Jump to content

Ιδανικοί συγκάτικοι για αρλεκίνους


Recommended Posts

Γεια σας.

Το ενυδρείο μου είναι 100λίτρα και του έχω βάλει το φίλτρο fluval 205.

Από ψάρια έχω 8 corydoras Harbrosus, 2ancistrus temminichi, και άλλο ένα είδος pleco (το οποίο δεν ξέρω πως λέγεται), και 2 dwarf gurami. Πρόσφατα πρόσθεσα και ένα κοπάδι από 9 αρλεκίνους.

Θα μπορούσα να προσθέσω κάποιο ψάρι ακόμα που να κολυμπάει στο μέσο του ενυδρείου για να μην φαίνεται πολύ άδειο; (κάτι που να είναι συμβατό και με τους αρλεκίνους:(

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ψάρια για τόσα λίτρα... Ξέρεις και εγώ την ίδια βλκεία 'εχω κάνει, τώρα βέβαια πάω σε Ταγκανίκα αλλά κάτι που συνειδητοποίησηα πέρα από το αν μπορούν να ζήσουν το θέμα είναι ότι βάζοντας τόσα ψάρια σε ένα ενυδρείο εκτός του ότι πρέπει συνέχεια να "τρέχουμε" για να το κρατάμε υπό έλεγχο, ΠΟΤΕ δεν θα δούμε την πραγματική συμπεριφορά των ψαριών και αυτό το συνειδητοποιησα εδώ και λίγο καιρό και είναι πράγματι ΚΡΙΜΑ......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα corydoras είναι πάρα πολύ μικρά σε μέγεθος, όμως τα λατρεύω( το λέω μήπως δεν ξέρεις ποια είναι!!! Τα μεγαλύτερα είναι τα dwarf gurami που είναι 2. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με τον αριθμό των ψαριών γιατί είναι γενικά μικρά σε μέγεθος και δεν έχω και θανάτους... απλά θα θέλα να είχα λίγη κίνηση στο κέντρο.

Από τη συμπεριφορά των ψαριών νομίζω οτι είναι όλα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Αχ Αχ Ντρέπομαι να το πω αλλά εγώ σε 100 λτ έχω 5 cory aenaus 5 cory panda 5 cory pepper 10 αρλεκίνους 5 sae Εγκληματίας δηλαδή... Ευτυχώς το διαλύω και πάω για Tanganika σε μεγαλύτερο (μόλις έπεισα και την κυρά μου... :(:blink::):D:):hysterical::rasp::rasp::rasp::):):)

Link to comment
Share on other sites

Και τα ψαράκια τι θα τα κάνεις;

Γενικά δεν ξέρω πολλά γιατί είμαι νέος στο hobby, είχα 5 platy και 5 guppy και τα έδωσα για να πάρω τους αρλεκίνους και απλά δεν ξέρω αν μπορώ να προσθέσω κάτι για τη μέση, άντε με το καλό το νέο σου ενυδρείο και να γίνει όπως το θες.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια θα τα βγάλω σε αγγελία όπως και τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Ας έρθει εκείνη η ωρα. Πάντως όντως τα cory είναι μούρλια ειδικά τα panda όταν κοπαδιάζουν αλλά σε ενυδρείο 60χ40χ40 φουλ φυτεμένο τι να κοπαδιάσουν τα έρμα.. Αργά το κατάλαβα ο δόλιος

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι απίστευτα, τα δικα μου είναι νάνοι και είναι σαν συμμορία. Για αυτό επέλεξα και τους αρλεκινους γιατί από ότι διάβασα κάνουν ωραίο κοπαδί, ισχύει; γενικά κολυμπάνε μόνο στο πάνω μέρος;

Αυτό με το φουλ φυτεμένο μακάρι να το πετύχω και εγώ κάποια στιγμή γιατί έχω αρκετά θέματα με τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ ωραίοι οι αρλεκίνοι ως κοπάδι. Για τα φυτά που λες μόλις έβαλα μπουκάλα CO2 και κρεμαστό φωτιστικό με 4 τ8 άρχισαν τα γούστα.... (Αλλά μόλις είδα τις κιχλίδες Tanganika άρχισε το δέος....)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν καινούργιος πειραματίζομαι ακόμα με πιο απλά πράγματα... Μπουκάλα δεν έχω βάλει, αλλά έχω το σύστημα της "καμπάνας" για CO2 , όμως ακομα δεν ξέρω αν βοηθάει..

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικοί συγκάτικοι για αρλεκίνους που να κολυμπούν στο μέσο του ενυδρείου;

Έχει να προτείνει κανείς τίποτα;

και αλλοι αρλεκινοι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να μην κοιτάξω για κάτι άλλο;

οχι φιλε μου,σε τοσα λιτρα καλο ειναι να εχουμε ενα κοπαδοψαρο στη μεση για να βλεπουμε κοπαδιασμα και γενικα συμπεριφορες.Βαλε 2-3 αρλεκινους ακομα και εισαι μια χαρα απο ψαρια.τι μετρησεις εχεισ?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τώρα τους πήρα άλλα κάθονται πολύ στην επιφάνεια! Οι μετρήσεις ήταν όλες καλές μόνο Ph εχω στο 7,2 και έχω βάλει τύρφη στο φίλτρο για να πέσει.. Και από το pet shop που τους πήρα μου είπαν κάπου εκεί ότι είναι και το δικό τους Ph, πιστεύω σιγά σιγά να το ρίξω

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τώρα τους πήρα άλλα κάθονται πολύ στην επιφάνεια! Οι μετρήσεις ήταν όλες καλές μόνο Ph εχω στο 7,2 και έχω βάλει τύρφη στο φίλτρο για να πέσει.. Και από το pet shop που τους πήρα μου είπαν κάπου εκεί ότι είναι και το δικό τους Ph, πιστεύω σιγά σιγά να το ρίξω

το καλητερο ειναι ph 6.5.με τι μετρασ?

Link to comment
Share on other sites

με easy test της jbl Που είναι σε ταινία

Υπολογιζεις οτι το ph σου ειναι γυρω στο 8 τοτε,αυτα τα τεστ δεν ειναι καθολου αξιοπιστα,τα εχω και εγω και τα τσεκαρα με υγρο τεστ και δειχνουν οτι ναναι

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Πιστεύω να πέσει τότε με την τύρφη.. έχω και ξύλο μέσα...! Και πιστεύω να ξεθαρέψουν οι αρλεκίνοι και να γεμίσει λίγο το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Πιστεύω να πέσει τότε με την τύρφη.. έχω και ξύλο μέσα...! Και πιστεύω να ξεθαρέψουν οι αρλεκίνοι και να γεμίσει λίγο το ενυδρείο

Πως δουλευεις την τυρφη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία! Μου είπαν από εκεί που την αγόρασα και απο ότι έχω διαβάσει να την βάλω σε ένα πάνινο σακουλάκι που έχει και να την βάλω στο φίλτρο.. Αυτό, δεν έκανα κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία! Μου είπαν από εκεί που την αγόρασα και απο ότι έχω διαβάσει να την βάλω σε ένα πάνινο σακουλάκι που έχει και να την βάλω στο φίλτρο.. Αυτό, δεν έκανα κάτι άλλο

Κατσε θα σου δωσω ενα λινκ που εγραψα και σε ενα αλλο παιδι το απογευμα για το πως να χρησιμοπιει την τυρφη να το διαβασεις και εσυ

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=64668&st=0

Ειναι κατω κατω στο ποστ αυτο για τη τυρφη,διαβασε το και αν εχεις αποριες πες μου να σου εξηγισω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...