Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο


Recommended Posts

Κάθε φορά που κουνάω βγάζει και λίγο αέρα... ξεπατώθηκα στο κούνημα :hysterical:

Απλά είναι στενά μέσα στο έπιπλο και με τα λάστιχα τσίμα τσίμα δεν μπορώ να κουνήσω πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως κάνουν καμπύλες τα λάστιχα και έχει εγκλωβίσει αέρα εκεί;

6432e85a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού ξεκίνησε η διαδικασία στρωσίματος, το ψάξιμο για το τι ψάρια θα μπουν μέσα πρέπει να μπει για τα καλά πια σε εφαρμογη.

Η πρώτη σκέψη (απ'όταν το πήρα απο το Φώτη) ήταν οι melanotaenia praecox, που παραμένουν ψαράκια που θέλω να βάλω. Η ερώτηση ήταν από κει και πέρα τι θα βάλω μαζί τους (γαρίδες amano και σαλιγκάρια είναι δεδομένα)

Μετά από αρκετό ψάξιμο νομίζω ότι έχω κάποιες σκέψεις και θέλω τη βοήθειά σας...

α) Ένα ζευγαράκι cherry barb

β) Zebra danio (πόσα θα έπρεπε να βάλω; )

γ) Harlequin rasbora (πόσα θα έπρεπε να βάλω, 8-10 έχω διαβάσει είναι όντως τόσα; )

Όποια άλλη πρόταση μπορείτε να σκεφτείτε δεκτή προς συζήτηση.

Να σας υπενθυμίσω ότι το ενυδρείο είναι 120λίτρα 60x40x50 (60 το μήκος 50 το ύψος) θα είναι φυτεμένο και δεν έχει καπάκι...

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα δυο ξυλόπετρες και τις έπλυνα καλά και τις έβαλα μέσα... προχωράμε σιγά σιγά :hysterical:

Θα βγάλω και καμιά φώτο να σας δείξω όταν θα έχω φως :wootwoot:

(καμιά ιδέα για τα ψαράκια ; )

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λάμπα Τ5 Plant Grow κάνει για GLO 60cm φωτιστικό;

Δεν ξέρω τι λάμπες πρέπει να πάρω παιδιά βοηθήστε !!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα δυο ξυλόπετρες και τις έπλυνα καλά και τις έβαλα μέσα... προχωράμε σιγά σιγά :hysterical:

Θα βγάλω και καμιά φώτο να σας δείξω όταν θα έχω φως :wootwoot:

(καμιά ιδέα για τα ψαράκια ; )

CIMG1325.jpgCIMG1326.jpg

Μήπως είναι πολύ μεγάλες για το ενυδρείο και οι δυο μαζί; έχω και μια μικρή τριγωνική πλακέ. Για δώστε τα φώτα σας...

(επίσης αν μπορείτε να δείτε και τα παραπάνω και να μου δώσετε τα φώτα σας...)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω κάτι, για να δημιουργήσω αμμωνία τρίβω φυλλαράκια τροφής (4-5) σε σκόνη και τα ρίχνω μέσα, είναι κακό που δεν τα έχω σε δίχτάκι για να τα βγάζω και να τα αλλάζω;

Σήμερα μέτρησα 0,5 αμμωνία και 0,25 Νο2 (μετά από δυο μέρες που ρίχνω τροφή κάθε μέρα) δεν είναι λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω κάτι, για να δημιουργήσω αμμωνία τρίβω φυλλαράκια τροφής (4-5) σε σκόνη και τα ρίχνω μέσα, είναι κακό που δεν τα έχω σε δίχτάκι για να τα βγάζω και να τα αλλάζω;

Σήμερα μέτρησα 0,5 αμμωνία και 0,25 Νο2 (μετά από δυο μέρες που ρίχνω τροφή κάθε μέρα) δεν είναι λίγο;

Φιλε μου δεν ειναι καλο να μενει γηαμμωνια μεσα στο ενυδρειο γιατι θα δυσκολευτεις να ριξεις την αμμωνια και θα φτασει σε μεγαλα επιπεδα.

Την τροφη θα την βαζεις μεσα σε μια αποχη και θα την αφηνεις μεσα στο ενυδρειο για 3 λεπτα.

Το ενυδρειο φενεται ωραια αλλα κατα την γνωμη μου η πετρες λιγο υπερβοληκες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μεγάλες μου φαίνονται τώρα που τις έβαλα μέσα... να προσπαθήσω να σπάσω τη μεγάλη ώστε να γίνει πιο λεπτή σε πάχος λες; η να αφήσω μόνο μια;

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μεγάλες μου φαίνονται τώρα που τις έβαλα μέσα... να προσπαθήσω να σπάσω τη μεγάλη ώστε να γίνει πιο λεπτή σε πάχος λες; η να αφήσω μόνο μια;

Δοκιμασε να σπασεις την αλλη ισως δημιουργηθει κατι καλο.

Το θεμα ειναι ομως να μην σημιουργηθουν εχμηρες γωνιες.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα είναι να μείνει μόνο η μεγάλη και να ρίξω διάσπαρτα πολύ μικρά κομμάτια τριγύρω (σαν μικρά και μεγαλύτερα "θραύσματα).

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και τα δικά μου θεματάκια μήπως βοηθήσει κανείς :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και τα δικά μου θεματάκια μήπως βοηθήσει κανείς :hysterical:

Αν εννοεις για τις πετρες εγω θα εβαζα μονο μια αλλα και αυτο με τα κομματακια που λες καλο ακουγετε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού ξεκίνησε η διαδικασία στρωσίματος, το ψάξιμο για το τι ψάρια θα μπουν μέσα πρέπει να μπει για τα καλά πια σε εφαρμογη.

Η πρώτη σκέψη (απ'όταν το πήρα απο το Φώτη) ήταν οι melanotaenia praecox, που παραμένουν ψαράκια που θέλω να βάλω. Η ερώτηση ήταν από κει και πέρα τι θα βάλω μαζί τους (γαρίδες amano και σαλιγκάρια είναι δεδομένα)

Μετά από αρκετό ψάξιμο νομίζω ότι έχω κάποιες σκέψεις και θέλω τη βοήθειά σας...

α) Ένα ζευγαράκι cherry barb

β) Zebra danio (πόσα θα έπρεπε να βάλω; )

γ) Harlequin rasbora (πόσα θα έπρεπε να βάλω, 8-10 έχω διαβάσει είναι όντως τόσα; )

Όποια άλλη πρόταση μπορείτε να σκεφτείτε δεκτή προς συζήτηση.

Να σας υπενθυμίσω ότι το ενυδρείο είναι 120λίτρα 60x40x50 (60 το μήκος 50 το ύψος) θα είναι φυτεμένο και δεν έχει καπάκι...

Αυτή η λάμπα Τ5 Plant Grow κάνει για GLO 60cm φωτιστικό;

Δεν ξέρω τι λάμπες πρέπει να πάρω παιδιά βοηθήστε !!! :wootwoot:

Ευχαριστώ πολύ

Και μια βοήθεια εδώ καλή θα ήταν :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

Και μια βοήθεια εδώ καλή θα ήταν :hysterical:

Για την λαμπα δεν ξερω να σου πω,πρεπει να μετρησεις ποσο ειναι οι λαμπες που περνει το φωτιστικο σου.

Τωρα για τα ψαρια που ζητας ολα μαζι δεν μπαινουν μεσα,οι μελανοταινιες,τα ζεβρακια και οι αρλεκινοι θελουν κοπαδι οπωτε μιλαμε για 6-7 ψαρακια και πανω απο το καθε ειδος.Καταλαβαινεις οτι δεν γινεται κατι τετοιο.

Τωρα αρλεκινους και ζεβρακια δεν θα εβαζα σε ενυδρειο κατω απο 80 μηκος γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες και θελουν χωρο.Εγω ειχα αρλεκινους σε 80 μηκος και παλι με 2-3 χτυπηματα εφταναν στην αλλη ακρη.Εχεις σκεφτει οτι με τα ψαρια που διαλεξες θα πρεπει να κανεις επεξεργασια στο νερο της βρυσης σου?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θέλω να τα βάλω όλα μαζί, ψάχνω τι ταιριάζει με τις μελλανοταινίες που μου αρέσουν. Σήμερα εν τω μεταξύ κάπου είδα και ένα άλλο είδος μελλανοταινίας "Threadfin Rainbowfish" πανέμορφο (και με ανάγκες ph πιο κοντά σε βρύσης...) αλλά δεν βρίσκω προφιλ στα ελληνικά. Βρήκα μόνο αυτό Threadfin Rainbowfish

Αν βάλω αυτό (μπορώ να το βρω η θα είναι δύσκολο; ) μπορώ να το ταιριάξω με κάτι από τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θέλω να τα βάλω όλα μαζί, ψάχνω τι ταιριάζει με τις μελλανοταινίες που μου αρέσουν. Σήμερα εν τω μεταξύ κάπου είδα και ένα άλλο είδος μελλανοταινίας "Threadfin Rainbowfish" πανέμορφο (και με ανάγκες ph πιο κοντά σε βρύσης...) αλλά δεν βρίσκω προφιλ στα ελληνικά. Βρήκα μόνο αυτό Threadfin Rainbowfish

Αν βάλω αυτό (μπορώ να το βρω η θα είναι δύσκολο; ) μπορώ να το ταιριάξω με κάτι από τα παραπάνω;

Αυτο ειναι Iriatherina werneri και νομιζω οτι μπαινει σε νερο βρυσης,δεν ειμαι σιγουρος ομως.Θα σου στειλω πμ που τα ειχα δει να πας μια βολτα η να παρεις τηλ να ρωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. (από ότι βλέπω αν μπορέσω να βάλω ένα κοπαδάκι από αυτά με ένα ζευγάρι Cherry Barb που επίσης μπορούν να κρατηθούν σε νερό βρύσης θα είναι σούπερ :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Τελικά τα ζωντανά που θα μπουν σε αυτό το ενυδρείο είναι τα εξής.

Melanotaenia praecox

Iriatherina werneri

Atyopsis moluccensis (rock shrimp)

Pomacea canaliculata (Apple snail)

Το στρώσιμο (μετά από περίπου 3 εβδομάδες και κάτι) είναι στο τέλος του, χτες και σήμερα μέτρησα αμμωνία και νιτρώδη 0 και νιτρικά 10. Σήμερα μάλιστα μπήκε και ο πρώτος κάτοικος. Το σαλιγκάρι του Φώτη. Φίλε θέλω και ένα θηλυκό τώρα, για κανόνισε να φέρεις την Τετάρτη :hysterical:

Μόλις φυτευτεί και μπει και ο κανονικός φωτισμός θα ανεβάσω και φωτογραφίες (θα γίνει και κανονική παρουσίαση με νέο θέμα στην αντίστοιχη ενότητα φυσικά)

Άντε και καλή αρχή ευχηθείτε μου :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χτες το βράδυ έβαλα DYI Co2 :buttrock: και μέσα στην εβδομάδα θα τελειώσουν και τα φυτέματα (τώρα έχει 3-4 φυτά μόνο).

Από ότι μέτρησα πρόχειρα μου βγάζει 50-60 φυσαλίδες το λεπτό, καλά είναι;

Διάχυση γίνεται μέσω μικρού φίλτρου όπου οι φυσαλίδες περνούν μέσα από την αντλία και βγαίνουν από την έξοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι πρώτες εικόνες μετά το φύτεμα (φυτεύτηκαν την περασμένη Κυριακή και σήμερα κλάδεψα κιόλας :D )

Να σαι καλά Στάθη(Vandar) με τα υπέροχα φυτά σου -_-

CIMG1404.jpg

CIMG1405.jpgCIMG1406.jpg

CIMG1407.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα τώρα το φίλτρο σχεδόν δεν δουλεύει (έχει ελάχιστη ροή) και σήμερα παρατήρησα πρασινίλα στο χαλίκι μου. Είναι πιθανόν να έχω κυανοβακτήριο λόγω κακής κυκλοφορίας;

Μέσα στην εβδομάδα το φίλτρο θα αντικατασταθεί με νέο, τι άλλο να κάνω για να γλιτώσω (αν είναι όντως έτσι), να ρίξω συσκότιση για τις επόμενες μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και φωτογραφίες...

CIMG1409.jpgCIMG1408.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτό βέβαια έχω και τριχοειδής άλγη...

CIMG1411.jpg

CIMG1412.jpg

Ήλπιζα ότι όταν πάρουν μπρος τα φυτά θα σταματήσει να αναπτύσσεται αλλά αυτή συνεχίζει ακάθεκτη..

Για βοηθήστε με αυτά τα δυο θέματα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα τώρα το φίλτρο σχεδόν δεν δουλεύει (έχει ελάχιστη ροή) και σήμερα παρατήρησα πρασινίλα στο χαλίκι μου. Είναι πιθανόν να έχω κυανοβακτήριο λόγω κακής κυκλοφορίας;

Μέσα στην εβδομάδα το φίλτρο θα αντικατασταθεί με νέο, τι άλλο να κάνω για να γλιτώσω (αν είναι όντως έτσι), να ρίξω συσκότιση για τις επόμενες μέρες;

Καμιά ιδέα κανείς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...