Jump to content

Καβουρια Χαιλαντερ


Recommended Posts

Ειχα για 6-7 μηνες 60 κιλα βραχο σε ενα ενυδρειο στο υπογειο ο οποιος προοριζοταν για το ενυδρειο μου.εδω και 2 μηνες ο βραχος εχει ηδη μεταφερθει στο κυριως ενυδρειο με αποτελεσμα αυτο που ειχα τον βραχο ναπαραμεινει αδειο με λιγο μονο νερο και αρκετη λασπη στον πατο το οποιο και ηταν παρατημενο.Εχθες λοιπον που ηθελα να το καθαρισω και ενω το αδειαζα βρηκα μεσα 3 καβουρακια.Απορησα πως ζουνε ακμη αφου το νερο ηταν κρυσταλλο και αν υπηρχε κατι να φανε αυτο θα ηταν απτη λασπη.μηπως τα αναγνωριζετε?Εχουν αρκετα χοντρο σωμα και κοντα ποδια και ειναι πολυ σκουρα. post-258-1163513829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

.μηπως τα αναγνωριζετε?Εχουν αρκετα χοντρο σωμα και κοντα ποδια και ειναι πολυ σκουρα. post-258-1163513829_thumb.jpg

αααα εκεί είναι ??

.. τα ψάχνει ο δικός μου κάβουρας . :blink: .

.. γιατί στο τέλος θα μείνει μόνο ένα… :)

η αντοχή τους στη χαμηλή θερμοκρασία μου κάνει εντύπωση ..

.. από την φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω το είδος τους..

Link to comment
Share on other sites

Κιεμενα αυτο μου εκανε ιδιαιτερηα εντυπωση.Η θερμοκρασια.Η πραγματικα πολυ κρυο το νερο.Δυστυχως η φωτο ειναι απο κινητο.θα προσπαθησω για μια καλυτερη και θα την ανεβασω.Ωστοσο αν καποιος εχει καμια αποψη ας την πει. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μεγαλείο της φύσης.

Τα καβουράκια τρεφόντουσαν από τους μικροοργανισμούς της λάσπης και ανέπνεαν από τον ατμοσφαιρικό αέρα.

Οι τροπικοί οργανισμοί αρχίζουν να ζορίζονται σε θερμοκρασίες κάτω των 15 βαθμών Κελσίου, χωρίς να σημαίνει ότι κάποια είδη που ζουν και σε σχετικά μεγαλύτερα βάθη, δεν αντέχουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Απ' ότι κατάλαβες τα υπολείμματα του άδειου ενυδρείου, λειτούργησαν σαν ένα natural system, για αυτούς τους μεγάλους οργανισμούς, αλλά και για πλήθος οργανισμών του μικρόκοσμου.

Όλα ήταν "κατά φύσιν"....ή μήπως "παρά φύσιν"?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα για 6-7 μηνες 60 κιλα βραχο σε ενα ενυδρειο στο υπογειο ο οποιος προοριζοταν για το ενυδρειο μου.εδω και 2 μηνες ο βραχος εχει ηδη μεταφερθει στο κυριως ενυδρειο με αποτελεσμα αυτο που ειχα τον βραχο ναπαραμεινει αδειο με λιγο μονο νερο και αρκετη λασπη στον πατο το οποιο και ηταν παρατημενο.Εχθες λοιπον που ηθελα να το καθαρισω και ενω το αδειαζα βρηκα μεσα 3 καβουρακια.Απορησα πως ζουνε ακμη αφου το νερο ηταν κρυσταλλο και αν υπηρχε κατι να φανε αυτο θα ηταν απτη λασπη.μηπως τα αναγνωριζετε?Εχουν αρκετα χοντρο σωμα και κοντα ποδια και ειναι πολυ σκουρα. post-258-1163513829_thumb.jpg

:):blink: Απιστευτο.. Ηξερα πως αυτα τα καβουρακια ηταν τρομακτικα ανθεκτικα, αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα.. Τελικα ενα μικρο ενυδειο σε αυτο το στυλ (με ποιο..ενυδρειακες συνθηκες) σε θερμοκρασια δωματιου δεν θα ηταν ασχημο, ειδικα οταν θα θελει πρακτικα καθολου συντηρηση. Θα βοηθησε βεβαια και η καπως χαμηλη θερμοκρασια γιατι θα τους εριξε το μεταβολισμο του, οποτε δεν θα ειχαν μεγαλες απαιτησεις σε τροφη.

Απιστευτο... :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μεγαλείο της φύσης.

Τα καβουράκια τρεφόντουσαν από τους μικροοργανισμούς της λάσπης και ανέπνεαν από τον ατμοσφαιρικό αέρα.

Δεν υπηρχε αερας να αναπνευσουν.Το ενυδρειο ειχε νερο περιπου μεχρι τη μεση. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...