Jump to content

Πρωτάρα - Απορία


Recommended Posts

Γειά σε όλους, παρακολουθώ το φόρουμ σας από τότε που αποφάσισα σοβαρά να πάρω ψαράκι και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ!!

Σήμερα αγόρασα ένα 10λιτρο ενυδρείο, φίλτρο, θερμοστάτη, θερμόμετρο και 2 "φαρμακάκια" όπως μου είπαν στο petshop (το ψαράκι δε το έχω πάρει ακόμα αφού όπως έχω διαβάσει πρέπει να στρώσω το ενυδρείο πρώτα! Το ψαράκι που θα πάρω θα είναι μονομάχος). Οι απορίες μου είναι οι εξείς:

Το πρώτο μπουκαλάκι γράφει Βελτιωτικό Νερού που φαντάζομαι είναι το αντιχλώριο, σωστά?

Το δεύτερο μπουκαλάκι γράφει Υγρό Βιολογικό Υλικό Φίλτρου. Αυτό το υγρό το βάζω μόνο μια φορά τώρα που στρώνω το ενυδρείο?? Δηλαδή μόλις βάλω το ψάρι δε θα το ξαναχρησιμοποιήσω έτσι? Ούτε στις αλλαγές του νερού??

Και η τελευταία μου απορία, τώρα που κάνω το στρώσιμο με όλα αυτά θα πρέπει να κάνω αλλαγές του νερού?

Στο petshop μου είπαν πως καλό είναι να κάνω το στρώσιμο καμιά βδομάδα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να πόσταρα στο σωστό θέμα! :(

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, παρακολουθώ το φόρουμ σας από τότε που αποφάσισα σοβαρά να πάρω ψαράκι και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ!!

Σήμερα αγόρασα ένα 10λιτρο ενυδρείο, φίλτρο, θερμοστάτη, θερμόμετρο και 2 "φαρμακάκια" όπως μου είπαν στο petshop (το ψαράκι δε το έχω πάρει ακόμα αφού όπως έχω διαβάσει πρέπει να στρώσω το ενυδρείο πρώτα! Το ψαράκι που θα πάρω θα είναι μονομάχος). Οι απορίες μου είναι οι εξείς:

Το πρώτο μπουκαλάκι γράφει Βελτιωτικό Νερού που φαντάζομαι είναι το αντιχλώριο, σωστά? ΝΑΙ

Το δεύτερο μπουκαλάκι γράφει Υγρό Βιολογικό Υλικό Φίλτρου. Αυτό το υγρό το βάζω μόνο μια φορά τώρα που στρώνω το ενυδρείο?? Δηλαδή μόλις βάλω το ψάρι δε θα το ξαναχρησιμοποιήσω έτσι? Ούτε στις αλλαγές του νερού?? ΝΑΙ

Και η τελευταία μου απορία, τώρα που κάνω το στρώσιμο με όλα αυτά θα πρέπει να κάνω αλλαγές του νερού?

ΟΧΙ,πρεπει να ριχνεις τροφη για να "ταιζεις" τα ετοιμα βακτηρια.

Στο petshop μου είπαν πως καλό είναι να κάνω το στρώσιμο καμιά βδομάδα.

Αυτο θα το ξερεις μονο εαν οι μετρησεις (ΝΗ3-ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3) ειναι ενταξει.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να πόσταρα στο σωστό θέμα! :(

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, παρακολουθώ το φόρουμ σας από τότε που αποφάσισα σοβαρά να πάρω ψαράκι και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ!!

Σήμερα αγόρασα ένα 10λιτρο ενυδρείο, φίλτρο, θερμοστάτη, θερμόμετρο και 2 "φαρμακάκια" όπως μου είπαν στο petshop (το ψαράκι δε το έχω πάρει ακόμα αφού όπως έχω διαβάσει πρέπει να στρώσω το ενυδρείο πρώτα! Το ψαράκι που θα πάρω θα είναι μονομάχος). Οι απορίες μου είναι οι εξείς:

Το πρώτο μπουκαλάκι γράφει Βελτιωτικό Νερού που φαντάζομαι είναι το αντιχλώριο, σωστά? Σωστα

Το δεύτερο μπουκαλάκι γράφει Υγρό Βιολογικό Υλικό Φίλτρου. Αυτό το υγρό το βάζω μόνο μια φορά τώρα που στρώνω το ενυδρείο??Οχι ακριβος , το μπουκαλακι αυτο περιεχει βακτηρια τα οποια θα βοηθησουν στο να στρωθει το φιλτρο σου αυτο ομως δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη θα παρει αρκετο καιρο (σχεδον μηνα ) Δηλαδή μόλις βάλω το ψάρι δε θα το ξαναχρησιμοποιήσω έτσι? Ούτε στις αλλαγές του νερού??Μπορεις να το χρησιμοποιησης και οταν θα εχεις το ψαρι μεσα και κατα τις αλλαγες του νερου σου καθως θα βοηθαει στο να αναπτυχθουν - ενισχυθουν οι αποικιες των βακτηριων στο φιλτρο σου το πρωτο καιρο

Και η τελευταία μου απορία, τώρα που κάνω το στρώσιμο με όλα αυτά θα πρέπει να κάνω αλλαγές του νερού?Προς το παρων δεν θα χρειαστει να κανεις αλλαγη νερου , θα πρεπει να προμηθευτεις υγρα τεστ νερου (no2, no3, nh3 ) ειναι τα βασικα τεστ ωστε να βλεπεις την ποιοτητα του νερου του ενυδρειου σου και απο εκει και περα να ελεγχεις το ποτε θα πρεπει να κανεις αλλαγες .

Στο petshop μου είπαν πως καλό είναι να κάνω το στρώσιμο καμιά βδομάδα.Ουτε στα καλυτερα μας ονειρα δεν στρωνεται ενα καινουργιο ενυδρειο μεσα σε μια βδομαδα :blink: οπως ειπα ποιο πανω θα σου φαει κανα μηνα :) εκτος εαν σου δωσει καποιος χομπιστας υλικο απο στρωμενο βιολογικο υλικο ( μπολι ) απο το ενυδρειο του και γλιτωσεις την αναμονη

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να πόσταρα στο σωστό θέμα! :(

Καλως ηρθες :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, παρακολουθώ το φόρουμ σας από τότε που αποφάσισα σοβαρά να πάρω ψαράκι και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ!!

Σήμερα αγόρασα ένα 10λιτρο ενυδρείο, φίλτρο, θερμοστάτη, θερμόμετρο και 2 "φαρμακάκια" όπως μου είπαν στο petshop (το ψαράκι δε το έχω πάρει ακόμα αφού όπως έχω διαβάσει πρέπει να στρώσω το ενυδρείο πρώτα! Το ψαράκι που θα πάρω θα είναι μονομάχος). Οι απορίες μου είναι οι εξείς:

Το πρώτο μπουκαλάκι γράφει Βελτιωτικό Νερού που φαντάζομαι είναι το αντιχλώριο, σωστά?

Σωστα και το βαζεις σε καθε αλλαγη νερου που θα κανειςΤο δεύτερο μπουκαλάκι γράφει Υγρό Βιολογικό Υλικό Φίλτρου. Αυτό το υγρό το βάζω μόνο μια φορά τώρα που στρώνω το ενυδρείο?? Δηλαδή μόλις βάλω το ψάρι δε θα το ξαναχρησιμοποιήσω έτσι? Ούτε στις αλλαγές του νερού??

Αρχικα βαζεις την ποσοτητα που αναλογει στα 10 λιτρα ,και μετα καθε 3-4 μερες να βαζεις λιγη ποσοτητα εως στρρωσει το ενυδρειο,μετα δεν βαζεις σχεδον ποτε.

Και η τελευταία μου απορία, τώρα που κάνω το στρώσιμο με όλα αυτά θα πρέπει να κάνω αλλαγές του νερού?

Οχι η μονη αλλαγη που θα κανεις ειναι αφου στρωσει και πριν βαλεις τον μονομαχο μεσα το 40% του νερου.

Τεστακια για αμμωνια νιτρωδη,νιτρικα και Για ΡΗ ειναι τα βασικα σου εργαλεια για να ξερεις ποτε θα στρωσει.

Στο petshop μου είπαν πως καλό είναι να κάνω το στρώσιμο καμιά βδομάδα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να πόσταρα στο σωστό θέμα! :blink:

:(

Καλως ηρθες στην παρεα μας.

Ο μελλοντικος μονομαχος σου ειναι πολυ τυχερος,γιατι εισαι αρκετα ενημερωμενη.

Οτι αλλο θελεις ρωτα και ολοι οι φιλοι εδω ειμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, παρακολουθώ το φόρουμ σας από τότε που αποφάσισα σοβαρά να πάρω ψαράκι και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ!!

Σήμερα αγόρασα ένα 10λιτρο ενυδρείο, φίλτρο, θερμοστάτη, θερμόμετρο και 2 "φαρμακάκια" όπως μου είπαν στο petshop (το ψαράκι δε το έχω πάρει ακόμα αφού όπως έχω διαβάσει πρέπει να στρώσω το ενυδρείο πρώτα! Το ψαράκι που θα πάρω θα είναι μονομάχος). Οι απορίες μου είναι οι εξείς:

Το πρώτο μπουκαλάκι γράφει Βελτιωτικό Νερού που φαντάζομαι είναι το αντιχλώριο, σωστά?

Το δεύτερο μπουκαλάκι γράφει Υγρό Βιολογικό Υλικό Φίλτρου. Αυτό το υγρό το βάζω μόνο μια φορά τώρα που στρώνω το ενυδρείο?? Δηλαδή μόλις βάλω το ψάρι δε θα το ξαναχρησιμοποιήσω έτσι? Ούτε στις αλλαγές του νερού??

Και η τελευταία μου απορία, τώρα που κάνω το στρώσιμο με όλα αυτά θα πρέπει να κάνω αλλαγές του νερού?

Στο petshop μου είπαν πως καλό είναι να κάνω το στρώσιμο καμιά βδομάδα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να πόσταρα στο σωστό θέμα! :(

Καλως ηρθες!

Καταρχην θεωρω οτι το 10λιτρο ειναι λιγο για μονομαχο,οχι οτι δεν μπορει να ζησει αλλα οτι θελει πολυ εμπειρια,δηλαδη δεν ειναι σωστο για εναν αρχαριο να ξεκινα με τοσο μικρο ενυδρειο γιατι οι συνθικες του νερου μεταβαλονται πολυ γρηγορα και ευκολοτερα απο ενα πιο μεγαλο ενυδρειο

Παμε τωρα στις απορειες σου

Το βελτιωτικο νερου ειναι αντιχλωριο και το χρησιμοποιεις στο στρωσιμο μια φορα και μετα το χρησιμοποιεις καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου

Τα βακτηρια τα ριχνεις συμφωνα μ αυτα που γραφει πανω το μπουκαλακι και καλο ειναι μετα το στρωσιμο σε καθε αλλαγη να ριχνεις λιγα γιατι η βιολογια σου δεν θα ειναι πολυ δυνατη.Οταν το ενυδρειο σου στρωσει καλα δεν θα το ριχνεις ουτε στις αλλαγες νερου παρα μονο οταν καθαριζεις το φιλτρο σου γιατι μπορει να εχουν χαθει καποια βακτηρια απο την αποικια στο φιλτρο σου.Το φιλτρο το καθαριζουμε μονο με νερο ενυδρειου και μονο οταν εχει πεσει πολυ η ροη του

Στο στρωσιμο δεν κανεις καμια αλλαγη νερου.Αλλαγη θα κανεις μολις στρωσεις πριν βαλεις το ψαρακι σου.Διαβασε τον κυκλο του αζωτου στα ποστ που θα βρεις σ αυτη τη κατηγορια

Το στρωσιμο με βακτηρια κραταει περιου ενα μηνα και θα χρειαστει να παρεις μερικα τεστ νερου για να βλεπεις που βρισκεσε,αυτα θα σου δειξουν ποτε εισαι ετοιμη.

Οτι αλλο χρειαστεις ρωτας :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!

@rastafarian "Τα βακτηρια τα ριχνεις συμφωνα μ αυτα που γραφει πανω το μπουκαλακι και καλο ειναι μετα το στρωσιμο σε καθε αλλαγη να ριχνεις λιγα γιατι η βιολογια σου δεν θα ειναι πολυ δυνατη.Οταν το ενυδρειο σου στρωσει καλα δεν θα το ριχνεις ουτε στις αλλαγες νερου παρα μονο οταν καθαριζεις το φιλτρο σου γιατι μπορει να εχουν χαθει καποια βακτηρια απο την αποικια στο φιλτρο σου"

Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι το μπουκαλάκι γράφει πίσω στις οδηγίες του ότι πρέπει τα ψάρια να μπαίνουν μετά από 24 ώρες αφού ρίξω το φάρμακο! Δλδ όταν κάνω αλλαγή νερού και το ρίξω πρέπει να περιμένω 24ώρες? Πως θα μένει το ψαράκι 24 ώρες έξω από το ενυδρείο του σε ένα μικρότερο δοχείο? Δε θα το στρεσάρω περισσότερο??

Και αυτό που γράφτηκε πιο πάνω ότι πρέπει να ταΐσω τα βακτήρια, πώς θα το κάνω?? Με τη τροφή του ψαριού??

Υ.Γ.: Όσο για το ενυδρείο...αυτή η μαύρη οικονομική κρίση μας έχει φάει!! Ίσως αργότερα πάρω ένα λίγο μεγαλύτερο, το θέλω πολύ!! :(

Έγινε επεξεργασία - Georgia_Pan
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ερὠτηση θα ήθελα επί μονομάχου σε γυάλα.. δεν έχω χώρο για ενυδρείο, μα ούτε και να πεθάνει θέλω μιας και μου το έφεραν δώρο.. πώς να το περιποιηθώ και να το βοηθήσω;; από όσα διάβασα έως τώρα μένει η απορία: πώς αλλάζω νερό δίχως να αγχωθεί το ψάρι, πόση ώρα αφήνω το αντιχλώριο και πώς εξασφαλίζω ίδια θερμοκρασία με το προηγούμενο νερό;;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σε γυαλα δεν τον βλεπω να ζει πολυ ο μονομαχος σου.προσπαθησε να παρεις ενα μικρο ενυδρειο 15-20 λιτρων.με θερμοστατη και ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο.το νερο το ετοιμαζεις μεσα σε ενα μικρο δοχειο λαδιου με το αντιχλωριο αστο 1 ημερα και εισαι οκ.

τωρα την θερμοκρασια πρεπει να ξερεις την θερμακρασια της γυαλας και με ενα θερμοστατη που θα βαλεις στο δοχειο θα εχεις την ιδια θερμοκρασια με την γυαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...