Jump to content

χελωνό οικογένεια μου


Recommended Posts

και κάποιες φωτο και απο το diy καπακι απο πολυκαρβουνικό όπως υποσχέθηκα

κατα την διαρκεια της ημέρας

1003191ph.jpg

1003192l.jpg

1003193i.jpg

1003194.jpg

και τη νύχτα

1003234r.jpg

και το λιάσιμο ανευ αντιλιακού B):D

1003055.jpg

1003162b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τέλειο... από που το βρίσκεις αυτό; κόβεται εύκολα; (μάλλον τέτοιο θα με βολέψει κι εμένα)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :thumbup:

κωβεται ευκολα και με τροχακι ακομα και με φαλτσετα θα σου στηλω την διευθυνση μιχαλη

Link to comment
Share on other sites

exo terra repti glo 5.0

exo terra heat glo

41xtprbca2lsl500.jpg53081959260x26000hagene.jpg

υπάρχουν και άλλες επιλογές βέβαια

Link to comment
Share on other sites

exo terra repti glo 5.0

exo terra heat glo

41xtprbca2lsl500.jpg53081959260x26000hagene.jpg

υπάρχουν και άλλες επιλογές βέβαια

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;Είδα ότι πουλάνε και ειδικά χωνιά, εσύ βλέω τις έχεις σε κανονικά φωτιστηκά, τι παίζει με αυτό; Τέλος ποια είναι η γνώμη σου για UVA/UVB τύπου τ5 που φωτίζουν όλο το τεράριουμ;

Link to comment
Share on other sites

για την τ5 δεν την έχω δουλέψει καθόλου και δεν έχω εμπειρία απλά η άποψη μου είναι αυτο που βλέπεις παραπάνω!

τωρα για το φωτιστικο δεν υπάρχει θέμα με σιγουρια σου λέω ότι είναι κομπλέ και φθηνο με κανενα 15ε κάνεις δουλεια(2 φωτιστικά)

Link to comment
Share on other sites

γράφει παραπάνω --αν θέλεις καποια παραπανω διευκρυνηση στη διάθεση σου φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;Είδα ότι πουλάνε και ειδικά χωνιά, εσύ βλέω τις έχεις σε κανονικά φωτιστηκά, τι παίζει με αυτό; Τέλος ποια είναι η γνώμη σου για UVA/UVB τύπου τ5 που φωτίζουν όλο το τεράριουμ;

αυτα τα ειδικα αυτα χωνια το πλεονεκτιμα τους ειναι οτι διαθετουν κεραμικο ντουι δλδ εχει φτιαχτει για να δεχετε και κεραμικες λαμπες θερμανσης που οπως εχω ξαναπει το πλεονεκτημα τους ειναι οτι βγαζουν μονο θερμανση και οχι φως,αρα μπορουμε να τις εχουμε και το βραδυ επιτρεποντας στο ζωο να κοιματε και να εχει και να εχει και λιγη θερμανση (λιγοτερη απο την θερμοκρασια ημερας,αλλα να μην πεφτει και πολυ κατω)

Ενα δευτερο πλεονεκτημα που εχει ειναι οτι φωσφοριζει το χωνι και και σιγα σιγα "σβυνει" δινοντας στο ζωο αλλα και σε μας την ψευδαισθηση του moon light

λαμπες τ5 και τ8 χρησιμοποιω εγω στα ερπετα μου...με βολευουν ποιο πολυ λογο του οτι φωτιζουν ολο το terrarium....απο εκει και περα ειναι ιδιες με αυτες που χρησιμοποιει ο Βασιλης απο αποψης αποδοσεων

Οσο για το θεμα θερμανσης με κοκκινη λαμπα,ειμαι δεν το πολυσυνηστω (ολοι οι κοτοχοι ερπετων,εχουμε σαν πηγη θερμανσης στα ενυδρεια μας ειτε λευκα σποτ,ειτε κεραμικες λαμπες,ειτε θερμαντικες πλακες...) παρολο που η εταιρια λεει οτι δεν επειρεαζει σε τιποτα τον ημερισιο κυκλο,σε συνδιασμο με μια λευκη λαμπα...παρ' ολα αυτα λεει οτι ειναι ιδανικο για νυχτερινη χρηση...αυτο που εχω δει εγω απο προσωπικη εμειρια ειναι οτι πρεπει να χρησιμοποιητε για την θερμανση κατα την νυχτα,για κανα τετραωρο

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

φυσικά τα φωτιστηκα έχουνε και αυτα κεραμικά ντουί μην παρεξηγηθώ

η κόκκινη λάμπα βγάζει μόνο ζέστη είναι μόνο στην στεριά και με το που ανάψει βγαίνουνε για ηλιοθεραπία οι χελώνες μου και αυτη είναι η χρήση της μονο..

το καπάκι κάνει μονο του όλα τα άλλα σε συνδιασμο νερου - θερμαντηρα - υγρασια

τωρα γενικά για ερπετα δεν έχω να πω κάτι ούτε για τα set up Των terraria είναι άλλο θέμα και δεν έχει σχεση με την παρουσίαση και η ίδια αιτερεία βγάζει και την

Exo Terra Night Glo Moonlight Lamp αποκλειστηκα για νύχτα

exoterranightglo.jpg

Link to comment
Share on other sites

η ίδια αιτερεία βγάζει και την

Exo Terra Night Glo Moonlight Lamp αποκλειστηκα για νύχτα

αποκλειστηκα για χρηση θερμανσης την νυχτα ειναι μονο οι κεραμικες...στην φυση το βραδυ επικρατει το απολυτο σκοταδι,τα ερπετα δεν ειναι παιδια για να θελουν να κοιμουντε με φωτακι...ολες τις υπολοιπες λαμπες "νυχτος" οι εταιριες τις εχουν φτιαξει για να προσφερουν σε εμας τους ιδιοκτητες των ερπετων μια αποψη στον νυχτερινο τους κοσμο,χωρις να διαταρασουν παρα πολυ και τον υπνο τους

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιηθεί νυχτερινός φωτισμός για λίγες ώρες και μετά συσκότιση, πιστεύω οτι ικανοποιήται και ο ιδιοκτήτης και το ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ολοι αυτοι που βάζουν moonlight στα ενυδρεία να τα βγάλουν ;;;

ευχωμαι να μπορεις σε κατασταση αιχμαλωσίας να προσφέρεις τοσο καλα όσο και λες βιοτοπικο περιβαλλον σε αρμωνία με την φύση

εγω προσπαθησα να συμπληρώσω κάτι σε σχέση με τις λάμπες και γενικα με πληροφορίες οπου και ζητηθηκε παραπάνω απο τον φίλο και προσπαθούμε να μην τον μπερδεψουμε και τον επιβαρύνουε με παραπανω χρήματα (υπάρχει κριση)

δε δεχωμαι εριστικα σχόλια του τύπου

''τα ερπετα δεν ειναι παιδια για να θελουν να κοιμουντε με φωτακι''

κυριε mr zoo μπορειτε να σχωλιάσετε και την παρουσίαση μου ητε θετικα ήτε αρνητικα κατι το οποιο δεν έχετε κάνει απο τον μηνα αυγουστο

ευχαριστώ βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιηθεί νυχτερινός φωτισμός για λίγες ώρες και μετά συσκότιση, πιστεύω οτι ικανοποιήται και ο ιδιοκτήτης και το ζωντανό.

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ολοι αυτοι που βάζουν moonlight στα ενυδρεία να τα βγάλουν ;;;

ευχωμαι να μπορεις σε κατασταση αιχμαλωσίας να προσφέρεις τοσο καλα όσο και λες βιοτοπικο περιβαλλον σε αρμωνία με την φύση

εγω προσπαθησα να συμπληρώσω κάτι σε σχέση με τις λάμπες και γενικα με πληροφορίες οπου και ζητηθηκε παραπάνω απο τον φίλο και προσπαθούμε να μην τον μπερδεψουμε και τον επιβαρύνουε με παραπανω χρήματα (υπάρχει κριση)

δε δεχωμαι εριστικα σχόλια του τύπου

''τα ερπετα δεν ειναι παιδια για να θελουν να κοιμουντε με φωτακι''

κυριε mr zoo μπορειτε να σχωλιάσετε και την παρουσίαση μου ητε θετικα ήτε αρνητικα κατι το οποιο δεν έχετε κάνει απο τον μηνα αυγουστο

ευχαριστώ βασίλης

Βασιλη το moon light στα ενυδρεια το χρησιμοποιουμε για καποιες ωρες,για να προσομοιωνει τον κυκλο του φεγγαριου αλλα και για να χαζευουμε εμεις...και τωρα που σου γραφω για παραδειγμα στο ενυδρειο μου ειναι αναμενο το moon light,το οποιο μετα 1 ωρα απο το σβυσιμο ολλων των λαμπων σβυνει και αυτο....

τωρα αν το σχολιο μου:

''τα ερπετα δεν ειναι παιδια για να θελουν να κοιμουντε με φωτακι'' εσυ το πειρες σαν εριστικο,εγω απλα να σε ενημερωσω οτι το εκαμα καλοπροερετα και σαν "αστειο"...

επεισης να σου θυμησω οτι το εγχηρημα σου το ειχα σχολιασει τηλεφωνικα οταν ειχαμε μηλησει

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

τωρα αν το σχολιο μου:

''τα ερπετα δεν ειναι παιδια για να θελουν να κοιμουντε με φωτακι'' εσυ το πειρες σαν εριστικο,εγω απλα να σε ενημερωσω οτι το εκαμα καλοπροερετα και σαν "αστειο"...

επεισης να σου θυμησω οτι το εγχηρημα σου το ειχα σχολιασει τηλεφωνικα οταν ειχαμε μηλησει

μου δωθηκε η ευκαιρια να το δεχτω ως εριστικο λόγο των ...Αποσιωπιτηκων

ο καθε ένας λεει τις εμπειρίες του αλλα πρεπει να τεκμηριώνονται και ώς σωστες

τα υπόλοιπα είχαμε την ευκαιρία να τα πούμε και άπο κοντα κατι το οποιο δεν το αξιωποιήσατε !

όλα για το καλό του χόμπυ και των ζωντανων

φιλικα βασίλης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να ρωτησω το καβουκι σε καποιες φωτο δεν ηταν λιγο φουσκομενο σε διαφορα σημεια ??? ειναι φυσιολογικο αυτο? γιατι και οι δικιες μου κατι τετοια εχουν και ανοισιχω για πιραμιδισμο

Link to comment
Share on other sites

φουσκωμενο καβουκι ή κατι αλλόκοτο δεν υπάρχει πουθενά! στο ανωτερο θέμα.

αν θελεις μπορεις να ανοιξεις κάποιο νέο θεμα συζητησης περι αυτου

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας ειμαι καινούργια στο εκπληκτικό αυτό site και ο λόγος που έκανα λογαριασμό ειναι γιατί εχω δυο μικρά χελωνάκια ειμαι ψιλο-ασχετη .οι χελωνιτσες μου (γλυκού νερού ειναι 8-9 μηνών και δεν τρώνε εδώ και και τρεις μέρες

Το ενυδρείο του ειναι πολύ απλό ειναι μια γυάλινη γυάλα με λίγη στεριά

Δεν μπορω να τους παρέχω ιδιαίτερη φροντίδα με τα χέρια μου γιατί εχω πρόβλημα υγείας και δεν κάνει να εχω επαφή με τα ζώα. Τελευταία βγάζουν κατι σαν χνουδι πιστεύω ότι ειναι εμετος .

Έχουν να πάρουν ασβέστιο εδώ και 2 μήνες .

Τις ταΐζω με τροφή του pet shop αλλά σήμερα θα προσπαθήσω να τις δώσω κάποια ομάδα λαχανικά

δεν υπάρχουν λάμπες και τέτοια θα ήθελα μια έγκυρη απαντηση γιατί ανυσυχω πολύ

Σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, άνοιξε ένα δικό σου θέμα στην κατηγορία, να συζητήσουμε ότι σε απασχολεί για την χελωνίτσα σου. Σαφώς για να αναπτυχθεί πρέπει να της παρέχουμε τον κατάλληλο απαραίτητο εξοπλισμό. Το χνούδι ίσως είναι αλλαγή δέρματος, και γι ατό ίσως να μην τρώνε.... Το ότι δεν τρώνε μπορεί να οφείλετε και σε χαμηλή θερμοκρασία. Και λάμπα με ασβέστιο είναι απαραίτητα συστατικά της επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βασίλη φαινεται ότι έχεις διαβάσει αρκετα για το θέμα και το ξέρεις καλά...εμεις είμαστε νέοι στο σπορ.. προσπαθούμε να κανουμε οτι καλύτερο μπορούμε για τις χελώνες μας αλλά όσο πιο πολύ διβάζουμε τόσο πιο πολύ μπερδευόμαστε. Θέλω να ρωτήσω για το φίλτρο της χελωνίερας μας. 'Εχουμε ενα ενυδρείο 200 λίτρων και προς το παρόν εχουμε εσωτερικό φιλτρο ομως σκοπευουμε να παρουμε ενα εξωτερικο που είναι πιο κατάλληλο για τις αναγκες του ενυδρειου μας. Θα θελαμε την γνωμη σας για το ποιο ειναι καλυτερο...το canister η το κρεμαστο? και ποιο μαρκα να προτιμησουμε?

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου άφησε τες να μεγαλώσουν λιγο και μετα πηγενε σε αυτο 

 

http://www.petcity.gr/eshop/index.php/fish/accessorize-fish/filters-stuff-fish/jbl-cristal-profi-e1501-greenline-detail

 

αν τ θέλεις και σε μεταχειριμενο στειλε μου π.μ.

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 6/7/2015 at 2:26 ΜΜ, το μέλος Billias έγραψε:

γνώμη μου άφησε τες να μεγαλώσουν λιγο και μετα πηγενε σε αυτο 

 

http://www.petcity.gr/eshop/index.php/fish/accessorize-fish/filters-stuff-fish/jbl-cristal-profi-e1501-greenline-detail

 

αν τ θέλεις και σε μεταχειριμενο στειλε μου π.μ.

Μπιλια καλησπερα,ειμαι νεος στο φορουμ,προσπαθβ διαβαζοντας αυτο κ αλλα σου θεματα,να δω τις φωτος..της χελωνοικογενειας σου αλλα δ μου εμφανιζοντε,ολες οι φωτος που εχεις βαλει..,φαινοντε απλα οι αριθμοι ,ονομασιες αρχειων!θ μ ενδιεφερε πολυ αν δ σε κουραζα να δω φωτος κ των σετ απ,καθως εχω διαφορων μεγεθων ,απο 3 εκ εως 20εκ..,κ θελω ν περνω ιδεες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε αυτο το θεμα δεν μπορω να κανω κατι ειναι λειτουγικης φυσεως της πλατιφορμας . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...