Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


technoforce

Recommended Posts

Γεια χαρά,

Είμαι για πρώτη φορά μέλος σε κάποιο Forum και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που ξεκινώ εδώ μαζί σας. Είμαι σχετικά νέος ενυδρειόφιλος, όμως το πάθος μου και η αγάπη για τα «ψαράκια» με κάνει να μαθαίνω γρήγορα.

Έχω ένα ενυδρείο 100 l και είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα ακόμα 450 l.

Τα ψάρια μου, όπως συνήθως συμβαίνει με τους «καινούριους» είναι αρκετά αταίριαστα μεταξύ τους.

Για παράδειγμα έχω δύο σκαλάρια και καμιά 10αριά Νέον. Λόγω του ότι τα έχω από μικρά μαζί δεν υπάρχουν δυσάρεστες εκπλήξεις (Προς το παρών). Επίσης δεν λείπουν και τα πειραχτήρια τιγράκια. Και πάλι λόγω του ότι είναι τέσσερα, ασχολούνται μεταξύ τους και δεν ενοχλούν την κοινότητα. Άλλο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η επιθετικότητα μου αρσενικού Μονομάχου μου. Ενώ του έβαλα τρεις θηλυκές αυτός σκότωσε, μετά από έναν μήνα, την μία από αυτές.

Συνολικά έχω:

2 Σκαλάρια

10 Νέον

4 Τιγράκια

2 Γλύφτες

1 Πλεκτόστωμο

2 Labeo Alpino

1 Μονομάχο αρσενικό

2 Μονομάχους θηλικούς

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια και την παρέα που μας προσφέρεται σε αυτό το τόσο ζωντανό, ενδιαφέρον και ωραίο Hobby μας.

Γκιλής Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

:) Κωνσταντίνε στο Aquazone.

Καλό διάβασμα και καλή αρχή με το χόμπι. Να ξέρεις ότι το παν είναι η υπομονή και η επιμονή.

Σχετικά με τα σκαλάρια και τα νέον που αναφέρεις αν και στην φύση τα νέον μπορεί να αποτελούν ένα ωραίο μεζέ για τα σκαλάρια στο ενυδρείο εάν τύχει και μεγαλώσουν μαζί τότε δεν πρόκειτε να τα πειράξουν. Ιδιαίτερα στην περίπτωση όπου τα νέον προυπάρχουν στο ενυδρείο και τα σκλάρια μπούν σε μικρό μέγεθος τότε οι επιθέσεις προς τα μικρόσωμα νέον θα είναι ελάχιστες.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα φιλε μας. :):blink::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες στο forum!!

καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε technoforce ... :)

Καλη διαμονη .. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε technoforce !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...