Jump to content

Που πετάμε παλιές μπογιές, διαλύτες κλπ;


Recommended Posts

Δεν ήθερα που να το ανοίξω αυτό το θέμα, αλλά νομίζω ταιριάζει περισσότερο εδώ.

Έχω μερικά κουτιά μπογιές και διαλύτες που περίσσεψαν από πρόσφατα βαψίματα, τα οποία θέλω να ξεφορτωθώ, αλλά δε μου πάει να τα πετάξω στον κάδο των σκουπιδιών.

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος φορέας ο οποιός να τα δέχεται για ασφαλή διαχείριση;

Ρώτησα σε 1-2 χρωματοπωλεία αλλά δεν ήξεραν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κανείς δεν ξέρει.

Εγώ πάντως αν δεν της θέλω άλλο της αφήνω ανοιχτές να ξεραθούν καλά να πετρώσουν και μετά της πέτο στα σκουπίδια. Δυστυχώς στην περιοχή που μένω δεν υπάρχουν άλλες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εκεί φαίνεται ότι παώ κι εγώ...

Το πρόβλημα είναι ότι με την εξάτμιση ελευθερώνονται ένα σωρό δηλητήρια στην ατμόσφαιρα, ιδιαίτερα με τους διαλύτες...

Πάντως ίσως είναι καλύτερο από το να τα ρίξεις στην αποχέτευση και να πάνε στα νερά μας...

Θα προσπαθήσω μήπως βρω κανένα μπογιατζή και τα χρησιμοποιήσει τουλάχιστον, γιατί όποιο μαγαζί ρώτησα, σήκωσαν τα χέρια ψηλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να τα βάλεις σε ασφαλή δοχεία

και να τα πας σε ένα συνεργείο ή όπου αποσύρουν

υγρά απόβλητα και θα πάρουν το δρόμο τους.

Να των προειδοποιήσεις ότι είναι χρώμα μη κάνει

το μαγαζί του χάλια. :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, έστειλα ένα email εδώ : http://ecorec.gr/econew/ για πληροφορίες και περιμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ - αυτό φαίνεται ελπιδοφόρο. Θεόδωρε, σε παρακαλώ ενημέρωσε εδώ στο thread αν/όταν σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησαν σχεδόν αμέσως, στελνοντας μου ένα αρχείο xls 11_2010.xls.xls και με σχόλιο : Ελπίζω να σας εξυπηρετήσουν.

:(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε η δουλειά, και είπα να ενημερώσω και όσους διαβάζουν εδώ στο φόρουμ....

επικοινώνησα με μια από τις εταιρίες (intergeo) από τη λίστα που έβαλε ο theodor72, οι οποίοι μου είπαν ότι βασικά για τον "μικρό" καταναλωτή δεν υπάρχει οργανωμένη διαχείριση και πάνω-κάτω ο καθένας κάνει ότι θέλει. Οι εταιρίες διαχείρισης αποβλήτων τέτοιου τύπου (τοξικά, μπογιές, διαλύτες) δουλεύουν κυρίως με μεγάλους πελάτες και μεγάλες ποσότητες (και μεγάλο κόστος).

Παρ'όλα αυτά οι άνρθωποι ήταν πολύ εξυπηρετικότατοι και μου βρήκαν λύση ώστε να μην υπαρξει καμμία επιβάρυνση στο περιβάλλον (ή στην τσέπη μου).

Και πάλι ευχαριστώ Θόδωρε για το "ψάξιμο".

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες την ανώδυνη λύση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες την ανώδυνη λύση :thumbup:

Δεν την έγραψα, γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι θα το ήθελαν αναρτημένο. Πάντως δεν είναι τίποτε "μαγικό" - απλά με βοήθησαν στο να "ενώσω" τα δικά μου υλικά με άλλες μεγαλύτερες παρτίδες τις οποίες διαχειρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...