Jump to content

Ερώτηση Φίλτρου και UV


ganas

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι/ες

Ετοιμάζω το Juwel Trigon 350Lt για δίσκους (5-6). Βγάλε τα ξύλα, το υπόστρωμα κλπ η καθαρή χωρητικότητα θα είναι 300-320lt. Το ενυδρείο περιλαμβάνει εσωτερικό φίλτρο 1000 lt/h άρα γυρίζει το νερό 3 φορές την ώρα.

Είναι αρκετό ή χρειάζεται ενίσχυση και με εξωτερικό φίλτρο?

Σκέφτομαι να βάλω και UV ... τι λέει η εμπειρία σας, αξίζει?

Το ενυδρείο θα φυτευθεί και έχει αυτόματο σύστημα ελέγχου CO2/Ph.

Ευχαριστώ,

ganas

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ένα καλό εξωτερικό φίλτρο έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με ένα εσωτερικό... και το βασικότερο ο χώρος υλικών! Εγώ θα σου πρότεινα ένα εξωτερικό και αν θες μπορείς να βγάλεις το εσωτερικό για να έχεις και περισσότερο χώρο για τα ψάρια σου :)

Λάμπα UV παρόλο που έχω, δεν μπορώ να κρίνω ακόμα τα θετικά της... Το σίγουρο είναι ότι το νερό του ενυδρείου μου έχει γίνει πιο κρυστάλλινο. Για τα υπόλοιπα, μάλλον θα πρέπει να απαντήσουν αυτοί που χρησιμοποιούν UV για περισσότερο καιρό απ' ότι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρο συμφωνω και γω 100% με τον istellas.

Για UV δεν εχω ιδεα,γιατι δεν χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου θα σου προτεινα ενα καλο εξωτερικο φιλτρο που θα σου προσφερει και επιπλεον βιολογια και φιλτρανση καθως και θα εξοικονομησεις χωρο απο το ενυδρειο σου αν βγαλεις το εσωτερικο και βαλεις ενα καλο εξωτερικο.Οσο για την uv καλο θα ηταν να την βαλεις σε προφυλασει απο πολλα πραγματα και ασθενιες χωρις να την θεωρω ακρως απαραιτητη εγω προσωπικα δεν χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...