Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!


Recommended Posts

Βοηθήστε παιδιά, πήγα να "ρουφήξω" λίγη τροφή από τον πάτο του ενυδρείου (23λτ με μονομάχο, μια apple snail, δυο γαρίδες amano) και μαζί με την τροφή έβγαλα και 50ml νερό. Όλα αυτά σε ένα μικρό μπολάκι που πήρα από την κουζίνα που ήταν πιο πριν μέσα σε νερό με ίχνη απορρυπαντικού πιάτων. Δεν είχα άλλωστε σκοπό το νερό να το ξαναβάλω στο ενυδρείο.

Από την αφηρημάδα μου όμως το ξέχασα και ξανάριξα στο ενυδρείο το νερό !!!! :(

Είχα λίγο νερό έτοιμο (25%) και έκανα αμέσως την αλλαγή αυτή.

Κινδυνεύουν τα ζωντανά μου η η βιολογία του φίλτρου μου;

Πέστε μου πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μπολάκι που απλά είχε πλυθεί πριν από λίγο με απορρυπαντικό ή μπολάκι που περιείχε απορρυπαντικό.

Σε κάθε περίπτωση εγώ θα έκανα μια αλλαγή νερού 50% . Αφού όμως είναι μόνο 23 λίτρα δεν αλλάζεις όσο περισσότερο μπορείς να δροσιστούν ταυτόχρονα και τα ζωντανά; :(

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μπολάκι που απλά είχε πλυθεί πριν από λίγο με απορρυπαντικό ή μπολάκι που περιείχε απορρυπαντικό.

Σε κάθε περίπτωση εγώ θα έκανα μια αλλαγή νερού 50% . Αφού όμως είναι μόνο 23 λίτρα δεν αλλάζεις όσο περισσότερο μπορείς να δροσιστούν ταυτόχρονα και τα ζωντανά; :(

συμφωνω.......τωρα με τις ζεστες θα ειναι καλο για τα ψαρακια σου..... :blink::):D:)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι άλλο κουβά με νερό και αντιχλώριο σε πόση ώρα να κάνω την αλλαγή; (τον έβαλα πριν 10 λεπτά)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μπολάκι που απλά είχε πλυθεί πριν από λίγο με απορρυπαντικό ή μπολάκι που περιείχε απορρυπαντικό.

Ήταν ένα μπολάκι μέσα σε ένα μεγαλύτερο μπολ που είχε νερό. πάνω από αυτά είχα πλένει τα χέρια μου με το απορρυπαντικό 10 λεπτά πριν. μέσα λοιπόν στο μπολάκι είχε "ξεπλυθεί" ποσότητα σαπουνάδας.

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλω λίγο siporax (το 1/3 είναι καλά; )και να βάλω άνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρό το φίλτρο, με το ζόρι χωράει τη μικρή συσκευασία του μίνι siporax (έχει μείνει και λίγο που δεν χώραγε να φανταστείς)

Link to comment
Share on other sites

καΛΑ 23ΛΙΤΡΑ..κανατα εχεις;; και εχεις και γαριδες και μονομαχο και σαλιγκαρι; ψυχολογικα δημιουργεις στο μονομαχο..ασε που οι γαριδες θα κανουν βολτες σε λιγο..εγω λεω παρε πισω μονομαχο και σαλιγκαρι..αλλαξε ΟΛΟ το νερο..σε ενα κουβα βαλε τα ζωντανα και κρατα μονο γαριδεσ στο τελος..ταπεινη μου γνωμη..φυτα εχει μεσα; φανταζομαι οχι;;

Link to comment
Share on other sites

καΛΑ 23ΛΙΤΡΑ..κανατα εχεις;; και εχεις και γαριδες και μονομαχο και σαλιγκαρι; ψυχολογικα δημιουργεις στο μονομαχο..ασε που οι γαριδες θα κανουν βολτες σε λιγο..εγω λεω παρε πισω μονομαχο και σαλιγκαρι..αλλαξε ΟΛΟ το νερο..σε ενα κουβα βαλε τα ζωντανα και κρατα μονο γαριδεσ στο τελος..ταπεινη μου γνωμη..φυτα εχει μεσα; φανταζομαι οχι;;

Oσο και ταπεινη γνωμη να ειναι,δεν τη λεμε ετσι...........

Link to comment
Share on other sites

Η "κανάτα μου"

CIMG1229.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες ίσως φύγουν σε λίγο καιρό που θα στήσω το μεγάλο (120λτ) και ο μονομάχος είναι μια χαρά (από θέμα στρες). στις αρχές τις κυνήγησε λίγο τώρα είναι όλοι μια χαρά, περνάει δίπλα τους και δεν δίνει σημασία.

Στο θέμα μας τώρα παρακαλώ... πάω να πάρω άνθρακα, τι να κάνω ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

καΛΑ 23ΛΙΤΡΑ..κανατα εχεις;; και εχεις και γαριδες και μονομαχο και σαλιγκαρι; ψυχολογικα δημιουργεις στο μονομαχο..ασε που οι γαριδες θα κανουν βολτες σε λιγο..εγω λεω παρε πισω μονομαχο και σαλιγκαρι..αλλαξε ΟΛΟ το νερο..σε ενα κουβα βαλε τα ζωντανα και κρατα μονο γαριδεσ στο τελος..ταπεινη μου γνωμη..φυτα εχει μεσα; φανταζομαι οχι;;

:(:blink:

Link to comment
Share on other sites

καΛΑ 23ΛΙΤΡΑ..κανατα εχεις;; και εχεις και γαριδες και μονομαχο και σαλιγκαρι; ψυχολογικα δημιουργεις στο μονομαχο..ασε που οι γαριδες θα κανουν βολτες σε λιγο..εγω λεω παρε πισω μονομαχο και σαλιγκαρι..αλλαξε ΟΛΟ το νερο..σε ενα κουβα βαλε τα ζωντανα και κρατα μονο γαριδεσ στο τελος..ταπεινη μου γνωμη..φυτα εχει μεσα; φανταζομαι οχι;;

Φιλε γιατι πιστευεις οτι τα 23 λιτρα ειναι κανατα?Νομιζεις οτι ειναι λιγα για το μονομαχο?Εσυ σε ποσα λιτρα θα τον εβαζες?Γιατι να αλλαξει ολο το νερο του?

Οι γαρίδες ίσως φύγουν σε λίγο καιρό που θα στήσω το μεγάλο (120λτ) και ο μονομάχος είναι μια χαρά (από θέμα στρες). στις αρχές τις κυνήγησε λίγο τώρα είναι όλοι μια χαρά, περνάει δίπλα τους και δεν δίνει σημασία.

Στο θέμα μας τώρα παρακαλώ... πάω να πάρω άνθρακα, τι να κάνω ακριβώς;

Εχεις κανει καθολου μετρησεις να δεις μηπως αλλαξε τιποτα?Νομιζω οτι θα ηταν καλο να εβαζες λιγο ανθρακα να τραβοξει οτι εχει μεινει,αλλα και μια αλλαγη νερου δεν θα ηταν ασχημα να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Oσο και ταπεινη γνωμη να ειναι,δεν τη λεμε ετσι...........

+1

Link to comment
Share on other sites

:(:blink:

Δεν μπορω να καταλαβω το αστειο που ειναι!!!

Και θα παρακαλεσω να μεινουμε στο θεμα.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο που εχεις!! Βαλε σφουγκαρακι ανθρακα(βγαλε λιγο βιολογικο υλικο ισα ισα για να παρει το μικροσφουγκαρακι) κανε αλλαγες μερα παραμερα και ασε το σφουγκαρακι για καμια 10αρια μερες να κανει τη δουλεια του. πιστευω πρωταρχικο ρολο εχει να μην δηλητιριαστουν τα ψαρια οσο για το φιλτρο δ παθαινει κατι (αρκει να μην βγαλεις ολο το βιολογικο υλικο)...

Link to comment
Share on other sites

απολογουμαι καλε μου φιλε..ειπα να κανω λιγο χιουμορ γιατι σε ..διαβασα να ανησυχεις πολυ αλλά τι πηρατε σοβαρα..απολογουμαι..καλα στημενο το βλεπω αλλα κατέμε μόνο για μονομαχο..

Καλή συνέχεια και πάλι : :(

( τα οφελιμα λίτρα του μονομάΧΟΥ ΕΙΝΑΙ τα 30 και πάνω..καθαρα..χωρις φυτα..φίλτρα κτλ..οσο για τη συγκαοίκηση ο μέσος όρος ζωης του μειώνετα καθώς και η συμπεριφορά του..αυτά διάβασα αλλά και δυστυχώς είδα από λάθη φίλων μκυαλλά και δικά μου..εγω τον έχω σε 40 καθαρά και εφτασε τα 3 χρόνια..μόνο του)

Έγινε επεξεργασία - Deus Vult
Link to comment
Share on other sites

Πήρα άνθρακα και θα βάλω τώρα στο φίλτρο (για τρεις μέρες μου είπε ο Nidal) είναι σε μορφή σαν μικρό κοφτό μακαρονάκι.

Μετρήσεις έκανα και είναι φυσιολογικές (Αμμωνία 0, ΝΟ2 0, ΝΟ3 2,5) αλλά θα κάνω άλλη μια αλλαγή πριν βάλω τον άνθρακα έτσι για το φόβο των ιουδαίων.

Υ.Γ. Άσχετο αλλά σήμερα το πρωί ο μονομάχος μου έφτιαχνε μπουρμπουλήθρες στην επιφάνεια δίπλα στο Polysperma που φτάνει μέχρι πάνω. Είναι κάτι σαν φωλιά αυτό; Με την αλλαγή του νερού δεν θα τον στρεσάρω αν του τη χαλάσω;

Υ.Γ.2 Δεν υπάρχει παρεξήγηση. Κι εγώ πρωτάρης είμαι και ακολουθώ ότι συμβουλές παίρνω από τους πιο έμπειρους εδώ...

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Άσχετο αλλά σήμερα το πρωί ο μονομάχος μου έφτιαχνε μπουρμπουλήθρες στην επιφάνεια δίπλα στο Polysperma που φτάνει μέχρι πάνω. Είναι κάτι σαν φωλιά αυτό; Με την αλλαγή του νερού δεν θα τον στρεσάρω αν του τη χαλάσω;

Υ.Γ.2 Δεν υπάρχει παρεξήγηση. Κι εγώ πρωτάρης είμαι και ακολουθώ ότι συμβουλές παίρνω από τους πιο έμπειρους εδώ...

:(

Οι μπουρμουλήθρες είναι κάτι σαν φωλιά καθ΄τι έτοιμος να ζευγαρώσει..θα του την χαλάσεις μεν για το καλό του δε..ετσι;; θα ξαναφτιάξει μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Πήρα άνθρακα και θα βάλω τώρα στο φίλτρο (για τρεις μέρες μου είπε ο Nidal) είναι σε μορφή σαν μικρό κοφτό μακαρονάκι.

Μετρήσεις έκανα και είναι φυσιολογικές (Αμμωνία 0, ΝΟ2 0, ΝΟ3 2,5) αλλά θα κάνω άλλη μια αλλαγή πριν βάλω τον άνθρακα έτσι για το φόβο των ιουδαίων.

Υ.Γ. Άσχετο αλλά σήμερα το πρωί ο μονομάχος μου έφτιαχνε μπουρμπουλήθρες στην επιφάνεια δίπλα στο Polysperma που φτάνει μέχρι πάνω. Είναι κάτι σαν φωλιά αυτό; Με την αλλαγή του νερού δεν θα τον στρεσάρω αν του τη χαλάσω;

Υ.Γ.2 Δεν υπάρχει παρεξήγηση. Κι εγώ πρωτάρης είμαι και ακολουθώ ότι συμβουλές παίρνω από τους πιο έμπειρους εδώ...

:(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας μπήκε, η αλλαγή έγινε.

Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια :(

Link to comment
Share on other sites

( τα οφελιμα λίτρα του μονομάΧΟΥ ΕΙΝΑΙ τα 30 και πάνω..καθαρα..χωρις φυτα..φίλτρα κτλ..οσο για τη συγκαοίκηση ο μέσος όρος ζωης του μειώνετα καθώς και η συμπεριφορά του..αυτά διάβασα αλλά και δυστυχώς είδα από λάθη φίλων μκυαλλά και δικά μου..εγω τον έχω σε 40 καθαρά και εφτασε τα 3 χρόνια..μόνο του)

Συγνωμη φιλε μου αλλα νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος σ αυτο που γραφεις για τα λιτρα,κοιτα τι γραφει το προφιλ του μονομαχου και αν δεν το εχεις δει στο βαζω για να το τσεκαρεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Προτεινομενα λιτρα 10-15

Συμφωνω οτι σε 40 η 50 θα ειναι πιο καλα αλλα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να ζησει και σε 15.Αν εχεις αμφηβολιες ψαχνε στο ιντερνετ να δεις που ζουν οι μονομαχοι στη φυση,σε νερολακους και στασιμα νερα που δεν νομιζω οτι ξεπερνουν τα 10 λιτρα :(

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου αλλα νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος σ αυτο που γραφεις για τα λιτρα,κοιτα τι γραφει το προφιλ του μονομαχου και αν δεν το εχεις δει στο βαζω για να το τσεκαρεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Προτεινομενα λιτρα 10-15

Συμφωνω οτι σε 40 η 50 θα ειναι πιο καλα αλλα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να ζησει και σε 15.Αν εχεις αμφηβολιες ψαχνε στο ιντερνετ να δεις που ζουν οι μονομαχοι στη φυση,σε νερολακους και στασιμα νερα που δεν νομιζω οτι ξεπερνουν τα 10 λιτρα :(

Το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι μπορει να διατηρηθει ενας μονομαχος με επιτυχια απο 1 λιτρο και πανω οπως μπορει να ερθει αποτυχια και σε 30 λιτρα.

Απλα στα 30 ειναι πιο πολλες οι πιθανοτητες επιτυχιας και παντα με τομ παραγοντα "εμπειρια του χομπιστα".

Υπερβολη λοιπον (προς τα κατω) μπορει να θεωρηθει και το 10λιτρο.

Εχει μεγαλη σημασια η εμπειρια του καθε χομπιστα και η δυνατοτητα να μπορει κραταει σταθερες τις συνθηκες του νερου ενος 10λιτρου ενυδρειου.

Σημασια επισης εχει και ο σκοπος διατηρησης και ο χρονος που προοριζεται για διατηρηση.

Πχ προσωρινη διατηρηση για αναπαραγωγη και μετα μεταφορα σε αλλο χωρο, θα μπορουσε να γινει διατηρηση και σε ενα ποτηρι. (παντα χρειαζεται καποια εμπειρια)

Επισης ενα μικρο ενυδρειο χρειαζεται περισσοτερη φροντιδα και προσοχη.

Με αλλο ρυθμο βρωμιζουν τα 10 λιτρα και με αλλο τα 20, 30 κλπ

Πιο ευκολα διατηρουνται οι συνθηκες σταθερες σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο παρα σε ενα μικροτερο κλπ κλπ

Οπως εχει ξαναναφερθει, τα προφιλ δεν ειναι ευαγγελια. Ειναι απλα γενικες πληροφοριες.

Παλιοτερα στο ιδιο προφιλ εγραφε 20-25 λιτρα μινιμουμ απο οτι θυμαμαι γιαυτον ακριβως το λογο της εμπειριας, αλλα της ανεσης στη συντηρηση αλλα και στο θεαμα.

Ισως στο μελλον ξαναλλαξει.

Επισης καλο θα ηταν να προσεξεις και στην αρχη που αναγραφει :

Βιότοπος: Στην άγρια μορφή του ο μονομάχος ζει στην Νοτιοανατολική Ασία (Ινδονησία, Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Μαλαισία κλπ) σε βάλτους και ορυζώνες με ρηχά μεν νερά (7-15 εκ.) αλλά όχι σε "λακκούβες νερού" όπως λέει ο μύθος. Οι ποσότητες νερού στους ορυζώνες και τους βάλτους ειναι μεγάλες και υπάρχει άφθονος χώρος.

Να προσθεσω οτι οι ορυζωνες δεν ειναι οι μονοι βιοτοποι. Θα τα βρεις και σε μεγαλα και αρκετα βαθεια ποταμια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...