Jump to content

Ενυδρείο 60 λίτρων-αρχάριος


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλως σας βρήκα στο φόρουμ

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μικρό για αρχή ενυδρείο των 60 λίτρων.Σκέφτομαι να το στρώσω με το safestart της tetra,σε θέμα του aquazone διάβασα ότι είναι αρκετά αξιόπιστο και αποτελεσματικό με σωστή χρήση.

Λοιπόν επειδή η αλήθεια είναι ότι έχω ζαλιστεί λίγο με όλα αυτά περί στρωσίματος και γενικότερα περί στησίματος του ενυδρείου πριν μπουν τα ψάρια, θέλω μια μικρή κατατόπιση.Παραθέτω τα βήματα που πρέπει να κάνω όπως τα έχω καταλάβει και περιμένω τις διορθώσεις σας :(

0.Θέλω να βάλω 8(?πολλά είναι?) ψαρια guppy που διάβασα ότι είναι σχετικά εύκολα για έναν αρχάριο

1.Τοποθετώ το υπόστρωμα(αν μπορείτε αναλυτικά να μου πείτε τα υλικά με βάση τα ψάρια)

2.Βάζω φίλτρα,θερμοστάτες κλπ

3.Γεμίζω το 1/2 με νερό

4.Τοποθετώ διακόσμηση και φυτά(επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια ''εύκολα'' φυτά που να καλύπτουν τις ανάγκες ενός 60λιτρου)

5.Γεμίζω με νερό όλο το ενυδρείου και ρίχνω το αποχλωριοτικό

6.Θέτω σε λειτουργία το ενυδρείο με το θερμοστάτη να λειτουργεί στους ...??

7.Μετά από 3 μέρες ρίχνω τα βακτήρια και όταν οι μετρήσεις με τα τεστ μου δείξουν τα επιθυμητά επίπεδα με διαδικασία προσαρμογής προσθέτω το πρώτο χαρέμι 4ων guppy

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοηθήστε λίγο,τουλάχιστον πείτε μου ένα ενδεικτικό κόστος.Το ξέρω εξαρτάται από το τι θα πάρω αλλά πάνω κάτω πείτε μου πόσο θα κοστίσουν όλα με έναν συνολικό εξοπλισμό οικονομικό αλλά ποιοτικό σχετικά,είδα ότι μόνο τα τεστ για NO2 NO3 και NH3 βγαίνουν γύρω στα 50ευρώ :S

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εξαρταται απο τον τυπο του ενυδρειου..μαρκα εννοω..κομπλε με φως απο πανω της jewel πχ; ενα 60αρι γυτω στα 150 ευρώ..υπόστρωμα..φυτα..υγρά..άλλα 30 ευρώ περίπου..σε 60αρι μέχρι 10 ΑΡΣΕΝΙΚΑ μόνο γκάπυ κάνουν..για θηλυκα μην τολμήσεςις καν..σε 1 μηνα θασαι με 30και από τις γέννες..τωρα για το στρώσιμο εγώ διαφωνώ με τα υγρά/..καλύτερα με αμμωνία καθαρή..

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο pet shop και είχε ως εξής:ο τύπος μου έδειξε ένα 60αρι της jewel στα 100 ευρώ με φίλτρα,λάμπες κτλ(δεν ανέφερε αναλυτικά αλλά σε περίπτωση που αγοράσω θα ρωτήσω αναλυτικά πριν για να μαι καλυμμένος).μου είπε ότι μαζί με φυτά,υπόστρωμα υγρά και διακόσμηση θα πάει στα 160,θα μου κάνει το στρώσιμο(με μπόλι απ'ότι κατάλαβα) και θα ρθει να με βοηθήσει στο στήσιμο στο σπίτι.Μου πρότεινε δίσκους για ήρεμα ψάρια που του ζήτησα

Τώρα εγώ έχω τις εξής απορίες-αμφιβολίες

1.Οι δίσκοι είναι κατάλληλοι για έναν πρωτάρη σαν εμένα?

2.Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στο στρώσιμο που θα μου κάνει και πως μπορώ να εγγυηθώ εγώ ότι οι τιμές θα είναι σταθερές και οχι προσωρινές(μπορεί να ρωτάω και βλακείες το ξέρω)

Βασικά πρέπει να πάω να μιλήσω μαζί του αναλυτικά για το τι ακριβώς περιλαμβάνεται στην τιμή και θα ξαναποστάρω.

Αυτό που με καίει είναι να μου πείτε αν οι δίσκοι θα είναι προσιτοί σε μένα(α και μου είπε ότι στο 60αρι μπορώ να βάλω 3-4 οκ είναι?)

Ευχαριστώ για την προηγούμενη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααααααααααχχχχχχχχχ

αυτοι οι πετσοπαδες..........

ααααααααααααχχχχχ

φιλε μ οχι ολοι υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα οι περισσοτεροι λενε οοοοοοοοοοτι να ναι..........δισκους στα 60 λιτρα??????χαχαχχαχχαχαχχαχχαχαχχα.πες του να παει να δει εαν ερχεται κανενας στη γωνια...........βαλε τα γκαπακια σου 1 αρσενικο και 4 θυλικα και θα εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα σκεφτώ αν θα ξαναπατήσω..Δεν τον εμπιστεύομαι ούτε για το στρώσιμο για να μαι ειλικρινής,όχι ότι δεν ξέρει αλλά περισσότερο ότι δεν θα ασχοληθεί...δεν ξέρω ρε παιδιά τα χω παίξει λίγο,αυτό το στρώσιμο μου τη χτυπάει στον εγκέφαλο..δεν θέλω να περιμένω και 50 μέρες μέχρι να γίνει το στρώσιμο με αμμωνία αλλά ίσως τελικά να ναι και η καλύτερη λύση σε περίπτωση που δεν έχεις γνωστό για μπόλι..τελος πάντων θα πάω και σε ένα 2ο petshop που έχει στην πόλη και βλέπουμε..Ή όσον αφορά το στρώσιμο θα ρισκάρω με τα ''ζουμιά''

Έγινε επεξεργασία - ufoghinos
Link to comment
Share on other sites

:(:blink::):D

στιν ελλαδα τα πετ σοπ δεν παιζονται

δεν ντρεπεσαι πες του :)

δεν χρειαζεται 50 μερες

10 μερες

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα σκεφτώ αν θα ξαναπατήσω..Δεν τον εμπιστεύομαι ούτε για το στρώσιμο για να μαι ειλικρινής,όχι ότι δεν ξέρει αλλά περισσότερο ότι δεν θα ασχοληθεί...δεν ξέρω ρε παιδιά τα χω παίξει λίγο,αυτό το στρώσιμο μου τη χτυπάει στον εγκέφαλο..δεν θέλω να περιμένω και 50 μέρες μέχρι να γίνει το στρώσιμο με αμμωνία αλλά ίσως τελικά να ναι και η καλύτερη λύση σε περίπτωση που δεν έχεις γνωστό για μπόλι..τελος πάντων θα πάω και σε ένα 2ο petshop που έχει στην πόλη και βλέπουμε..Ή όσον αφορά το στρώσιμο θα ρισκάρω με τα ''ζουμιά''

ΜΗΝ ξαναπατήσεις στο μαγαζι του ούτε για να ρωτήσεις την ώρα....

Αφιέρωσε λίγο χρόνο διαβάζοντας διάφορα posts εδώ μέσα και πολύ σύντομα θα έχεις μια καλή ιδέα.

Σίγουρα μπορείς να βασίζεσαι στην βοήθεια όλων μας, απλά λείπουμε πολλοί διακοπές.

Κ

Link to comment
Share on other sites

βαλε 2 αρσενικα με 6 θυληκα guppy θα γεννησουν και σε μερικους μηνες θα εχεις πολλα μικρα,τοτε μπορεις να τα χαριζεις σε αλλους χομπιστες.Ο συνφορουμιστας παραπανω ειναι πιστευω λιγο υπερβολικος για μονο αρσενικα guppy.Τα σκευασματα οπως το safestart της sera αρκετα αξιοπιστα και κανουν δουλεια.Αν κατα το στρωσιμο ταιζεις λιγο καθε 2 μερες θα δημιουργηθει απο μονη της αμμωνια, δεν χρειαζεται να ριξεις επιπλεον.

Για τους δισκους δεν το συζηταμε καν ! :(

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

τα γκαπυ ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρακια πολυ καλη επιλογη για σενα πιστευω.

προτεινω να παρεις 1 φιλτρακι να εχει χωρο για βιολογικο οσο το δυνατον περισοτερο και οχι αυτο που σου δινει ο κατασκευαστης. οτι απορειες σχετικα με γκαπυ μπορεις να μ μιλησεις πμ

Link to comment
Share on other sites

hms---->ταίζω κάθε δυο μέρες με τροφή για τα ψάρια κανονικά και κάνω μετρήσεις κάθε μέρα?

marnieros---->όταν έρθει καιρός να βάλω τα ψάρια θα σ στείλω για λεπτομέρειες σχετικά με τα guppy :(

Link to comment
Share on other sites

τα γκαπυ ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρακια πολυ καλη επιλογη για σενα πιστευω.

προτεινω να παρεις 1 φιλτρακι να εχει χωρο για βιολογικο οσο το δυνατον περισοτερο και οχι αυτο που σου δινει ο κατασκευαστης. οτι απορειες σχετικα με γκαπυ μπορεις να μ μιλησεις πμ

[/q Καλημέρα στην παρέα .Να σε ρωτήσω λοιπόν αν είχες ποτέ guppy και πόσο έζησαν ? Ακόμη και οι 'έμπειροι χομπιστές τρέμουν την ''κατάρα τον guppy που εξαφανίζει ολόκληρα ενυδρεία .Ο λόγος που το προτείνουν στους αρχαρίους είναι η χαμηλή τους τιμή [ με απλά λογία τους θεωρούν αναλώσιμα , μέχρι που τους ταΐζουν στους θηρευτές ] Τα guppy δεν είναι αναλώσιμα και έχουν δικαίωμα να ζήσουν σε κατάλληλες συνθήκες[κάτι που συμβαίνει σπανία] . Καλέ μου άνθρωπε , τα guppy είναι πολύ χαριτωμένα ψαράκια και θα σου δώσουν πολλές ώρες χαράς όμως χρειάζονται πολλή φροντίδα για να μην καταλήξουν έτσι . http://www.guppyclub.ru/Data/Images/Conten.../001/img005.jpg έτσι http://www.guppyclub.ru/Data/Images/Conten.../001/img014.jpg και έτσι http://www.guppyclub.ru/Data/Images/Conten.../001/img004.jpg . Guppy έχουν ευαισθησία στα νιτρικά , στα οργανικά και στις απότομες αλλαγές νερού , μια αλλαγή σε ύψος 30% μπορεί να ξεκάνει ένα ολόκληρο ενυδρείο και να ψάχνεσαι . Όχι σε μια μέρα βεβαία , αλλά σταδιακά θα δεις τα guppy σου να παραμορφώνονται και τελικά να πεθάνουν .Τα guppy χρειάζονται μεγάλη προσαρμογή δεδομένου ότι έχουν μεγαλώσει σε υφάλμυρα νερά , αν τα ψαράκια σου είναι από την Ασία τότε χρειάζεσαι μερικές μέρες μέχρι που να προσαρμοστούν [εγώ κάνω την προσαρμογή με τον νοσοκομειακό όρο που στάζει καθαρό νερό ].Τα νέα σου ψάρια έχουν μάθει να τρώνε διαφορετική τροφή και τις πρώτες μέρες ίσως μπερδευτούν και θα μείνουν νηστική .Δεν πειράζει , είναι φυσιολογικό . Μάνο κατέβαζε λίγο την θερμοκρασία του ενυδρείου για να μην πεινάνε πολύ .Τα guppy έχουν πολύ μικρή κοιλίτσα και πρέπει να τρώνε δύο φορές την ημέρα .Και πολλά άλλα , μάλλον πήρα φόρα . Αυτό που ήθελα να πω είναι τα guppy δεν είναι για αρχαρίους ,οι πετσοπίστες μας φορτώνουν με τα ακατάλληλα για τα ενυδρεία μας προϊόντα δεν πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο .Sorry για το ψηλό τόνο , απλώς αγαπάω τα guppy .

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή κάθε απάντηση αλλά τί άλλο να πάρω για ένα 60λιτρο που να κάνει για μένα?

Εδώ δεν ξέρω να απαντήσω , νομίζω όμως ότι τα μολλη είναι πιο αυθεντικά από τα guppy και θέλουν μονάχα λίγο πιο αλμυρό νερό .Και δεν γεννάνε τόσο συχνά . Συμφωνεί κανείς .

Link to comment
Share on other sites

σε θεμα ομορφιάς τα γκάπυ ασυγκρίτως καλύτερα αλλά και σε ανθεκτικότητα..απλα σαν μικρά σε μέγεθος είναι πιο ευάλωτα σε απότομες αλλγες...θερμοκρασία κτλ..εγω που χα όλα τα ζωοτόκα τα γκάπυς μακράν τα καλύτερα ποικιλοτρόπως..

τώρα για το σρτώσιμο..δες εαν εχεις κανενα δικό μας κοντά..να σου δώσει για 3,4 μέρες μπόλι..ή να μην σου πω και ένα κομμάτι από το σφουγγάρι του..δεν θα χάσει και τίποτα..ιδιαλιτερα εαν κάποιος έχει και ενθδρεία γεννήστρες κτλ..

Φυτά μπορείς και από κλαδέματα..ψ.αξε το ..το έτοιμο την τζιούελ για αρχάριο είναι οτι πρέπει..ταπεινη μου γνώμη..Βάλε μόνο ζωοτόκα για αρχη σε 60 άρι και μόνο αρσενικά..σε κάποια φάση από τις γέννες το φίλτρο δεν θα αντέξει..πάθος μάθος (μου) ή πάρε κάτι σε 30άρι..βάλε φυτό μέσα αρκετό και ρίξε ένα μονομάχο..επίσης ανθεκτικότατο σε αρχάριους..

όπως πάντα..ταπεινή μου γνώμη

Link to comment
Share on other sites

σε θεμα ομορφιάς τα γκάπυ ασυγκρίτως καλύτερα αλλά και σε ανθεκτικότητα..απλα σαν μικρά σε μέγεθος είναι πιο ευάλωτα σε απότομες αλλγες...θερμοκρασία κτλ..εγω που χα όλα τα ζωοτόκα τα γκάπυς μακράν τα καλύτερα ποικιλοτρόπως..

όπως πάντα..ταπεινή μου γνώμη

Κάθε γνώμη είναι σεβαστή όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει να κάνει με μια απλή ευαισθησία , κανένα άλλο ψαρή δεν δίνει τέτοιες παραμορφώσεις που βγάζει guppy .Και δεν είναι αρρώστια , πάντα φταίει κακή ηπιότητα η απότομες αλλαγές νερού .

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτουκλακια μου ποιος θα με βοηθήσει? :D:):blink::):hysterical: Θέλω αύριο να πάω να ρωτήσω συγκεκριμένα(θα πάρω σβάρνα τα υπόλοιπα petshop :rasp::rasp: )

Το ξέρω ότι σας πρήζω αλλά δείξτε κατανόηση :(

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτουκλακια μου ποιος θα με βοηθήσει? :D:):blink::):hysterical: Θέλω αύριο να πάω να ρωτήσω συγκεκριμένα(θα πάρω σβάρνα τα υπόλοιπα petshop :rasp::rasp: )

Το ξέρω ότι σας πρήζω αλλά δείξτε κατανόηση :(

Διάβαζε αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry583201

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι γαζον , moss , και κάτι να επιπλέει [μπορεί να είναι ακόμη και κερατοφιλο ], είναι φυτά για προστασία του γόνου από τους γονεύς .Τα υπόλοιπα είναι του γούστου σου . Αν τελικά θα πάρεις guppy επέλεξε ψαράκια με γεμάτη στρόγγυλη κοιλίτσα -είναι συνήθως πιο υγιής .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!!!

-Φίλε ο πετσοπάς δεν κάνει ούτε για οδοκαθαριστής!Δίσκους σε 60 λιτρα?

Οποιοσδήποτε έμπειρος φίλος μας εδώ μέσα θα γέλαγε ακόμα και για τα 200!!!Αυτά τα ψάρια θέλουν πολλά λίτρα!Και σίγουρα ΔΕΝ είναι ψάρια για αρχάριους!!!!

-Στα guppys θα συμφωνήσω κι εγώ,είμαι ερωτευμένος μ'αυτά τα ψάρια!Θα πρέπει να συμφωνήσω όμως με τον φίλο Σβέτα.Όλοι τα λένε εύκολα ψάρια αλλά στην πραγματικότητα θέλουν πολύ φροντίδα!Στο κάτω κάτω είναι κι αυτά ζώα και δεν καταλαβαίνω τη διάκριση ανθεκτικα-ευαίσθητα ή εύκολα-δύσκολα,όλα θέλουν προσοχή και φροντίδα!Κι εγώ εύκολα τα νόμιζα αλλά έμαθα το αντίθετο με τον άσχημο τρόπο,όπως ανέφερε και ο Σβετα!

-Στο πλήθος καλό είναι να μείνεις στο 1 αρσενικό με 3-4 θυληκά.Σε 2-3 μήνες δεν θα προλαβαίνεις να χαρίζεις!

-Στο στρώσιμο μπορείς να πάρεις μπόλι σφουγγάρι ή ακόμα και καλή ποσότητα νερου από αλλαγή από κάποιον συγχομπίστα.

-Θερμοκρασία να την κρατάς σταθερή στους 26,θα σου δώσει κι από τα δύο γέννη στις γέννες!

-Από υπόστρωμα δεν ξέρω τίποτα μιας και δεν διαθέτω ακόμα φυτεμένο αλλά για χαλικάκι ή άμμο να προτιμήσεις σκουρόχρωμα!Τα σκούρα χρώματα βοηθούν τα guppys να αποκτούν πιο ζωντανά χρώματα!

-Φυτά,απαραίτητα moss και κερατόφυλλο για τα μωράκια και 1-2 ακόμα φυτά της αρεσκίας σου!

Αυτά γιατί πήρα κι εγώ φόρα!!!

Άντε,καλή αρχή και καλές γέννες φίλε!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Nikitas79
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκεφτόμουν να πάρω μόνο αρσενικά για να μαι ειλικρινής..4-5 αρσενικά για να μην έχω γέννες..τι θα τα κάνω?? :( δεύτερο ενυδρείο πριν λειτουργήσω για κανα χρόνο το πρώτο δεν πρόκειται να πάρω..και στην πόλη που είμαι δεν νομίζω ότι θα είναι τόσο εύκολο να φεύγουν τα ψαράκια..νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα όταν είναι μόνο αρσενικά έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα όταν είναι μόνο αρσενικά έτσι δεν είναι?

Όχι κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει. :(

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...