Jump to content

Vallisneria στον Αμαζονιο?


GREGORY

Recommended Posts

Καλησπερα σας.Εχω ενα βιοτοπικο ευδρειο αμαζονιου στο οποιο μεταξυ αλλων φυτων εχω και αρκετες vallisneria gigantea.Προθεση μου ειναι να κρατησω στο ενυδρειο μου μονο οσα φυτα απαντωνται στα blackwater streams του αμαζονιου οπως εχω κανει και με τα ψαρια που εχω.Το ερωτημα μου ομως ειναι το εξης,ειναι η βαλισνερια φυτο που βρισκεται στον αμαζονιο η' οχι? εαν διαβασεις το site της tropica αναφερει οτι βρισκεται στην ασια αν διαβασεις στο site του mongabay τα χαρακτηριστικα των blackwater streams του αμαζονιου το αναφερει σαν ειδος που απανταται εκει.Ποια ειναι η γνωμη σας προκειμενου να προσωμοιασουμε οσο γινεται περισσοτερο το περιβαλλον των blackwater streams του αμαζονιου ?

Φιλικα

gregory

Link to comment
Share on other sites

Gregory εσύ ποια φυτά ξέρεις σίγουρα ότι βρίσκονται στα blackwater γιατί με ενδιαφέρει και μένα Α και ψάρια παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιούς ποταμούς θέλετε να αναπαραστήσετε?

Στην Αμαζονία υπάρχουν φυτά σάν τις βαλισνέριες αλλά όχι σαν και αυτές που αγοράζουμε από τα μαγαζιά....

Link to comment
Share on other sites

Gregory εσύ ποια φυτά ξέρεις σίγουρα ότι βρίσκονται στα blackwater γιατί με ενδιαφέρει και μένα Α και ψάρια παρακαλώ.

Καλησπερα.Οσον αφορα τα φυτα απο αυτα που εχω διαβασει αναφερω τα :ceratophyllum (κοσμοπολιτικο),cabomba,heteranthera,και διαφορα ειδη του γενους echinodorus.Τωρα απο ψαρια tetras,corydoras,farlowella,loricarids,hatchetfish,discus,angelfish.Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιούς ποταμούς θέλετε να αναπαραστήσετε?

Στην Αμαζονία υπάρχουν φυτά σάν τις βαλισνέριες αλλά όχι σαν και αυτές που αγοράζουμε από τα μαγαζιά....

Καλησπερα σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.Θα ηθελα να αναπαραστησω τους ησυχους κολπισκους των δασων της βροχης στο Rio negro.Οπως καταλαβαινεται ομως οι γνωσεις μου περιοριζονται σε διαφoρες πηγες απο το internet η αξιοπιστια των οποιων ελεγχεται.Θα ηθελα στα μετρα του εφικτου να "φιαξω" οσο γινεται πιο πιστα αυτο το περιβαλλον στο ενυδρειο μου.Οσον αφορα τη χημεια του νερου μαλλον τα εχω καταφερει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...