Jump to content

Γεννήθηκαν τα γκουραμάκια!!!


Binational

Recommended Posts

Το ενυδρείο είναι γεμάτο από γόνο! :)

Έχω πάθει πλάκα … νόμιζα πως τελικά δεν ζευγάρωσαν!

Προσπάθησα να τα βγάλω φωτό … αυτές είναι οι καλύτερες … είναι κάποια που μαζεύτηκαν σε μια γωνία …

dsc0426lz4.jpg

dscf0463tl1.jpg

τα άλλα είναι σκόρπια σε όλο το ενυδρείο … είναι μικροσκοπικά …

dsc0429ak0.jpg

(Το κλάμα που ακούγεται δεν είναι τα γκουραμάκια αλλά ο μικρός … 5 ετών ο οποίος στερείται της προσοχής λόγο νεογέννητων και διαμαρτύρεται!!!) :ballistic:

Τάισα 3 φόρες κρόκο ανακατεμένο με νερό ενυδρείου … το φάγανε … φαίνεται από τις γεμάτες κοιλίτσες τους!

Μέτρησα και αμμωνία … ευτυχώς 0 ακόμα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Μπραβο στα μωρα σου

Τωρα θα πρεπει να βγαλεις την θηλυκια και να αφησεις τον μπαμπα να κανει τη δουλεια μεχρι ν αρχισουν να κολυμπανε κανονικα.

Θα πρεπει να τους δινεις και αρτεμια αν δεν μπορεις να κανεις υπαρχει κατεψυγμενη στα πετ σοπ. ΠΡΟΣΟΧΗ στις αλλαγες νερου μικρες και στην θερμοκρασια του ενυδρειου να μην εχουν καθουλου διαφορα.

Περιμενουμε τη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα .Ποτε δεν ετυχε να δω μεχρι τωρα μωρα Γκουραμι.να σου ζησουν λοιπον :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για τη γεννα και καλος μπαμπας σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου!!!!!!

Να σου ζήσουν τα μωρά και να τα δεις ενήλικα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

:):blink:
Link to comment
Share on other sites

Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Μπραβο στα μωρα σου

Τωρα θα πρεπει να βγαλεις την θηλυκια και να αφησεις τον μπαμπα να κανει τη δουλεια μεχρι ν αρχισουν να κολυμπανε κανονικα.

Έχω βγάλει και τους δυο γονείς ... γιατί είναι τόσο μικροσκοπικά που μέχρι να κολυμπήσουν ελεύθερα δεν τα πήρα πρέφα! Δες το προηγούμενο μήνυμα μου μια μέρα πριν!

Θα πρεπει να τους δινεις και αρτεμια αν δεν μπορεις να κανεις υπαρχει κατεψυγμενη στα πετ σοπ. ΠΡΟΣΟΧΗ στις αλλαγες νερου μικρες και στην θερμοκρασια του ενυδρειου να μην εχουν καθουλου διαφορα.

Περιμενουμε τη συνεχεια

Για αρτέμια είναι πολύ μικρά ακόμα ... έπρεπε να είχα ξεκινήσει την infusoria πιο νωρίς ... την άλλη φορά θα ξέρω και θα είμαι έτοιμη!

Μου έδωσε φίλος microworms, το απόγευμα θα δω εάν μπορούν να τα φάνε. Θα ξεκινήσω και αρτέμια σε κάνα δυο μέρες ... ελπίζω να τα καταφέρω ... μετά από μια εβδομάδα θα είναι αρκετά μεγάλα να την φανέ ... πιστεύω.

Πάντως δεν πίστευα ποτέ πως μετά από 4 παιδιά μια γεννά θα μπορούσε να με αναστατώσει τόσο :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα χθες δεν μου ανοιγαν οι φωτο για να δω ποσο ειναι τα μωρα σου και τι εχει γινει.

Ετοιμασου και για αρτεμια γιατι σε λιγο θα πρεπει να τους δινεις., αν δεν μπορεις να την ετοιμασεις εσυ παρε κατεψυγμενη. Και ο κροκος ειναι παρα πολυ θρευτικος για αυτα αλλα με μετρο γιατι βρωμιζει παρα πολυ το νερο.

Περιμενουμε κι αλλες φωτο απ τα μωρουλια σου

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την γεννα και απο εμενα. :):blink:

Φτου-φτου και να σου ζησουν. :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο binational..το θεαμα ειναι εκπληκτικο...τοσο μικρουλια που αστραφτουν μεσα στο νερο!

να σου ζησουν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Πως πανε τα μωρουλια σου;

Αν θες βαλε μας και καποια φωτο να τα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Πως πανε τα μωρουλια σου;

Αν θες βαλε μας και καποια φωτο να τα δουμε

frywy4.jpg

dsc0572jv4.jpg

Tα μωρά είναι μια χαρά ... από χτες ψιλό τσιμπάνε και microworms ...

Σήμερα θα ξεκινήσω αρτέμια.

Η δύσκολη περίοδος τώρα, αφού περάσανε τον ύφαλο ότι δεν είχα έτοιμη infusoria , ειναι σε 2 εβδομάδες ... δηλαδή 3 εβδομάδες μετά την γέννησή τους, όταν διαμορφώνουν τον λαβύρινθο.

Οποια μπορέσουν και επιβιώσουν μετά από αυτό, συνήθως ενηλικιώνονται.

Εαν πάει όπως πάει , φτου-φτου, με βλέπω να κολλάω μια 400αρα γυάλα και να βγάζω κανένα κρεβάτι να την βάλω! :)

Έγινε επεξεργασία - Binational
Link to comment
Share on other sites

dsc0572jv4.jpg

frywy4.jpg

Διόρθωσα λίγο τις φωτο στο Photoshop μπας και φανεί κάτι ... είναι μικροσκοπικά ακόμα τα άτιμα!!! :)

Έγινε επεξεργασία - Binational
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα γκουραμάκια μου αποδείχτηκαν πολύ άξιοι μαχητές της ζωής …

Μπαίνουν πλέων στον 2ο μήνα της ζωής τους και είχαν να ξεπεράσουν ήδη μεγάλους σκοπέλους και αναδείχτηκαν νικητές!

Στην αρχή ως νέα μαμά ήμουνα παντελώς απροετοίμαστη και δεν είχα infusoria να τα ταΐσω. Ευτυχώς το ενυδρείο είχε αρκετό Java moss κι ’έτσι επιβίωσαν, μέχρι που μπορούσαν να φάνε microworms.

Την κρίσιμη εβδομάδα που μας πέρασε, κρίσιμη γιατί την 3η εβδομάδα φτιάχνουν τον λαβύρινθο και εάν η επιφάνια του νερού πάρει ρεύμα πεθαίνουν, βρέθηκε αυτός ο εισβολές μέσα στο ενυδρείο.

ok3ew2.jpg

DSC_0653.JPG

Προνύμφη λιβελούλας … η οποία τρέφεται από γόνο …

Τα καημένα από την τρομάρα τους πάθανε ικ … και αναγκάστηκα να τους ανεβάσω την θερμοκρασία σιγά-σιγά στους 30C και να προσθέσω σε διάστημα 3 ημερών τόσο αλάτι ώστε να φτάσει στο 3%.

Σήμερα εντόπισα ακόμα μια προνύμφη και έβγαλα όλο το κερατόφυλλο και ότι άλλο μπορούσε να βγει … με αποτέλεσμα να βρω κι’ άλλες 5.

Τώρα που το ενυδρείο είναι σχετικά «άδειο» έχω μια πλήρης εικόνα της καταστάσεις … και είναι ευτυχώς πολύ καλή!

Είναι ΠΟΛΛΑ τα γκουραμάκια!!! Ανεβαίνουν πλέων στην επιφάνια και αναπνέουν … και τρώνε με μεγάλη όρεξη την αρτέμια.

Είμαι πολύ υπερήφανη για τα «παιδάκια» μου που είναι άξιοι μαχητές της επιβίωσης!!!

(Για να μην ποστάρω άπειρες φωτό … ακολουθήστε το λινκ! )

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τερατα στο ενυδρειο ....... Ελπιχω να λυθει το προβλημα γιατι σ αυτη τη φαση δεν μπορεις να βαλεις φαρμακο.

Φωτο των μικρων σου δεν μπορω να δω δεν μου ανοιγουν δεν ξερω τι εχει γινει σημερα.

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να τα δεις μεγαλα με απογωνους

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή φωτό ...

Ενα από τα μεγαλύτερα με ένα από τα μικρότερα ...

DSC_0915.JPG

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου!!Να σου ζησουν! :welcome::thumbup:

Ποσα ειναι τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά!

Σε πάνω-κάτω 150 τα υπολογίζω ....

Για σκεφτείτε ποιος γύρω στον Φεβρουάριο θέλει γκουραμάκια σπιτικά ... χωρίς τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα εισαγόμενα μαζικής παραγωγής!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου φοβερες φατσουλες να σου ζησουν και να τα δεις οπως επιθυμεις :welcome: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...