Jump to content

Sos - ελλειψη Ο2?


Recommended Posts

Σημερα έβαλα τα τελευταία ψαρια - μικρο κοπαδι black tetra. ειχα παρει μετρήσεις πριν- ολα καλα πλην του CO2 που ηταν αυξημένο (ΚΗ6 Ph. 6-6,5) Τα υπόλοιπα ψαρια ειναι βεβαια μια χαρα (cardinals-corys)

Μολις ομως τα εβγαλα από τη σακκούλα -μετά απο κανα μισάωρο- βγήκαν στην επιφανεια σκασμένα για αέρα.

Εκοψα αμέσως τη παροχη co2 και οξυγονώνω το νερό με ενα μικρό spray bar. παρολο που πέρασε καμμια ώρα ειναι ακόμη καρφωμένα με το στομα στην επιφάνεια. Πρεπει να κάνω κάτι ακόμη η μηπως ειναι κάπου αλλυ το πρόβλημα?

Βοηθεια παρακαλώ :(

ΥΓ Τα test tubes της sera εχουν λάθος διαγραμμιση στα 5 και 10ml. Εκανα διαφορες συγκρίσεις με συριγγες και κουταλάκια απο τα φαρμακα των παιδιών και ολα δειχνουν το ιδιο - απόκλιση μειον 1-2ml

Link to comment
Share on other sites

Το ότι βρίσκονται στην επιφάνεια και να πέρνουν γρήγορες/βαθυές αναπνοές μπορεί να οφείλεται στο χαμηλό οξυγόνο.

Εκτός απο οξυγόνο μπορεί να πάθανε σοκ απο την αλλαγή νερού. Τα έκανες καλή προσαρμογή, είχες μεγάλη απόκληση παραμέτρων νερού σε σχέση με το κατάστημα που τα πήρες?

Αν είχες πρόβλημα με οξυγόνο θα έβλεπες και μερικά απο τα παλιά ψάρια να ζορίζονται.

Δώσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο σου, πόσα ψάρια έχεις μέσα και τι θερμοκρασία έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνθηκες στο πετσοπ δε μπορω να γνωριζω. Παντως τα ψαρια εχουν ενα σχετικο μεγεθος (3-4 εκ.)

Ενυδρειο 120λ (100 καθ) φυτεμενο. Με ψαρια τρέχει ενα μηνα περιπου.

7 corys 8 cardinal +6 widows(σημερα)

Μετρησεις

ΝΗ3/4 0

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0 ???

pH 6.0 - 6,5

KH 6

GH 9

θερμοκρασία 29C με πολυ ζορι

εντω μεταξυ λιγο καλυτερα τα πραγματα. τα μεγαλύτερα φύγαν απο την επιφανεια και τωρα κινουνται στο βυθο ολα μαζι και ψιλοκρυβονται. Τα 2 μικροτερα παραμενουν μεσα στις φυσσαλιδες στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνθηκες στο πετσοπ δε μπορω να γνωριζω. Παντως τα ψαρια εχουν ενα σχετικο μεγεθος (3-4 εκ.)

Ενυδρειο 120λ (100 καθ) φυτεμενο. Με ψαρια τρέχει ενα μηνα περιπου.

7 corys 8 cardinal +6 widows(σημερα)

Μετρησεις

ΝΗ3/4 0

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0 ???

pH 6.0 - 6,5

KH 6

GH 9

θερμοκρασία 29C με πολυ ζορι

εντω μεταξυ λιγο καλυτερα τα πραγματα. τα μεγαλύτερα φύγαν απο την επιφανεια και τωρα κινουνται στο βυθο ολα μαζι και ψιλοκρυβονται. Τα 2 μικροτερα παραμενουν μεσα στις φυσσαλιδες στην επιφανεια.

Βαλε μια αεραντλια για λιγο και κοψε το co2.Το no3 0 δεν ειναι και πολυ φυσιολογικο.καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με 6 kh επρεπε να εχεις για να μην εχεισ προβληματα ph κοντα στο 6,8 συμφωνα κατι πινακεσ που εψαξα οποτε εχεισ πολυ co2 αυτο ειναι σιγουρο

το εμα ειπεσ να κοψεις το διοξειδιο δηλαδη πως το ελεγχεις και ποσες φυσαλιδες το λεπτο ?? αν θυμαμαι καλα καποτε σε μια εταιρια ειχα διαβασει στο περιπου για να εχεισ μια επαρκεια θελεις καπου σαν αρχη 10 φυσαλιδες το λεπτο στα λιτρα σου για αρχη και βλεπεισ μηπως εχεισ ξεφυγι πολυ ???

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με 6 kh επρεπε να εχεις για να μην εχεισ προβληματα ph κοντα στο 6,8 συμφωνα κατι πινακεσ που εψαξα οποτε εχεισ πολυ co2 αυτο ειναι σιγουρο

το εμα ειπεσ να κοψεις το διοξειδιο δηλαδη πως το ελεγχεις και ποσες φυσαλιδες το λεπτο ?? αν θυμαμαι καλα καποτε σε μια εταιρια ειχα διαβασει στο περιπου για να εχεισ μια επαρκεια θελεις καπου σαν αρχη 10 φυσαλιδες το λεπτο στα λιτρα σου για αρχη και βλεπεισ μηπως εχεισ ξεφυγι πολυ ???

Ο φιλος απ οτι θυμαμαι εχει diy co2 σε 4λιτρο μπιτονι οπωτε δεν μπορει να ελεγξει φυσασιδες το λεπτο

Link to comment
Share on other sites

post-44727-1313777849_thumb.jpgλοιπον τελικα τη γλυτωσαμε και οι εξι ειναι οκ :( Ηδη εχω κοψει τη οξυγονωση και επανεφερα το co2

rastafarian θυμασαι πολυ καλα. Φτιαχνω μειγμα σε 4λιτρο δοχειο και κανω αλλαγη καθε βδομαδα. Η συνταγη ειναι απλή: ζαχαρη αδιαλυτη 700-800 γρ. 2 κουταλιες μαγια(smrket) και μιση-μια σοδα. Φυσσαλιδες απο τη πρωτη ωρα και σχετικη σταθεροτητα για μια βδομαδα. εχθες μετά απο επισκεψη σε καποιο σχετικο Link(αγγλικο) ειπα να αλλαξω τη συνταγη και προσπαθησα να ακολουθησω κατα γραμμα τη συνταγη του τυπου και εγινε χαμος. Φιλε blue εχεις δικιο. Οι μετρησεις pH/KH δειχναν co2 φουλ αλλα εμπιστευτηκα τη κατασταση των υπαρχοντων ψαριων-μαλλον εκανα λαθος :blink:

Τελος παντων ολα καλα οπως δειχνει και η φωτο

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με 6 kh επρεπε να εχεις για να μην εχεισ προβληματα ph κοντα στο 6,8 συμφωνα κατι πινακεσ που εψαξα οποτε εχεισ πολυ co2 αυτο ειναι σιγουρο

το εμα ειπεσ να κοψεις το διοξειδιο δηλαδη πως το ελεγχεις και ποσες φυσαλιδες το λεπτο ?? αν θυμαμαι καλα καποτε σε μια εταιρια ειχα διαβασει στο περιπου για να εχεισ μια επαρκεια θελεις καπου σαν αρχη 10 φυσαλιδες το λεπτο στα λιτρα σου για αρχη και βλεπεισ μηπως εχεισ ξεφυγι πολυ ???

Φυσσαλιδες ~150/λ. με σταθερο ph/kh 7/6. Μηπως οι 10 ειναι πολυ λίγες?

Link to comment
Share on other sites

Φυσσαλιδες ~150/λ. με σταθερο ph/kh 7/6. Μηπως οι 10 ειναι πολυ λίγες?

Και μενα οι 10 φυσαλιδες μου ακουγινται πολυ λιγες αλλα και οι 150 πολλες,εγω στο 110λιτρο ειχα 70-80/λ και ηταν μια χαρα ολα

Link to comment
Share on other sites

Θα τσεκαρω τις μετρησεις τις επομενες ημέρες. Αν χρειαστει θα κοψω τη μαγιά.

Μηπως καποιος φιλος ελεγξε τις ενδειξεις στα δοκιμαστικα της sera. Me 2ml διαφορα στα 5 μιλαμε για 40%. Μετρησεις κουκουρουκου.

Link to comment
Share on other sites

sorry , αλλά το μαγιά(smrket) τι ειναι .Η αναζητηση του Google μου εβγαλα αυτο :( ..http://www.youtube.com/watch?v=SMrKet8S1qA

smrket = supermarket δηλ. κατι πορτοκαλι φακελλακια που κλέβω από τη κουζινα της γυναικας μου :blink:

Link to comment
Share on other sites

sorry , αλλά το μαγιά(smrket) τι ειναι .Η αναζητηση του Google μου εβγαλα αυτο :( ..http://www.youtube.com/watch?v=SMrKet8S1qA

μαγια απο super market

Link to comment
Share on other sites

sorry , αλλά το μαγιά(smrket) τι ειναι .Η αναζητηση του Google μου εβγαλα αυτο :( ..http://www.youtube.com/watch?v=SMrKet8S1qA

:blink::)

τωρα ειδα το link-lol

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και ενα tip αν δεν το ξερεις βεβαια,την μαγια οταν την ανοιγεις μετα να την βαζεις ψυγειο για να μενει φρεσκια,αν την αφησεις εξω εστω και κλειστη χανει πολλες απο τις ιδιοτητες της :(

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και ενα tip αν δεν το ξερεις βεβαια,την μαγια οταν την ανοιγεις μετα να την βαζεις ψυγειο για να μενει φρεσκια,αν την αφησεις εξω εστω και κλειστη χανει πολλες απο τις ιδιοτητες της :(

να σου πω την αληθεια μου εγω πετούσα το υπολοιπο. Θα δοκιμάσω το ψυγειο ομως :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν τα ψάρια να αγχώθηκαν με την αλλαγή περιβάλλοντος.

Καλό ειναι να γίνεται όσο πιο μεγάλη προσαρμογή μπορούμε (χρόνο) γιατί ποτέ δεν ξέρουμε σε τι νερά ήταν τα ψάρια πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...