Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

Aυτη η διευθυνση θα σου δειξει τι ακριβως εννοουμε, σε καποια καταστηματα υπαρχει και Ελλαδα. Την βαζεις στο σωληνα που επιστεφει απο το ενυδρειο στο sump και κραταει τα παντα, ενω ειναι σχετικα ευκολο να πλυθει. Στην δικη σου περιπτωση την βαζεις στην εξοδο του σκιμμερ. :ballistic:

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m...tegory_Code=GFI

Κατασκευες κατ' οικον κανεις? :blink::)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aυτη η διευθυνση θα σου δειξει τι ακριβως εννοουμε, σε καποια καταστηματα υπαρχει και Ελλαδα. Την βαζεις στο σωληνα που επιστεφει απο το ενυδρειο στο sump και κραταει τα παντα, ενω ειναι σχετικα ευκολο να πλυθει. Στην δικη σου περιπτωση την βαζεις στην εξοδο του σκιμμερ. :ballistic:

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m...tegory_Code=GFI

Κατασκευες κατ' οικον κανεις? :blink::)

Στην έξοδο του σκιμμερ σκόπευα να βάλω σφουγγάρι όπως φαίνετε στην φωτογραφία του φίλτρου

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

..καλη συνεχεια στον αξιο μαστορα..τα αγαθα, αλλωστε, κοποις κτωνται...

..το μερακι, η θεληση και η αγαπη για το χομπυ αποδυκνειονται με τις πραξεις και οχι με τα λογια.. :blink:

Υ.Γ. προσοχη μη λερωσεις το ομορφο χαλί ομως!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζεις πως είναι λανθασμένη η θέση του. Πια νομίζεις είναι η σωστή?

Αν μιλάς για τον εξαερισμό κάνε λιγάκι υπομονή και θα δεις. Τα έχω μελετήσει όλα !!!!!

Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη θέση του ψηκτικού είναι στο μπαλκόνι.

Θα δεις στην πορεία τι γίνεται και ανάλογα θα πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Γιάννο να σου ζήσει το κουκλάκι σου δίπλα στην photo με το skimmer. :)

Κατά δεύτερον εύχομαι με το δεξί να ξεκινήσει αυτή η νέα σου προσπάθεια που δείχνει πολλά υποσχόμενη και να γίνει ένας όμορφος ύφαλος.

Για το θέμα των σφουγγαριών είμαι και εγώ τις άποψης να βάλεις τις κάλτσες που σου προτείνει ο Μάριος(Discos).Στην πορεία θα σε γλιτώσουν από χρονοβόρες αγκαριες ξεπλύματος των σφουγγαριών σου.Για το chiller μιας και βγάζει απίστευτη ζέστη σε εσωτερικό χώρο καλό θα ήταν αν μπορείς να το βάλεις στο μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Γιάννο να σου ζήσει το κουκλάκι σου δίπλα στην photo με το skimmer. :)

Κατά δεύτερον εύχομαι με το δεξί να ξεκινήσει αυτή η νέα σου προσπάθεια που δείχνει πολλά υποσχόμενη και να γίνει ένας όμορφος ύφαλος.

Για το θέμα των σφουγγαριών είμαι και εγώ τις άποψης να βάλεις τις κάλτσες που σου προτείνει ο Μάριος(Discos).Στην πορεία θα σε γλιτώσουν από χρονοβόρες αγκαριες ξεπλύματος των σφουγγαριών σου.Για το chiller μιας και βγάζει απίστευτη ζέστη σε εσωτερικό χώρο καλό θα ήταν αν μπορείς να το βάλεις στο μπαλκόνι.

Καλημέρα

Σίγουρα εάν υπήρχε δυνατότητα το chiller να ήταν έξω θα ήταν πολύ καλύτερα.

Έχω στα σχέδια μου να βάλω καλό εξαερισμό μέσα στο σταντ το οποίο θα ελέγχεται από κάποιο πίνακα έλεγχου.

Η ηλεκτρολογική και ηλεκτρονική εγκατάσταση που θα κάνω είναι σίγουρος πως θα είναι πολύ ενδιαφέρον για όλους μας.

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι η κατασκευή του τανκ. Συγκεκριμένα το σύστημα υπερχείλισης. Σας στέλνω φωτογραφία του σχεδίου και θέλω την γνώμη σας.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σίγουρα εάν υπήρχε δυνατότητα το chiller να ήταν έξω θα ήταν πολύ καλύτερα.

Έχω στα σχέδια μου να βάλω καλό εξαερισμό μέσα στο σταντ το οποίο θα ελέγχεται από κάποιο πίνακα έλεγχου.

Η ηλεκτρολογική και ηλεκτρονική εγκατάσταση που θα κάνω είναι σίγουρος πως θα είναι πολύ ενδιαφέρον για όλους μας.

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι η κατασκευή του τανκ. Συγκεκριμένα το σύστημα υπερχείλισης. Σας στέλνω φωτογραφία του σχεδίου και θέλω την γνώμη σας.

Γιάννος Σάββα

Σας στέλνω ξανά της φωτογραφίες γιατί κάτι δεν πήγε καλά

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Γιάννο να σου ζήσει το κουκλάκι σου δίπλα στην photo με το skimmer. :)

Κατά δεύτερον εύχομαι με το δεξί να ξεκινήσει αυτή η νέα σου προσπάθεια που δείχνει πολλά υποσχόμενη και να γίνει ένας όμορφος ύφαλος.

Για το θέμα των σφουγγαριών είμαι και εγώ τις άποψης να βάλεις τις κάλτσες που σου προτείνει ο Μάριος(Discos).Στην πορεία θα σε γλιτώσουν από χρονοβόρες αγκαριες ξεπλύματος των σφουγγαριών σου.Για το chiller μιας και βγάζει απίστευτη ζέστη σε εσωτερικό χώρο καλό θα ήταν αν μπορείς να το βάλεις στο μπαλκόνι.

Ευχαριστώ για τις ευχές σου

Link to comment
Share on other sites

..

.ΙΜΟ. καλύτερα να το αντικαταστήσεις με <κάλτσα> 100 μ

.. θα δυσκολεύεσαι να το καθαρίσεις και μετά από καιρό θα είναι μόνιμα βρώμικο..

Για το θέμα των σφουγγαριών είμαι και εγώ τις άποψης να βάλεις τις κάλτσες που σου προτείνει ο Μάριος(Discos).

γκουχ ... γκουχ... γκουχ..

:):blink:

Link to comment
Share on other sites

γκουχ ... γκουχ... γκουχ..

:blink::ballistic:

Κακεντρεχη ανθρωπε!! :blush:

Το σχεδιο σου μου φαινετε μια χαρα, εχεις τον απαραιτητο χωρο για την υπερχηλιση, λιτρσ εχει αρκετα, βσθος εχεις. Ολα οκ. Μια συμβουλη μονο εαν δεν εχει ακομα κοψεις τα κρυσταλλα. Προτιμησε το υψος να ειναι στους 70 ποντους αντι για 65. Δινει ακομα μια εξτρα αισθηση σε υψος για easy viewing.. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Κακεντρεχη ανθρωπε!! :blink:

Το σχεδιο σου μου φαινετε μια χαρα, εχεις τον απαραιτητο χωρο για την υπερχηλιση, λιτρσ εχει αρκετα, βσθος εχεις. Ολα οκ. Μια συμβουλη μονο εαν δεν εχει ακομα κοψεις τα κρυσταλλα. Προτιμησε το υψος να ειναι στους 70 ποντους αντι για 65. Δινει ακομα μια εξτρα αισθηση σε υψος για easy viewing.. :)

Εάν προσέξεις το σχέδιο το 65 είναι η υπερχείλιση. Το συνολικό ύψος είναι 71,2.

Ευχάριστο για το ενδιαφέρον

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Για το Plumping θα προβλέψεις durso piping ή θα το γεμίσεις

την υπερχ. με κάποιο υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Για το Plumping θα προβλέψεις durso piping ή θα το γεμίσεις

την υπερχ. με κάποιο υλικό?

Σκέπτομαι να κάνω κάτι σαν αυτό.

http://www.dursostandpipes.com/

Πια είναι η γνώμη σου?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μη το σκέπτεσαι έτσι ακριβώς να το κάνεις!

Επείσης εάν μπορείς το διαχωριστικό της υπερχείλισης να το

κάνεις μαύρο για να κρύψεις τον σωλήνα!

όπως θα μπορούσες να βάψεις μάυρο από την έξω μεριά

την πλάτη του ενυδρείου!

Ωραίος

Link to comment
Share on other sites

Μη το σκέπτεσαι έτσι ακριβώς να το κάνεις!

Επείσης εάν μπορείς το διαχωριστικό της υπερχείλισης να το

κάνεις μαύρο για να κρύψεις τον σωλήνα!

όπως θα μπορούσες να βάψεις μάυρο από την έξω μεριά

την πλάτη του ενυδρείου!

Ωραίος

Σε όλο το πίσω μέρος θα βάλω Perspex σε χρώμα που φαίνετε στην φωτογραφία αυτή όπως είχα στο παλιό μου τανκ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαίνεται πολύ καλός ο σχεδιασμός της υπερχείλησης.

Μήπως θα έπρεπε να βάλεις και χτένια, για την αποφυγή κάποιων εισβολέων στο σύστημα, όπως γαρίδες, σαλιγκάρια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν προσέξεις το σχέδιο το 65 είναι η υπερχείλιση. Το συνολικό ύψος είναι 71,2.

Πως μου ξεφυγε... Τελικα τα ξενυχτια σε συνδιασμο με δουλεια και κουβεντουλα στο φορουμ δεν πανε μαζι.... :blink:

Σκέπτομαι να κάνω κάτι σαν αυτό.

http://www.dursostandpipes.com/

Πια είναι η γνώμη σου?

Να το κανεις Χωρις χωρις δευτερη σκεψη. Μονο πλεονεκτηματα θα εχεις και κανενα μειωνεκτημα. Δοκιμασμενο, τεσταρισμενο και δυνατα προτεινομενο. :)

Link to comment
Share on other sites

Πως μου ξεφυγε... Τελικα τα ξενυχτια σε συνδιασμο με δουλεια και κουβεντουλα στο φορουμ δεν πανε μαζι.... :angry2:

Να το κανεις Χωρις χωρις δευτερη σκεψη. Μονο πλεονεκτηματα θα εχεις και κανενα μειωνεκτημα. Δοκιμασμενο, τεσταρισμενο και δυνατα προτεινομενο. <_<

Δεν κλείνουν εύκολα οι τρύπες που είναι πάνω στον σωλήνα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το D.I.Y φωτιστικό αρχίσει

Σας στέλνω φωτογραφίες με τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω

Θα αποτελείτε από 4 T5 54w Marine white 10,000k

&4 T5 54w Actinic Blue

Το reflector θα είναι και αυτό D.I.Y !!!!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνουν εύκολα οι τρύπες που είναι πάνω στον σωλήνα?

Δεν μας νοιαζει αυτο. Εμεις τον αερα θελουμε να βγαινει απο εκει για να ξεκιναει την αναρωφηση γρηγορα και να μην κανει θορυβο αφου θα βγαζει τον περιτο αερα. Απλο και ωραιο συστημα. <_<

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας νοιαζει αυτο. Εμεις τον αερα θελουμε να βγαινει απο εκει για να ξεκιναει την αναρωφηση γρηγορα και να μην κανει θορυβο αφου θα βγαζει τον περιτο αερα. Απλο και ωραιο συστημα. <_<

Έχει κάνει κάποιος D.I.Y αυτή την κατασκευή?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος D.I.Y αυτή την κατασκευή?

Γιάννος Σάββα

Αν εχεις καποιες αποριες σε σχεση με το θεμα αυτο ρωτα με. :angry2: Λειτουργει στο ενυδρειο μου εδω και 6 μηνες. Ειναι πολυ απλη κατασκευη αν εχεις προνοηση απο πριν και μου εχει λυσει τα χερια απο θεμα θορυθου και ασφαλης υπερχειλησης. :angry2:

Τι θελεις να ρωτησεις? Το site που εχεις, θεωρητικα τα περιεχει ολα. Οτι αλλο κενο ή αποροια εχεις, ρωτα ελευθερα! <_<

Link to comment
Share on other sites

Θα αποτελείτε από 4 T5 54w Marine white 10,000k

&4 T5 54w Actinic Blue

ίσος να είναι καλύτερα να αλλάξεις την αναλογία υπέρ του λευκού φωτός

.. 6+2 νομίζω ότι είναι καλύτερα..

.. πάρε και άλλες γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...