Jump to content

Τα Guppies δεν τρώνε, δεν ανεβαίνουν στην επιφάνεια


evripidis

Recommended Posts

Την καλημέρα μου σε όλη την κοινότητα.

Σε ένα 30άρι ενυδρείο έχω μέσα ένα χαρέμι Guppies και μια γαριδούλα. Από φυτά υπάρχει μία Anubia. Το ενυδρείο τρέχει πάνω από μήνα με τα ψάρια μέσα και όλα είναι μέλι γάλα. Η θερμοκρασία είναι 28 βαθμοί μετά από μεγάλο κόπο. Επιβίωσαν ευτυχώς-δυστυχώς και κάτω από 32 βαθμούς για μεγάλο διάστημα.

Από χθες τα guppies δεν βλέπω να ξετρελαίνονται όταν πάω να τα ταίσω. Με το που πλησίαζα έτρεχαν στην επιφάνεια και έτρωγαν σχεδόν μέσα απ το χέρι μου! Χθες και σήμερα σχεδόν δεν ανεβαίνουν. Ο αρσενικός ανεβαίνει πιο πολύ αλλά φαίνεται πως δαγκώνει την τροφή και την φτύνει.

Μένουν στα μεσαία-χαμηλά στρώματα του νερού. Έχουν κινητικότητα κανονικά και κάποιες φορές κάποια διαστήματα ηρεμίας σε καμιά γωνία. Πιο πολύ βλέπω την συγκεκριμένη να έχει αυτά τα συμπτώματα :

imgp4196r.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imgp4197h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Μέχρι χτες που άρχισα να το παρατηρώ, δεν είχα κάνει καμία μεγάλη αλλαγή, δεν πρόσθεσα τίποτα, δεν άλλαξα κάτι. Όλα ήταν σταθερά και φυσιολογικά. Σήμερα δοκίμασα μία άλλη τροφή από φίλο, για να δω πως θα αντιδράσουν, πάλι δεν βλέπω να συγκινούνται και πολύ.

Ακούω τις ιδέες σας.

ΥΓ1. Φαίνεται η κυρία να είναι έγκυος; Έχω διαβάσει πως είναι, την έχω δει να φουσκώνει, αλλά να σιγουρευτώ. Θα μπορούσε δηλαδή κάτι τέτοιο να είναι από εγκυμοσύνες;

ΥΓ2. Να με συγχωρείτε, ένα μικρό off-topic, αλλά μπορεί να με πει κάποιος το ακριβές όνομα της γαριδούλας μου; http://imageshack.us/photo/my-images/40/imgp4194o.jpg/

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

ναι η θυληκια σου ειναι εγγυος.

το γεγονος ομως πως ειναι δεν εχει να κανει και με τη συμπεριφορα τους.

αρχικα θα σου ελεγα να φρεσκαρεις το νερο κανοντας μια γενναια αλλαγη νερου.στην πορεια βλεπεις....

τι μετρησεις εχεις?

μας ενδιαφερουν στην παρουσα φαση,νιτρικα και αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

ναι η θυληκια σου ειναι εγγυος.

το γεγονος ομως πως ειναι δεν εχει να κανει και με τη συμπεριφορα τους.

αρχικα θα σου ελεγα να φρεσκαρεις το νερο κανοντας μια γενναια αλλαγη νερου.στην πορεια βλεπεις....

τι μετρησεις εχεις?

μας ενδιαφερουν στην παρουσα φαση,νιτρικα και αμμωνια.

Θα πρέπει να πάω να πάρω άμεσα - δυστυχώς δεν έχω εύκαιρα. Κάποια πρόταση με σχετικά λογική τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πάω να πάρω άμεσα - δυστυχώς δεν έχω εύκαιρα. Κάποια πρόταση με σχετικά λογική τιμή;

ολα ειναι σχετικα φιλε μου.σε καποια τεστ πληρωνεις αρκετα παραπανω,αλλα εχουν και μεγαλυτερη αξιοπιστια,και σου δινουν περισσοτερο υλικο για τεστ...

σχετικα πιο οικονομικα ειναι αυτα της τετρα.εγω προσωπικα ομως χρησιμοποιω μονο της api,τα οποια ομως δεν ειναι οικονομικα,συγκριτικα με αλλες μαρκες....

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια άλλη υπόθεση;

Μήπως τα διακοσμιτικά που έχεις μέσα βγάζουν τοξικά απο τη μπογιά τους;

Πάρε και τεστ να μετρήσεις όμως για να ξέρεις τι τιμές έχει το νερό σου.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια άλλη υπόθεση;

Μήπως τα διακοσμιτικά που έχεις μέσα βγάζουν τοξικά απο τη μπογιά τους;

Τα διακοσμητικά υπήρχαν και σε παλαιότερο ενυδρείο και δεν είχε παρατηρηθεί κάτι. Πριν μπουν εδώ ξαναπλύθηκαν κτλ. Λες;

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα είχες σε προηγούμενο ενυδρείο, δεν πρέπει να είναι αυτό.

Τεστάκια για μετρήσεις γρήγορα. Στη χειρότερη βάλε νερό σε ένα δοχείο και πήγαινε το γρήγορα σε pet shop, να στο μετρήσουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Με τι τρόπο ψύχεις το ενυδρείο;Τι τροφές ταΐζεις;

Η γαρίδα σου είναι Amano (Caridina Japonica) και κατά 99 % θηλυκιά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα αποτελέσματα απο υγρά τεστ είναι τα ακόλουθα:

Ph 8

No2 0,3 mg/l

Νο3 12,5 mg/l

και το τραγικό νομίζω........

ΝΗ3/ΝΗ4 : >3.......

Καιγομαι έτσι;

Ακουω πως σώζεται η κατάσταση (ελπίζω δλδ....). Συνέχεια αλλαγές νερού;

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως όλη μέρα σήμερα ψάρακια και γαριδα φαίνονται να είναι σε τέλεια κατάσταση. Βόλτες, κίνηση κτλ. Μέχρι και η γαριδα κόβει βόλτες που συνέχεια είναι κρυμμένη. Η ανουμπια επίσης είναι σε εξαιρετική κατάσταση, πράσινη πράσινη.

Link to comment
Share on other sites

Με τι τρόπο ψύχεις το ενυδρείο;Τι τροφές ταΐζεις;

Η γαρίδα σου είναι Amano (Caridina Japonica) και κατά 99 % θηλυκιά.

H θερμοκρασία είχε ανέβει επικίνδυνα (ήθελε να ξεφύγει των 32 βαθμών) και έτσι έπαιξα με ανοιχτό καπάκι ενυδρείου και με μια παγωμένη σακούλα (φυσικά η σακούλα ήταν κλειστή και δεν μπήκε το νερό μέσα στο ενυδρείο). Το παρακολουθούσα όση ώρα την είχα μέσα και τα ψαράκια φαινόταν να το χαίρονται πολύ την δροσιά της σακούλας και χωρίς να εμφανίζουν κάτι αρνητικό. Αυτό βέβαια έχει 1 βδομάδα πλέον που το έκανα. Τώρα είμαι σταθερά στους 28.

Τροφή έχω την πρώτη και δοκίμασα και από την δεύτερη σήμερα

1237_tetramin_neu_1.jpgTetraPro%20Colour.jpg

ΥΓ1. Σε ευχαριστώ για την γαρίδα ;-)

ΥΓ2. Συγγνώμη από την ομάδα διαχείρισης για το 3πλο post, αλλά δεν έχω ενεργοποιημένο το edit.

Link to comment
Share on other sites

Η παγωμένη σακούλα ρίχνει τη θερμοκρασία απότομα και δημιουργεί στα ψάρια σοκ. Κατέβασμα θερμοκρασίας μόνο με ανεμιστήρα.

Οι τιμές σου δείχνουν σαν να είναι άστρωτο το ενυδρείο.

Μήπως καθάρισες τα υλικά του φίλτρου πρόσφατα;

Μήπως ταΐζεις πολύ και πέφτει κάτω χωρίς να φαγωθεί;

Έγινε επεξεργασία - morfeas2002
Link to comment
Share on other sites

Η παγωμένη σακούλα ρίχνει τη θερμοκρασία απότομα και δημιουργεί στα ψάρια σοκ. Κατέβασμα θερμοκρασίας μόνο με ανεμιστήρα.

Οι τιμές σου δείχνουν σαν να είναι άστρωτο το ενυδρείο.

Μήπως καθάρισες τα υλικά του πρόσφατα;

Μήπως ταΐζεις πολύ και πέφτει κάτω χωρίς να φαγωθεί;

Για το πρώτο, φαίνεται άκρως λογικό, αλλά ειλικρινά δεν υπήρχε άλλος τρόπος και από το να βράσουν στην κυριολεξία...Πάντως το στάδιο αυτό φαίνεται να το χάρηκαν στην τελική.

Το ενυδρείο έτρεχε σχεδόν 10 μέρες πριν τα ψαράκια, έβαλα μπόλι (καλά δεν το λέω:( από άλλο παρόμοιο ενυδρείο και είναι πάνω από μήνα όλα μια χαρά.

Τώρα για το τελευταίο, σίγουρα μια Α ποσότητα τροφής θα έπεσε κάτω τις 2 τελευταίες μέρες, λόγω του ότι δεν τρώνε όπως έτρωγαν. Πάντως σήμερα έριξα απειροελάχιστη (3 φυλλαράκια) και μόνο το πρωί. Τα ταΐζω 2 φορές την μέρα από 1-1,5 φυλλαράκι το κεφάλι.

Ίσως είναι η τροφή, είναι πιθανόν. Αλλά σαν ψηλά νούμερα βλέπω...

Και τώρα που λέμε για τιμές, πως θα ξέρω ποιες τιμές θα πρέπει να έχω; Οι μετρήσεις μου πως θα έπρεπε να ήταν; Υπάρχουν κάπου συγκεντρωτικά γραμμένα, για να μην τα ξαναγράφεται και σας κουράζω;

EDIT.

Την προηγούμενη βδομάδα με μια αλλαγή ξέπλυνα το σφουγγάρι του φίλτρου (με νερό του ενυδρείου) γιατι ήταν απελπιστικά χάλια.

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έδειξαν οτι το χάρηκαν, στην πραγματικότητα νιώθουν σοκ απο την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας.

Γιαυτό άλλωστε κάνουμε και προσαρμογή όταν είναι καινούρια και θέλουμε να τα τοποθετήσουμε στο ενυδρείο για πρώτη φορά.

Σωστό το πλύσιμο με νερό του ενυδρείου.Να το κάνεις σε ένα υλικό τη φορά και οχι σε όλα μαζί.

Τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο σου;

Οι σωστές τιμές είναι:

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0

Νο2: 0

Νο3: 12.5 (άντε μέχρι 25) Γιαυτό κάνουμε συνήθως εβδομαδιαίες αλλαγές του 30% (περίπου) για να κρατάμε τα νιτρικά χαμηλά.

ΝΗ3/ΝΗ4 3 που έχεις εσύ σημαίνει οτι καίγονται απο την αμμωνία. Γενναίες καθημερινές αλλαγές, μέχρι να δούμε τι θα γίνει. (μήπως να ξαναρίξεις μπόλι απο το ενυδρείο που είχες πάρει; )

Edit: Βασικά έπρεπε να κάνεις μια μέτρηση μετά το μπόλιασμα και πριν βάλεις τα ψάρια γιατί μπορεί να μην το έχεις κάνει σωστά και να μην πιάσει με την πρώτη.

Έγινε επεξεργασία - morfeas2002
Link to comment
Share on other sites

ενναίες καθημερινές αλλαγές, μέχρι να δούμε τι θα γίνει. (μήπως να ξαναρίξεις μπόλι απο το ενυδρείο που είχες πάρει; )

Μιλάμε για πάνω από 30% έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω 40-50% Αλλά ας απαντήσει και κάποιος πιο παλιός σε αυτό.Με προετοιμασμένο και αποχλωριωμένο νερό εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου χρειάζονται άμεση θεραπεία .Σταμάτα το τάισμα για μια μέρα . Αδειάζεις το μισό νερό του ενυδρείου σου και βάζεις STRESS COAT και 15 γρ ενυδρειακό αλάτι , ετοιμάζεις ακόμη 15 λύτρα νερού με ακόμη 15 γρ αλατιού και STRESS COAT και αρχίζεις να γεμίζεις το ενυδρείο με φρέσκο νερό σου σιγα- σιγα , κούπα- κούπα όλοι την ημέρα , έτσι δεν προκαλείς άλλο στρες στα ψάρια από τις απότομες αλλαγές .Στα τεχνικά θέματα [αιτείς του ανόδου τις αμμωνίας και τρόποι αντιμετώπισις ] θα σε βοηθήσει καλύτερα κάποιος άλλος .

Link to comment
Share on other sites

50% αλλαγή νερού και stress zyme. Η συμπεριφορά φυσιολογική εώς τώρα, θα ξανακανω μετρήσεις αργότερα και ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πάρει τεστ αμμωνίας, πήγαινε πάλι νερό αύριο να στο μετρήσουν, να δούμε αν έπεσε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τεστακια, αλλα πόσο θα πρέπει να περιμένω κανονικά για να έχω τα πρώτα αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι διότι λίγες ώρες μετά την αλλαγή, δεν βλέπω διαφορά στο τεστ. Γι αυτό ρωτάω σε πόσο χρονικό διάστημα θεωρητικά θα πρέπει να έχω αποτελέσματα;

Επίσης, αλλαγή 50% και αύριο και πάλι ρίχνω βακτήρια; Δηλαδή συνεχίζω το ίδιο μοτίβο μέχρι να πέσουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...