Jump to content

ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΙΩΣΗ SALINITY


Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού που να μας δίνει εαν ας πούμε έχουμε 100lt νερού salinity 1030 πόσο καθαρό νερό πρέπει να ρίξουμε ώστε να πέσει ας πούμε στο 1025 ή 1 μονάδα. Και το αντίθετο σε 100 lt νερού 1020 πόσο νερό με salinity 1030 ας πούμε πρεπει να ρίξουμε ωστε να πάει στο 1026 ή αλλιώς να ανεβει κατά μία μονάδα?

Στα κουτουρού βαράμε? ρίχνουμε αλάτι μετράμε και μετά αραιώνουμε? Πρέπει να υπάρχει τρόπος υπολογισμού πιο επιστημονικός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάποιον τύπο, αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα μαθηματικών, για να κάνεις τους υπολογισμούς σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιο ριφρακτόμετρο θα δεις ότι αλατότητα 1.030 σημαίνει 40‰ και 1.025 περίπου 33‰ άρα με μια απλή μέθοδο των τριών βρίσκεις πόσο νερό πρέπει να συμπληρώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε συμβουλεύω να ξεχάσεις τους τύπους

Εάν θέλεις να ρίξεις ι να αυξήσεις την αλατόμητα να το κάνεις σιγά σιγά .

Η απότομη αλλαγή της αλατοτυτας θα είναι καταστροφική για τα ψάρια σου.

Της έχω πάθη και εγώ με αποτέλεσμα να στρεσάρω όλα μου τα ψάρια και σίγα σίγα να τα χάσω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε συμβουλεύω να ξεχάσεις τους τύπους

Εάν θέλεις να ρίξεις ι να αυξήσεις την αλατόμητα να το κάνεις σιγά σιγά .

Η απότομη αλλαγή της αλατοτυτας θα είναι καταστροφική για τα ψάρια σου.

Της έχω πάθη και εγώ με αποτέλεσμα να στρεσάρω όλα μου τα ψάρια και σίγα σίγα να τα χάσω όλα.

Σωστη αναφορα αν μη τι αλλο. Σε καθε αλλαγη προοδευτικα παντα και ποτε αποτομα. Κατα προτιμηση

Οσο για τον τυπο. Η αλατοτητα 1030 ειναι 40,5ppt ενω η 1025 ειναι 34ppt παρα κατι ψηλα.

Εχουμε λοιπον 4,05 κιλα αλατι για καθε 100 θαλλασινο νερο στη μια περιπτωση ενω στην αλλη εχουμε 3,4 κιλα. 3,4 κιλα δια 4 κιλα = 0,85. Δηλαδη το 85% του νερου θα μεινει και το 15% πρεπει να το αλλαξεις με καθαρο νερο. Αρα για να εχεις αυτη την αλλαγη αμεσα ασχετα εαν ειναι σωστο η οχι να αφαιρεσεις στα 100 κιλα θαλλασινο νερο τα 15 και να βαλεις καθαρο νερακι απο αντιστροφη. Ο τυπος προσαρμοζετε οπως θελετε. Απλα τετοια αλλαγη αμεσα θα ειναι επωδεινη για τα ζωντανα σου και καλο ειναι να γινει σταδιακα και σε ενα διαστημα καποιων ημερων η και βδομαδων ακομα.

2 πολυ ενδιαφερων αναφορες σε αυτο το θεμα.

http://www.aquacraft.net/sp0001.html

http://www.advancedaquarist.com/2002/1/chemistry

Πιστευω να σε βοηθησα. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστική η απάντηση σου. Αυτή την στιγμή δεν έχω ζωντανά - παρά μόνο ζωντανή αμμο αραγωνίτη, γιατί είναι στη φάση στησίματος ενός nano reef.

Φυσικά και δεν σκοπεύω να κάνω τέτοιες δραματικές αλλαγές στο salinity απλά ήθελα να καταλάβω τον τρόπο υπολογισμού ωστε να μπορώ να το διαμορφώσω στα μέτρα μου εαν χρειαστεί, για αλλαγές της τάξης της μίας μονάδας πχ. από 1024 στο 1025 ή το αντίθετο. Επειδή ακριβώς φοβάμαι πως εαν πηγαίνουμε με ρίξε αλάτι και μέτρα, μπορεί να γίνει καποιο τραγικό λάθος .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστική η απάντηση σου. Αυτή την στιγμή δεν έχω ζωντανά - παρά μόνο ζωντανή αμμο αραγωνίτη, γιατί είναι στη φάση στησίματος ενός nano reef.

Φυσικά και δεν σκοπεύω να κάνω τέτοιες δραματικές αλλαγές στο salinity απλά ήθελα να καταλάβω τον τρόπο υπολογισμού ωστε να μπορώ να το διαμορφώσω στα μέτρα μου εαν χρειαστεί, για αλλαγές της τάξης της μίας μονάδας πχ. από 1024 στο 1025 ή το αντίθετο. Επειδή ακριβώς φοβάμαι πως εαν πηγαίνουμε με ρίξε αλάτι και μέτρα, μπορεί να γίνει καποιο τραγικό λάθος .

Οπως λενε "τιποτα καλο δεν γινεται γρηγορα σε αυτο το χομπι"... να το θυμασαι σε καθε τι που κανεις και ολα θα πανε καλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...