Jump to content

Μια Ερωτηση....επείγον!!!


andromahi tsav.

Recommended Posts

Παιδιά αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα γιατί είμαι σχετικά καινούρια..Θέλω να σας κάνω μία ερώτηση..Στη γυάλα με τον μονομάχο μου (2 λίτρα η γυάλα) κάνει να βάλω νερό από εμφυαλωμένα μπουκάλια?? Παρακαλώ βοηθήστε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα.διαβασε προσεχτικα ΕΔΩκαι θα βρεις μονη σου την απαντηση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι το νερό πρέπει να έχει ph 6-7,5.Το εμφυαλωμένο έχει 7,2 άρα είμαστε οκ σε αυτό το θέμα έτσι?? Επίσης λέει ότι το νερό πρέπει να έχει σκληρότητα 25odGH.Το εμφυαλωμένο έχει σκληρότητα 256mg/l...Aυτά τα δύο μεταξύ τους είναι ίδια??Γιατί έχουν διαφορετική μονάδα μέτρησης...

Link to comment
Share on other sites

με το πεχα ναι.οσο για τις σκληροτητες,θεμιτο θα ηταν να ηταν λιγουλακι πιο μαλακο.συνηθως τα εμφιαλωμενα ειναι αρκετα σκληρα....

το νερο της βρυσης σου,τι μετρησεις εχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω θα σε γελάσω...Δεν κάνει να βάλω καθόλου εμφυαλωμένο?? Έχω λίγο νερό της βρύσης σε μία γυάλα και αν συμπληρώσω εμφυαλωμένο μπορεί να αναμειχθούν και να μην είναι τόσο σκληρό..Έτσι δεν είναι?? Βασικά μου είπαν από το pet shop να βάλω σε ένα μπουκάλι μεγάλο νερό της βρύσης και να το αφήσω για μια μέρα για να φύγει το χλώριο..Εγώ επειδή το πήρα χθες το βράδυ δεν είχα έτοιμο νερό..Έχω σε ένα μπουκάλι..Το απόγευμα θα το βάλω μέσα στη γυάλα..Εμφυαλωμένο καθόλου τελικά>>Επειδή δεν έχει χλώριο κυρίως το λέω και επειδή έχει σταθερή θερμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω θα σε γελάσω..

καλα μη με :thumbup: ....

τον μονομαχο που τον εχεις..?τι φιλτρακι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φίλτρο σε γυάλα τον έχω ορθογώνια 2 λίτρα...

ανεπαρκεστατος χωρος.και χωρις φιλτρανση.δεν στο συνιστω να μεινεις οπως εισαι, εαν θελεις να το κρατησεις το ψαρι για πολυ καιρο.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι θα είναι καλά εκεί... :thumbup: Θα κοιτάξω λοιπόν να βρω μία μεγαλύτερη γυάλαή ένα ενυδρειάκι..Όσο έχω όμως τη γυάλα...θα μου πεις τι πρέπει να κάνω για να το κρατήσω ζωντανό μέχρι να αγοράσω κάτι μεγαλύτερο??

Link to comment
Share on other sites

οκ, οπως καταλαβες οι γυαλες δεν ειναι για ψαρια αλλα για κακτους, απο κει και περα οταν λεω ποτε μην ακουτε τους υπαλληλους των pet shops ειμαι υπερβολικος... τεσπα

Σχετικα με ph και σκληροτητες οι μονομαχοι οπως φαινεται ειναι ανθεκτικα ψαρακια, αλλα οτι κι αν γραφεται, οτι κι αν λεει οποιοσδηποτε, στην φυση ζει σε οξινα μ****α χρωματισμενα νερα με ph 5,2-5,8, gh περιπου 4-6 και ελαχιστο εως καθολου ελευθερο οξυγονο.

Εγω προσωπικα προτιμω να διατηρω τους αγαπημενους μου μονομαχους σε τετοιο νερο.

Απο την αλλη εικαζονται διαφορα σχετικα με το οτι οι μονομαχοι που αγοραζουμε δεν ειναι αγριοι αλλα αρκετες γεννιες μπροστα απο τους προγονους τους που αιχμαλωτιστηκαν, οποτε εχουν συνηθισει να ζουν σε νερο πιο σκληρο και πιο αλκαλικο, ομως επειδη το dna δεν ξεχναει (εκτος κι αν αποδομηθει και γινει μεταλλαξη του ειδους σε νεο) προσωπικα ειμαι υπερ των "φυσικων" συνθηκων.

Βεβαια ολα αυτα ερχονται σε τελευταια μοιρα γιατι αυτο που προεχει ειναι να φυγει το ψαρακι απο τη γυαλα και να μπει σε ενυδρειο. Επισεις απαραιτητο ειναι να στρωσει αυτο το ενυδρειο χωρις να δηλητηριαστει το ψαρακι απο την αμμωνια, και φυσικα να ειναι σε μια σωστη θερμοκρασια.

Οταν θα εχεις ολοκληρωσει ολα τα παραπανω με επιτυχια τοτε μπορουμε να συζητησουμε για το "ποιο ειναι το καλυτερο ph για μονομαχους". Ας ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ, ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥ-ΖΕΙΝ.

Οποτε, ασε τις παραμετρους στην παντα προς το παρον, κανε οσο τακτικοτερες αλλαγες νερου μπορεις προσθετοντας αντιχλωριο και προσπαθησε να στησεις οσο πιο γρηγορα μπορεις ενα ενυδρειο οσο πιο πολλα λιτρα μπορεις, οχι κατω απο 30 (προσωπικα οχι κατω απο 50 λεω, αλλα θα φαω παλι σφαλιαρες), γεμισε το με οσο περισσοτερα φυτα μπορεις, κυριως φυτα επιφανειας και αλλα ευκολα φυτα, φτιαξε ενα φιλτρο οσο καλυτερο μπορεις κι απο κει και περα μετα απο αρκετες βδομαδες μπορουμε να συζητησουμε και για τις παραμετρους.

Link to comment
Share on other sites

φροντισε να του παρεχεις φρσκο και καθαρο νερακι καθημερινα(τουλαχιστον μια αλλαγη νερου οχι ολοκληρο αλλα μεγαλο ποσοστο καθε μερα).ακομη και νερο της βρυσης,θα ειναι καλα.προμηθευσου ομως ενα αντιχλωριο και ριξε μεσα την αναλογια που θα αναγραφει πανω καθημερινα με την αλλαγη νερου και παντα σε σχεση με τα λιτρα σου.

με την πρωτη ευκαιρια παρε ενα μικρο ενυδρειακι με ενα φιλτρο,οπου θα υπερξει και βιολογια με τον καιρο και ετσι δεν θα κινδυνευει το ψαρι σου....

Link to comment
Share on other sites

γυαλα με τιποτα στον μονομαχο και χωρις φιλτρανση θα βασανισεις ασκοπα το ψαρι σου με αποτελεσμα στο τελος να το χασεις.διαβασε στο προφιλ των ψαριων στο φορουμ τις απαιτησεις του μονομαχου σου για οσο καλυετρη διαβιωση.και διαβασε για το ''στρωσιμο του ενυδρειου''.τωρα αν ο μονομαχος σου ειναι το μοναδικο ψαρι ενα ενυδρειο 10 λιτρων ειναι ιδανικο για μονομαχο.και αν μπορεις να βρεις μπολι απο καποιο μελος του φορουμ ακομα καλυτερα.και μην ακους τους μαγαζατορες γιατι δεν λεω ολοι αλοι παρα πολλοι προκειμενου να πουλησουν λενε ολα καλα δεν εχει αναγκη το ψαρι βαλτο σε γυαλα.εδω τους μονομαχους τους εχουν σε πλαστικα κυπελακια.μπορεις να παρεις πληροφοριες και βοηθεια για τον μονομαχο απο χομπιστες με αρκετη εμπειρια στο ψαρι αυτο το φορουμ διαθετει αρκετους.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες πως επι του παροντως το τελευταιο που παιζει ρολο ειναι το τι νερο θα βαλεις...

Βαλε απ τη βρυση με λιγο αντιχλωριο κι εισαι οκ.

edit: και οχι, 10 λιτρα οχι ιδανικα δεν ειναι αλλα δεν ειναι τιποτα, ειδικα για αρχαριο που οι αμμωνιες και τα νιτρικα θα πανε στο θεο...

30 λιτρα το ελαχιστο (αλλα αν σε παιρνει για 50 και πανω θα εχεις ενα σουπερ μονομαχοενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ειμαστε υπερβολικοι με τα 30 και 50 λιτρα για ενα μονομαχο.

Σε 10 λιτρα καθαρα νερο με φιλτρακι, κερατοφυλλο στην επιφανεια και αλλαγη νερου 50% την εβδομαδα μια χαρα θα ειναι το ψαρακι...

Η θεωρια απο την πραξη απεχει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, αλλα που ειναι η υπερβολη στα 30 και στα 50 λιτρα?

Ο απαιτουμενος χωρος στη φυση ειναι 1.5-1.7 ψαρια ανα τετραγωνικο μετρο

Επισεις 10 λιτρα ειναι μονο για καμια γαριδα η κανενα σαλιγκαρι, κι οχι για ψαρια.

Δεν καταλαβαινω γιατι τοση υποτιμηση στους μονομαχους ωστε να λεμε πως "βαλε 10 λιτρα και πολλα του ειναι" αφου ακομα και οι συντηρητικοι του χωρου (αντε πες πως εγω ειμαι λιτράς) λενε "οχι κατω απο 25 λιτρα"

Επισεις ποιος αρχαριος θα τα βγαλει περα με 10 λιτρα χωρις να σκοτωσει το ψαρι απο δηλητηριαση?

Και τελος, συγνωμη , δε θελω να γινω προσβλητικος, κι ελπιζω να μην το παρεις σαν προσβολη, αλλα αφου στο προφιλ σου δηλωνεις αρχαριος θα επρεπε να πεις "δεν ξερω, αλλα κατα τη γνωμη μου 10 λιτρα ειναι καλα" κι οχι να μας πεις υπερβολικους. (αυτο το εγραψα με οσο μεγαλυτερη λεπτοτητα εχω. Ελπιζω να μην παρεξηγηθω)

Επισεις αν κανει αλλαγη 50% καθε βδομαδα υποχρεωνοντας το ψαρακι να ζει μεσα στην αμμωνια μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος αζωτου θα χρειαστει και δευτερο ψαρι μεχρι να στρωσει το ενυδρειο. Αλλαγες καθημερινα, αν οχι 2 φορες τη μερα, και μπολι.

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, αλλα που ειναι η υπερβολη στα 30 και στα 50 λιτρα?

Ο απαιτουμενος χωρος στη φυση ειναι 1.5-1.7 ψαρια ανα τετραγωνικο μετρο

Επισεις 10 λιτρα ειναι μονο για καμια γαριδα η κανενα σαλιγκαρι, κι οχι για ψαρια.

Δεν καταλαβαινω γιατι τοση υποτιμηση στους μονομαχους ωστε να λεμε πως "βαλε 10 λιτρα και πολλα του ειναι" αφου ακομα και οι συντηρητικοι του χωρου (αντε πες πως εγω ειμαι λιτράς) λενε "οχι κατω απο 25 λιτρα"

Επισεις ποιος αρχαριος θα τα βγαλει περα με 10 λιτρα χωρις να σκοτωσει το ψαρι απο δηλητηριαση?

Και τελος, συγνωμη , δε θελω να γινω προσβλητικος, κι ελπιζω να μην το παρεις σαν προσβολη, αλλα αφου στο προφιλ σου δηλωνεις αρχαριος θα επρεπε να πεις "δεν ξερω, αλλα κατα τη γνωμη μου 10 λιτρα ειναι καλα" κι οχι να μας πεις υπερβολικους. (αυτο το εγραψα με οσο μεγαλυτερη λεπτοτητα εχω. Ελπιζω να μην παρεξηγηθω)

Επισεις αν κανει αλλαγη 50% καθε βδομαδα υποχρεωνοντας το ψαρακι να ζει μεσα στην αμμωνια μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος αζωτου θα χρειαστει και δευτερο ψαρι μεχρι να στρωσει το ενυδρειο. Αλλαγες καθημερινα, αν οχι 2 φορες τη μερα, και μπολι.

Χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλαξε την εμπειρια σου απο αρκετα καλη σε ασχετος.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλαξε την εμπειρια σου απο αρκετα καλη σε ασχετος.

:thumbup::welcome: φιλε NickS χαλαρωσε λιγο και μην εισαι υπερβολικος εδω υπαρχουν παιδια που εχουν μεγαλη εμπειρια και πρεπει να τους ακουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά παιδιά !!!

Αν θέλετε τη γνώμη τη δικιά μου , ενας μονομάχος σε 1,5 λίτρα νερό με μια ελοντέα , λίγο χαλικάκι λίγο φως και αλλαγή νερού μια φορά το μήνα το 1/3 , δεν θα μας παρουσιάσει κανένα πρόβλημα .

Σε όλο αυτο το πράγμα που λέω θα πρέπει να προσέξουμε τη θερμοκρασία και τη ποσότητα της τροφής .

Μη σας φαίνεται υπερβολή αυτό που γράφω , διατηρώ μονομάχους αρκετά χρόνια και μόνο από γέννες δικές μου . Σε πολλούς χομπίστες τους εχω δώσει αυτές τις οδηγίες και κρατάνε τα ψαράκια τους χωρίς προβλήματα .

Εάν εξακολουθήτε να θεωρείτε υπερβολή αυτά που γράφω ακούστε το Zorba_The_Freak που και αυτός έχει μεγάλη εμπειρία .

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά παιδιά !!!

Αν θέλετε τη γνώμη τη δικιά μου , ενας μονομάχος σε 1,5 λίτρα νερό με μια ελοντέα , λίγο χαλικάκι λίγο φως και αλλαγή νερού μια φορά το μήνα το 1/3 , δεν θα μας παρουσιάσει κανένα πρόβλημα .

Σε όλο αυτο το πράγμα που λέω θα πρέπει να προσέξουμε τη θερμοκρασία και τη ποσότητα της τροφής .

Μη σας φαίνεται υπερβολή αυτό που γράφω , διατηρώ μονομάχους αρκετά χρόνια και μόνο από γέννες δικές μου . Σε πολλούς χομπίστες τους εχω δώσει αυτές τις οδηγίες και κρατάνε τα ψαράκια τους χωρίς προβλήματα .

Εάν εξακολουθήτε να θεωρείτε υπερβολή αυτά που γράφω ακούστε το Zorba_The_Freak που και αυτός έχει μεγάλη εμπειρία .

:thumbup::thumbup::welcome::):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλαξε την εμπειρια σου απο αρκετα καλη σε ασχετος.

κανενα προβλημα παλικαρι μου, μονο ενας ασχετος θα μπορουσε να εχει κρατησει υγειη τα ψαρακια του και να τα διατηρει 4 χρονια (και σκοπος μου ειναι τα 6-7, οσο ζουν και στη φυση δηλαδη)

Τωρα με τα 10 λιτρα και τα ...1,5 που ακουω, τι να πω? Νομιζα πως οσοι ασχολουνται με το χομπυ το κανουν γιατι αγαπανε τα ψαρια και πως θελουν να τους παρεχουν ιδανικες συνθηκες διαβιωσης κι οχι που βλεπουν το ενυδρειο ως μπιμπελο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως το λές φίλε NickS είναι σαν να μας λές οτι δεν αγαπάμε τα ψαράκια μας .

1ον αν πράγματι αγαπάμε τα ψαράκια με το νόημα που θελεις να δώσεις ...... ας τα αφήσουμε καλύτερα στη φύση και στην ησυχία τους και να μη τα κλείνουμε σε 4 τζάμια .

2ον Αν ξεφύγουμε απο το πρώτο σημαίνει οτι αγαπάμε τα ψαράκια μας γιατι μας αρέσει να ασχοληθούμε μαζί τους και να τα φροντίζουμε .

3ον Απο τη στιγμή που τα ψαράκια μας φτάνουν το μεσο όρο ζωής στη φύση και αναπαράγωνται σημαίνει οτι οι συνθήκες διαβίωσης που τους παρείχαμε ήταν τουλάχιστον ικανοποιητικες και πέρα απο τα ανεκτά όριά τους , τουλάχιστον .

Δεν ξέρω για ποιά ψάρια λές οτι ζουν 6-7 χρόνια .

4ον Ελα να δείς 3 ετών μονομάχο που ζεί .

5ον Εχεις δίκιο οτι θα πρέπει να παρέχουμε όσο μπορούμε περισσότερα λίτρα στα ψάρια μας , ποτέ όμως δεν θα μπορέσουμε να φτάσουμε αυτο που έχουν στη φύση , δεν σημαίνει όμως οτι δεν θα πρέπει να αναφέρουμε και το ελάχιστο .

6ον Αν σε κάθε νέο χομπίστα του τη πέφτουμε επειδή δεν ήξερε και τη πάτησε με αυτα που του είπαν , δεν πρόκειται ποτέ αυτος ο άνθρωπος να παραμείνει εδω και να μάθει σιγά σιγά για το πώς πρέπει να συμπεριφέρετε στα ψαράκια του και θα εξακολουθήσει η κοινωνία μας να μη συμπεριφέρεται όπως πρέπει στα ψαράκια που θέλει να τα βλέπει σαν μπιμπελό .

7ον Μου αρέσει ο ενθουσιασμός που έχεις και θέλεις να μεταφέρεις αυτά που ξέρεις στους ανθρώπους γύρο σου , να έχεις μόνο υπ όψιν σου οτι μπορεί κάποιος άλλος να γνωρίζει λιγα πράγματα παραπάνω . Πες δηλαδή αυτο που θέλεις να πείς , άφησε όμως και τον άλλο να πεί το διαφορετικό . Σημασία έχει να καταγράφωνται οι απόψεις .

8ον Σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να τα γράψω αυτα .

Link to comment
Share on other sites

1ον αν πράγματι αγαπάμε τα ψαράκια με το νόημα που θελεις να δώσεις ...... ας τα αφήσουμε καλύτερα στη φύση και στην ησυχία τους και να μη τα κλείνουμε σε 4 τζάμια .

Υπαρχει μεγαλη διαφορα να σε κλεισουν σε ενα κελι φυλακης του Ιραν απο το να σε κλεισουν σε μια υπερπολυτελη βιλα με ολες τις ανεσεις

3ον Απο τη στιγμή που τα ψαράκια μας φτάνουν το μεσο όρο ζωής στη φύση και αναπαράγωνται σημαίνει οτι οι συνθήκες διαβίωσης που τους παρείχαμε ήταν τουλάχιστον ικανοποιητικες και πέρα απο τα ανεκτά όριά τους , τουλάχιστον .

στη φυση ο μονομαχος καταλαμβανει 1 τμ ανα 1,5-1,7 ψαρια (ασχετα με τα λιτρα). Αυτος ειναι ο ζωτικος του χωρος που τον οριζει ο ιδιος. Σε ενα ενυδριακι μικροτερο φυσικα θα το καταλαβει ολο αλλα ενωειται πως δεν του επαρκει

Δεν ξέρω για ποιά ψάρια λές οτι ζουν 6-7 χρόνια .

Για μονομαχους μιλαω φυσικα.

4ον Ελα να δείς 3 ετών μονομάχο που ζεί .

σε 1.5 λιτρο νερου?

5ον Εχεις δίκιο οτι θα πρέπει να παρέχουμε όσο μπορούμε περισσότερα λίτρα στα ψάρια μας , ποτέ όμως δεν θα μπορέσουμε να φτάσουμε αυτο που έχουν στη φύση , δεν σημαίνει όμως οτι δεν θα πρέπει να αναφέρουμε και το ελάχιστο .

αυτο που εχουν στη φυση δεν ειναι τα λιτρα αλλα ο χωρος. Ο χωρος ο οποιος καταλαμβανει το συγκεκριμενο ψαρακι ειναι λιγο παραπανω απο μισο τετραγωνικο μετρο. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΛΟΙΠΟΝ.

Τωρα αν θες να τον βαλεις σε 10 ποντους βαθος και να πεις οτι τον εχεις σε λιγα λιτρα αυτο ειναι δικο σου θεμα, ο μονομαχος ζει ευχαριστα.

6ον Αν σε κάθε νέο χομπίστα του τη πέφτουμε επειδή δεν ήξερε και τη πάτησε με αυτα που του είπαν , δεν πρόκειται ποτέ αυτος ο άνθρωπος να παραμείνει εδω και να μάθει σιγά σιγά για το πώς πρέπει να συμπεριφέρετε στα ψαράκια του και θα εξακολουθήσει η κοινωνία μας να μη συμπεριφέρεται όπως πρέπει στα ψαράκια που θέλει να τα βλέπει σαν μπιμπελό .

Κανεις δεν την επεσε σε κανεναν (αν εξαιρεσουμε τη γελοια και ακυρη επιθεση που εγινε εναντιον μου, τεσπα, αυτη ειναι ανευ σημασιας και ουσιας). Εγω ο "υπερβολικος" που θελω το τελειο μιλησα για 50 λιτρα, θα μπορουσε ενας συντηρητικος να μιλησει για 25-30 λιτρα (αυτα που λενε συνηθως). Τωρα τα 10 και τα 1,5 λιτρα μου θυμιζουν τα σφηνοποτηρα των pet shops. Ε, θα επιμεινω οτι αυτος ειναι ισως χωρος για γαριδες και σαλιγκαρια, οχι για ψαρια που κολυμπανε.

7ον Μου αρέσει ο ενθουσιασμός που έχεις και θέλεις να μεταφέρεις αυτά που ξέρεις στους ανθρώπους γύρο σου , να έχεις μόνο υπ όψιν σου οτι μπορεί κάποιος άλλος να γνωρίζει λιγα πράγματα παραπάνω . Πες δηλαδή αυτο που θέλεις να πείς , άφησε όμως και τον άλλο να πεί το διαφορετικό . Σημασία έχει να καταγράφωνται οι απόψεις .

Φιλε μου ουτε 25 χρονων ειμαι ουτε κανενας κακομοιρης αδικημενος της κοινωνιας για να με νοιαζει να περασω οτι καποιος ειμαι ή τις ιδεες μου "για να μεινω στην ιστορια" :thumbup: Ουτε καν το επαγγελμα μου εχει καμια σχεση με ενυδρεια οποτε ουτε καμια οικονομικη σκοπιμοτητα εχω.

Το μονο πραγμα για το οποιο σκιζομαι ειναι να περναναι οσο καλυτερα γινεται ολα τα ζωντανα πλασματα του πλανητη, με μια ιδιεταιρη ευαισθησια στους μονομαχους λογο οτι ειναι απο τα πιο αδικημενα κατοικιδια μια και πουλουνται σε σφηνοποτηρα και μετα μετακομοιζουν σε γυαλες και σε βαζακια με εντελως εξωπραγματικες συνθηκες απο το φυσικο τους περιβαλλον.

Φταιει βεβαια και η τιμη τους γιατι αν τους χρεωναν στις τιμες των δισκων ουτε θα τολμουσε κανεις να προτεινει 1.5 και 10 λιτρα, ουτε υψηλα ph,kh,gh και ολοι θα σκιζονταν να μαθουν ποιες ειναι οι πραγματικες συνθηκες στους "βουρκους" της Νοτιο-Ανατολικης Ασιας και θα προσπαθουσαν να τις εξομοιωσουν, αλλα βλεπεις αυτο το κακομοιρο ψαρακι ειναι παμφθηνο, και ειναι και ανθεκτικο οποτε κατανταει αντικειμενο πειραματισμων οχι για το πως θα ζησει καλυτερα αλλα για το ποσο ακραια μπορει να επιβιωσει.

8ον Σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να τα γράψω αυτα .

επισεις

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αναζητηση στα θεματα και τα ποστ μου στην κατηγορια των μονομαχων για να δεις τη σχεση μου με τους μονομαχους. Απλα να σου πω οτι ειχα 13 αρσενικους ταυτοχρονα και οσοι ειχαν αγοραστει απο πετ σοπ ξεπερασαν τα 3,5 χρονια ζωης στα χερια μου και αυτοι που αγοραστηκαν απο χομπιστες και ξερω ακριβως ποτε γεννηθηκαν, ξεπερασαν τα 4,5 χρονια.

Αν διαβασεις λιγο ποιος ειναι ο μεσος ορος ζωης τους, μαλλον καλα ειναι.

Επισης ειμαι περιεργος να δω τι ψαρια εχεις στο 250λιτρο αμαζονιου και τους δεινεις το χωρο που πρεπει με βαση αυτα που ανεφερες...

Και ναι εγω ειμαι και θα παραμεινω αρχαριος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...