Jump to content

ποσότητα φωτισμού?


seleykos

Recommended Posts

Εχω ένα καινούριο ενυδρείο 60 Λιτρων και με ενδιαφέρουν πολύ τα φυτά. Τι λάμπα πρέπει να βάλω ?

Το ενυδρείο μου έχει μια θέση για λάμπα 30 εκ. μήκος

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τα φυτά που θα βάλεις μέσα. Τα δύσκολα φυτά θέλουν και περισσότερο φώς ή και CO2, τα εύκολα δεν θέλουν "σχεδόν τίποτα".

Π.Χ. εάν θέλεις να βάλεις Anubias τότε μπορείς ΌΧΙ όμως Hemianthus micranthemoides. Για κάθε λίτρο νερού χρειάζεσαι 0.5 watt. Αν η λάμπα σου είναι 14w τότε έχεις 0.2watt/λίτρο(14/60=0.2)

Κοίταξε λίγο το προφίλ των φυτών θα σε βοηθήσει να διαλέξεις σωστά..

Link to comment
Share on other sites

miso lepto twra poy se brika mh feygeis. :)

ας πουμε οτι περνω μια δυνατη που μου δινει 1 watt ανα λιτρο. Δεν κάνει και για anubias?

Δηλαδή το πολύ φως πειράζει καποια φυτά?

Μήπως το πολύ φως πειραζει και καποια ψάρια?

Αν πάρω μια πιο αδύναμη και την καίω πιο πολές ώρες είναι το ίδιο με μιά δυνατη που καίει λίγες ώρες?

πού γράφει πόσα watt ανα λίτρο χρειάζεται κάθε φυτό?

Link to comment
Share on other sites

ναι καποια φυτα τους ποιραζει το πολυ φως αν δε κανω λαθος οι μονομαχοι δεν ειμαι σιγοιυρος

τωρα οι anubiew μπορουν απο πολυ χαμηλο σε πολη ψυλο αλλα καλο θα ειναι οι anubies να μπαινουν σε σκιερα μερη του ενυδρειου αν εχουμε πολυ δυνατο φως για να μη γεμιζουν αλγη

παντως με το 1/ 1watt ειναι πολυ καλη ποσοτητα και θα μπορεις να βαλεις μεγαλη ποικιλια φυτων κοκκινα gloso και αλλα απαιτητικα φυτα σε φωτισμο

αν εχεις και co2 θα εισαι θεος κοιτα αυτα τα λινκ εχουν πολυ μα παρα πολυ διαβασμα θα σου ελεγα να γραφτεις γιατι ειναι φορουμ για μποσταναδες και θα σε βοηθησουν παρα πολυ θα σου δωσουν πολες συμβουλες και γενικα

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/

δεν ειναι το ιδιο αν παρεις μια πιο μικρη λαμπα και τη κες περρησοτερο απλος τα φυτα σου φωτοσυνθετουν περρησοτερο

ΤΟΛΜΗΣΕ ΤΟ 1/1 ΘΑ ΕΧΕΙς ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ δε θα σε νοιαζει τη φυτα να βαλεις απο θεμα φως αν παρεις και καλο υποστρωμα και μετα αντε diyco2 και καλη λυπανση εισαι θεος.....

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συμφωνώ βέβαια με αυτά που λέει ο ΠΟΠΟ, αλλά καλύτερα να περιμένεις τη γνώμη έγκυρων μποστανάδων ή των υπευθύνων της κατηγορίας, που θα σε προσανατολίσουν καλύτερα...

Το 1/1 είναι δύσκολο στη διαχείρησή του από έμπειρους με τα φυτά, πολύ δε περισσότερο από αρχάριους... Οι συνέπειες μπορεί να είναι... "τρομακτικές"! :ballistic:

Είναι πιθανόν να σου βγάλουν γένια μέχρι και οι... πέτρες! :):blink:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο φίλος ΠΟΠΟ "τόλμησε το" άρα είναι τόλμημα το 1/1!!!!!

Προσωπικά δεν θα σου το πρότεινα γιατί μάλλον θα καταλήξεις να μην έχεις ένα 60λιτρο φυτεμένο ενυδρείο, άλλα ένα 60λιτρο εκτροφείο άλγης :)

Από κει και πέρα ας απαντήσουν πιο συγκεκριμένα οι πιο έμπειροι από εμένα στα φυτά και τον φωτισμό!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα καινούριο ενυδρείο 60 Λιτρων και με ενδιαφέρουν πολύ τα φυτά. Τι λάμπα πρέπει να βάλω ?

Το ενυδρείο μου έχει μια θέση για λάμπα 30 εκ. μήκος

Καλησπερα.Γνωμη μου ειναι να βαλεις μια λαμπα πιθανον γυρω στα 15watt για αρχη και να φυτεψεις ευκολα φυτα που θα σε βοηθησουν να "μπεις" σιγα σιγα στον κοσμο του φυτεμενου ενυδρειου.Μην ξεχνας οτι το ενυδρειο σου αν ειναι 60 λιτρων τα καθαρα σου λιτρα θα ειναι λιγο πανω απο 50, οποτε θα εισαι γυρω στα 0,3watt/ λιτρο.Τιμη αξιοπρεπη που θα σου δωσει τη δυνατοτητα να φυτεψεις μια αρκετα μεγαλη γκαμα φυτων.Και αφου αρχισεις να εχεις εμπειριες πας παρακατω! :)

Τωρα αν επιμενεις να πεσεις απο νωρις στα βαθια θα σε αφησω και εγω στα χερια εμπειροτερων! :blink:

Link to comment
Share on other sites

το πολυ φως, μεχρι 1/1, σου δινει τη δυνατοτητα να φιλοξενησεις σχεδον τα παντα απο φυτα....εξαιρουνται ελαχιστα. για να μην εμφανιστει αλγη ομως, πρεπει απαραιτητα να αυξησεις την παροχη σε διοξειδιο αλλιως το πολυ φως θα βλαψει τα φυτα. και πρεπει να λιπαινεις τα φυτα πιο συχνα αφου ολα τα ιχνοστοιχεια θα καταναλονονται ραγδαια. πρεπει να κρατας σε αποδεκτα επιπεδα τα φωσφορικα και τα νιτρικα για να μην εχεις προβλημα αλγης. τελος η επιλογη της λαμπας παιζει τεραστιο ρολο....ΔΕΝ πρεπει να εκπεμπει στην κιτρινη ακτινοβολια πρωτα απο ολα. με λαμπες φθορισμου απο πρωσοπικη παρατηρηση με την παραμικρη αμελεια η αλγη φουντωνει. αν παλι σε ενδιαφερει σοβαρα το φυτεμενο εξοπλισου με λαμπες MH που θα εξαφανισουν την αλγη, μπουκαλα διοξειδιου και λιπασματα. παντα να θυμασαι ΠΟΛΥ ΦΩΣ => ΠΟΛΥ CO2 αν αυξησεις μονο το ενα απο τα δυο κακο θα κανεις παρα καλο.

οσο για την απορια για λαμπα με λιγα watt αναμενη περισσοτερη ωρα απλα ξεχασε το. ο φωτισμος δεν πρεπει να υπερβαινει στη χειροτερη το 12ωρο.

συγνωμη για το υφος.....(γραπτος λογος βλεπεις....... :):blink: ) :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω για την βοηθεια :blink:

εχω τρελα με τα φυτα και δεν με νοιαζει το κοστος

εχω παρει και co2 σε μπουκαλακια της τετρα.

εχω γεμισει με φυτα. και θελω να γεμισω το υποστρομα και τα ξυλα με αυτο το cuba που αποτι διαβαζω ειναι το αποκορυφωμα των φυτων :ballistic:

Θα ξεκινισω με 1w/L και θα βαλω πολουσ οτοκυκλους σαλιγγαρια και γαριδες (πουνε για τους μερακληδες)

για να φανε την αλγη. Τα ανουμπια θα τα βαλω σε σκιερα μερη. Αν λεω βλακειες να μου το πητε :)

Εχω βαλει και μετριτη Co2 αλα συνεχως δειχνει ελειψη Co2. Γιατι?

το υποστρωμα μου ειναι 2 τσουβαλια magolit αναμιγμενο με ενα τσουβαλι μαυρη λαβα

Link to comment
Share on other sites

αν δω παντως μουσια μπορω να ξαναβαλω την μικρη λαμπa :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο.

Το ενυδρειο το αγορασα απο την λαικη. Ειχε πανω μια λαμπα 8 watt 30 cm μηκος. Για να πλησιασω τα 45 watt που θελω πρεπει να βαλω 2-3 λαμπες 45 cm μηκους. Η μετατροπη αυτη (λαμπες + εξαρτηματα λαμπων + δουλεια) κοστιζει πιο πολυ απο το ιδιο το ενυδρειο. Και εκτος αυτου απο παντου θα κρέμονται καλωδια. Αποφασισα να παρω καινουριο 110 λιτρων γιατι βρικα ενα με 2 λαμπες της sera και όπως το θέλω σε πολυ φτηνη τιμη. Η μετατροπη θα μου στιχιζε 70 Ε. Ενω το καινουριο ενυδρειο 120 Ε και ειναι και διπλασιο απο το προηγουμενο. Το παλιο ενυδρειο το ειχα παρει 60 Ε :).

Τωρα εχω δουλεια με την μετακινιση απο το ενα στο αλλο κλινω δεν προλαβενω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...