Jump to content

Δεν θα στρωσει ποτε μου φαινεται...


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων και κλεινω σχεδον ενα μηνα που το προσπαθω να το φερω σε ισοροπια.χρησιμοποιησα βακτηρια λιγη τροφη αλλα συμφωνα με τα τεστ εχω μελλον ακομα.εχω βαλει το ammonia alert πουμεχρι πριν την αλλαγη εδειχνε 0.5 τωρα 0.το προβλημα ειναι πως το NO2 αν και λιγο(0,5) υπαρχει...ενω το NO3 κινειται με το ζορι μεχρι 10.(μετραω με στικ προς το παρον).απο διακοσμηση εχω χαλικι μια ριζα ξυλου που αγορασα απο μαγαζι με ειδη ενυδρειου και ενα φυτο νομιζω siamensis,το οποιο επισης δεν παει καλα διοτι σαπιζουν καποιες ακρες.Ισως φταιει για αυτο και η θερμοκρασια που ειναι μεγαλο προβλημα αφου φτανει τους 29!!!απο που να πρωτοαρχισω;;νομιζω δεν θα στρωσει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλη μου.

Ας τα πιασουμε απο την αρχη.

Αρχικα αφου εβαλες βακτιρια στο ενυδρειο σου τσιζες το ενυδρειο??

Πρεπει να παρεις υγρα τεστ που ειναι αξιοπιστα γιατι μπορει το ενυδρειο σου να εχει στρωθει και να μην το διχνουν τα sticks.

Δευτερο παμε στο φυτο.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και τη φωτισμο εχεις?

Απο λιπανση κανεις τιποτα?

Ποσο καιρο το εχεις το φυτο?

Αυτα για αρχη και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι συνολο 60 λιτρα,εχω φιλτρο με 400 λιτρα μεταφορα ανα ωρα,αεραντλια και 2 λαμπες οι οποιες ειναι η μια μπλε και η αλλη λευκη.ηταν επανω οταν το πηρα και δεν ξερω watt.Τροφη εριχνα λιγη μερα παρα μερα αλλα σταματησα γιατι ειδα την αμμωνια στο 0,05(οχι 0,5 που εγραψα πριν) και δεν μεταβαλλοταν.λιπανση στο φυτο δεν κανω διοτι θεωρειται απο τα ευκολα φυτα απο οσο μου ειπε ο πωλητης και το θεωρησε απαραιτητο.λογω του οτι δεν εχω ψαρια ακομα η λαμπα αναβει κανενα διωρο την ημερα;λετε να φταιει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι συνολο 60 λιτρα,εχω φιλτρο με 400 λιτρα μεταφορα ανα ωρα,αεραντλια και 2 λαμπες οι οποιες ειναι η μια μπλε και η αλλη λευκη.ηταν επανω οταν το πηρα και δεν ξερω watt.Τροφη εριχνα λιγη μερα παρα μερα αλλα σταματησα γιατι ειδα την αμμωνια στο 0,05(οχι 0,5 που εγραψα πριν) και δεν μεταβαλλοταν.λιπανση στο φυτο δεν κανω διοτι θεωρειται απο τα ευκολα φυτα απο οσο μου ειπε ο πωλητης και το θεωρησε απαραιτητο.λογω του οτι δεν εχω ψαρια ακομα η λαμπα αναβει κανενα διωρο την ημερα;λετε να φταιει αυτο;

Γεια σου και απο μενα.Το στρωσιμο θελει πολυ υπομονη.Το δικο μου ενυδρειο εκανε περιπου 35 μερες για να στρωσει με την ιδια μεθοδο,των βακτηριδιων.Λοιπον καλητερα να παρεις υγρο τεστ για αμμωνια γιατι με το ammonia alert δεν ξερω αν μπορεις να καταλαβεις και πολλα τωρα που στρωνεις.Τροφη πρεπει να ριχνεις αρκετη μερα παρα μερα για να ανεβει η αμμωνια,να εχουν φαι τα βακτηρια σου και να πολλαπλασιαστουν,τωρα που σταματησες δεν εχουν τροφη.Το φυτο θελει φως ενα 8ωρο και θερμοκρασια κατω απο 28,με 2 ωρες που του δινεις δεν προλαβαινει να κανει τιποτα.Η μπλε η λαμπα νομιζω δεν κανει,ειναι για θαλασσινο και αργοτερα θα εχεις προβλημα με αλγες,καλητερα να την αλλαξεις.Για τα βατ κοιτα τις λαμπες,γραφουν πανω.Υπομονη,ολα θελουν το χρονο τους

ΥΓ Αν καταλαβα καλα εκανες αλλαγη νερου ενδιαμεσα?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα.Το στρωσιμο θελει πολυ υπομονη.Το δικο μου ενυδρειο εκανε περιπου 35 μερες για να στρωσει με την ιδια μεθοδο,των βακτηριδιων.Λοιπον καλητερα να παρεις υγρο τεστ για αμμωνια γιατι με το ammonia alert δεν ξερω αν μπορεις να καταλαβεις και πολλα τωρα που στρωνεις.Τροφη πρεπει να ριχνεις αρκετη μερα παρα μερα για να ανεβει η αμμωνια,να εχουν φαι τα βακτηρια σου και να πολλαπλασιαστουν,τωρα που σταματησες δεν εχουν τροφη.Το φυτο θελει φως ενα 8ωρο και θερμοκρασια κατω απο 28,με 2 ωρες που του δινεις δεν προλαβαινει να κανει τιποτα.Η μπλε η λαμπα νομιζω δεν κανει,ειναι για θαλασσινο και αργοτερα θα εχεις προβλημα με αλγες,καλητερα να την αλλαξεις.Για τα βατ κοιτα τις λαμπες,γραφουν πανω.Υπομονη,ολα θελουν το χρονο τους

ΥΓ Αν καταλαβα καλα εκανες αλλαγη νερου ενδιαμεσα?

Τα ειπε ολα ο φιλος..!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρχισω την τροφη λοιπον..και θα περιμενω...τα στικ οντως δεν ειναι ακριβη οσο για αυτο με την αμμωνια εχει μια κλιμακα μεχρι το 0,5 και μου εχει δειξει το πολυ μεχρι 0,05 ποσο εξω να πεφτει;;οι λαμπες γραφουν 24 watt τελικα...αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι υπαρχει εστω και λιγο NO2 ενω NO3 καθολου σχεδον..αλλαγη νερου εχω κανει και σημερα ηταν η τελευταια...

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρχισω την τροφη λοιπον..και θα περιμενω...τα στικ οντως δεν ειναι ακριβη οσο για αυτο με την αμμωνια εχει μια κλιμακα μεχρι το 0,5 και μου εχει δειξει το πολυ μεχρι 0,05 ποσο εξω να πεφτει;;οι λαμπες γραφουν 24 watt τελικα...αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι υπαρχει εστω και λιγο NO2 ενω NO3 καθολου σχεδον..αλλαγη νερου εχω κανει και σημερα ηταν η τελευταια...

οταν λες τελευταια ? ποσες αλλαγες ειχες κανει πριν και ανα ποσες μερες ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωνει το ενυδρειο ΠΟΤΕ δεν κανουμε αλλαγες νερου!Την πρωτη αλλαγη την κανεις μολις στρωσει για να πεσουν τα ΝΟ3 σε χαμηλα επιπεδα και μετα βαζεις τα πρωτα σου ψαρια.Με τις αλλαγες καθηστερεις τον κυκλο του αζωτου

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας ας τα παρουμε ενα ενα.

Η θερμοκρασια σου που λες πως ειναι προβλημα οτι "φτανει" τους 29, ειναι οκ (αν και το 30-31 για στρωσιμο το βλεπω ακομα καλυτερο)

Τωρα η μπλε λαμπα, αν θες για moonlight καλυτερα μια μικρη απο αυτες που χρησιμοποιουμε για moding υπολογιστων. Η μεγαλη ειναι μονο για θαλασσινο. (φευγει, και στη θεση της μπαινει μια ζεστου φωτος, αν σου αρεσει)

Η μετρηση με στικ, αν αυτα δεν εχουν επηρρεαστει απο υγρασιες, κακη αποθηκευση, θερμοκρασιες κτλ ειναι ενας καλος μπουσουλας για να ξερεις πανω κατω τι γινεται με το ενυδρειο σου, αλλα οταν μπουν ψαρια και θες ακριβεια πας υποχρεωτικα σε υγρα τεστ. Τωρα αν εχεις την υποψια πως αφησες ανοιχτη τη συσκευασια λιγο παραπανω, πιθανων τα τεστ να εχουν αλοιωθει και να δειχνουν οτι θελουν. (Οι περισσοτεροι ακουαριστες ειναι κατηγορηματικοι κατα των στικς, αλλα κι αυτο ειναι λαθος. Με τη σωστη φυλαξη χρησιμοποιουνται κατα κορον σε επαγγελματικες εφαρμογες οταν θελουμε πολλες μετρησεις, ομως με την προυποθεση πως δεν τα ακουμπαμε, δεν αφηνουμε ανοιχτα καπακια, δεν τα αφηνουμε σε χωρο με υγρασια ουτε με πολυ χαμηλη θερμοκρασια)

Τωρα σχετικα με την ελειψη ΝΟ3 αυτο μη σε προβληματιζει ιδιεταιρα, ειδικα αφου κανεις αλλαγες κι εχεις και φυτα μεσα λογικο ειναι. Φυσικα συνυπογραφω την αποψη του rastafarian οτι σε στρωσιμο εφ οσον δεν εχεις μεσα ψαρια δε θα επρεπε να κανεις αλλαγες γιατι απλα καθυστερεις μια "χαμαλοδουλεια" (κυκλο αζωτου) που λογικα βιαζεσαι να την τελειωσεις.

Τωρα οσο για το μηνα... οκ, εχουν συμβει και χειροτερα. Μη πολυσκας, θελει υπομονη. Αλλα ενυδρεια στρωνουν γρηγορα κι αλλα οχι. Προσπαθησε να κρατας υψηλα τη θερμοκρασια σου και το PH οσο κραταει το στρωσιμο ωστε τα βακτηρια να πολλαπλασιαζονται οσο γινεται γρηγοροτερα με μικρες απωλειες, και ΦΩΣ, οχι 2 ωρες τη μερα αλλα 12 η και παραπανω.

Η αεραντλια λογικα ειναι ψιλοαχρηστη, μπορεις να τη βγαλεις εκτος κι αν εχεις αρκετα χαμηλο ph (που δε νομιζω).

Αυτα, ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας ας τα παρουμε ενα ενα.

Η θερμοκρασια σου που λες πως ειναι προβλημα οτι "φτανει" τους 29, ειναι οκ (αν και το 30-31 για στρωσιμο το βλεπω ακομα καλυτερο)

Τωρα η μπλε λαμπα, αν θες για moonlight καλυτερα μια μικρη απο αυτες που χρησιμοποιουμε για moding υπολογιστων. Η μεγαλη ειναι μονο για θαλασσινο. (φευγει, και στη θεση της μπαινει μια ζεστου φωτος, αν σου αρεσει)

Η μετρηση με στικ, αν αυτα δεν εχουν επηρρεαστει απο υγρασιες, κακη αποθηκευση, θερμοκρασιες κτλ ειναι ενας καλος μπουσουλας για να ξερεις πανω κατω τι γινεται με το ενυδρειο σου, αλλα οταν μπουν ψαρια και θες ακριβεια πας υποχρεωτικα σε υγρα τεστ. Τωρα αν εχεις την υποψια πως αφησες ανοιχτη τη συσκευασια λιγο παραπανω, πιθανων τα τεστ να εχουν αλοιωθει και να δειχνουν οτι θελουν. (Οι περισσοτεροι ακουαριστες ειναι κατηγορηματικοι κατα των στικς, αλλα κι αυτο ειναι λαθος. Με τη σωστη φυλαξη χρησιμοποιουνται κατα κορον σε επαγγελματικες εφαρμογες οταν θελουμε πολλες μετρησεις, ομως με την προυποθεση πως δεν τα ακουμπαμε, δεν αφηνουμε ανοιχτα καπακια, δεν τα αφηνουμε σε χωρο με υγρασια ουτε με πολυ χαμηλη θερμοκρασια)

Τωρα σχετικα με την ελειψη ΝΟ3 αυτο μη σε προβληματιζει ιδιεταιρα, ειδικα αφου κανεις αλλαγες κι εχεις και φυτα μεσα λογικο ειναι. Φυσικα συνυπογραφω την αποψη του rastafarian οτι σε στρωσιμο εφ οσον δεν εχεις μεσα ψαρια δε θα επρεπε να κανεις αλλαγες γιατι απλα καθυστερεις μια "χαμαλοδουλεια" (κυκλο αζωτου) που λογικα βιαζεσαι να την τελειωσεις.

Τωρα οσο για το μηνα... οκ, εχουν συμβει και χειροτερα. Μη πολυσκας, θελει υπομονη. Αλλα ενυδρεια στρωνουν γρηγορα κι αλλα οχι. Προσπαθησε να κρατας υψηλα τη θερμοκρασια σου και το PH οσο κραταει το στρωσιμο ωστε τα βακτηρια να πολλαπλασιαζονται οσο γινεται γρηγοροτερα με μικρες απωλειες, και ΦΩΣ, οχι 2 ωρες τη μερα αλλα 12 η και παραπανω.

Η αεραντλια λογικα ειναι ψιλοαχρηστη, μπορεις να τη βγαλεις εκτος κι αν εχεις αρκετα χαμηλο ph (που δε νομιζω).

Αυτα, ελπιζω να βοηθησα.

Στο πρωτο που λες εν μερη συμφωνω αλλα απο την αλλη τα φυτα σε μεγαλες θερμοκρασιες δεν την βγαζουν.

Στο θεμα των ωρων του φωτισμου θεωρω πως καλητερο ειναι το 8ωρο γιατι παραπανω θ αρχισουν τα προβληματα με τις αλγες,ειδικα απο 12 και πανω που προτεινεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αφου θελει να το στρωσει γρηγορα :welcome: (οποτε για μερικες μερες τα φυτα δε θα εχουν προβλημα)

Οσο για τις αλγες... πριν πω οτιδηποτε και πριν οποιοσδηποτε ακολουθησει τις συμβουλες μου μαλλον πρεπει να τονιζω -ωστε να ξερει ο ανθρωπος με ποιον εχει να κανει- οτι τις περισσοτερες αλγες -και ειδικα την πρασσινη- τις βλεπω με καλο ματι (εκτος αν ποιανει το μπροστινο τζαμι οποτε την καθαριζω), οπως και τα σαλιγκαρια :thumbup:

Περα απο την πλακα, ενυδρειο χωρις λιγο πρασσινιλα δειχνει αποστειρωμενο... (λεγοντας λιγο φυσικα ενωω λιγο, μη με περασεις και για εντελως βρωμιλο :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

αφου θελει να το στρωσει γρηγορα :thumbup: (οποτε για μερικες μερες τα φυτα δε θα εχουν προβλημα)

Οσο για τις αλγες... πριν πω οτιδηποτε και πριν οποιοσδηποτε ακολουθησει τις συμβουλες μου μαλλον πρεπει να τονιζω -ωστε να ξερει ο ανθρωπος με ποιον εχει να κανει- οτι τις περισσοτερες αλγες -και ειδικα την πρασσινη- τις βλεπω με καλο ματι (εκτος αν ποιανει το μπροστινο τζαμι οποτε την καθαριζω), οπως και τα σαλιγκαρια :thumbup:

Περα απο την πλακα, ενυδρειο χωρις λιγο πρασσινιλα δειχνει αποστειρωμενο... (λεγοντας λιγο φυσικα ενωω λιγο, μη με περασεις και για εντελως βρωμιλο :welcome: )

Σε ολα τα ενυδρεια περναει η αλγη θελουμε δεν θελουμε αλλα το 12ωρο και πανω το θεωρω υπερβολικο.Σκεψου τωρα να πιασει ενα ιχνος αλγης και να εχει και 12+ ωρες φως..θα γινει μακελιο,δεν θα βλεπει ψαρια και φυτα αλλα αλγη :) .Επεισης νομιζω οτι τα φυτα με ενα 8ωρο ειναι μια χαρα γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι φωτοσυνθετουν και παραπανω.Τωρα για την θερμοκρασια τα φυτα δεν αντεχουν σε υψιλες θερμοκρασιες και γι αυτο βλεπουμε λιγα και συγκεκριμενα φυτα σε ενυδρεια με δισκους πχ που θελουν 28+Το στρωσιμο θελει υπομονη,θελει το χρονο του,οπωτε πιστευω οτι ειναι καλητερα να κραταει τη θερμοκρασια σε νορμαλ επιπεδα για να ζησουν και τα φυτα και ας κανει λιγες μερες υπομονη ακομα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες καταρχας.εβαλα το πρωι και εχθες ξανα βακτηρια και τροφη.επισης εβαλα ενα διακοσμητικο απο ενα μικρο ενυδρειο που εχω με ενα βατραχο και οι τιμες εκει ειναι πολυ ενταξει.αλλαγες του νερου εκανα γιατι εβαλα ενα ξυλο και το νερο ειχε γινει καφε σαν λασπη και ας το ειχα μερες πριν στο νερο.προτιμησα να τις κανω πριν τα ψαρια καιας αργουσε το στρωσιμο παρα μετα(με την δικη μου λογικη παντα).Μετρησα μολις τωρα το νερο και εχω τα εξης.

Αμμωνια 0

NO3 <10

NO2 0

GH<14

KH 6

PH 7.2-7.6

CL 0.

Μου φαινονται καλα αλλα εννοειται θα δω και μεσα στην εβδομαδα πως θα παει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες καταρχας.εβαλα το πρωι και εχθες ξανα βακτηρια και τροφη.επισης εβαλα ενα διακοσμητικο απο ενα μικρο ενυδρειο που εχω με ενα βατραχο και οι τιμες εκει ειναι πολυ ενταξει.αλλαγες του νερου εκανα γιατι εβαλα ενα ξυλο και το νερο ειχε γινει καφε σαν λασπη και ας το ειχα μερες πριν στο νερο.προτιμησα να τις κανω πριν τα ψαρια καιας αργουσε το στρωσιμο παρα μετα(με την δικη μου λογικη παντα).Μετρησα μολις τωρα το νερο και εχω τα εξης.

Αμμωνια 0

NO3 <10

NO2 0

GH<14

KH 6

PH 7.2-7.6

CL 0.

Μου φαινονται καλα αλλα εννοειται θα δω και μεσα στην εβδομαδα πως θα παει!

Παντος το ενυδρειο με αυτες τις μετρησεις διχνει οτι ειναι στρωμενο.

Αλλα καλητερα να περιμενεις λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

οπως δειχνει τελειωσες :thumbup:

καλο ειναι βεβαια να περιμενεις δυο μερουλες, δε χαλασε κι ο κοσμος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παντος το ενυδρειο με αυτες τις μετρησεις διχνει οτι ειναι στρωμενο.

Αλλα καλητερα να περιμενεις λιγακι.

Δειχνει στρωμενο το ενυδρειο και απ οτι βλεπω κανεις μετρησεις με στικς.Περιμενε μερικες μερες ακομα για να εισαι σιγουρη.Σ αυτες τις μερες που θα εισαι χωρις ψαρια ριχνε λιγο τροφουλα για να τρωνε τα βακτηρια.Προσωπικα δεν θα εβαζα ψευτικα διακοσμητικα.1 γιατι ενα ενυδρειο πρεπει να ειναι οσο πιο φυσικο γινεται και 2 γιατι μερικα απο τα ψευτικα διακοσμητικα απελευθερωνουν ουσιες μεσα στο νερο και μετα αρχιζουν τα προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Δειχνει στρωμενο το ενυδρειο και απ οτι βλεπω κανεις μετρησεις με στικς.Περιμενε μερικες μερες ακομα για να εισαι σιγουρη.Σ αυτες τις μερες που θα εισαι χωρις ψαρια ριχνε λιγο τροφουλα για να τρωνε τα βακτηρια.Προσωπικα δεν θα εβαζα ψευτικα διακοσμητικα.1 γιατι ενα ενυδρειο πρεπει να ειναι οσο πιο φυσικο γινεται και 2 γιατι μερικα απο τα ψευτικα διακοσμητικα απελευθερωνουν ουσιες μεσα στο νερο και μετα αρχιζουν τα προβληματα...

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω και θα σας κρατησω ενημερους!!!εχω να σας κουρασω για πολλα ακομα...αν σκεφτειτε πωσδεν εχω ιδεα ακομα τι ψαρακια να βαλω!!ελπιζω να μη δω κανενα εκτροπο εντος της εβδομαδας..οσο για το διακοσμητικο και εγω δεν τα θελω αλλα ειπα να το χρησιμοποιησω μηπως και παιξει το ρολο μπολιασματος μιας και το μικρο ειναι μια χαρα και ο βατραχος καλα κρατει...

Link to comment
Share on other sites

βασικα καλο ειναι να μη χρησιμοποιουμε μπολι απο ενυδρεια που εχουν αλλα ειδη εκτος απο ψαρια γιατι μπορει να τα φερουμε σε επαφη με μικροοργανισμους που δεν τους εχουν συνηθισει. Τεσπα, οπως και να χει ενα πλαστικο διακοσμητικο μονο μπολι δεν κουβαλαει. (οταν λεμε μπολιασμα μιλαμε για ολη τη μπιχλα που εχει ενα φιλτρο + βιολογικο υλικο αν γινεται ωστε να μεταφερθουν μεγαλες αποικιες βακτηριων)

Τωρα σχετικα με τα ψαρακια που θα βαλεις, εξαρταται απο το αν θες να κρατησεις τις συνθηκες που δημιουργηθηκαν στο ενυδρειο σου, η αν θες κατι συγκεκριμενο και εισαι προθυμη να τις αλλαξεις πριν τα βαλεις, και φυσικα οτι κι αν επιλεξεις ξεκινας με ενα ειδος και χαμηλο αριθμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...