Jump to content

Έρευνα για Aquaponics


Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος evangelos samprovalakis έγραψε:

 

Λες και διάβασα ολόκληρη βιβλιογραφία σε 5 λεπτά. Οτι πιο χρήσιμο θα μπορούσες να μου πεις. Ευχαριστώ πολυ πολύ. 

 

Για το φως μια led λάμπα θα πρέπει να ειναι warm white, day light ή cool day light το ψυχρώ? 

 

Ελπίζω να βρω κάποιο από αυτά τα φυτά να είναι η εποχή τους να τα πουλάνε. 

 

Το αποφάσισα σιγά σιγά θα φτιάξω ένα riparium. Ευχαριστώ και πάλι 

Χαχαχα χαιρομαι που βοηθησα

H Λαμπα μπορει να ειναι ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ.... ειναι θεωρητικα για τα βοηθησουμε με το φως που "δεν εχει" το σπιτι
Εγω θα προτεινα οπως και στα του ενυδρειου, μια 6500κ. Οτι θες μπορεις να βαλεις ομως, εχω μεγαλωσει με spot 3W,με προβολεα10-20W, με απλη λαμπα 4000κ6-8W, με "μεγαλο spot" 10W.... Δεν ειναι τοσο περιεργα οπως του ενυδρειου γιατι πολυ απλα....ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ!

Tα φυτα που σου ειπα ειναι ¨χαμηλου-μετριου" φωτισμου, εσωτερικου χωρου. Εκτος απο τον παπυρο που μεγαλωνει σε λιμνες. Αλλα γενικοτερα τα φυτα που  θελουμε τα χρησιμοποιουν σε paludariums-terrariums αλλα και σε "συλλογες" φυτων αλλα και χυμα μεσα στον χωρο, κρεμασμενα απο την οροφη, πανω πανω σε μια βιβλιοθηκη....Γενικα ειναι φυτα "αρχαριων" 
Ειδικα καποια ειδη Pothos εαν τα "μπλεξεις" μεταξυ τους εχουν ΦΟΒΕΡΟ ενδιαφερον και δεν "χρειαζεσαι" κατι αλλο.

Τα φυτα αυτα ειναι ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ στην αγορα, αλλες περιοδους ειναι πιο πανω αλλες πιο χαμηλα. Potho-Σπαθιφυλλο και φτερες εχουν και τα supermarket!!!! μην πληρωσεις 15€ χωρις να εχεις και 2ρη γνωμη... Η αγορα ειναι μεγαλη και οι αποστολες συγκεκριμενων φυτων ειναι αρκετα ευκολη.
Αυτην την στιγμη ειναι απο τις καλες εποχες, εχουν παραπανω stock που δεν μπορουν να το μετακινησουν στους εσωτερικους χωρους 24/7 και τα πανε μεσα-εξω, μεσα-εξω. Αλλα συνηθως σημαινει και "ταλαιπωρημενο" φυτο. Εαν εχεις ετοιμο φως πανω απο το ενυδρειο το βαζεις και τελειωσε, αλλιως αστο καπου στο σπιτι για καμια βδομαδα-2 για να "χαλαρωσει" . Εαν και το φως βοηθαει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!!

Και καλα θα κανεις! σε οποιοδηποτε συστημα χρησιμοποιειται το "φιλτρο" της φυσης(φυτα), μονο καλο κανει!! Γενικα δες κανενα βιντεο περι riparium!!! Εγω θα πω ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥΥΥΥΥ καλο πλυσιμο τις ριζες ωστε να φυγει το χωμα-cocofiber, οτι χρησιμοποιουν.... ειναι γεματο στα λιπασματα και οργανικα καταλοιπα. Καλη δυναμη και καλογεμιστο!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...