορείται να έρθετε να τα δείτε όλα όποτε θέλετε.Τα φυτά είναι σε θερμοκήπιο 20 τμ περιπου σύστημα floating δεν έχω κάνει έχω όμως vertical -κάθετο-Δεν είναι μόνιμη κατοικία αλλά εξοχικό οπότε έρχομαι σ/κ. Η αλήθεια είναι ότι απασχολούμαι αρκετά όλο το σ/κ που είμαι εδώ. Για να μην απορείται έχω εφαρμόσει κάποιους online αυτοματισμούς ελέγχου και ένας φίλος έρχεται κάθε μέρα για 5-10 λεπτά να δει ότι όλα είναι οκ.

Δεν ξέρω πως να σηκώσω και άλλες φωτογραφίες να δείτε.Δε με αφήνει γιατί είναι μεγάλα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχει τελιωσει ο χωρος των συνημενων σου ανεβασε μεσο photobucket.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Φίλε εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις πρώτα με ένα σύστημα υδροπονίας, να δεις τη συμπεριφορά του και τη συμπεριφορά των φυτών σε κάθε αλλαγή και μόλις αποκτήσεις περισσότερη εμπειρία να πας για aquaponics.Δε θες να γίνουν λάθη γιατί στην καλύτερη θα αρχίσεις να χάνεις φυτά και άντε από την αρχή.

Είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως και γενικά υπάρχει πολύ υλικό online απλά θέλει αρκετό χρόνο και χώρο και ακόμα δεν το έχω επιχειρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φανεί χαζό, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσουν στα λαχανικά, βακτήρια από τα ψάρια ή τις τροφές τους που να είναι βλαβερά για τον άνθρωπο;

Όπως και να έχει μπράβο σου και καλή συνέχεια. Είναι αρκετά ενδιαφέρον ακόμα και σαν απλή ενασχόληση (χόμπι).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Naias, δεν είναι κάπως παρακινδυνευμένο?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πιστεύω ότι είναι τόσο παρακινδυνευμένο όσο όταν ρίχνουμε φουσκί (κοπριά) στα λαχανικά και φοβόμαστε μην περάσουν βλαβερά βακτήρια για τον άνθρωπο.

Στο εξωτερικό βλέπω μεγάλη ανάπτυξη αλλά πάντα τα ψάρια έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Πολλά ψάρια σε λίγα λίτρα. Πάντως με προβλημάτισε κατά πόσο μπορώ να βάλω βρώσιμα ψάρια στην λίμνη μου μαζί με ένα floating raft, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

γειά σας παιδιά υπάρχει τίποτα νεότερο από αυτό το θέμα.?

σκέφτομαι με ένα φίλο να κάνουμε και εμείς μια αρχή διότι είναι αρκετά ενδιαφέρον μιας και συνδυάζει δύο χόμπυ...

Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδιά υπάρχει τίποτα νεότερο από αυτό το θέμα.?

σκέφτομαι με ένα φίλο να κάνουμε και εμείς μια αρχή διότι είναι αρκετά ενδιαφέρον μιας και συνδυάζει δύο χόμπυ...

Σκέφτεσαι για εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να αρχίσω με εσωτερικό χώρο.

γύρο στα 80 με 100 λίτραδεξαμενή ψαριών

και ψάχνω να βρω τιλαπια

έχεις κάποια πρόταση ή συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Λίγα τα λίτρα για τιλαπια. Σε αυτά τα λίτρα θα σου έλεγα να ξεχάσεις το κομμάτι βρωσιμο ψάρι και απλά τα ψαρια να ειναι για το λίπασμα. Χρυσόψαρα ή και πιο μικρά ψαρια όσο πιο βρώμικα τόσο το καλύτερο. Αν δεν φτιάξεις floating raft να έχεις το λιγότερο 20 εκατοστά βάθος στο χώρο καλλιέργειας με τα 35 μια πολύ καλή επιλογή.

Θα χρειαστείς λάμπες. Καλές επιλογές οι cfl και τα led οικονομίας. Πρόσεξε τα kelvin εγώ συνήθως βάζω 2700κ. Και συνέκρινε τα lumen πριν διαλέξεις λάμπα. Θες το λιγότερο 800 ανά μισό τετραγωνικό για να δώσουν. Μαρουλια πιπεριές φράουλες απο τα πιο εύκολα. Άρχισε με φυλλώδη χωρίς καρπό και όσο στρώνει το σύστημα δώσε ποικιλία. Θα σου έλεγα να καλύψεις την γυαλα ώστε να μην έχεις ανταγωνισμό απο αλγες.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να βάλω τις τιλάπιες σε δεξαμενή περίπου 150 λίτρα?

αυτό προυποθέτει ότι δεν θα είναι διαφανής

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα κανεις δουλειά. Απο αυτά που εχω διαβάσει η μικρότερη tilapia (buttikoferi) φτάνει τα 30 cm. Μιλάμε για θηρίο. Θα βάλεις μια στην δεξαμενή; Που λίγο. Δεν θα κανεις δουλειά. Προσωπικά δεν εχω δει να στήνουν με τιλαπια σε δεξαμενή κάτω απο 500 λίτρα. Αν πάμε σε Νιλου που ειναι οι πιο ανθεκτικές και διάσημες για ιχθυοκαλλιέργεια μιλάμε για σχεδόν 60 cm τελικό μέγεθος. Μιλάμε για τέρατα.

Link to comment
Share on other sites

οπώτε να ξεκινήσω με χρυσόψαρα που είναι και ανθεκτικά και κρύου και όταν μπορέσω πάω σε κάτι μεγαλύτερο.

το να βάλω κόι, έγκλημα είναι λίγα τα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

οπώτε να ξεκινήσω με χρυσόψαρα που είναι και ανθεκτικά και κρύου και όταν μπορέσω πάω σε κάτι μεγαλύτερο.

το να βάλω κόι, έγκλημα είναι λίγα τα λίτρα?

Αν μιλας για 150 λιτρα και Κοι,δεν μπαινουν με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. το ότι είναι κρύου δεν σου λέει κάτι. Θα βάλεις θερμοστάτη ετσι κιαλλιως. Τα φυτά λατρεύουν το χλιαρό νερό (22-26C). Αλλά ναι τα χρυσόψαρα είναι μια αρχή.

Όσο για τα Κοι... εκτος από το θέμα μεγέθους (δώσε βάση στις φάτσες)

http://www.koibito-japan.com/files/news_image/1289646751/Miyoshi%20Koi%20Farm%20-%20Jumbo%20Koi%20Harvest%202010%20(28).JPG

http://www.niigata-nishikigoi.com/userfiles/image/blog_images/oct_12th/9.jpg

Μιλάμε για ιδιαίτερα ψάρια. Ας με διορθώσει κάποιος που τα έχει βιώσει αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν γουστάρουν αμμωνίες και νιτρικά οπότε δεν ειναι και η καλύτερη επιλογή. Και δεν θα τα έλεγα και φτηνά (δεν έχω δει ποτέ κάτω από 16€ το κομμάτι.)

Και δεν σε ενδιαφέρει και το οπτικό (θεωρητικά) μιας και η γυάλα θα είναι "καλυμένη" και από την εμπειρία μου το νερό σε ένα aquaponic δεν το λές και κρύσταλλο. Σε αυτό που έτρεχα εγώ τα χουμικά το κάνανε καφετι πολύ γρήγορα. Σίγουρα θες και ενα δυνατό bubbler να οξυγωνόνεται τίγκα το νεράκι.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όσους ασχολούνται

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 17/11/2013 at 3:23 ΠΜ, το μέλος Jester έγραψε:

Κοίτα. το ότι είναι κρύου δεν σου λέει κάτι. Θα βάλεις θερμοστάτη ετσι κιαλλιως. Τα φυτά λατρεύουν το χλιαρό νερό (22-26C). Αλλά ναι τα χρυσόψαρα είναι μια αρχή.

Όσο για τα Κοι... εκτος από το θέμα μεγέθους (δώσε βάση στις φάτσες)

http://www.koibito-japan.com/files/news_image/1289646751/Miyoshi%20Koi%20Farm%20-%20Jumbo%20Koi%20Harvest%202010%20(28).JPG

http://www.niigata-nishikigoi.com/userfiles/image/blog_images/oct_12th/9.jpg

Μιλάμε για ιδιαίτερα ψάρια. Ας με διορθώσει κάποιος που τα έχει βιώσει αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν γουστάρουν αμμωνίες και νιτρικά οπότε δεν ειναι και η καλύτερη επιλογή. Και δεν θα τα έλεγα και φτηνά (δεν έχω δει ποτέ κάτω από 16€ το κομμάτι.)

Και δεν σε ενδιαφέρει και το οπτικό (θεωρητικά) μιας και η γυάλα θα είναι "καλυμένη" και από την εμπειρία μου το νερό σε ένα aquaponic δεν το λές και κρύσταλλο. Σε αυτό που έτρεχα εγώ τα χουμικά το κάνανε καφετι πολύ γρήγορα. Σίγουρα θες και ενα δυνατό bubbler να οξυγωνόνεται τίγκα το νεράκι.

Jester εχουμε κανενα νεοτερο......περασε αρκετος καιρος που καναμε κουβεντα και ηθελα να δω εαν εκανες κανενα πειραμα..... την καλημερα μου φιλε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

τι θες να μαθεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

τι θες να μαθεις;

Έφτιαξε κάποιος να μας πει τα νέα του? Έχουμε νέες φωτογραφίες? Εξελίσσεται? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evangelos samprovalakis said:

Έφτιαξε κάποιος να μας πει τα νέα του? Έχουμε νέες φωτογραφίες? Εξελίσσεται? 

Αυτη την στιγμη δεν το εχω. ειχα παλια. Τι ακριβως σε ενδιαφερει πες μου να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/11/2022 at 12:44 ΠΜ, το μέλος Jester έγραψε:

Αυτη την στιγμη δεν το εχω. ειχα παλια. Τι ακριβως σε ενδιαφερει πες μου να σε βοηθησω.

Αρχικά το φως από το ενυδρείο κάνει για την ανάπτυξη του φυτού εκτός ενυδρείου? Διότι εκεί που θα είναι δεν θα το βλέπει ο ήλιος. 

 

Σκέφτομαι να βάλω ένα φυτό πόθος λέγετε ή αβοκάντο ή αλόη. 

 

Οι ρίζες και όσο θα είναι αυτό μέσα στο ενυδρείο θα βοηθήσει κατά της αλγης? 

 

Θα ήταν καλύτερο να υπάρχει ζωή στο ενυδρείο? κάποιο ψάρι ή γαρίδα? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος evangelos samprovalakis έγραψε:

Αρχικά το φως από το ενυδρείο κάνει για την ανάπτυξη του φυτού εκτός ενυδρείου? Διότι εκεί που θα είναι δεν θα το βλέπει ο ήλιος. 

 

Σκέφτομαι να βάλω ένα φυτό πόθος λέγετε ή αβοκάντο ή αλόη. 

 

Οι ρίζες και όσο θα είναι αυτό μέσα στο ενυδρείο θα βοηθήσει κατά της αλγης? 

 

Θα ήταν καλύτερο να υπάρχει ζωή στο ενυδρείο? κάποιο ψάρι ή γαρίδα? 

Αρχικα το φως του ενυδρειου "δεν φτανει" καλο θα ηταν να το σηκωσεις πιο ψηλα η να εχεις ενα επιπλεον φως για τα φυτα. (απλες λαμπες σπιτιου δουλευουν απλα δεν ξερω τι θα γινει με αλγες στο ενυδρειο.... δικια σου επιλογη τι πως και γιατι...)

Ποθος, Σπαθιφυλλο,φτερη, μονστερα, παπυρος, και ΠΟΛΛΑ ακομα..... (αλλα αυτα ειναι αυτα που επιλεγουμε συνηθως γιατι μεγαλωνουν γρηγορα και χρησιμοποιουν τα νιτρικα-φωσφορικα αλλα και την αμμωνια και πολλα αλλα ιχνοστοιχεια.)

Αναλογα το φυτο! Συνηθως τα συγκεκριμενα φυτα δεν τους απασχολει ποσο κατω απο το νερο ειναι ΑΡΚΕΙ  τα φυλλα τους να ειναι εκτος νερου!!!!Τα περισσοτερα θα εχουν μια μεταβατικη περιοδο απο χωμα σε νερο και θα ειναι ενταξει! 

Εαν μιλαμε για κατι τετοιο, λεγεται riparium και ειναι απεικονιση των οχθων των ποταμιων με τις ριζες και τα φυτα που μεγαλωνουν μεσα και εγω απο το νερο αναλογα την περιοδο.

Εαν μιλαμε απλα για φυτα και οχι για καποιο "αυτοσυντηρουμενο" συστημα απο την αποψη, παραγεις τροφη με τροφη και γινεται τροφη και απλα θες ενα Φυσικο φιλτρο, λιγο πιο ανετες αλλαγες, μια βοηθεια στο ενυδρειο....Γινεται και πολυ ευκολα!

ΑΠΛΑ μην μου βαλεις ενα bamboo η μια Δρακενα πχ και νομιζεις οτι θα κανει δουλεια.... Θες Γλαστρες απο καθε φυτο, πχ για ενα 60λιτρο θα προτεινα εναν ποθο και μια μονστερα, 2 γλαστρες και το ενυδρειο εαν τα φωτα ειναι κομπλε για τα φυτα θα δουλευει στον "αυτοματο". 

IMG_20221112_001608.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2022 at 12:17 ΠΜ, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

Αρχικα το φως του ενυδρειου "δεν φτανει" καλο θα ηταν να το σηκωσεις πιο ψηλα η να εχεις ενα επιπλεον φως για τα φυτα. (απλες λαμπες σπιτιου δουλευουν απλα δεν ξερω τι θα γινει με αλγες στο ενυδρειο.... δικια σου επιλογη τι πως και γιατι...)

Ποθος, Σπαθιφυλλο,φτερη, μονστερα, παπυρος, και ΠΟΛΛΑ ακομα..... (αλλα αυτα ειναι αυτα που επιλεγουμε συνηθως γιατι μεγαλωνουν γρηγορα και χρησιμοποιουν τα νιτρικα-φωσφορικα αλλα και την αμμωνια και πολλα αλλα ιχνοστοιχεια.)

Αναλογα το φυτο! Συνηθως τα συγκεκριμενα φυτα δεν τους απασχολει ποσο κατω απο το νερο ειναι ΑΡΚΕΙ  τα φυλλα τους να ειναι εκτος νερου!!!!Τα περισσοτερα θα εχουν μια μεταβατικη περιοδο απο χωμα σε νερο και θα ειναι ενταξει! 

Εαν μιλαμε για κατι τετοιο, λεγεται riparium και ειναι απεικονιση των οχθων των ποταμιων με τις ριζες και τα φυτα που μεγαλωνουν μεσα και εγω απο το νερο αναλογα την περιοδο.

Εαν μιλαμε απλα για φυτα και οχι για καποιο "αυτοσυντηρουμενο" συστημα απο την αποψη, παραγεις τροφη με τροφη και γινεται τροφη και απλα θες ενα Φυσικο φιλτρο, λιγο πιο ανετες αλλαγες, μια βοηθεια στο ενυδρειο....Γινεται και πολυ ευκολα!

ΑΠΛΑ μην μου βαλεις ενα bamboo η μια Δρακενα πχ και νομιζεις οτι θα κανει δουλεια.... Θες Γλαστρες απο καθε φυτο, πχ για ενα 60λιτρο θα προτεινα εναν ποθο και μια μονστερα, 2 γλαστρες και το ενυδρειο εαν τα φωτα ειναι κομπλε για τα φυτα θα δουλευει στον "αυτοματο". 

IMG_20221112_001608.jpg

 

Λες και διάβασα ολόκληρη βιβλιογραφία σε 5 λεπτά. Οτι πιο χρήσιμο θα μπορούσες να μου πεις. Ευχαριστώ πολυ πολύ. 

 

Για το φως μια led λάμπα θα πρέπει να ειναι warm white, day light ή cool day light το ψυχρώ? 

 

Ελπίζω να βρω κάποιο από αυτά τα φυτά να είναι η εποχή τους να τα πουλάνε. 

 

Το αποφάσισα σιγά σιγά θα φτιάξω ένα riparium. Ευχαριστώ και πάλι 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...