Jump to content

Ευτυχώς τα ψάρια δεν χρειάστηκαν νεκροψία!!!


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Εδώ και 2 ώρες περίπου τα νέα αποκτήματα κολυμπούν στο Fish-onlaki μου. Τι χαρά!!! Επιτέλους να ανοίξει λίγο το μάτι μας!!! :):blink::ballistic:

Λοιπόν, τα ψαράκια τα βρήκα σε καλύτερη κατάσταση από ότι τα περίμενα. Όταν ήρθε η ώρα να ανοίξει το κουτί… η αγωνία… τι να λέω…! Εν τέλει, η εικόνα των ζωντανών ψαριών με καθησύχασε!!! Μετά από μία μισάωρη προσαρμογή τα καμάρια μου ήταν πλέον σε δράση! Η πεταλούδα κορυφή, η σαλιάρα «απαίσια» και το trigerάκι… το πιο φοβισμένο ψάρι στον πλανήτη (Θανάση, Μάνο είχατε δίκαιο :thumbup: )!!! Τώρα η αγωνία παίρνει μία αναβολή μέχρι αύριο το πρωί :blush: όπου ελπίζω να τα βρω όλα ΟΚ! Θα σας κρατάω ενήμερους για την πορεία τους. Αυτά προς το παρών…

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:)

Περιμένουμε τις εξελίξεις αύριο. :blink:

Η γαρίδα οκ και εκείνη?

Link to comment
Share on other sites

Ok και η γαρίδα!!! Τώρα, απόλυτη συσκότιση, ησυχία και ελπίζω αύριο το φως της ημέρας να με βρει εξίσου χαρούμενο με τώρα

Link to comment
Share on other sites

Καλή διαμονή των ζωντανών σου, στο καινούργιο τους περιβάλλον.

Περιμένουμε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια κουκούλα που τη δίνω στα ψαράκια που φοβούνται.. για κάλυψη :) ..

να στη στείλω?

.. να σου ζήσουν :blink::ballistic::blush:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ξημέρωσε! Φοβάμαι να πάω στο ενυδρείο. Ποιος ξέρει τι θα δω… Ευτυχώς όλα είναι ΟΚ! Τα ψάρια κινητικά, βοσκάνε στο βράχο και κολυμπάνε συνέχεια! Αν εξαιρέσουμε φυσικά το trigerάκι που φοβάται τη σκιά του φυσικά. Παρόλα αυτά όμως και αυτό βγαίνει, κάνει τη βόλτα του και επιστρέφει ξανά στην σπηλιά του.

Λοιπόν, για τους μη γνωρίζοντες τα καινούργια ζωντανά είναι:

Salarias alboguttatus

Melichtys vidua

Chaetodon collare

Lysmata grabhami

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκο!

Ελπίζω σύντομα να δούμε φωτό από τα νέα ψαράκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ Νίκο που όλα πήγαν καλα. :blink::)

Για το triggerακι σου(Xanthichthys auromarginatus) διάβασε εδώ-

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=533.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον θα χρειαστώ τη νεκροψία!!! Ξαφνικά πάει η γαρίδα…

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον θα χρειαστώ τη νεκροψία!!! Ξαφνικά πάει η γαρίδα…

Έτσι στα ξαφνικα?την παρατήρησες καθόλου πριν?

Πρέπει να μετρήσεις τα νιτρικά σου Νίκο μήπως και οφείλεται εκεί η απόλυα σου.

Λυπάμαι πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι από την προσαρμογή; Δηλαδή, απλά να μην προσαρμόστηκε καλά!!! Τα νιτρικά είναι λιγότερο απο 10ppm. Μπορεί να είναι αιτία θανάτου;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου ζησουν τα ψαρακια σου! Δυστηχως ενω για τα ψαρακια τα πραγματα ειναι ποιο σαφες εαν φταιει κατι, στις γαριδες τα ορια ειναι ποιο μικρα και δεν ξερουμε παντα τι μπορει να εφταιγε, μπορει να ειναι τα νιτρικα, μπορει να ειναι καποιο ψαρι που την χτυπησε ή ακομα και να ειχε ταλαιπωρηθει πολυ στο ταξιδι. Κριμα παντος, απλα το μονο κακο να ειναι εκει και ολα τα αλλα να πανε καλα. :)

Υστ. Οντως το τριγγερ αυτο ειναι πολυ φοβιτσιαρικο ζωντανο και θα το δεις και στην πορεια αυτο αφου δυσκολα θα βγαινει συχνα για βολτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για να το δω του έβαλα κάμερα σου λέω!!! (Δεν κάνω πλάκα) Παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ!!!!!! Δε με νοίαζει για τη γαρίδα, σαν γαρίδα. Αν την χτύπησε κανένα ψάρι... ΟΚ!!! Μακάρι!!! Το νερό μου φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Αντε Νικο ολα καλα με τα ψαρακια...

Αν με ακουγε κανεις ετσι που σου ελεγα να φυγεις απο τη συναντηση θα νομιζε οτι θελω να σε διωξω :) Απλα ειχα το ιδιο αγχος με σενα!

Περιμενουμε Photos!!

Οσο αφορα τη γαριδα...εισαι σιγουρος οτι ειναι νεκρη ?? Μηπως απλα εκανε εκδυση ? Οι γαριδες, τα καβουρια κτλ βγαζουν ολο το κελυφος τους σε σημειο που οταν το δεις θα νομιζεις οτι ειναι η κανονικη γαριδα! Αυτο γινεται για να μεγαλωσουν βασικα αλλα πολλες φορες συμβαινει και σε συνθηκες εντονου stress...Μετα την εκδυση η γαριδα κρυβεται για καποιες μερες.... Εισαι 100% σιγουρος? αν ναι τοτε δεν ειναι απαραιτητο να φταιει το νερο σου... ισως να μην εγινε καλη προσαρμογη (απαιτει περισσοτερη απο τα ψαρια)...ισως να φταει και κατι αλλο...

Περιμενουμε Photos....και νεα.....

Link to comment
Share on other sites

Να τα λοιπόν τα καμάρια σε μία από τις πρώτες τους φωτογραφίσεις!!! Επιφυλάσσομαι για σαφώς καλύτερες φωτο αλλά προς το παρόν αυτή είναι μία γεύση!!!

post-1703-1163373376_thumb.jpg

post-1703-1163373408_thumb.jpg

post-1703-1163373439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Μάνο.

Υπάρχουν πιθανότητες η γαρίδα να άλαξε πουκάμισο, που είναι εντελώς φυσιολογικό όταν αλλάζει περιβάλλον.

Ψάξε το ενυδρείο σου το βράδυ, όταν έχουν σβήσει τα φώτα, με ένα φακό, μήπως και τη δεις.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ζει η γαριδούλα αλλά δεν το νομίζω. :blink: Αυτό που με καίει είναι τα ψάρια! Τα οποία είναι καλά και δείχνουν ευτυχισμένα! Άρα είμαι και εγώ ευτυχισμένος! Αν εξερέσεις το trigger που θέλει υπομονή να με συνηθίσει και να ξεμυτίσει, όλα μια χαρά! :ballistic: Μέτρησα Ca εχθές και είμαι κοντά στα 390-400ppm. Πολλά ε; Αν σκεφτείς πως δεν έχω βάλει ποτέ κανένα πρόσθετο στο νερό μου!!! Σήμερα πρόσθεσα μόλις 2,5ml reef complete για να μην το στείλω στο θεό το Ca! Αύριο λέω να ξεκινήσω ιοδίνη και το ζουμί για την κοραλίνη που μου έδωσε ο φίλος ΤΑΝ! Μεθαύριο θα ρίξω ένα κουταλάκι coral builder που όπως διάβασα είναι για την αύξηση και σταθεροποίηση του Kh (7-8 η τωρινή τιμή). Μετά παύση, να ξεκουραστεί λίγο το σύστημα και να πάρουμε μετρήσεις να δούμε τι κάναμε!!! Αν έχω κάπου λάθος ή να αλλάξω κάτι σε αυτά που προείπα, παρακαλώ… τα φώτα σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ζει η γαριδούλα αλλά δεν το νομίζω. :blink: Αυτό που με καίει είναι τα ψάρια! Τα οποία είναι καλά και δείχνουν ευτυχισμένα! Άρα είμαι και εγώ ευτυχισμένος! Αν εξερέσεις το trigger που θέλει υπομονή να με συνηθίσει και να ξεμυτίσει, όλα μια χαρά! :ballistic: Μέτρησα Ca εχθές και είμαι κοντά στα 390-400ppm. Πολλά ε; Αν σκεφτείς πως δεν έχω βάλει ποτέ κανένα πρόσθετο στο νερό μου!!! Σήμερα πρόσθεσα μόλις 2,5ml reef complete για να μην το στείλω στο θεό το Ca! Αύριο λέω να ξεκινήσω ιοδίνη και το ζουμί για την κοραλίνη που μου έδωσε ο φίλος ΤΑΝ! Μεθαύριο θα ρίξω ένα κουταλάκι coral builder που όπως διάβασα είναι για την αύξηση και σταθεροποίηση του Kh (7-8 η τωρινή τιμή). Μετά παύση, να ξεκουραστεί λίγο το σύστημα και να πάρουμε μετρήσεις να δούμε τι κάναμε!!! Αν έχω κάπου λάθος ή να αλλάξω κάτι σε αυτά που προείπα, παρακαλώ… τα φώτα σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

To purple up περιεχει αρκετα απο αυτα που αναφερεις... σε ενα συστημα χωρις κοραλλια θα δοκιμαζα μονο με αυτο και με το reef builder (πρωτα το διαλυεις σε νερακι απο ΑΟ)...θα εκανα μετρησεις και θα εβλεπα...

Δεν χρειαζεται να κανεις παλι quote τα ιδια μηνυματα...θα σου απαντησουμε 100% :)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ζει η γαριδούλα αλλά δεν το νομίζω. :ballistic: Αυτό που με καίει είναι τα ψάρια! Τα οποία είναι καλά και δείχνουν ευτυχισμένα! Άρα είμαι και εγώ ευτυχισμένος! Αν εξερέσεις το trigger που θέλει υπομονή να με συνηθίσει και να ξεμυτίσει, όλα μια χαρά! :blush: Μέτρησα Ca εχθές και είμαι κοντά στα 390-400ppm. Πολλά ε; Αν σκεφτείς πως δεν έχω βάλει ποτέ κανένα πρόσθετο στο νερό μου!!! Σήμερα πρόσθεσα μόλις 2,5ml reef complete για να μην το στείλω στο θεό το Ca! Αύριο λέω να ξεκινήσω ιοδίνη και το ζουμί για την κοραλίνη που μου έδωσε ο φίλος ΤΑΝ! Μεθαύριο θα ρίξω ένα κουταλάκι coral builder που όπως διάβασα είναι για την αύξηση και σταθεροποίηση του Kh (7-8 η τωρινή τιμή). Μετά παύση, να ξεκουραστεί λίγο το σύστημα και να πάρουμε μετρήσεις να δούμε τι κάναμε!!! Αν έχω κάπου λάθος ή να αλλάξω κάτι σε αυτά που προείπα, παρακαλώ… τα φώτα σας!!! :)

Πιθανον δεν σου απαντησε καποιος αμεσα γιατι τα ειπες μια χαρα! Αυτη τη στιγμη οτι ηταν να κανεις το εκανες. Τωρα ποια σου μενει να κανεις υπομονη και να παρατηρεις το ολο συστημα σου για να δεις αν ολα πανε καλα. Αν ολα τα ψαρακια σου τρωνε, εαν υπαρχει επιθετικοτητα καποια στιγμη. Οτιδηποτε μπορεις να δεις οτι δεν παει καλα, να εχεις το νου σου. Τωρα σχετικα με το ολο συστημα τι λες? Σου αρεσει οπως ειναι ο βραχος η σκεφτεσαι κατι αλλο να κανεις οπως ειπαμε και απο κοντα? Οχι αμεσα βεβαια για να ηρεμησουν τα ζωντανα σου αλλα το σχετικα συντομο χρονικο διαστημα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομε λοιπόν που έχω αρχίσει να μαθαίνω τι πρέπει και τι δεν πρέπει!!! :) Τα παρατηρώ τα ψάρια ρε φίλος, όλα οκ, ΑΛΛΑ. Δεν τα έχω δει να λυσσάνε και για τροφή. Ζήτημα αν έχουν φάει από ένα flake το καθένα από την μέρα που μπήκαν! Βέβαια δεν ανησυχώ γιατί έχω και ένα βράχο φορτωμένο…

Όσο αφορά το στήσιμο του βράχου θα γίνει οπωσδήποτε!!! Δεν το αφήνω σε αυτή την κατάσταση!!! Λέω να βάλω μπρος από βδομάδα όμως για να δω ότι τα αλάνια είναι σίγουρα ΟΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να καθυστερήσεις τις μετατροπές στο ενυδρείο σου για όσο καιρό απαιτείται, μέχρι να σιγουρευτείς ότι τα ψάρια σου έχουν προσαρμοστεί τέλεια στο καινούργιο τους περιβάλλον.

Αυτό θα το διαπιστώσεις από την συμπεριφορά τους. Όταν πλησιάζεις στο ενυδρείο και αυτά έρχονται αμέσως στο μπροστινό τζάμι, τότε είσαι ΟΚ. Αν μόλις σε βλέπουν σπεύδουν να κρυφτούν, τότε είναι καλύτερα να περιμένεις και άλλο.

Όσον αφορά τα υγρά πρόσθετα, θα πρότεινα να μην τα χρησιμοποιείς συστηματικά και όλη την ποσότητα που προτείνουν τα σκευάσματα στις οδηγίες τους. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει ακόμα μηχανισμός απορρόφησης των στοιχείων, που προσθέτεις, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να ξεφύγουν υπερβολικά προς τα πάνω οι συγκεντρώσεις τους και να φτάσουν σε τοξικά για τα ψάρια επίπεδα.

Η sinularia τι έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Να τις καθυστερήσω λες ε; Κοίτα μπορώ να ξεκινήσω πρώτα τη δουλεία εκτός του ενυδρείου (να φτιάξω τη βάση, να ψάξω για βράχο) και μετά να περάσω στο στήσιμο εντός της δεξαμενής. Όσο αφορά την τοποθέτηση των διάφορων ζουμιών, έχω ήδη υπόψη μου ότι έχω fish only και ότι οι απαιτήσεις μου είναι μικρές, άρα πάντα κοιτώ και βάζω σχεδόν τη μισή προτεινόμενη δόση προς αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων!!! Τη sinouaria τη μπόλιασα όπως μου είπε ο TAN και… την περιμένω. Να κοιτάξω-προσέξω κάτι ιδιαίτερο για τη sinularia;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου.

Προς το παρόν παρατηρείς την sinularia και ότι δεις μας το αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...