Jump to content

Γιατί κόψανε τα δέντρα στην παραλία της Θεσσαλονίκης;


Recommended Posts

Μόλις πήρα χαμπάρι ότι στην παραλία της Θεσσαλονίκης, στο παρκάκι που είναι πάνω απ'το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου έχουν κόψει όλα τα δέντρα - μιλάμε για δέντρα ηλικίας 50 χρονών τουλάχιστον. Το θέμα παίζει και σε διάφορα μπλογκ της πόλης, αλλά χωρίς καμμια εξήγηση του τι/γιατί γίνεται.

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει; Κρίμα, γιατι το συγκεκριμένο μέρος ήταν από τα λίγα στα οποία μπορούσες να βρεις σκια ρεμβάζοντας τη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα χαμπάρι ότι στην παραλία της Θεσσαλονίκης, στο παρκάκι που είναι πάνω απ'το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου έχουν κόψει όλα τα δέντρα - μιλάμε για δέντρα ηλικίας 50 χρονών τουλάχιστον. Το θέμα παίζει και σε διάφορα μπλογκ της πόλης, αλλά χωρίς καμμια εξήγηση του τι/γιατί γίνεται.

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει; Κρίμα, γιατι το συγκεκριμένο μέρος ήταν από τα λίγα στα οποία μπορούσες να βρεις σκια ρεμβάζοντας τη θάλασσα.

Το ειδα χθες σε μια εκπομπη,μιλουσαν για αναπλαση...θα βγαλουν 250 δεντρα και θα βαλουν αλλα...σε 15-20 χρονια θα μεγαλωσουν.Χαλασαν ενα πολυ ωραιο μερος με πολυ σκια..Ειναι πισω απο το αγαλμα?γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω απο τις εικονες που εβλεπα

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, οι λεύκες ( νομίζω όλα τα δέντρα εκεί είναι λεύκες) δε πρέπει να είναι και τα πιο κατάλληλα δέντρα για την πόλη. Μπορεί να μεγαλώνουν γρήγορα και να γίνονται όμορφα και εντυπωσιακά, αλλά είναι και αρκετά εύθραυστα! Έτσι με τους αέρηδες μπορεί να δημιουργήσουν ατυχήματα ή και να θέσουν σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές.

Ελπίζω μόνο να βάλουν εξίσου όμορφα και μεγάλα δέντρα και να μην πλακώσουν τα τσιμέντα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ακριβώς πίσω απ'το άγαλμα.... Αν είναι έτσι, έπρεπε να τα αντικαθιστούν σταδιακά τα δέντρα, όχι μονομιάς. Η λαμογιά και η ηλιθιότητα σε όλο της το μεγαλείο... λες και είναι χωράφι του παπού τους το δημόσιο πάρκο...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, οι λεύκες ( νομίζω όλα τα δέντρα εκεί είναι λεύκες) δε πρέπει να είναι και τα πιο κατάλληλα δέντρα για την πόλη. Μπορεί να μεγαλώνουν γρήγορα και να γίνονται όμορφα και εντυπωσιακά, αλλά είναι και αρκετά εύθραυστα! Έτσι με τους αέρηδες μπορεί να δημιουργήσουν ατυχήματα ή και να θέσουν σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές.

Ελπίζω μόνο να βάλουν εξίσου όμορφα και μεγάλα δέντρα και να μην πλακώσουν τα τσιμέντα...

Θοδωρε αν ηταν να ειχαν γινει ατυχηματα θα ειχαν γινει νομιζω τοσα χρονια που ειναι εκει τα αυτα τα δεντρα.Δεν καταλαβα πως τους την βαρεσε και τα ξηλωσαν ετσι ξαφνικα.

Ναι είναι ακριβώς πίσω απ'το άγαλμα.... Αν είναι έτσι, έπρεπε να τα αντικαθιστούν σταδιακά τα δέντρα, όχι μονομιάς. Η λαμογιά και η ηλιθιότητα σε όλο της το μεγαλείο... λες και είναι χωράφι του παπού τους το δημόσιο πάρκο...

Εκει ειναι τελικα ε?Εγω νομιζα οτι ειναι στη νεα παραλια,δηλαδη πιο κατω...Ηταν πολυ ομορφα εκει,θυμαμαι περσι που ειμουν πανω,πηγα εκει την 1 Μαγια και ηταν τελεια.Και φετος βεβαια εκει την εβγαζα τωρα που εμενα πανω.Πολυ ομορφο μερος,κριμα.Τουλαχιστον εσεις εκει εχετε τετοια ομορφα μερη με πρασινο,εμεις εδω κατω εχουμε πηξει στο τσιμεντο.Μακαρι να το φτιαξουν παλι ομορφο

Link to comment
Share on other sites

εγω πλεον την πολη την μισω.κατεβαινω μονο για τα πολυ απαραιτητα,εδω και 8 χρονια.ειμαι μονιμα στο βουνο σχεδον περιτρυγιρισμενος απο πευκα.και οσο για τις οποιοδηποτε αγορες στηριζω την τοπικη κοινωνια οσο μπορω..

αν εξαιρεσεις πως ειμαι υποδουλος των καυσιμων(μετακινηση-θερμανση),νομιζω πως εχω πετυχει το καλυτερο βιοτικο επιπεδο που θα μπορουσα.ο αερας μοσχοβολαει,και ειμαι μολις 12 χλμ απο το κεντρο της πολης.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

εγω πλεον την πολη την μισω.κατεβαινω μονο για τα πολυ απαραιτητα,εδω και 8 χρονια.ειμαι μονιμα στο βουνο σχεδον περιτρυγιρισμενος απο πευκα.και οσο για τις οποιοδηποτε αγορες στηριζω την τοπικη κοινωνια οσο μπορω..

αν εξαιρεσεις πως ειμαι υποδουλος των καυσιμων(μετακινηση-θερμανση),νομιζω πως εχω πετυχει το καλυτερο βιοτικο επιπεδο που θα μπορουσα.ο αερας μοσχοβολαει,και ειμαι μολις 12 χλμ απο το κεντρο της πολης.

Θα κάνεις μια εξαίρεση ; :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65906

Link to comment
Share on other sites

εγω πλεον την πολη την μισω.κατεβαινω μονο για τα πολυ απαραιτητα,εδω και 8 χρονια.ειμαι μονιμα στο βουνο σχεδον περιτρυγιρισμενος απο πευκα.και οσο για τις οποιοδηποτε αγορες στηριζω την τοπικη κοινωνια οσο μπορω..

αν εξαιρεσεις πως ειμαι υποδουλος των καυσιμων(μετακινηση-θερμανση),νομιζω πως εχω πετυχει το καλυτερο βιοτικο επιπεδο που θα μπορουσα.ο αερας μοσχοβολαει,και ειμαι μολις 12 χλμ απο το κεντρο της πολης.

Κωστα ειστε πολυ καλητερα απο μας εδω κατω.Για ελα μια βολτουλα Αθηνα και αν τα καταφερεις να μεινεις μια βδομαδα εδω εμενα να μου τρυπισεις τη μυτη.Οταν ηρθα να μεινω πανω ειδα τεραστια διαφορα.Και εγω εδω στην Αθηνα μενω στους προποδες της Παρνηθας και ειναι καλητερα απο το να μενεις στο κεντρο αλλα και παλι δεν συγκρινεται με τη Θεσσαλονικη απο πολλα θεματα,μικρα,απλα και καθημερινα.Μακαρι να εβρισκα δουλεια οταν ηρθα και να εμενα για παντα εκει....αλλα βλεπεις αυτη η κριση τα εχει τσακισει ολα

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα χαμπάρι ότι στην παραλία της Θεσσαλονίκης, στο παρκάκι που είναι πάνω απ'το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου έχουν κόψει όλα τα δέντρα - μιλάμε για δέντρα ηλικίας 50 χρονών τουλάχιστον. Το θέμα παίζει και σε διάφορα μπλογκ της πόλης, αλλά χωρίς καμμια εξήγηση του τι/γιατί γίνεται.

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει; Κρίμα, γιατι το συγκεκριμένο μέρος ήταν από τα λίγα στα οποία μπορούσες να βρεις σκια ρεμβάζοντας τη θάλασσα.

Αυτό και μόνο αρκεί για να τα κόψουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέρος του σχεδίου ανάπλασης της παραλίας, στο μοτίβο της νέας παραλίας όπως λέμε.

Τους εμποδιζαν τα δεντρα στη δημιουργία του πάρκου που πρόκειται να γίνει όπως λένε. Σκοπός είναι η ενοποίηση απο το Μέγαρο εώς τον Λευκό με την ίδια λογική.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι Ελληνες γιαυτο παμε πισω σαν λαος.. γιατι εχουμε αυτον τον αρνητισμο σε ολο μας το μεγαλειο. κοψαν τα δεντρα και αμεσως να ριξουμε ευθυνες παντου για οποιο λογο μας κατεβει.... προχωροντας λιγο πιο κατω ομως βλεπεις την νεα διαμορφομενη παραλια με την τεχνητη λιμνη με τα πευκα κτλ..

προφανος οι ανθρωποι κανουν καποια αναπλαση του χωρου, εχουν παρει απο οτι ξερω γεωπονους οι οποιοι καναν και παρα πολυ καλη δουλεια...

Μη βιαζεστε να ριξετε ευθυνες και να κακολογισετε γιατι οι περισοτεροι σε λιγο καιρο θα τα παρετε πισω εστω και μεσα σας.

DSC00072.JPG

26b-thumb-large.jpg

dsc01135jo9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλή η ανάπλαση που έγινε, αλλά σε χώρα με τόσο ήλιο και ζέστη, χρειάζεται σκιά, και έτσι όπως την έφτιαξαν δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου (για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον - σε άλλους μπορεί να αρέσει να ξεροψήνονται).

Σε ότι αφορά το κόψιμο των δέντρων, κοντά στο άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου υπάρχουν τρόποι να γίνει σταδιακά η νέα δεντροφύτευση, χωρίς να χαθούν δέντρα 50 χρονών υγειέστατα, με τη μία.

Δεν ξέρω, μπορεί να έχουν κάποιο πολύ καλό σχέδιο στο μυαλό τους, αλλά επειδή στη χώρα μας το πράσινο είναι προς εξαφάνιση, ενώ το τσιμέντο, τα πλακάκια και οι ογκόλιθοι είναι πρώτης προτίμησης (βλ. προηγούμενη ανάπλαση στο Λευκό Πύργο) μερικοί είναι ίσως υπερ-ευαίσθητη όταν κόβονται τα δέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση σε αυτή την πόλη δεν είναι η καλύτερη από άποψη πρασίνου.

Και κάποια πλατάνια που έχουν φυτέψει στη νέα παραλία (νομίζω δίπλα από το γήπεδο του μπάσκετ) έχουν πεθάνει όλα, ως γνωστόν το πλατάνι θέλει νερό, πού θα το βρει μέσα στο τσιμέντο αν δεν του το δώσεις; Το πεύκο είναι πιο σκληραγωγημένο δέντρο (και πάλι κάποια δεν άντεξαν στην παραλία αφού κανένας δεν κάνει κάποια συντήρηση - μια βόλτα στην παραλία θα σας πείσει) αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι το κάλύτερο από άποψη σκιάς.

Τα δέντρα στο άγαλμα του Μ. Αλεξανδρου ήταν η εξαίρεση στο χάος, τουλάχιστον δεν κόπηκαν όλα (ακόμη). Όταν κάνουν ένα σχεδιασμό θα πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τους τα ήδη υπάρχοντα δέντρα, όχι "θέλουμε πεύκα, κόβουμε ό,τι έχει και τα βάζουμε". Αυτή είναι η άποψή μου. Το ίδιο είχε γίνει σε γειτονική πόλη και μετά το χαμό που δημιουργήθηκε η δικαιολογία ήταν ότι τα δέντρα ήταν επικίνδυνο να πέσουν και ότι πήραν το ok από το δασαρχείο. Γιάννης πίνει Γιάννης κερνάει δηλαδή.

Να μην πούμε για τους φοίνικες που τους φυτεύουν αβέρτα σε όλη την έκταση της πόλης (βλέπε ΧΑΝΘ, δημαρχείο κτλ κτλ) αλλά δεν τους κουρεύουν ποτέ; Βάζουμε ένα δεντρο, λέμε αα τί ωραίο και αυτό ήταν, το αφήμουμε στην τύχη του, όπως όλα σε αυτή τη χώρα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό δημοσίευμα :

Του ΝΙΚΟΥ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ

«Θυσία» 703 φυτά και τρεις αλέες στο βωμό της ανάπλασης της Νέας Παραλίας καταγγέλλουν «Οι φίλοι του πρασίνου Θεσσαλονίκης». «Με 7.500 θάμνους και 1.050 δέντρα θα γεμίσει πράσινο η παραλία», απαντά ο αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος και Ελευθέρων Χώρων, Κωνσταντίνος Ζέρβας.

Το θέμα δημιουργήθηκε με την έναρξη των εργασιών για τη β’ φάση ανάπλασης της Νέας Παραλίας, δηλαδή το τμήμα από το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου έως το ύψος του Ομίλου Φίλων Θαλάσσης. Μέλη του σωματείου «Οι φίλοι του πρασίνου Θεσσαλονίκης» πραγματοποίησαν αυτοψία μετά τις πρώτες υλοτομήσεις και, όπως καταγγέλλουν με ανακοίνωσή τους, διαπίστωσαν:

* Κοπή όλων των δέντρων και αποψίλωση όλων των καλλωπιστικών θάμνων (703 φυτά).

* Οι τρεις αλέες, που οδηγούσαν τους πεζούς προς το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, τη θάλασσα και νοητά τον Ολυμπο, έχουν καταστραφεί.

* Στην κάθε αλέα ήταν φυτεμένα συνολικά 24 δέντρα, στην πλειονότητά τους ηλικίας 30-40 ετών, κυρίως λεύκες, κάποιες κερλετόριες και μεμονωμένα πεύκα ή πλατάνια.

* Οι τομές των δέντρων αποδεικνύουν τη γενικότερη καλή τους φυσική κατάσταση.

* Οι αργυρόχροες λεύκες με την απαιτούμενη συντήρηση μπορούσαν να διατηρηθούν για πολλά χρόνια ακόμα.

«Η επιχειρούμενη ανάπλαση του πάρκου επέφερε την ολική οικολογική καταστροφή του, για την αποκατάσταση της οποίας θα χρειάζονταν 30-40 χρόνια, με την προϋπόθεση επαναφύτευσης αντίστοιχου αριθμού δέντρων και θάμνων, κάτι που δεν περιλαμβάνει η προτεινόμενη φυτοτεχνική διαμόρφωση», αναφέρουν «Οι φίλοι του πρασίνου Θεσσαλονίκης».

«Ακολουθούμε την ειδική φυτοτεχνική μελέτη, σύμφωνα με την οποία γίνεται προσπάθεια να κρατηθούν τα υγιή φυτά που βρίσκονται σε αρμονία με τη χλωρίδα της περιοχής και την ιστορία της πόλης. Ο μεγάλος αριθμός των δένδρων που κόβονται είναι κυρίως λεύκες που τοποθετήθηκαν στη δεκαετία του ’60 και δημιουργούν πολλά προβλήματα», υποστηρίζει ο αρμόδιος αντιδήμαρχος.

Τα νέα δέντρα θα τοποθετηθούν στα οκτώ θεματικά πάρκα της Νέας Παραλίας, ενώ για την κοπή 269 δέντρων στην περιοχή υπάρχει έγκριση του Δασαρχείου.

ΠΗΓΗ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να ενημερωθείτε και απ εδώ, μιας και είναι η αρμόδια υπηρεσία του δήμου για τις αναπλάσεις.

http://centre-architecture.thessaloniki.gr...=25〈=el

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Φίλοι μου γεια σας! Τα συγχαρητήρια μου για το φόρουμ σας, αν και δεν πίστευα ποτέ ότι θα γράψω ποτέ σε τέτοιο φόρουμ αλλά να που ήρθε η ώρα. Υπάρχει ένα δέντρο (υπήρχε ακόμα ένα παλιότερα) σε πρασιά πολυκατοικίας, την συγκεκριμένη πρασιά περιτριγυρίζουν άλλες πρασιές πολυκατοικιών και σε όλες αυτές η πρόσβαση είναι εφικτή μόνο από πυλωτές πολυκατοικιών. Υπάρχει δέντρο μέσα στην πρασιά της οικοδομής μου το οποίο είναι λεύκα (δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αυτό) το οποίο είναι εκεί 70 χρόνια και...εχει φουντώσει τόσο πολύ που έχει καλύψει όλη την πρασιά σχεδόν. Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου, όμως σήμερα βρέθηκαν κάποια άτομα από τις γύρο πολυκατοικίες εκ των οποίων ο ένας είναι από την δικιά μου και πήραν πρωτοβουλία από μόνοι τους και άρχισαν να κλαδεύουν το δέντρο καταστρέφοντας σχεδόν το μισό. Δεν γνωρίζω κατά πόσο νόμιμο είναι αυτό μιας και ούτε ρώτησαν κανέναν απλά έτσι τους κάπνισε. Μετά από φασαρία που είχα σήμερα μαζί τους, ο καθένας έλεγε τα δικά του. Που μπορώ να απευθυνθώ έτσι ούτος ώστε να πληρώσουν οι υπεύθυνοι για την καταστροφή και να σωθεί το υπόλοιπο δέντρο? Κάποια στιγμή θα αρχίσουν να καταστρέφουν και το υπόλοιπο, όπως μια ακακία που την έκοψαν μια νύχτα με φεγγάρι. Υπάρχουν Φώτο και βίντεο που τα τράβηξα από το μπαλκόνι μου. Τα κομμένα κλαδιά του δέντρου, πήραν από την απέναντι πολυκατοικία κούτσουρα και τα κράτησαν για το τζάκι τους... Εάν μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω η που να απευθυνθώ θα το εκτιμήσω αφάνταστα! Μόνο λίγο σύντομα, τουλάχιστον να σώσουμε ότι απέμεινε. Όποιος θέλει ιδιαίτερη επικοινωνία, μέσω PM του φόρουμ.

Σας ευχαριστώ πολύ, Δημήτρης.

Υ.Σ. Σας παρακαλώ πολύ, όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει φίλε μου να απευθυνθείς στον Δήμο στον οποίο ανήκεις για να σε παραπέμψουν στην αρμόδια υπηρεσία τους.

Επίσης δεν χάνεις τίποτα να τηλεφωνήσεις και στην Αστυνομία.... που αν και δεν είναι ή άμεσα αρμόδια θα σε ενημερώσει τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...