Jump to content

Στίγματα σε κλοουν


Recommended Posts

Εχω δύο κλοουνς (botia macracanthhus) σχεδόν 10 μέρες. Χθες παρατήρησα οτι στο σώμα τους και στην ουρά τους υπάρχουν πολυ πολυ ψιλά ασπρα στίγματα. Μπορεί να είναι ασθένεια ή λόγω του οτι κυλιούνται συνέχεια είναι διάφορα που έχουν κολλήσει πάνω τους.

Εαν είναι ασθένεια θα επηρεάσει την συμπεριφορά τους?

Link to comment
Share on other sites

μια φωτο για να τους δουμε;

Link to comment
Share on other sites

μια φωτο για να τους δουμε;

Θα προσπαθήσω γιατί δεν είναι και πολύ εύκολο να τους βγάλω. Οπότε αναμένετε την φωτό.

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις ότι οι κλόουν στρεσάρονται ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ και παρουσιάζουν συχνά ick. Σίγουρα μια φωτογραφία θα βοηθούσε για πιο έγκυρη διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(mavrosv @ 07/11/2006, 13:59:30)

Καλό μεσημέρι σε όλο τον κόσμο,

μετά απο πολύ καιρό στρωσίματος (~ 2μήνες), τελικά τα κατάφερα.

Θα ξαναγράψω οτι καλώς ή κακός (μάλλον κακώς όπως κατάλαβα εκ των υστέρων) το έστρωσα με χρυσόψαρο (1 comet Shubunkin ).

Πρίν 3 μέρες έβαλα μέσα 2 clowns και δύο silver shark.

Καταρχήν οι δυάδες για τα δύο είδη είναι εντάξει ή χρειάζεται άλλο πλήθος.

Τα κλόουν έχουν δημιουργήσει τρύπες κάτω απο τις πέτρες και πάνε και κρύβονται. Οχι συνέχεια αλλά το ένα τουλάχιστον είναι πολύ ώρα κρυμμένο και το αλλο είναι απ'έξω και κάθεται ενώ μερικές φορές μπαίνει και το δευτερο μέσα. Μπορεί να βγεί τελικά ζευγάρι ή απλώς είναι συμπεριφορά λόγω του νέου περιβάλλοντος?

Τα δε silver shark κάθονται συνήθως σε μέσο ύψος και μένουν σχεδόν ακίνητα κάνοντας μικρές νευρικές κινήσεις με τα πτερύγια (προσπαθώντας να κρατηθούν σε σταθερό σημείο?).

Η ερώτησή μου είναι αν μια τέτοια συμπεριφορά φαίνεται φυσιολογική, πάντα λαμβάνοντας υπόψην οτι είναι μόλις 4 ημέρες στο ενυδρείο.

Αλήθεια οι κλόυν τρώνε απο τον βυθό? τρώνε και ακαθαρσίες? Σαν να μου φάνηκε κατι τέτοιο.

Στα 80 λίτρα πόσα άλλα θα μπορούσαν να μπούν, με την λογική οτι οι κλόουν μεγαλώνουν αρκετά απο έχω διαβάσει.

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης

Γειά σου Βαγγέλη

Όλοι λίγο ή πολύ μέσα στον ενθουσιασμό μας κάναμε το ίδιο στην αρχή. Θα συμφωνήσω με το dartman αναφορικά με την επιλογή των ψαριών, γίνονται ιδιαίτερα μεγάλα και χρειάζονται αρκετό χώρο για κολύμπι...Συνάμα οι κλόουν είναι και κοπαδόψαρο (αισθάνονται καλύτερα σε μεγαλύτερο πλήθος), αλλιώς κρύβονται συνέχεια). Βέβαια γενικά είναι απ τα ψάρια που κρύβονται αρκετα. Κάπου διάβασα ότι τα πιάνουν βάζοντας μεγάλα καλάμια μέσα στο νερό και πηγαίνουν και φωλιάζουν εκεί μέσα... Συνάμα είναι και απ τα πολύ ευαίσθητα ψάρια όσον αφορά την ποιότητα νερού, άρα όχι τόσο ιδανικά για καινούργιο ενυδρείο...Πρόσεχε το ick γιατί είναι πολύ εύκολο να το δεις σε αυτά τα ψάρια, ειδικά σε καινούργια νερά. Άποψή μου προσπάθησε να τα γυρίσεις πίσω με προσοχή μη τα στρεσάρεις πολύ και προσανατολίσου σε πιο εύκολα και μικρα ψάρια...Μην απογοητεύεσε όλοι τηνέχουμε πατήσει κάποια στιγμή...

Φιλικά

Γιώργος

Βαγγέλη σου υπενθυμίζω τη κουβέντα που κάναμε...Καταλαβαίνεις τώρα γιατί όλα τα παραπάνω που γράφω...ϊσως και να μπορούσες να τα σώσεις τότε...Είναι δυστυχώς πολύ ευαίσθητοι στα φαρμακα οι κλόουν φοβάμαι ότι δεν θα αντέξουν θεραπεία..βγάζεις αν έχεις μέσα τον ενεργό άνθρακα, ανεβάζεις θερμοκρασία στους 28 κτλ κτλ βλέπε θεραπεία ick...To πρόβλημα πέραν του μικρού ογκου του ενυδρείου, του ότι ίσως και να ναι αστρωτο, το ότι το πλήθος είναι μικρό και στρεσάρονται (κρύβονται συνέχεια), είναι και ότι δεν έχεις και κάπου αλλού να τα φιλοξενήσεις και θα έχουν και τα bala πρόβλημα...Υπομονή και ακολούθα κατα γράμμα τις οδηγίες καταπολέμησης του ick...περαστικά!

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ σε όλους για την ανταπόκριση.

Δυστυχώς όπως εσείς οι πιό εμπειροι υποθέσατε δεν τα κατάφερα. Πρέπει να ηταν οντως ick γιατι τα έχασα όλα τα ψαράκια.

Καταρχήν ο ένας κλόουν οταν πήγα να τον βγάλω (ψόφιο) ήταν λες και ηταν χιονισμένος. Σε λίγες ώρες εχασα και τα δύο silver sark. Αυτά δεν φαινονταν να έχουνε εμφανές πρόβλημα (λευκά στιγματα) αλλά μπορεί και να μην φαίνονταν λόγω χρώματος, δεν ξέρω.

Υπάρχει όμως ένα κουφό φαινόμενο. Εχω χάσει τον ένα κλόουν. Δεν υπάρχει πουθενά και προφανώς δεν το εβγαλα με την απόχη μαζί με τα άλλα. Να σκεφτείτε οτι εβγαλα εντελώς όλες τις πέτρες. να τις ψάξω. Εχω ανοιξει το φίλτρο και δεν βλέπω τίποτα. Πως μπορεί να έχει χαθεί ενας κλόουν, δεν είναι και μικρός. Υπάρχει περιπτωση να έχει θαφτεί πουθενά?

Δεν έχω σκαλίσει το χαλικι. Εαν έχει ψοφήσει πουθενα και μείνει εκει χωρίς να τον βρώ μπορεί να είναι εστία μολύνσεων λόγω της αποσύνθεσης? Φαντάζομαι ναι.

Ειμαι ήδη στην μέση θεραπείας για ick. Με protozin 2,5ml 1,2,3 και 6η μέρα, αφαίρεση ανθρακα, και θερμοκρασία στους 29 βαθμούς. Σημερα είναι η έκτη ημέρα.

Σκέφτομαι μετά την θεραπεία να βάλω γκουράμι. Κάπου διάβασα οτι τα γκουράμι είναι καλύτερα να μπαίνουν ζευγάρια. Ισχύει αυτό?

Απο κοπαδάκια ποιά είναι πιο ανθετικά?

Ευχαριστώ ξανά. Δυστυχώς εαν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις.

** Πάντως το ενυδρείο δείχνει στρωμένο.

Αμμωνία: 0

NO2: 0,1

NO3: 0,25.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ σε όλους για την ανταπόκριση.

Δυστυχώς όπως εσείς οι πιό εμπειροι υποθέσατε δεν τα κατάφερα. Πρέπει να ηταν οντως ick γιατι τα έχασα όλα τα ψαράκια.

Καλά ναι από εμπειρία άλλο τίποτα...απλά πολλοί από εμάς την έχουμε πατήσει είτε γιατί είμασταν ανυπόμονοι και ενθουσιασμένοι, είτε γιατί μπλέξαμε με σοβαρό πετ σοπ.... :angry2:

Καταρχήν ο ένας κλόουν οταν πήγα να τον βγάλω (ψόφιο) ήταν λες και ηταν χιονισμένος. Σε λίγες ώρες εχασα και τα δύο silver sark. Αυτά δεν φαινονταν να έχουνε εμφανές πρόβλημα (λευκά στιγματα) αλλά μπορεί και να μην φαίνονταν λόγω χρώματος, δεν ξέρω. ick ick... <_<

Υπάρχει όμως ένα κουφό φαινόμενο. Εχω χάσει τον ένα κλόουν. Δεν υπάρχει πουθενά και προφανώς δεν το εβγαλα με την απόχη μαζί με τα άλλα. Να σκεφτείτε οτι εβγαλα εντελώς όλες τις πέτρες. να τις ψάξω. Εχω ανοιξει το φίλτρο και δεν βλέπω τίποτα. Πως μπορεί να έχει χαθεί ενας κλόουν, δεν είναι και μικρός. Υπάρχει περιπτωση να έχει θαφτεί πουθενά? ψάξε καλά μέσα στις πέτρες, ανάμεσα στα φύλλα των φυτών που τυχόν έβγαλες, μέσα στο χαλίκι σου, ακόμα και στο πάτωμα ή στο έπιπλο που έχεις...κάπου θα το βρείς...αν το είχες χάσει πολλές μέρες, και έχει αποσυνθεθεί σε ανοιχτόχρωμο χαλίκι θα φαίνεται δύσκολα...

Δεν έχω σκαλίσει το χαλικι. Εαν έχει ψοφήσει πουθενα και μείνει εκει χωρίς να τον βρώ μπορεί να είναι εστία μολύνσεων λόγω της αποσύνθεσης? Φαντάζομαι ναι. Αν ο κύκλος του αζώτου για το φίλτρο σου δεν έχει ολοκληρωθεί ίσως είναι και καλό ως πηγη αμμωνίας (τροφή για τα βακτήριά σου)

Ειμαι ήδη στην μέση θεραπείας για ick. Με protozin 2,5ml 1,2,3 και 6η μέρα, αφαίρεση ανθρακα, και θερμοκρασία στους 29 βαθμούς. Σημερα είναι η έκτη ημέρα.

Ας με διορθώσουν τα παιδιά αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι είναι άσκοπο πια να συνεχίσεις τη θεραπεία, δεν έχεις και τίποτα να σώσεις...Εγώ θα έπλενα ξανά το χαλίκι θα καθάριζα καλά το ενυδρείο σαν μόλις να το πήρα, καινούργιο νερό, εμπλουτισμό σε βακτήρια και ενεργό άνθρακα για 3, 4 ημέρες μέσα στο φίλτρο...Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να αλλάξεις τα υλικά του φίλτρου απλά να βοηθήσεις λίγο την ολοκλήρωση της διαδικασίας του κύκλου...ίσως λίγη αμμωνία για μερικές μέρες με παράλληλες μετρήσεις... και το λέώ γιατί απ'οτι φαίνεται δεν έχεις στρώσει ακόμα...έχεις νιτρίτη (ΝΟ2)

Σκέφτομαι μετά την θεραπεία να βάλω γκουράμι. Κάπου διάβασα οτι τα γκουράμι είναι καλύτερα να μπαίνουν ζευγάρια. Ισχύει αυτό? Ιδανικό θα είναι ώντας ακόμα αρχάριος να διαλέξεις ψαράκια που να προτιμούν το pH της βρύσης σου...θα πρέπει λοιπόν για αρχή να το μετρήσεις και στη συνέχεια να συμβουλευτείς τη βάση αναφορικά με συμβατότητα, τελικό μέγεθος, κτλ... πάντως τα γκουράμι είναι πολύ πολύ ανθεκτικά ψάρια και αντέχουν σε πολύ κακές συνθήκες (αμμωνία, νιτρίτη, νιτρικά κτλ) χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι είναι και το ιδανικό έτσι;

Απο κοπαδάκια ποιά είναι πιο ανθετικά?

Ευχαριστώ ξανά. Δυστυχώς εαν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις.

** Πάντως το ενυδρείο δείχνει στρωμένο. Δεν νομίζω ακόμα το ΝΟ2 πρέπει να είναι μηδέν...λίγη υπομονή ακόμα

Αμμωνία: 0

NO2: 0,1

NO3: 0,25.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ήδη στην μέση θεραπείας για ick. Με protozin 2,5ml 1,2,3 και 6η μέρα, αφαίρεση ανθρακα, και θερμοκρασία στους 29 βαθμούς. Σημερα είναι η έκτη ημέρα.

Σκέφτομαι μετά την θεραπεία να βάλω γκουράμι. Κάπου διάβασα οτι τα γκουράμι είναι καλύτερα να μπαίνουν ζευγάρια. Ισχύει αυτό?

Αμμωνία: 0

NO2: 0,1

NO3: 0,25.

Μετά την θεραπεία κάνε μετρήσεις να δεις αν είχε κάποια επίπτωση το φάρμακο στο φίλτρο σου!

Αν μετράς σταθερά αυτες τις τιμές είναι οκ το ενυδρείο!

Τα γκουράμι να τα πάρεις 1 αρσενικό προς 3 θηλυκά και να περιμένεις αναπαραγωγές!

:angry2:

Μαζί τους μπορείς να βάλεις και ένα κοπάδι Danio!

<_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...