Jump to content

Ευτυχώς τα ψάρια δεν χρειάστηκαν νεκροψία!!!


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Η sinularia είναι όπως την έβαλα. Την σφίνωσα σε δύο βραχάκια και περιμένω. Να ρωτήσω, εδραιώνετε καλά η sin.; Αν χρειαστεί να την βγάλω από εκεί που είναι τώρα, της κάνω ζημιά. Ρωτάω για να ξέρω για την πατέντα με το βράχο που λέγαμε.

Α, τη στιγμή αυτή έχω δύο Τ8 marine white 90εκ. Σκέφτηκα να βάλω και μία ακτινική, από τα λεγόμενα στη συνάντηση, κατάλαβα ότι θα μου κάνει καλό. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύντομα, περίπου σε μια βδομάδα και εφόσον της αρέσει το νέο της περιβάλλον και η θέση, που επέλεξες, τότε θα κολλήσει στο βράχο.

Σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις τη διακόσμηση του ενυδρείου σου, μπορείς να τη μεταφέρεις μαζί με το βράχο. Διαφορετικά μπορείς άνετα να την ξεκολλήσεις, τραβόντας την προσεκτικά από το κατώτερο και σκληρότερο σημείο της πρόσφυσης.

Κατά τη γνώμη μου η μπλε ακτινική λάμπα είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αφού είναι απαραίτητη θα κοιτάξω να την βάλω το συντομότερο δυνατό!

Για να φτιάξω τη βάση του βράχου θα χρησιμοποιήσω σωλήνα PVC; Σκέφτομαι το υλικό που θα κατασκευαστεί η βάση λόγω των υλικών που περιέχουν ορισμένα πλαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αφού είναι απαραίτητη θα κοιτάξω να την βάλω το συντομότερο δυνατό!

Για να φτιάξω τη βάση του βράχου θα χρησιμοποιήσω σωλήνα PVC; Σκέφτομαι το υλικό που θα κατασκευαστεί η βάση λόγω των υλικών που περιέχουν ορισμένα πλαστικά.

Κανενα προβλημα, στο λεω εγγυημενα. Μαζι με το PVC θα χρησιμποποιησης και κολλα ειδικη για αυτο το σκοπο. Το εχουμε δοκιμασει πολλοι χομπιστες και δεν ειχαμε κανενα προβλημα. Ισα ισα που η σχετικη ευκολια της χρησης και κατασκευης του, μας λυνει τα χερια.

Εχεις καταληξει πως θα ηθελες το βραχο σου?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να «χτίσω» το δεξί μέρος του ενυδρείου. Να ξεκινήσω από την γωνία πίσω και να το πάω μέχρι σχεδόν τη μέση του ενυδρείου. Τον υπόλοιπο χώρο θα τον αφήσω ελεύθερο για τις βόλτες των ψαριών. Έγινα κατανοητός; Γιατί η περιγραφή ήταν λίγο άθλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να «χτίσω» το δεξί μέρος του ενυδρείου. Να ξεκινήσω από την γωνία πίσω και να το πάω μέχρι σχεδόν τη μέση του ενυδρείου. Τον υπόλοιπο χώρο θα τον αφήσω ελεύθερο για τις βόλτες των ψαριών. Έγινα κατανοητός; Γιατί η περιγραφή ήταν λίγο άθλια!!!

Μια χαρα κατανοητος εγινες... απο εκει και περα πρεπει να γινει η προσπαθεια για να δουμε αν ειναι ωραιο, αν υπαρχουν αρκετες κρυψωνες κτλ... Δυστυχως αν δεν δοκιμασεις δυσκολα θα καταληξεις καπου!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είμαι σε μία διαδικασία αναζήτησης των υλικών που θα χρησιμοποιήσω. Λοιπόν, είπαμε το σωλήνα από PVC, την κόλα, βράχο για να τον βάλω κάτω και να προσθέσω τον δικό μου επάνω. ΟΚ;

Η κόλα που ανέφερε ο Discos τι κόλα είναι; Από πού και πως τη ζητάω;;;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είμαι σε μία διαδικασία αναζήτησης των υλικών που θα χρησιμοποιήσω. Λοιπόν, είπαμε το σωλήνα από PVC, την κόλα, βράχο για να τον βάλω κάτω και να προσθέσω τον δικό μου επάνω. ΟΚ;

Η κόλα που ανέφερε ο Discos τι κόλα είναι; Από πού και πως τη ζητάω;;;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είμαι σε μία διαδικασία αναζήτησης των υλικών που θα χρησιμοποιήσω. Λοιπόν, είπαμε το σωλήνα από PVC, την κόλα, βράχο για να τον βάλω κάτω και να προσθέσω τον δικό μου επάνω. ΟΚ;

Η κόλα που ανέφερε ο Discos τι κόλα είναι; Από πού και πως τη ζητάω;;;

Oταν πας να παρεις σωληνες και τους συνδεσμους PVC ζητας και την αναλογη κολα. Πιβισοκολλα - PVCglue. Αν εχει την κολλα Hercules που γνωριζω καλα να την προτιμησης. Ειναι δοκιμασμενη, αλλα και οποια αλλη παρεις την δουλεια σου θα την κανεις. Οσο για την τοποθετηση μια χαρα τα λες. Ειπαμε, προσοχη στο υψος. :blink:

Αντε καρνταση, καλο shopping. :)

Link to comment
Share on other sites

Here we are again…

Αρχικά να πω ότι τα ψάρια δείχνουν καλά, ξεκίνησαν να τρώνε, το trigger βγήκε έξω, όλα καλά.

Εχθές ήταν ημέρα μετρήσεων και έχουμε τα ακόλουθα αποτελέσματα:

1. T=25,7 c :wheelchair:

2. pH=8 :ballistic:

3. No3=15mg/l :blush:

4. No2=0,75mg/l :)

5. Po4=0mg/l :2guns:

6. NΗ3=0mg/l :thaman:

7. kH=7 :thumbup:

8. Co2=2,5mg/l :blink:

9. P=1023 :ballistic:

10. Ca=470mg/l (ωχ…) :rasp::rasp::rasp::rasp:

Όλα ήταν καλά μέχρι που είδα το Ca! Έκανα μια ανανέωση 30l και περιμένω να ξανακάνω μετρήσεις την Κυριακή!!! Η αλήθεια είναι πως είχα καιρό να κάνω ανανέωση και με την προσθήκη των βελτιωτικών νερού αυτή την εβδομάδα μου χτύπησε το Ca. Μάλλον πρέπει να περιμένω και να δω πως θα ρυθμίσω τις δοσολογίες μου!!! Για πείτε καμιά γνώμη…

Link to comment
Share on other sites

No2=0,75mg/l :) Είναι πολύ ψηλό! Μπορεί και επικίνδυνο για τα ψάρια σου....το Nitrite πρέπει να ειναι 0 για να θεωρησουμε οτι εχει ολοκληρωθεί ο κύκλος... γιατι ετσι ? Σιγουρα ειναι καλο το τεστ σου ?

Αν πραγματικα ειναι τοσο υπαρχει προβληματακι που πρεπει να λυθει αμεσα.

Το Ca ας μη σε απασχολεί...απλα μην ριξεις ζουμι και σιγα σιγα η κοραλλινη θα το χρησιμοποιησει....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Μάνο, σαφώς και δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος δεδομένου ότι το ενυδρείο δεν είναι παλιά και ουσιαστικά τώρα έχει αποκτήσει ζωή για να στρώσει το ενυδρείο. Πιστεύω με την αλλαγή νερού θα βοήθησα και τα ψάρια αλλά και το σύστημα. Μπορώ να προσθέσω κάποιο υλικό στο χημικό μου φίλτρο για να ρίξω νιτρώδη και νιτρικά;

Για τα φωσφορικά που έχω βάλει, Ξέρετε τι διάρκεια έχει;

Να κάνω κάτι ακόμα άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Μάνο, σαφώς και δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος δεδομένου ότι το ενυδρείο δεν είναι παλιά και ουσιαστικά τώρα έχει αποκτήσει ζωή για να στρώσει το ενυδρείο. Πιστεύω με την αλλαγή νερού θα βοήθησα και τα ψάρια αλλά και το σύστημα. Μπορώ να προσθέσω κάποιο υλικό στο χημικό μου φίλτρο για να ρίξω νιτρώδη και νιτρικά;

Για τα φωσφορικά που έχω βάλει, Ξέρετε τι διάρκεια έχει;

Να κάνω κάτι ακόμα άμεσα;

Θα σου προτεινα να μην κανεις αλλη αλλαγη νερου για να τελειωνεις μια και καλη με τον κυκλο σου... απλα μειωσε αρκετα το ταισμα για μερικες μερες και μετρα συχνα....

Το υλικο για τα φωσφορικα εξαρταται απο τα φωσφορικα που υπαρχουν στο συστημα σου. Εγω περιπου καθε μηνα το αλλαζω για καλο και για κακο. Δεν ξερω ποιο υλικο εχεις αλλα υπαρχει περιπτωση οταν "εξαντλησει" την αποροφητικη ικανοτητα του να αλλαξει χρωμα....

:)

Link to comment
Share on other sites

Με τα νιτρικά και τα νιτρώδη τι να κάνω; Υπάρχει κάποιο υλικό για το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Με τα νιτρικά και τα νιτρώδη τι να κάνω; Υπάρχει κάποιο υλικό για το φίλτρο;

Nitrite περιμενεις να ολοκληρωθει ο κυκλος.... Το να συμπληρωσεις βακτηρια ισως σε βοηθησει (δες prodibio...)

Nitrate βασικα με αλλαγες νερου...υπαρχουν καποια υλικα για το φιλτρο αλλα δεν τα εχω δοκιμασει και δεν τα ξερω καθολου.... καλο skimming, μείωση τροφης και τα αλλα που ξερεις και εχουμε πει :)

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι και πολύ υπέρ των πρόσθετων, θα περιμένω υπομονετικά τον κύκλο να ολοκληρωθεί μόνος του! Μειώνω λίγο το τάισμα και έχω το μυαλό μου στα Νιτρώδη. Λόγο μείωσης της τροφής και δεδομένου ότι είναι καινούργια στο ενυδρείο και λογικά ταλαιπορημένα μήπως θα ήταν καλό να βάλω καμιά βιταμινούλα για τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι και πολύ υπέρ των πρόσθετων, θα περιμένω υπομονετικά τον κύκλο να ολοκληρωθεί μόνος του! Μειώνω λίγο το τάισμα και έχω το μυαλό μου στα Νιτρώδη. Λόγο μείωσης της τροφής και δεδομένου ότι είναι καινούργια στο ενυδρείο και λογικά ταλαιπορημένα μήπως θα ήταν καλό να βάλω καμιά βιταμινούλα για τα ψάρια;

Λιγη εξτρα βοηθεια δεν ειναι κακο ειδικα στην αρχη που υπαρχει και ενα στρες καπως εντονο. Οσο για το νιτρικο οξυ - ΝΟ2 οπως πιθανος να ξερεις κιολας, :) δεν ειναι τοσο τοξικος στο θαλλασινο νερο οσο στο γλυκο λογο του ΡΗ και οχι μονο. Καλο ειναι ομως να το παρακολουθεις και να πραξεις οπως ειπες, απλα και ομορφα. Πντως παροδικο πρεπει να ειναι. Μην ανυσηχεις. Απλα εχε το νου σου. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έπεσε λίγο βαρύ το φορτίο των νέων κατοίκων στο σύστημά σου, ίσως και η λίγο παραπάνω τροφή στην προσπάθειά σου να τα ταίσεις.

Θα πρότεινα να μην κάνεις αλλαγή νερού και να παρακολουθείς τις τιμές των νιτρωδών καθημερινά, όπως επίσης και την συμπεριφορά των ψαριών σου. Θα πρέπει να ανησυχήσεις αν προσέξεις ότι δυσκολεύονται να αναπνεύσουν.

Το τάισμα, κατά τη γνώμη μου , πρέπει να σταματήσει εντελώς και όταν παρατηρήσεις σταδιακή μείωση των τιμών των νιτρωδών, τότε να αρχίσεις να ταίζεις με μικροποσότητες, κατά προτίμηση flakeς.

Link to comment
Share on other sites

Το τάϊσμα έχει σταματήσει κιόλας!!! Η ανανέωση ήταν μικρή περίπου 30 λίτρα. Το έκανα για να τους δώσω μια ανάσα και να μειώσω και το ca κιόλας. Δεν νομίζω να έκανα και πολύ κακό! Δύο ερωτήσεις:

1. Με την ιοδίνη τι παίζει; Αφού δεν υπάρχει test πως ξέρω ότι είμαι ok;

2. Από βιταμίνη να ψάξω κάτι συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

1. Με την ιοδίνη τι παίζει; Αφού δεν υπάρχει test πως ξέρω ότι είμαι ok;

2. Από βιταμίνη να ψάξω κάτι συγκεκριμένο;

Τέστ Ιοδίνης υπάρχει, αλλά μην ασχολείσαι για τις τιμές της. Η ιοδίνη που περιέχουν τα αλάτια, είναι αρκετή για τα F/O ενυδρεία. Δεν υπάρχει λόγος για πρόσθετο άγχος.

Βιταμίνες για ψάρια υπάρχουν πολλές. Θα έλεγα να ασχοληθείς λίγο αργότερα με το θέμα αυτό. Προς το παρόν τα ψάρια σου δεν έχουν ανάγκη για πρόσθετη λήψη βιταμινών.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα, θα το αφήσω στην ησυχία του… Παράλληλα ψώνισα τα υλικά για τη βάση του βράχου! Θέλω να πιστεύω πως θα γίνει οκ. Θα σας ανεβάσω foto με το καινούργιο ντεκόρ… :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα, θα το αφήσω στην ησυχία του… Παράλληλα ψώνισα τα υλικά για τη βάση του βράχου! Θέλω να πιστεύω πως θα γίνει οκ. Θα σας ανεβάσω foto με το καινούργιο ντεκόρ… :)

Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είχα ένα προβληματάκι με την φωτογραφική και δεν μπόρεσα να βγάλω φώτο για την κατασκευή της βάσης. Έγινε πραγματικά ωραίο και σταθερό και προπάντων χωρίς καθόλου κόλα! Θα ανεβάσω φώτο με έτοιμη τη βάση και θα εξηγήσω την κατασκευή. Να `ναι καλά και ο father που βοήθησε…

Link to comment
Share on other sites

Νικο θα περιμενουμε με χαρα photo τις δουλιας που εκανες. <_<

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είχα ένα προβληματάκι με την φωτογραφική και δεν μπόρεσα να βγάλω φώτο για την κατασκευή της βάσης. Έγινε πραγματικά ωραίο και σταθερό και προπάντων χωρίς καθόλου κόλα! Θα ανεβάσω φώτο με έτοιμη τη βάση και θα εξηγήσω την κατασκευή. Να `ναι καλά και ο father που βοήθησε…

Ευκολο δεν ηταν? Aντε με το καλο το στησιμο! <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...