Jump to content

μονομαχος με...ΤΙΠΟΤΑ????????


Recommended Posts

τωρα που σιγα σιγα αρχιζω και ψαχνω για ψαρακια πρεπει να ομολογησω πως η ομορφια και τα χρωματα του μονομαχου εχουν ερθει πρωτα στις προτιμησεις μου...αλλα εχω 60λιτρα ενυδρειο θα μπορουσα να εχω 5-6 ψαρακια και οχι μονο ενα....δεν δεχεται κανενα για συγκατοικο??υπαρχει καποιος που εχει βαλει μονομαχο με αλλο ψαρι???

Link to comment
Share on other sites

τωρα που σιγα σιγα αρχιζω και ψαχνω για ψαρακια πρεπει να ομολογησω πως η ομορφια και τα χρωματα του μονομαχου εχουν ερθει πρωτα στις προτιμησεις μου...αλλα εχω 60λιτρα ενυδρειο θα μπορουσα να εχω 5-6 ψαρακια και οχι μονο ενα....δεν δεχεται κανενα για συγκατοικο??υπαρχει καποιος που εχει βαλει μονομαχο με αλλο ψαρι???

Λοιπον αρχικα Καλησπερα.

Στο ερωτημα σου θα ακουσεις 20 ατομα να σου λενε διαφορετικα πραγματα αναλογα με την εμπειρια τους.

Εγω θα σου πω την γνωμη μου και βλεπεις και κανεις.

Εχω αλλαξει 2-3 μονομαχους.

Ολους τους ειχα με γαριδες μεσα.

Στον τελευταιο ειχα και εναν οττοκυκλο.

Και τα 3 ενυδρεια full φυτεμενα.

Λοιπον με τον πρωτο μονομαχο δεν ειχα κανενα προβλημα συμβιωνε αρμονικα με τις γαριδες ολα μια χαρα.

Ο δευτεος το ιδιο.

Αφου ειχα αρχησει να πυστευω οτι αυτο που λενε οτι δεν ζουν αρμονικα με συγκατικους ειναι δυσκολο να συμβει, πειρα τον 3 μονομαχο.

Που τον ειχα με γαριδες και οττοκυκλο.

Ε τη το ηθελα, μεσα σε 2 βδομαδες στο ενυδρειο ζουσε μονο ο μονομαχος.

Τωρα γιατι στα λεω ολα αυτα.

Για να σου δωσω να καταλαβεις οτι ειναι αναλογα την συμπεριφορα του μονομαχου αλλα εγω πλεον δεν θα το δοκιμαζα.

Προς το παρον αυτα αμα εχεις καποια απορια μας λες.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος βασικα μονο με μονομαχους και με γκουραμι δεν τα παει καλα (δεν ξερω και με τιποτα γκαμπυ μηπως τα περναγε για συγγενεις λογο ουρας), απο κει και περα εξαρταται βεβαια και το χαρακτηρα του καθε ψαριου, αλλα συνηθως τα υπολοιπα τα βλεπει απλως σαν ...κατοικιδια του :thumbup: (λιγο πιο "καθικια"-και καλα κανουν, με ολο τους το δικιο- ειναι στην αρχη οι μονομαχοι που αγοραζονται απο σφηνοποτηρα)

Σε γενικες γραμμες προκειται για εξειρετικα ηρεμο ψαρακι που δε θα δημιουργουσε κανενα προβλημα σε ενα αλλο ηρεμο ειδος.

Απο την αλλη, -προσωπικη αποψη- 60 ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΨΑΡΙ?

Εγω προσωπικα (οκ ειμαι λιτράς) τον ενα μονομαχο τον εχω σε 60 λιτρα, τον αλλο σε 55 και σε 250 λιτρα (η 240 δεν ξερω ακριβως, ειναι το jowel 240) εχω 5 μονομαχινες με 12 αρλεκινους (κι ενα νεον που υιοθετησα απο μ....α μου και δεν ξερω τι να το κανω :thumbup: )

Η προσωπικη μου παντα αποψη ειναι πως 60 λιτρακια ειναι το ιδανικο ενυδρειο για στησιμο ενος πανεμορφου μονομαχοενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος βασικα μονο με μονομαχους και με γκουραμι δεν τα παει καλα (δεν ξερω και με τιποτα γκαμπυ μηπως τα περναγε για συγγενεις λογο ουρας), απο κει και περα εξαρταται βεβαια και το χαρακτηρα του καθε ψαριου, αλλα συνηθως τα υπολοιπα τα βλεπει απλως σαν ...κατοικιδια του :thumbup: (λιγο πιο "καθικια"-και καλα κανουν, με ολο τους το δικιο- ειναι στην αρχη οι μονομαχοι που αγοραζονται απο σφηνοποτηρα)

Σε γενικες γραμμες προκειται για εξειρετικα ηρεμο ψαρακι που δε θα δημιουργουσε κανενα προβλημα σε ενα αλλο ηρεμο ειδος.

Απο την αλλη, -προσωπικη αποψη- 60 ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΨΑΡΙ?

Εγω προσωπικα (οκ ειμαι λιτράς) τον ενα μονομαχο τον εχω σε 60 λιτρα, τον αλλο σε 55 και σε 250 λιτρα (η 240 δεν ξερω ακριβως, ειναι το jowel 240) εχω 5 μονομαχινες με 12 αρλεκινους (κι ενα νεον που υιοθετησα απο μ....α μου και δεν ξερω τι να το κανω :thumbup: )

Η προσωπικη μου παντα αποψη ειναι πως 60 λιτρακια ειναι το ιδανικο ενυδρειο για στησιμο ενος πανεμορφου μονομαχοενυδρειου.

Και τις μονομαχινες τις εχεις μαζι με τον μονομαχο,στα 60 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Και τις μονομαχινες τις εχεις μαζι με τον μονομαχο,στα 60 λιτρα?

οχι καλε, οπως ειπα τις εχω σε 250 λιτρα μαζι με αρλεκινους

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αν ολα ειναι αρμωνικα μεσα στο 60 λιτρο σιγουρα ολα τα ψαρια που θα εχεις μαζι με τον μονομαχο αλλα και τον μονομαχο θα ειναι σινεχος στρεσαρισμονα με αποτελεσμα σε βαθος χρονου ισως να εχεις καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που σιγα σιγα αρχιζω και ψαχνω για ψαρακια πρεπει να ομολογησω πως η ομορφια και τα χρωματα του μονομαχου εχουν ερθει πρωτα στις προτιμησεις μου...αλλα εχω 60λιτρα ενυδρειο θα μπορουσα να εχω 5-6 ψαρακια και οχι μονο ενα....δεν δεχεται κανενα για συγκατοικο??υπαρχει καποιος που εχει βαλει μονομαχο με αλλο ψαρι???

Εγω τον δικο μου στα τον εχω στα 50 λιτρα και συγκατικει με sp3 πλεκο και εναν οτοκυκλο.

Τον τελευταιο χρονο τα παει καλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μωρε ονομα που εχουν βγαλει, μπορει να διαβαζουν και τιποτα στουρναρια των pet shops απο αυτους που τους βαζουν στα ποτηρακια για να μην τους φανε τη θεια, και σιγα σιγα θα τους πουλανε μαζι με τα πιρανχας με δωρο δυο καρχαριες για ζωντανη τροφη :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θελω να ρισκαρω να κανω κάποιο ψαρι τροφη αλλου...ειμαι και λιγο ευαισθητη με αυτα...απο την αλλη πρωτο μου ενυδρειο θελω κανενα ψαρακι παραπανω να χαζευω...ακομα ψαχνομαι με το τι ψαρια να βαλω...πρεπει να βρω καποιο μαγαζι με ποικιλια και γνωσεις να με κατατοπισει...το μονο που ξερω ειναι πως θελω ψαρακια ομορφα και τα μονομαχακια κατα την γνωμη μου κρατανε τα πρωτεια...αλλα ειναι ιδιομορφα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θελω να ρισκαρω να κανω κάποιο ψαρι τροφη αλλου...ειμαι και λιγο ευαισθητη με αυτα...απο την αλλη πρωτο μου ενυδρειο θελω κανενα ψαρακι παραπανω να χαζευω...ακομα ψαχνομαι με το τι ψαρια να βαλω...πρεπει να βρω καποιο μαγαζι με ποικιλια και γνωσεις να με κατατοπισει...το μονο που ξερω ειναι πως θελω ψαρακια ομορφα και τα μονομαχακια κατα την γνωμη μου κρατανε τα πρωτεια...αλλα ειναι ιδιομορφα

Το καλητερο μερος για να σε κατατοπισουν καλα ειναι το ΑΖ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το να ρωτησεις στα πετ σοπ ειναι ενας μπουσουλας οταν δε βγαζεις ακρη. Ακους τη γνωμη τους -οποτε μαθαινεις ποιο ειναι το λαθος- και κανεις το αντιθετο (που σιγουρα ειναι το σωστο) :thumbup:

Αν θες την υπευθηνη γνωμη των "ειδικων των μαγαζιων" θα στην πω (ολοι τη γνωριζουμε) Βαλε 20 χρυσοψαρα, 15 νεον, γαριδες, καλαμαρια, φετα αμφιλοχιας 5 τονους αντιβιωση μια αγελαδα, πιρανχας και μισο κιλο ελιες, α κι ενα καρχαρια που αν δε χωραει του πριονιζεις λιγο την ουρα

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Φίλε NickS θα σε παρακαλούσα πολύ να μην υπερβάλεις στα γραφόμενά σου .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NickS θα σε παρακαλούσα πολύ να μην υπερβάλεις στα γραφόμενά σου .

Για ποιο λογο να μην κανω χρηση του πανεμορφου skill της Ελληνικης γλωσσας που λεγεται "υπερβολη"?

Παραβιαζω οποιονδηποτε κανονα απο οσους γραφει εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=boardrules ?

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε έναν:

1. Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση περιεχομένου που είναι παράνομο, επιβλαβές, απειλητικό, προσβλητικό, επιζήμιο, δυσφημιστικό, χυδαίο, βίαιο, υβριστικό, ρατσιστικό ή άλλως αποδοκιμαστέο, παραβιάζει την προσωπικότητα και τα προσωπικά δεδομένα άλλων, προκαλεί συναισθήματα μίσους, ή/και οποιοδήποτε άλλο συνιστάμενο ποινικό αδίκημα.

Θέλω να πιστεύω οτι κάνω λάθος και όλα γράφτηκαν από κεκτημένη ταχύτητα.

Δεν είμαστε εδώ για να πολεμάμε "κάποιους" αλλά για να βοηθάμε κόσμια τους συνχομπίστες μας.

Σχόλια που μπορεί να προσβάλουν συνανθρώπους καλύτερα να μη γράφονται.

Φιλικά Φώτης. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τωρα που σιγα σιγα αρχιζω και ψαχνω για ψαρακια πρεπει να ομολογησω πως η ομορφια και τα χρωματα του μονομαχου εχουν ερθει πρωτα στις προτιμησεις μου...αλλα εχω 60λιτρα ενυδρειο θα μπορουσα να εχω 5-6 ψαρακια και οχι μονο ενα....δεν δεχεται κανενα για συγκατοικο??υπαρχει καποιος που εχει βαλει μονομαχο με αλλο ψαρι???

Αν μπορεις να εχεις πολλες κρυψονες θα μπορουσες να βαλεις μονομαχο μαζι με τετρα

Αν θες δες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50868

Link to comment
Share on other sites

για κατι πιο βιοτοπικο θα προτεινα μονομαχο με αρλεκινους που ειναι μαθημενα απο τη φυση να ζουν μαζι σε ιδιας ποιοτητας νερα (χαμηλα ph kh gh, φυλλα, φυτα, πετρες, λασπη κτλ)

Ή οπως εχω κι εγω, μονομαχινες με αρλεκινους

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα παιδιά!

Τον μονομάχο νομίζω άνετα μπορείς να τον βάλεις με βυθόψαρα,όπως γαρίδες και corydoras,αρκεί να είναι κοπάδι.

Ο μονομάχος κινείται κατά κύριο λόγο στα μεσαία και πάνω στρώματα του ενυδρείου,οπότε δεν ενοχλεί αυτά που ζούν από κάτω.

Βασική προϋπόθεση όμως τα υπόλοιπα ψάρια να μπούν πρίν τον μονομάχο γιατί αν μπεί μόνος του γίνεται πολύ κτητικός με την περιοχή του.

(Η ταπεινή μου άποψη πάντα!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα παιδιά!

Τον μονομάχο νομίζω άνετα μπορείς να τον βάλεις με βυθόψαρα,όπως γαρίδες και corydoras,αρκεί να είναι κοπάδι.

Ο μονομάχος κινείται κατά κύριο λόγο στα μεσαία και πάνω στρώματα του ενυδρείου,οπότε δεν ενοχλεί αυτά που ζούν από κάτω.

Βασική προϋπόθεση όμως τα υπόλοιπα ψάρια να μπούν πρίν τον μονομάχο γιατί αν μπεί μόνος του γίνεται πολύ κτητικός με την περιοχή του.

(Η ταπεινή μου άποψη πάντα!)

Ειδικα για τις γαριδες που λες,παιζει μεγαλο ρολο ο χαρακτηρας του μονομαχου,καποιοι δεν εχουν προβλημα μαζι τους,αλλοι τις κανουν γευμα.Επεισης για να μπουν πρωτες οι γαριδες πρεπει να μεινει αδειο το ενυδρειο χωρις ψαρι για τουλαχιστον 2 μηνες ωστε να στρωσει ο βυθος

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα για corrydorakia και μου ειπε το παιδι πως ισως τα παει καλα με τον μονομαχο...οποτε εκει θα στραφω αν τελικα δεν τον παρω μονο του!

Αληθεια..(δεν ξερω αν επιτρεπεται να μου πειτε στειλτε μου πμ αν ειναι) που να παω να εχει μεγαλη ποικιλια απο μονομαχους??Αθηνα μενω...

Rastafarian....εδω και κανενα διμηνο που εχω αρχισει και ασχολουμαι εδω πηρα τις πρωτες οδηγιες....και μεχρι να στρωσει το ενυδρειακι μου διαβαζα....διαβαζα...διαβαζα...εχεις απολυτο δικιο!!Εδω με κατατοπιζετε μια χαρα!!! :thumbup::):thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα για corrydorakia και μου ειπε το παιδι πως ισως τα παει καλα με τον μονομαχο...οποτε εκει θα στραφω αν τελικα δεν τον παρω μονο του!

Αληθεια..(δεν ξερω αν επιτρεπεται να μου πειτε στειλτε μου πμ αν ειναι) που να παω να εχει μεγαλη ποικιλια απο μονομαχους??Αθηνα μενω...

Rastafarian....εδω και κανενα διμηνο που εχω αρχισει και ασχολουμαι εδω πηρα τις πρωτες οδηγιες....και μεχρι να στρωσει το ενυδρειακι μου διαβαζα....διαβαζα...διαβαζα...εχεις απολυτο δικιο!!Εδω με κατατοπιζετε μια χαρα!!! :thumbup::):thumbup::)

An θες βαλε καμια αγγελια μπας και παρεις απο κανενα απο το φορουμ μονομαχο

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεισ εναν αρσενικο μονομαχο μαζι με θηλυκιεσ αλλα πρεπει να βρεισ αρσενικο που να μιν τισ κυνηγαει συνεχια εγω εχω εναν αρσενικο με 2 θηλυκεσ σε 30 λυτρα ενυδρειο και δεν τσακονονται ποτε μονο ο αρσενικοσ που κυνηγαει για ζευγαρωμα

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεισ εναν αρσενικο μονομαχο μαζι με θηλυκιεσ αλλα πρεπει να βρεισ αρσενικο που να μιν τισ κυνηγαει συνεχια εγω εχω εναν αρσενικο με 2 θηλυκεσ σε 30 λυτρα ενυδρειο και δεν τσακονονται ποτε μονο ο αρσενικοσ που κυνηγαει για ζευγαρωμα

Πόσο καιρό είναι μαζί;Όταν ζευγαρώσει τι θα γίνει;Πάντα τα συμπεράσματα και οι προτάσεις να γίνονται εκ του ασφαλούς...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είναι μαζί;Όταν ζευγαρώσει τι θα γίνει;Πάντα τα συμπεράσματα και οι προτάσεις να γίνονται εκ του ασφαλούς...

1 εβδομαδα αλλα μιλαμε αμα τα δεισ ειναι σαν παναγιεσ αλλα αμα ζευγαρωσει θα εχει προβλημα αμα δεν ξερει τι να τα κανει καλυτερα να εβαζε μονο θηλυκα

Link to comment
Share on other sites

1 εβδομάδα δεν είναι ούτε κατά διάνοια αρκετό διάστημα για να μελετήσεις συμπεριφορές.

Σε 6 μήνες περιμένω νέο σου ποστ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τον αγορασα!!! :thumbup: και ειναι ενας κουκλος!!!πηρα τον fullmoon νομιζω ειναι πιο ομορφο.. :welcome: τον εβαλα σιγα σιγα στο ενυδρειο προσθετοντας νερο στην σακουλιτσα του και ειναι και ζωηρος ο ατιμος!το εξερευνει συνεχεια παει πανω κατω,στο ξυλο στο φυτο...ελπιζω να ειναι ευτυχισμενο!60 λιτρα του αφιερωσα...θα βαλω και δυο σαλιγκαρακια τελικα...ελπιζω να σας κουραζω μονο με ευχαριστα ποστ και οχι με προβληματα απο εδω και περα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...