Jump to content

χελωνό οικογένεια μου


Recommended Posts

εχω στην κατωχή μου:

1)50x40x25 diy

2)80x25x35

3)100x52x45 diy

Trchemys scripta ... elegans

μεγαλώνουν με όλη την φροντίδα που τους αρμώζει...

οι συνθηκες αλλαζουνε αναλογα το μεγεθος(αλλιως τα μικρα αλλιως τα μεγαλα) ενδυκτικα θα σας πω τα νεογνα μεγαλωσαν σε ενα ενυδρειο diy 50χ40χ25 με την στερια να λιαζωνται με 2 λαμπες θερμανσεις και uv αναμενες 12 ωρες, ενα εσωτερκιο φιλτρο,θερμοστατη τον χειμωνα και καπακι ωστε ειδικα την νυχτα να δημιουργητε υγρασια (aqua-terrarium) οι ρουτηνες αλλαγη νερου περιπου του μησου μια δυο φορες εβομαδιαια και καπου καπου εξ ωλοκληρου καθαρισμα ολα εξαρτωνται απο την τροφη και την ποσοτητα οταν τρωνε λαχανικα γινετε χαμος...προετημασια νερου σε ενυδρείο με ειδικο αντιχλωριο και επιπροσθετε βιταμηνες στο νερο ...και στην τροφη οπως και συμπληρωμα ασβεστιου και βιταμηνης d3 στην τροφη ....στις πιο μεγαλες μεγαλωνει το ενυδρειο και εχω εξ φιλτρο ....

ειναι ήμερες τρωνε απο το χερι οπου μας βλεπουν μας ακολουθαν δεξια αριστερα χαμος αλλα περναμε πολλες ωρες καθε μερα μαζι τους και τις υπεραγαπάμε .τρώνε ποικιλία τροφής και ζωντανής και αποξηραμένης διατροφολόγιο περίπου δυο εβδομάδων διαφορετική τροφή κάθε μέρα.τα φίλτρα καθαρίζονται κάθε 15 μέρες και κάθε μέρα αφαιρούντα καθαρσίες με απόχη ή σίριγγα.

τώρα φιλοξενούνται τα 2 μεγάλα στο ενυδρειο και τα δύο μικρά ενυδρείο 3 και όλα μεγαλώνουνε άρτια φυσικα και με την φροντίδα που τους αρμώζει.

χελωνίτσες σήμερα:

1)121gr 9,2cm

2)159gr 10,5cm

3)20gr 4,5cm

4)17gr 4,2cm

και πάμε λοιπόν όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι :(

1)50x40x25 diy

1001381b.jpg

1001598s.jpg

1001720c.jpg

και συνέχισαν έτσι :blink:

2)80x25x35

1002003w.jpg

τα πράγματα σήμερα:

τα μικρα 3-4 φιλωξενούντε εδώ 2)80x25x35 :)

1002659b.jpg

1002662b.jpg

1002666o.jpg

και τα μεγάλα 1-2 φιλοξενούντε εδώ 3)100x52x45 diy(το καμάρι μου) :D

1002674m.jpg

1002677i.jpg

1002680l.jpg

1002681m.jpg

1002685m.jpg

1002693s.jpg

1002679o.jpg

1002668n.jpg

και μερικές φωτο απο τα μικρα και τα μεγάλα και την διάρκεια που μεγαλώναν:

1002394w.jpg

1001247x.jpg

1002101e.jpg

1002108c.jpg

1002121c.jpg

1002198h.jpg

1002380d.jpg

1002692m.jpg

dsc00162xa.jpg

το setup στο 3ο θα αλλάξει μόλις μεγαλώσουνε και τα μικρά θα μπεί και δευτερο φίλτρο και θα γίνει ακόμα καλυτερο(με το πέρασμα του χρόνου)

το όλο θέμα το απολαμβάνουμε απεριόριστα απο το κουβάλημα των τζαμιών απο το εργαστάσιο μέχρι και το τελικό αποτέλεσμα που έχουμε δίπλα μας.

αντε μακαρι να γίνουμε και γωνεις σύντομα

περιμένω σχόλια :)

Έγινε επεξεργασία - Billias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχααχαχ πολυ ομορφα φιλε,μου αρεσουν που βγαζουν τα κεφαλια τους εξω!Θα ηταν πολυ ομορφα αν μπορουσες να κανεις αυτο που σου ειπα με τα αληθινα φυτα δηλαδη κατι σαν vivarium με χαλωνακια αλλα μου ειπες οτι θα τα κατασπαραξουν ολα :(

Μπραβο παντως φαινεται οτι τις αγαπας :blink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπέροχο φίλε... να τα χαίρεσαι και να γίνεις και μπαμπάς μια μέρα :(

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστώ :(

τα υπερ αγαπάμε δυο άνθρωποι ασχωλούμαστε :blink:

μακάρι rastafarian να γινότανε φίλε θα μιλούσαμε για παράδεισο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως θα ηταν παρα πολυ ομορφο!Δεν πειραζει ομως και τωρα εξαλλου ειναι παρα πολυ ομορφο και δειχνει οτι εχεις ριξει πολυ διαβασμα για να μαθεις αρκετα για τα χελωνακια

Link to comment
Share on other sites

ευχαρησιστώ ,

απο διάβασμα αρκετο απο την συντηρηση,αρρωστιες,στεγαση,συμπεριφορα κτλ προσπαθω να τα μάθω όλα απο εκει και μετα και εγκυκλοπαιδιικα δλδ το στόμα μια χελώνας είναι σαν ράμφος (ραμφο'ι'δες)τρώνε στο νερο διοτι δεν παραγουνε σάλιο, έχουνε εσωτερικά αυτια και δέχονται κάποιους ήχους, και άλλα πολλά

όταν αγαπας κάτι προσπαθείς να είσαι τέλειος (με βλέπω εκτροφέα :(:blink: )

Link to comment
Share on other sites

ευχαρησιστώ ,

απο διάβασμα αρκετο απο την συντηρηση,αρρωστιες,στεγαση,συμπεριφορα κτλ προσπαθω να τα μάθω όλα απο εκει και μετα και εγκυκλοπαιδιικα δλδ το στόμα μια χελώνας είναι σαν ράμφος (ραμφο'ι'δες)τρώνε στο νερο διοτι δεν παραγουνε σάλιο, έχουνε εσωτερικά αυτια και δέχονται κάποιους ήχους, και άλλα πολλά

όταν αγαπας κάτι προσπαθείς να είσαι τέλειος (με βλέπω εκτροφέα :(:blink: )

δεν ξερω αν ειχες ποτε την τυχη να δεις απο κοντα καρετα καρετα αλλα εγω 2 φορες εχω κολυμπισει μαζι τους και 1 φορα εχω σωσει μια η οποια ειχε χτυπιθει απο προπελα,πραγματικα το ραμφος τους μπορει να τσακισει λαμαρινα 4-5 χιλιοστα αν μπει εκει μεσα καποιο ανθρωπινο ακρο θα το κανει κιμα. και καπου ειχα δει οτι εχει 1 απο τα πιο δυνατα σαγονια στι φυση! ειναι ενδιαφερον ζωο και με την δουλεια που εχεις κανει ανεβηκε κ αλλο στα ματια μ!

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε,μπραβο πολυ ομορφο. :blink:

Το ποιο περιποιημενο ενυδρειο για χελωνες που εχω δει. :(

Παντα ειχα μια απορια με αυτα τα ζωα,θα μπορουσαν να συμβιοσουν με ψαρια ,αν ναι με ποια. :)

Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζεται ενα αρθρο απο την ομαδα και θα αναρτηθει σχετικα με τους φιλους της χελωνας. :(

ισως βοηθησει ανθρωπους σαν εσενα φιλε μου που εχουν μερακι και αγαπη για τα συγκεκριμενα ζωα.

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα μια απορια με αυτα τα ζωα,θα μπορουσαν να συμβιοσουν με ψαρια ,αν ναι με ποια. :(

οχι δυστυχως δεν μπορουν.ακομη και αν ειναι μεγαλυτερα τα ψαρια απο τις χελωνες,θα πεθανουν απο τις επιθεσεις που θα δεχθουνε.
Link to comment
Share on other sites

Παρα ολυ ωραίο !!!

Με τη σαλμονελα που εχω ακούσει ότι έχουν οι χελώνες τι κανείς να μην κολλησεις ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παρα ολυ ωραίο !!!

Με τη σαλμονελα που εχω ακούσει ότι έχουν οι χελώνες τι κανείς να μην κολλησεις ;;;;

πολυ καλο πλυσιμο χεριων αφου τις ακουμπησουμε.

το αρθρο μας στον αερα... :blink::(

ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστώ :(

τα υπερ αγαπάμε δυο άνθρωποι ασχωλούμαστε :blink:

μακάρι rastafarian να γινότανε φίλε θα μιλούσαμε για παράδεισο

Ακόμη και αν προσπαθήσεις με κάποια υδρόφιλα που είναι αρκετα ανθεκτικά.

θα δείξει παρα πολύ ωραίο και πιο φυσικό.Ειδικά με τις δράκαινες.

Μπράβο σου πάντως,για την αγάπη και το μεράκι.

Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως δεν μπορουν.ακομη και αν ειναι μεγαλυτερα τα ψαρια απο τις χελωνες,θα πεθανουν απο τις επιθεσεις που θα δεχθουνε.

:(:blink::)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν προσπαθήσεις με κάποια υδρόφιλα που είναι αρκετα ανθεκτικά.

θα δείξει παρα πολύ ωραίο και πιο φυσικό.Ειδικά με τις δράκαινες.

και αυτα εχουν ημερομηνια ληξης για τις χελωνες,δυστυχως.εδω για να καταλαβετε,ουτε πλαστικα φυτα δεν την βγαζουν καθαρη... :(
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους και είμαι παρα πολυ ευτιχεις που επιτελους μιλαμε για τις μεγαλες μου αγάπες

ευχαριστω ολους που συμμετεχουνε στο θέμα και τους κ συντονιστες για την αφιερωση χρονου στο ήδος

ειμαι στη διαθεση οποιοδηποτε να τον βοηθησω διοτι εχω πολλες γνωσεις στο κεφαλι μου για το ηδος που αγαπω trachemys scripta elagans(res)

οι χελωνες απο αμπειρια τρωνε τα παντα και οτιδηποτε δεν εχει βάρος κάνει βόλτες :(

για την συμβιωση με ψαρια απιθανη εκτος οτι θα γινουν ωραια τροφη οι τιμες του νερου δεν επιτρεπουν τα ψαρακια να επιβιωσουν οπως και η συντηριση του aqua terrarium

με την σαλμονελα καλο πλησιμο χεριων και γαντια για τις μεγαλες καθαριοτητες.

φιλικα Βασίλης,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βασίλη sorry που ξεθάβω το θέμα σου αλλά έχω μια απορία.

Πως το κρατάς το ενυδρείο τόσο καθαρό.

Εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα σε μικρότερο βέβαια ενυδρείο αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το έχω έτσι.

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι έμπειρος αλλά αλλαγές και καλό φιλτράκι έχω δοκιμάσει όμως πάντα σε 2-3 μέρες το νερό κιτρινίζει και έχω περιττώματα σχεδόν παντού.

Link to comment
Share on other sites

Ένα σημαντικό βήμα προς την καθαριότητα είναι να αφαιρείς τα περιττώματα μετά το τάισμα, έτσι γλυτώνεις ΠΟΛΥ βρωμιά. Αυτό γίνεται με σύριγγα που μπορείς να την προεκτείνεις (για να μην βάζεις τα χέρια μέσα συνέχεια) με σωλήνα αεραντλίας :D

Μετά είναι κι άλλα που θα στα πει ο Βασίλης...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη sorry που ξεθάβω το θέμα σου αλλά έχω μια απορία.

Πως το κρατάς το ενυδρείο τόσο καθαρό.

Εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα σε μικρότερο βέβαια ενυδρείο αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το έχω έτσι.

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι έμπειρος αλλά αλλαγές και καλό φιλτράκι έχω δοκιμάσει όμως πάντα σε 2-3 μέρες το νερό κιτρινίζει και έχω περιττώματα σχεδόν παντού.

καλημερα μπάμπη,

αφαιρω περιτόματα αμμεσα με σιριγγα

το φιλτρο μου γυρναει περιπου 7 φορες το νερο και εχει 6.5λιτρα καδο

και είναι γεματο σφουγγαρια(διαφορα) - ανθρακα - ζεολιθο κτλ

σιντηρω το φιλτρο μου καθαρο και μια καλη αλλαγη νερου με καλη σκουπα μια φορα τη βδομαδα

και το καλό μετα απο 10 μερες αλλαγης νερου αμμονια στο 0,2 και το νερο καθαρό

και για να πετυχουν όλα αυτα βοηθάει και η γυναίκα μου(τα υπερ αγαπαει) :D

Link to comment
Share on other sites

Ένα σημαντικό βήμα προς την καθαριότητα είναι να αφαιρείς τα περιττώματα μετά το τάισμα, έτσι γλυτώνεις ΠΟΛΥ βρωμιά. Αυτό γίνεται με σύριγγα που μπορείς να την προεκτείνεις (για να μην βάζεις τα χέρια μέσα συνέχεια) με σωλήνα αεραντλίας :D

Μετά είναι κι άλλα που θα στα πει ο Βασίλης...

-_-

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα!!!!!!

ευχαριστω πάρα πολυ φίλε μου

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα προσθέσω και γω μερικες ακόμη φωτο απο τα καμαρια μου :P

1002846z.jpg

1003020c.jpg

1003023u.jpg

1003025ia.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες και τυχερές οι χελωνίτσες σου, και πολλά μπράβο σε σένα που τους παρέχεις αυτή την αξιοπρεπέστατη διαβίωση. :P

Link to comment
Share on other sites

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!! :P

Ευχαριστώ πολυ σωτήρη

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...