Jump to content

Διαμορφωση ενυδρειου για μονομαχο


zak

Recommended Posts

Καλησπερα!Πριν λιγο αγορασα ενα 25 λιτρων ενυδρειο για να φιλοξενησω εναν μονομαχο.Εβαλα ηδη το φιλτρακι να λειτουργει μεσα στο ηδη υπαρχον 120 λιτρων για να αποκτησει τις καταλληλες αποικιες βακτηριων.Πιστευω σε μια εβδομαδα να ειναι ΟΚ!

Εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας.Τι φυτα προτεινετε να βαλω μεσα;Ο φωτισμος ειναι 9 watt.

Απο τροφη αγορασα την Tetra Betta (shrimps & krill).Τι αλλο μπορω να δινω;Κατεψυγμενη;

Τελος, πειτε μου τις ιδανικες τιμες για το νερο - θερμοκρασια, ετσι ωστε να προσαρμωσω αναλογα τις συνθηκες.

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να αφησεις το φιλτρο σε λειτοργια για τουλαζιστον 40 μερες και αφου στρωσει θα βαλεις το ψαρακι μεσα οχι νωριτερα.

Μετρα τις τιμες του νερου σου να μας πεις.

Θερμοκρασια θα πρεπει αν εχει 25ο για να μην εχει προβλημα το ψαρακι σου.

Τι υποστρωμα θα βαλεις;

Φυτακια μπορουν να μπουν ανουμπιες, κρυπτοκορυνες, εχινοδορος, κερατοφυλλο κλπ.

Τροφη θα πας να του παρεις του Ατισον που ειναι ειδικη για μονομαχους ειναι της οσιαν νουτρισιαν και ειναι κορυφη. Θα πρεπει να του μουλιαζεις την τροφη 2 φορες την εβδομαδα με βιταμινες, εχει η ΣΕΡΑ και ειναι πολυ καλες.

Οτι αλλο θες ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα μετρησω και θα σας πω και τιμες νερου για να ξερετε.

Υποστρωμα δεν εχω παρει, εχω ταμπλετες ομως και θα βαλω αυτες.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εφοσον το φιλτρο θα μπει σε λειτουργια σε ηδη στρωμμενο ενυδρειο 120 λιτρων σε περιπου 10 μερες θα εχουν δημιουργηθει η καταλληλες αποικιες ετσι ωστε να μπορει να υποστηριξει το ενυδρειακι των 25 λιτρων . Βεβαια ( χωρις να ξερω τι εσωτερικο φιλτρο ειναι αν περνει εκτος απο σφουγγαρι και αλλο βιολογικο υλικο ) μπορεις να το μπολιασεις με υλικα απο το φιλτρο του μεγαλου ενυδρειου για πιο γρηγορα αν πληρη τις εντος παρενθεσεως προυποθεσεις ...

:)

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα οι 40 ημερες μου φαινονται πολλες!

Εχει μονο μπλε σφουγγαρι και του εβαλα και λιγο υαλοβαμβακα.

Πιστευω σε καμμια 10αρια ημερες να ειμαι ΟΚ.

Τωρα που το λεμε μηπως εχει κανενας να μου δωσει κερατοφυλλο γιατι ειχα και το ξηλωσα ολο; :)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεσαι ούτε τις 10 ημέρες...

Εφ όσον έχεις φίλτρο στρωμένο σε άλλο ενυδρείο, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι: Θα κανονίσεις να κάνεις αλλαγή νερού στο παλιό ενυδρείο σου, την επόμενη ημέρα από την εισαγωγή του Μονομάχου στο μικρό (το φίλτρο ας δουλεύει ήδη μέσα άστρωτο, δεν πειράζει). Θα στραγγίξεις ικανή ποσότητα βακτηριδίων από το σφουγγάρι του μεγάλου σε ένα μικρό μπωλάκι και έτσι θα μπορεσεις να την μεταφέρεις στο σφουγγαράκι του μικρού, εύκολα. Το υπόλοιπο νερό μαζί με βακτηρίδια που θα μείνει στο μπωλ, φυσικά θα το ρίξεις και αυτό στο μικρό ενυδρείο (ώστε όλη η ποσότητα βακτηριδίων που βγήκε από το παλιό, να μπει στο καινούριο). Φυσικά, εάν έχεις και υλικά μέσα στο παλιό (μακαρόνια κλπ) βάλε και μερικά από αυτά. Ρίχνεις και ικανή ποσότητα από κάποιο έτοιμο ζουμί του εμπορίου (πχ: NITRIVEC) και στρώσιμο... τέλος. Φυσικά θα παρακολουθείς στενά με μετρήσεις για τις επόμενες ημέρες.

Εχω στήσει πάνω από 15 ενυδρεία διαφόρων μεγεθών και φορτίσεων έτσι, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, πλην μιας περίπτωσης, όπου όμως εκεί έπαιξε άλλος παράγοντας. Οι προϋποθέσεις που χρειάζονται για να έχει επιτυχία αυτό το μπόλιασμα, είναι να έχει μικρή ιχθυοφόρτιση το νέο ενυδρείο, να έχει περάσει τουλάχιστον 1 ημέρα με τα ψάρια μέσα (ώστε να έχει ξεκινήσει η παραγωγή της αμμωνίας και να μην πεινάσουν τα κακομαθημένα από το παλιό φίλτρο βακτηρίδια), να είναι ικανή ποσότητα να αντέξουν το νέο φορτίο και να μην τα σκοτώσεις κατά την μεταφορά, με τυχόν λάθος χρόνο παραμονής εκτός φίλτρου εν λειτουργία, λάθος νερό μεταφοράς ή με λάθος θερμοκρασίες. Επίσης καλό είναι για λόγους ασφαλείας να υπάρχει μπόλικο κερατόφυλλο μέσα, εξ αρχής. :)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, παρέλειψα κάτι και μπορεί να μπερδέψει:

...Θα κανονίσεις να κάνεις αλλαγή νερού και καθαρισμό φίλτρου στο παλιό ενυδρείο σου, την επόμενη ημέρα από την εισαγωγή του Μονομάχου στο μικρό ...
Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λεμε μηπως εχει κανενας να μου δωσει κερατοφυλλο γιατι ειχα και το ξηλωσα ολο; :)

ΕΧΩ ... κάνω παραγωγή μετά από μια στραβή στο τάισμα των μωρών!

Είμαι Νέα Σμύρνη και δουλεύω Πειραιά ... εάν σε βολεύει ... πμ για συνεννόηση!

Link to comment
Share on other sites

Κeρατόφυλλο έχω μερικά... κιλά.

Ελα να... φορτώσεις, να δεις τους Μονομάχους και να διαλέξεις ποιον θα πάρεις. Στείλε pm. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει σε ενυδρειο με φυτα θελει πανω απο ενα μηνα για να μπολιασει το φιλτρο.

Εγω παντα ετσι τα κανω και δεν εχω κανενα προβλημα ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα.

Κερατοφυλλο θα εχω στην επομενη συναντηση αν θες να σου κρατησω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ και για τις συμβουλες και για το κερατοφυλλο!

Βολευει καλυτερα να περασω απο το Ντινο μιας και θα υιοθετησω ενα απο τα τεκνα του! :thumbup:

GIN και Binational ευχαριστω πολυ και παλι! :)

Λογω του οτι εχω αρκετο τρεξιμο με τη δουλεια και θα λειπω απο το σπιτι συχνα, θα αφησω το φιλτρακι να δουλευει (ηδη ειναι 48 ωρες τωρα) και οταν στησω το ενυδρειο θα κανω μετρησεις για να δω αν εχει στρωσει.

Φιλε Ντινο πιστευω την ερχομενη εβδομαδα να εχεις νεα μου (πμ)! :blink::ballistic::blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!Το ενυδρειο μολις στηθηκε και εχει μπει σε λειτουργια.Ειναι διαστασεων 49x26x26, δηλαδη περιπου 30 λιτρα καθαρα.

Τι φοντο προτεινετε να βαλω;Σκεφτομαι μαυρο χαρτονι για να φαινονται καλυτερα τα χρωματα.Απο διακοσμητικα τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Με το μαυρο χαρτονι θα ειναι μια χαρα το ενυδρειακι σου.

Τωρα για διακοσμητικα εγω θα σου λεγα το πολυ να βαλεις καποια καρυδα με Java Moss, ξυλα με ανουμπιες, βαλισνεριες, κρυπτοκορινες και γενικα ευκολα φυτακια που σου αρεσουν.

Θα τα βαλεις αφου εχει στρωσει το ενυδρειο του μικρου οχι πριν.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι τι συντροφια μπορω να του βαλω...

Για πειτε καμμια ιδεα! :angry2:

Σε λιγο θα κανω και μετρησεις για να δω πως ειναι το νερο και θα σας πω!

Ευχαριστω και παλι!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι και παλι!

Εχουμε και λεμε

- ΝΗ4/ΝΗ3=0

- ΝΟ2=0

- ΝΟ3=20

- ΡΗ=7,8

- Θερμοκρασια=27 C

Νομιζω οτι ειμαι καλα μεχρι εδω, ισως το ΡΗ λιγο ψηλα (εκανα και τεστ το νερο της βρυσης ΡΗ=7,8).

Λογω του οτι θα βαλω καποια ευκολα φυτα, να βαλω και συσκευη CO2;

Πειτε μου αν θελετε και καμμια ιδεα για συγκατοικο και ξεκιναω την μετακομιση! <_<

Link to comment
Share on other sites

Το ΡΗ σου ειναι ανεβασμενο και την θερμοκρασια κατεβασε την στους 25ο δεν χρειαζεται να ειναι τοσο πανω.

αν βαλεις τα φυτα που σου ειπα δεν χρειαζεσαι τπτ εκτος απο λιγο λιπασμα που θα ριχνεις αν θες.

Βαλτου κανα σαλιγκαρι και θα ναι μια χαρουλα.

Περιμενουμε νεα σου

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Τη θερμοκρασια την ανεβασα για το στρωσιμο και τωρα σταδιακα την ριχνω.

ΟK GIN, ευχαριστω για τη βοηθεια! <_<

Μολις ειναι ετοιμο θα ανεβασω και φωτογραφιες να μου πειτε τη γνωμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια ωρα ο μικρος Rashel βρισκεται στο νεο του σπιτι!Εχει αρχισει να περιεργαζεται το χωρο.Απ' οτι βλεπω η ροη του φιλτρου ειναι λιγο δυνατη για τον μικρο, ετσι προσθεσα στο στομιο του ενα επιπλεον εξαρτημα και ετσι μειωθηκε η ενταση.

Να πω την αληθεια εχω λιγη αγωνια γιατι ειναι η πρωτη φορα που φιλοξενω το ειδος και ελπιζω να πανε ολα καλα!

Οταν μπορεσω θα ανεβασω και φωτο για να τον καμαρωσετε ολοι!!! :angry2::angry2::rasp:

Στο σημειο αυτο θα ηθελα να ξαναευχαριστησω τον φιλο Ντινο (Filoxenos), για την ευγενικη του προσφορα και γενικοτερα βοηθεια. <_<

Τελος να ευχαριστησω και τους υπολοιπους φιλους που με βοηθησαν! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι λοιπόν να είναι υγιής και ευχαριστημένος στο νέο του περιβάλλον και να τον χαίρεσθε για πολύ καιρό! Οπως είδες, το ψάρι αυτό είναι μεγαλωμένο σε πολύ χαμηλή ροή νερού - λόγω του συστήματος που έχω φτιάξει - οπότε φρόντισέ το ανάλογα. Η θερμοκρασία ήταν στο 26.

Να θυμάσαι ότι το έχω μάθει με όλες σχεδόν τις τροφές (αλλά βασικά πρωτεϊνούχες) και ότι 1 φορά την εβδομάδα τον... νήστευα για να... εξομολογείται..! <_<

Περιμένουμε φωτογραφίες του και περισσότερες εντυπώσεις... :angry2:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Εκανε και το πρωτο του γευμα με Tetra Betta.Ειναι αρκετα κινητικος και περιεργαζεται ολο τον χωρο του, συνεχως!Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι εχει χασει ελαφρα το χρωμα του(κυριως στο σωμα).Λετε να ειναι απο το στρες της αλλαγης; <_<

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί λίγο χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί, μη φοβάσαι. Μόνο πρόσεξε τις συνθήκες του νερού να είναι σωστές. Για πες μου τι σκληρότητες έχεις? Σε αυτό που είδες οι μετρήσεις μου είναι GH=~8 & KH=~5. To pH=7,4.

Να θυμάσαι ότι είναι πρώτη φορά στη ζωή του που αλλάζει περιβάλλον, μετά την μεταφορά του από το ενυδρείο που γεννήθηκε (είναι από αυτή τη γέννα, 8,5 μηνών). Οσο νάναι... είναι ένα σοκ και μάλιστα ισχυρό. Ασε που του λείπω κι εγώ..! :angry2: Σύντομα πιστεύω πως θα συνέλθει. Για να τον βοηθήσεις λίγο σ' αυτό ίσως πρέπει να μην του έχεις πολύ δυνατό φως, τουλάχιστον στην αρχή. Και το δυνατό ρεύμα σίγουρα θα τον ξενίζει.

Μόλις το πάρει απόφαση ότι... χωρίσαμε ( :rasp:<_< ) θα συνέλθει και θα ξαναβρεί και το χρώμα του. :angry2:

Υ.Σ.: Να του βάζεις και βιταμίνες κατά περιόδους.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον σε ξεπερασε πολυ ευκολα!!! :angry2:

Του χαμηλωσα την ενταση του φωτος και τωρα τα χρωματα του εχουν επανελθει! <_<

Μετρησεις

pH=7,7 (μεταξυ 7,6 και 7,8)

GH=10

KH=3

Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον σε ξεπερασε πολυ ευκολα!!! :thumbup:

Του χαμηλωσα την ενταση του φωτος και τωρα τα χρωματα του εχουν επανελθει! :angry2:

Μετρησεις

pH=7,7 (μεταξυ 7,6 και 7,8)

GH=10

KH=3

Τι λες;

Τι λέω?

Λέω ότι πρώτον θα τον διαγράψω από τη λίστα τον @#$%^&*!!!! :rasp: Ακου με ξεπέρασε εύκολα..!!! :rasp:<_<

Και δεύτερον λέω ότι οι παράμετροι του νερού είναι πολύ κοντά και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Σύντομα θα είναι όλος... δικός σου!

Ψυχή τε και σώματι! :angry2::wub:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μην το αποπαιρνεις το παιδι!Τωρα μολις, μου ειπε να στειλω χαιρετισματα στο θειο Ντινο και τα αδερφακια του και να σας πω οτι περναει μια χαρα εδω στην εξοχη!!!!!! <_<:angry2::angry2:

Παντως πολυ χαιρομαι που οι συνθηκες ειναι καλες και ελπιζω να εχουμε καλη συνεχεια με τον τυπακο!

Link to comment
Share on other sites

Εχει στωσει το ενυδρειο του γιατι πολυ γρηγορα τον εβαλες μεσα ή χρησιμοποιησες υλικα απο στρωμενο φιλτρο;

Ευχομαι τα καλυτερα για το μωρο σου και περιμενουμε φωτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...